Terapeuci par. Historie z gabinetów

Okładka książki Terapeuci par. Historie z gabinetów Marta Szarejko
Okładka książki Terapeuci par. Historie z gabinetów
Marta Szarejko Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2024-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-10
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308083765
Tagi:
literatura polska terapia rozmowa związek
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
330
22

Na półkach: ,

"Terapeuci par. Historie z gabinetów" to zapis rozmów dziennikarki Marty Szarejko z 17 terapeutami par.
Lubię czytać o prawdziwych historiach ,które dzieją się za drzwiami gabinetu.

Na pochwałę zasługuje bardzo szerokie spektrum poruszanych tematów: od bliskości, komunikacji, ciekawości, empatii, po kwestie żałoby, problemy par na emigracji oraz par jednopłciowych. Tematów dużo, objętość książkowa mała i mamy wrażenie, że troszkę się po tych tematach ślizgamy. Forma jest bardzo zwięzła, terapeuci mają różne rodzaje pracy i poglądy, ale jednak brakowało mi zdecydowanie pogłębienia wielu aspektów.

Poznajemy także kulisy pracy terapeuty. Dostajemy odpowiedzi czy przenoszą oni pracę do domu, czy śnią się im ich klienci i czy wiedzą od razu czy parze uda się utrzymać związek i czy zdarza się im mijać się z prawdą.
Momentami przytaczane są ciekawe wydarzenia z gabinetu np. para się kłóci, mężczyzna rzuca krzesłem wychodzi itd. Pozdajemy także perspektywę terapeutów, którzy pracują z osobami np. przemocowymi, bo nie każdy terapeuta się tego podejmuje.

Książka skłania do refleksji, pokazuje szerzej, że zazwyczaj w kłótniach par nie chodzi o przysłowiowe rozrzucone skarpetki.
Problem jest głębiej. Podkreślona zostaje waga schematów jakie wynosimy z domu. Często pomimo naszej wiedzy i chęci i tak odgrywamy znane nam role. To w domu rodzinnym uczymy się konkretnych sposobów myślenia, działania i wyrażania emocji.

Para natomiast musi włożyć dużo wysiłku i zaangażowania, aby terapia była efektywna.
Zacytuję fragment książki "Trudno o jakiś postęp, w sytuacji gdy obwiniająca osoba w ogóle nie widzi swojego udziału w konflikcie. A ta obwiniana rzadko się odzywa, bo już dawno stwierdziła, że to nie ma sensu".

Zarzuty jakie mam do wydania książkowego, to brak odstępu między pytaniami a odpowiedziami.
Mamy wrażenie ścisku na stronie. Na szczęście pytania Pani Marty są krótkie i bardzo ciekawe i różnorodne, a odpowiedzi terapeutów stosunkowo zwięzłe.
Uważam także iż notka biograficzna o terapeucie powinna znajdować się po tytule rozdziału, a nie na samym końcu rozdziału.

Książka warta przeczytania, ale uważam, że są lepsze pozycje na rynku poruszające temat terapii.

IG @zmowaksiazkowa

"Terapeuci par. Historie z gabinetów" to zapis rozmów dziennikarki Marty Szarejko z 17 terapeutami par.
Lubię czytać o prawdziwych historiach ,które dzieją się za drzwiami gabinetu.

Na pochwałę zasługuje bardzo szerokie spektrum poruszanych tematów: od bliskości, komunikacji, ciekawości, empatii, po kwestie żałoby, problemy par na emigracji oraz par jednopłciowych....

więcej Pokaż mimo to

avatar
68
67

Na półkach:

Zaintrygował mnie podtytuł tej książki: Historie z gabinetów. Terapia od zawsze mnie interesowała, ale konkretne historie ... Miałam nadzieję, że moje pasje jeszcze bardziej dopełnią. I tak się stało.
Wyobrażam sobie, że podjęcie decyzji o odsłonięciu swojej prywatności, a wręcz intymności to bardzo trudne decyzje. Może jedne z najtrudniejszych w życiu. Gdy do tego dołożymy problem z uczuciem, trudności z dzieleniem się miłością, to już wchodzimy na swoisty Mont Everest.
Ksiażka "Terapie par. Historie z gabinetów" jest wymagającym tekstem. To historie, które zostały napisane w wielu rozdziałach przez samo życie.
Autorka, Marta Szarejko rozmawiała z terapeutami, którzy pracują z parami od lat.

Nie umiałam, nawet nie chciałam czytać tych opowieści łapczywie. Krok po kroku, rozdział po rozdziale. Z każdą stroną temat terapii par, problemów, z jakimi dojrzali partnerzy przychodzą na terapię, stawał mi się coraz bliższy.
Mogę powiedzieć, że jestem pełna podziwu wobec zarówno kobiet, jak i mężczyzn specjalizujących się w terapii par. Ilość i waga problemów, z jakim stykają się w swojej codziennej pracy daje do myślenia. Momentami wręcz przeraża. Często dziwi i otwiera nam oczy na detale, których zwykle nie dostrzegamy w naszych związkach lub absolutnie nie przywiązujemy do nich wagi.

Szczególnie utkwił mi w pamięci cytat:

“Liczą na to, że w gabinecie będą mieć bezpieczne warunki, że będzie ktoś taki, jak rodzic, który rozdziela kłócące się rodzeństwo. I że będzie można bezpiecznie poczuć się z napadem furii, że nikomu to nie zrobi krzywdy.”

Jedno jest pewne - nie ma błahych i nieważnych problemów. Jeśli z pomocy w gabinetach terapeutów korzysta zaledwie 7% z tych par, które mają poważne kłopoty w związku, a około 30 % boryka się z przeciwnościami,które ich przerastają, to mnóstwo z tych par może się rozstać i nie uda im sie pokonać kryzysu.

Polecam, ten tytuł wszystkim, dla których terapia i psychologia są ważne. Także i tym osobom, które nie wierzą w moc, jaką możemy odkryć podczas spotkań z psychoterapeutą.
Historie przytoczone w tej ksiażce świadczą o wielorakich możliwościach terapii.

Rekomenduję ten tytuł!

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz recenzencki ksiażki.

Zaintrygował mnie podtytuł tej książki: Historie z gabinetów. Terapia od zawsze mnie interesowała, ale konkretne historie ... Miałam nadzieję, że moje pasje jeszcze bardziej dopełnią. I tak się stało.
Wyobrażam sobie, że podjęcie decyzji o odsłonięciu swojej prywatności, a wręcz intymności to bardzo trudne decyzje. Może jedne z najtrudniejszych w życiu. Gdy do tego dołożymy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
260
33

Na półkach:

Z natury jestem introwertykiem i cenię sobie spokój. Często bywa tak, że potrzebuję sporo czasu na nawiązanie głębszych więzi i lubię mieć przestrzeń do tego, aby móc w pełni zaangażować się w relacje z innymi. Myślę, że to właśnie dlatego tak przyciąga mnie literatura, która pozwala mi zagłębić się w najskrytsze zakamarki ludzkich doświadczeń, odkrywając tajemnice i emocje, które są na co dzień ukryte przed światem.

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o książce, która idealnie wpisuje się w te kryteria, ponieważ pozwalała mi wkroczyć w świat różnych par, poznając ich najintymniejsze doświadczenia. Oferowała unikalną możliwość bycia obserwatorem, który może czerpać z perspektyw wielu terapeutów i dawała wgląd w złożoność ludzkich relacji.

"Terapeuci par. Historie z gabinetów" Marty Szarejko to książka, która zmusza do refleksji nad głębią relacji międzypartnerskich. Autorka, korzystając ze swojego doświadczenia dziennikarskiego, prowadzi nas przez labirynt uczuć, problemów i wyzwań, z jakimi mierzą się pary odwiedzające gabinety terapeutyczne.

Książka stawia wiele ważnych pytań. Jak mówić, aby nas słuchano? Dlaczego tak łatwo jest zranić kogoś, kogo kochamy? Co robić, gdy wydaje się, że miłość nie wystarcza? Odpowiedzi, które proponuje Szarejko, nie zawsze są jednoznaczne, ale zawsze skłaniają do głębszego przemyślenia własnych zachowań. Co ważne, książka nie idealizuje terapii. Pokazuje, że nie każda sesja kończy się sukcesem i że rozstanie może być zdrowym rozwiązaniem. To ważna lekcja, że nie każda relacja musi być zachowana za wszelką cenę, a czasem największym sukcesem terapeuty jest pomoc w godnym zakończeniu związku.

Książka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie ze względu na jej głębokie spojrzenie na dynamikę związków i realia pracy terapeutycznej. Podoba mi się to, jak autorka z szacunkiem i wnikliwością przedstawia historie par, które z różnych przyczyn znalazły się na terapii. Opowieści te, pełne szczerości, ukazują zmagania z problemami, które są uniwersalne i w wielu przypadkach bliskie moim własnym doświadczeniom. Myślę, że ta książka jest nie tylko dla osób w związkach, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące ludzkimi emocjami. To wartościowa lektura, która pozwala spojrzeć na własne życie z nieco innej perspektywy, a przez to – być może – uczynić je nieco lepszym. Ogromna polecajka! Bardzo przyjemna lektura.

Z natury jestem introwertykiem i cenię sobie spokój. Często bywa tak, że potrzebuję sporo czasu na nawiązanie głębszych więzi i lubię mieć przestrzeń do tego, aby móc w pełni zaangażować się w relacje z innymi. Myślę, że to właśnie dlatego tak przyciąga mnie literatura, która pozwala mi zagłębić się w najskrytsze zakamarki ludzkich doświadczeń, odkrywając tajemnice i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
119

Na półkach:

'Terapeuci par. Historie z gabinetów' to rozmowy autorki książek, dziennikarki i reportażystki Marty Szarejko z terapeutami par. Dziennikarka w znakomity sposób prowadzi rozmowę. Właściwie to ma się wrażenie, że czytamy tylko odpowiedzi rozmówców.

Czesto mówi się, że gdy para idzie na terapię, to na pewno się rozstanie. Ale z drugiej strony terapia par przestała być tabu.

W książce zostały poruszone bardzo różne tematy:
⚠️ Co dzieje się w parze, zanim trafi do gabinetu terapeuty.
⚠️ Po co łączymy się w pary.
⚠️ O bliskości. O braku poczucia bezpieczeństwa.
⚠️ O ciekawości w związku. Nie można kogoś kochać, bez zaciekawienia tą osobą.
⚠️ O empatii.
⚠️ O miłości. Zdrowy związek potrzebuje równowagi między miłością a nienawiścią.
⚠️ O komunikacji.
⚠️ O przekazach miedzypokoleniowych.
⚠️ O problemach seksualnych. Zaczynamy rozmawiać o seksie, dopiero kiedy staje się problemem.
⚠️ O momencie, w którym pojawia się drugie dziecko. Dlaczego może on powodować kryzys w związku?
⚠️ O parach na emigracji.
⚠️ O problemach par jednopłciowych.
⚠️ O powikłanej żałobie po śmierci dziecka.
⚠️ Czy rozstanie może być celem terapii. Terapeuta może być akuszerem dobrego rozstania.

W wielu miejscach podkreślana jest waga tego, w jakich rodzinach się wychowaliśmy, jaki mamy styl przywiązania. Można nad tym pracować, choć czasem jest to bardzo trudne.

Dzięki tej książce, możemy znaleźć terapeutę, który specjalizuje się w problemie, który dotyczy naszego związku. Lub w ogóle zdać sobie sprawę, że warto poszukać kogoś, kto wesprze naszą relację. Nawet kiedy nie mamy kryzysu, możemy skupić się na tym, aby było lepiej i rozwijać się w parze. Sama wzięłam dla siebie kilka cennych uwag. Bardzo przyjemna książka, choć może zwrócić naszą uwagę na trudności w związku.

'Terapeuci par. Historie z gabinetów' to rozmowy autorki książek, dziennikarki i reportażystki Marty Szarejko z terapeutami par. Dziennikarka w znakomity sposób prowadzi rozmowę. Właściwie to ma się wrażenie, że czytamy tylko odpowiedzi rozmówców.

Czesto mówi się, że gdy para idzie na terapię, to na pewno się rozstanie. Ale z drugiej strony terapia par przestała być tabu....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1570
1552

Na półkach:

Z roku na rok lawinowo rośnie liczba rozwodów. Skraca się również średni czas trwania małżeństw, a równe czynniki sprawiły, że wiele par już nawet nie chce walczyć o związek, tylko od razu decyduje się na rozstanie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że omamieni bajkami i miłosnymi historiami uwierzyliśmy, że miłość trwa wiecznie, a jej kulminacją jest małżeństwo lub spłodzenie dziecka. Tyle tylko, że dla wielu jest to właśnie koniec tej słodkiego okresu, kiedy ona jeszcze chce, a on może. Z dnia na dzień do takiego związku wkracza codzienność, zmęczenie, problemy, a wszystko to skutecznie zabija chęć bycia z drugim człowiekiem. I wówczas, trzeba zdecydować – czy pracujemy nad związkiem czy też go kończymy. Możemy ewentualnie z różnych pobudek w nim tkwić męcząc się każdego dnia, ale część par podejmuje jednak decyzję, by zawalczyć o siebie wzajemnie, o bycie razem. Te pary właśnie, prędzej czy później mogą trafić do gabinetów na terapię par.
Jak wygląda taka terapia? Jakie pary najczęściej trafiają na terapię? Z czym się zmagają? Czy terapia pomaga? Te i inne kwestie możemy rozstrzygnąć dzięki książce pt. „Terapeuci par. Historie z gabinetów”, autorstwa Marty Szarejko. Opublikowana nakładem wydawnictwa Literackiego książka, to niezwykle emocjonująca lektura nie tylko dla tych, którzy odczuwają konieczność pracy nad własnym związkiem, którzy przeżywają kryzys, ale również dla tych, którzy chcą zadbać o swój dobrostan, bo choć jest dobrze, to wiedzą, że może być jeszcze lepiej. To również wciągająca lektura dla socjologów, psychologów i innych psychoterapeutów, którzy mogą się zainspirować, przyjąć inną perspektywę bądź zobaczyć, jak pracują ich koledzy.
Książka podzielona jest na czternaście rozdziałów, czyli czternaście wywiadów z terapeutami – czy to pracującymi w parze czy samodzielnie. Każdy z tych rozdziałów posiada inny tytuł – motyw przewodni, który pojawia się w wywiadzie, zaś różnorodność psychoterapeutów, ich temperamentów, podejść sprawia, że kolejne rozdział niezmiennie wciągają i inspirują – zarówno do pracy nad sobą, jak i nad własną relacją. Przeczytamy zatem między innymi o tym, co się dzieje z parą zanim trafi do gabinetu (przez długi czas ma nadzieję),po co tak naprawdę przychodzą, w jaki sposób dobieramy się w pary i czym jest postawa zaciekawienia drugim człowiekiem. Zastanowimy się też, po co właściwie łączymy się w pary, dlaczego dziś wolimy unikać trudu i mamy małą tolerancję na różnice. W książce poruszone zostały również takie tematy, jak sposoby radzenia sobie z brakiem kontaktu emocjonalnego, bliskość, zaciekawienie drugą osobą. Dowiemy się też, dlaczego pary tak szybko się rozstają, czy można kogoś kochać bez zaciekawienia tą osobą, ale również dlaczego brak empatii może być dużym problemem w związku. Poznamy również „techniczne szczegóły” pracy terapeuty par i uzyskamy odpowiedzi na tak nurtujące kwestię, jak to, co jest porażką dla terapeuty par, czy taki zawód przeszkadza czy pomaga w życiu prywatnym, a także czy praca we dwoje jest łatwiejsza i co wnosi do terapii.
Lektura książki nie tylko pozwala podjąć nam decyzję co do ewentualnego podjęcia terapii, ale uwrażliwia nas na drugiego człowieka, na nasze potrzeby, ale również na jakość komunikacji z drugim człowiekiem. Pozwala również zrozumieć, że relacja potrzebuje bliskości, zaciekawienia, ale też dbałości o bliską nam osobę, przy jednoczesnym zachowaniu swojej indywidualności. Z kolei dla osób myślących o psychoterapii w kontekście zawodowym, może pomóc podjąć decyzję o wyborze drogi zawodowej.

Z roku na rok lawinowo rośnie liczba rozwodów. Skraca się również średni czas trwania małżeństw, a równe czynniki sprawiły, że wiele par już nawet nie chce walczyć o związek, tylko od razu decyduje się na rozstanie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że omamieni bajkami i miłosnymi historiami uwierzyliśmy, że miłość trwa wiecznie, a jej kulminacją jest małżeństwo lub...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    107
  • Przeczytane
    15
  • Teraz czytam
    4
  • Posiadam
    4
  • Psychologia
    3
  • 02. Epub?
    1
  • Psychologia i rozwój
    1
  • Związki/rodzina
    1
  • Kupione 2024
    1
  • Chciałbym kupić
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Terapeuci par. Historie z gabinetów


Podobne książki

Przeczytaj także