Nieustraszony strach na wróble

Okładka książki Nieustraszony strach na wróble Maria Giemza, Grzegorz Majchrowski
Okładka książki Nieustraszony strach na wróble
Maria GiemzaGrzegorz Majchrowski Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci
Zielona Sowa
2017-11-27
2017-11-27

Okładka książki Mądre bajki Agnieszka Antosiewicz, Karolina Rosołek
Mądre bajki Agnieszka Antosiewi...
Okładka książki Królik i Misia. Utrapienie Królika Jim Field, Julian Gough
Królik i Misia... Jim Field, Julian G...
Okładka książki Kiedyś Alison McGhee, Peter H. Reynolds
Kiedyś Alison McGhee, Pete...
Okładka książki Listy od Feliksa. Mały zając podróżuje po świecie Constanza Droop, Annette Langen
Listy od Felik... Constanza Droop, An...
Okładka książki Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Niesamowite pr... Justyna Bednarek, D...

Książka mnie urzekła. Piękna nastrojowa, jest to jedna z moich ulubionych bajek i lubię gdy dzieci wybierają ją do czytania do snu.

Piękna historia o wyjątkowym postrachu ptaków, który wyruszył w drogę, by... Nie zdradzę już niczego więcej. Zakończenie....wybitne!
Książka świetnie napisana, w moim osobistym rankingu "piórkowym" zdecydowanie drugie miejsce, tuż za "Szarym domkiem"

Nie wiem czy można napisać o książce że jest spokojna, ale ja tak właśnie ją odebrałam.
Poznajemy tu Stracha na wróble, Wróbelka i Jaskółkę, którzy sobie razem wędrują.
I w zasadzie nie wiele dzieje się w tej książce, ale ma w sobie to "coś" co przyciąga.
Moje dzieci słuchały jej z niezwykłą uwagą i zainteresowaniem.
Polecam!

Moje dzieci słuchały jej z niezwykłą uwagą i zainteresowaniem.
Polecam!

Gdybyście w szalonym pędzie wakacyjnych dni zapragnęli odrobiny spokoju i wyciszenia, to wybierzcie się w niespieszną, pełną melancholii podróż z Nieustraszonym Strachem na wróble.
Pewnego dnia człowiek stworzył stracha na wróble, a dzięki dziecku strach przejrzał i mógł podziwiać piękno natury. Jednak pozostawionemu na polu doskwierała samotność. Z nadzieją zerkał na ptaki, które jednak nie chciały się do niego zbliżyć. Aż znalazł się odważny ptaszek, który nie bał się stracha i zamieszkał w jego kapeluszu. Razem obserwowali świat i marzyli… Aż w końcu wyruszyli w drogę w aby odnaleźć dom rannej jaskółki. Umościła sobie gniazdko w miejscu, w którym ludzie mają serce i… na zawsze zagrzała sobie miejsce w sercu Stracha.
Grzegorz Majchrowski w „Nieustraszonym strachu na wróble” w piękny, poetycki sposób opowiada o emocjach, które są w tej historii najistotniejsze. Jest to powieść drogi, jednak nie znajdziemy tu wartkiej akcji. Są natomiast piękne opisy krajobrazów, jest cisza i sielskość pól i przydrożnych zagajników. Jest spokój i wsłuchanie się w siebie i w naturę. Ta opowieść wycisza i sprawia, że nasze na co dzień śpiesznie łopoczące serca wyrównują rytm. Wiele w mniej marzycielstwa, wytchnienia i spokoju.
Wielu zarzuca jej, że jest nudna. Dla mnie jest wyjątkowa. Uwielbiam jej delikatność i sentymentalizm. Wtapiam się w tę lekturę, oddycham lekko i obserwuję losy bohaterów powoli kroczących z odwagą do przodu. Zachwycam się rodzącą się przyjaźnią i podziwiam oddanie, z jakim ją pielęgnują. Towarzyszy mi w tym mój syn, który sam po tę książkę sięga.
Całości dopełniają utrzymane w stonowanych kolorach ilustracje. Geometryczne, nieco ostre, ale łagodzone przez ciepłe barwy i idealnie współgrające z opowiadaną historią. Nie wyobrażam sobie tej książki zilustrowanej inną kreską niż ta stworzona przez Marię Giemzę. W prostocie kryje się ich największa siła i magia.
Dla mnie wybór tej opowieści w konkursie „Piórko” w 2017 r. to trafny wybór. Niewiele jest tak spokojnych, ale pięknych historii, a czasami warto po nie sięgać.

Grzegorz Majchrowski
"Nieustraszony Strach na wróble"

Widzicie ten rysunek na pierwszym zdjęciu? To moja córka, kiedy skończyłyśmy czytać - pobiegła i w pół godziny wyczarowała takie cudo. Nowa tradycja się u nas zaczyna, wyniesiona ze szkoły, co baaardzo mnie cieszy. Do przeczytanej książki - powstaje ilustracja. Teraz te ilustracje zdobią lodówki - u nas, u dziadków. A ja sięgając po masło - wgapiam się w nie ze wzruszeniem. Kolejny argument przemawiający za tym, że warto i trzeba czytać.
"Nieustraszony Strach na wróble" to książka, która zwyciężyła w 2017 roku w biedronkowym konkursie "Piórko". Gdybym miała w jednym zdaniu określić jej fabułę - napisałabym, że to cudowna bajka o odwadze, przyjaźni i o tym, że na prawdziwych przyjaciół zawsze, ale to zawsze można liczyć.
Rzadko to robię, ale jeszcze zanim kupiłam tę książkę - przeczytałam mnóstwo negatywnych opinii. Że nie dla dzieci. Że wieje nudą. Że pieniądze wyrzucone w błoto ( całe 9,90).
Nie było szans, musiałam ją mieć.
Przeczytałyśmy z córeczką w trzy wieczory i okazało się, że chyba jesteśmy inne. Bo nam się podobała. Nie jest to książka dla dzieciaków, które potrzebują wartkiej akcji, nie znajdziecie w niej dynamizmu zbyt wiele, więc u co ruchliwszych może wywoływać nudę. Jednak są opisy, które czytałyśmy powoli i omawiałyśmy jednocześnie. Są wiadomości ze świata przyrody podane w piękny, poetycki sposób. Mało bajkowości - ale postać bohatera podana w tak niezwyczajnie zwyczajny sposób, jego myśli, uczucia i dobre serce ( choć strach przecież nie ma serca) - rekompensują wszystko. Odnalazłam w niej prawdziwy artyzm literacki i zatonęłam w nim. A córka bardzo polubiła postać Stracha i kiedy okazało się, że już już spotka go nieszczęście - przeżywała ogromnie.
Ilustracje natomiast to nie moja bajka. Tylko że...po przeczytaniu książki nie wyobrażam sobie, że Strach mógłby być z innej kreski.
Reasumując - dla czterolatki zdecydowanie za powolna. Dla ośmio - dziesięciolatka - fascynująca! Dla dorosłego - majstersztyk!

Grzegorz Majchrowski
"Nieustraszony Strach na wróble"

Urocza książeczka :)) bije od niej taki spokój, prostota. Jak dla mnie trochę smutna bo to w końcu strach na wróble, łąki, zima. Ale cudownie się kończy i jest warta poznania:)

Przyjemna opowiastka. Krótka, prosta, ale urocza. Idealna dla dzieci, potrafi chwycić za serce. Posiada przepiękne, przemyślane, ilustracje. Głównie o wartości przyjaźni i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie.

Wyjątkowa, nieprzeciętna historia opisana barwnym, ciekawym, łagodnym językiem. Ilustracje świetnie z nią współgrają. Porusza duszę.

Nietuzinkowy bohater i jego wielka wyprawa w świat i do głębin własnego jestestwa... Do tego piękny, poetycki język. Czegoż chcieć więcej?!

Bardzo fajna i ciekawa bajka o strachu na wróble a w tle opowieść o tym , że strach ma czasem tylko duże oczy, o przyjaźni które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe ale i sile marzeń, które często stają się motorem do działań.
Polecam.

Polecam.

• Dla dzieci
  • 2017

Dodaj cytat z książki Nieustraszony strach na wróble