Niepowstrzymana

2018-03-14
2018-03-14
Antoni Cichy
Antoni Cichy autobiografia tenis Szarapowa

Do książki przystąpiłam nie jako fanka Marii, ale jako fanka tenisa. Sportem tym interesuję się i śledzę na bieżąco już od około trzynastu lat, więc historia Szarapowej jest mi dość dobrze znana. Nigdy nie odczuwałam do niej większej sympatii - ani pod względem sportowym, ani jako osoby. Po książkę sięgnęłam ze względu na moje zainteresowanie tenisem, ponieważ lubię dowiadywać się, jak wygląda świat sportów od wewnątrz, a biografie sportowców są pełne emocji i wielu niesamowitych przeżyć. Zastanawiałam się, czy książka zmieni moje postrzeganie Marii jako osoby, jednak tak się nie stało. Jest ona osobą bardzo pewną siebie, wręcz miałam wrażenie, że często nie miała respektu do swoich zawodniczek, a dodatkowo przytoczona historia z Sereną Williams z szatni i dodawanie uwag dotyczących jej wyglądu - jest to dla mnie dość kontrowersyjna kwestia. Jednak samą książkę czytało mi się dobrze, szybko - podobało mi się, że Maria uzupełniła swoją biografię o wiele tzw. "smaczków" związanych np. z tym w kim podkochiwała się na początkach swojej kariery, czy jej relacjach z trenerami. Tego brakowało mi w biografii Agnieszki Radwańskiej. Samą książkę oceniam więc 7/10 i doceniam sportowe osiągnięcia Marii Szarapowej, a samą biografię mogę polecić nawet osobom, które nie interesują się tenisem na co dzień ;)

Bardzo urokliwa opowieść o jednej z lepszych tenisistek naszych (i nie tylko) czasów. Bardziej o kształtowaniu się osobowości, charakteru, zawziętości, o emocjach, niż o samym tenisie. Maria w swojej książce poświęca dużo czasu sobie, swojemu umysłowi, tłumaczy swój upór, opowiada o dzieciństwie i o relacjach z rodziną i z trenerami. Tenisa w tej książce jest mało, więc o samej dyscyplinie wiele się z tej książki nie dowiemy. Z tego powodu, znajomość dyscypliny pomaga w głębszym zrozumieniu niektórych poruszanych w książce kwestii. Czy to dobrze, niech każdy odbiorca oceni wedle siebie. Może nie jest to pozycja obowiązkowa, ale na pewno warta polecenia fanom tenisa i nie tylko.

Piękna historia o podążaniu za marzeniami, determinacji i talencie. Uwielbiam biografie sportowe, bo jest w nich zawsze tyle emocji, wzlotów, upadków i walki. Tenis jako najbardziej indywidualny, trudny psychicznie sport tylko dodaje historii Szarapowej dramaturgi. Jako fance śledzenia wielkich szlamów książka daje też dużo czystej przyjemności, przypominając ciekawe pojedynki czy ujawniając zakulisowe anegdoty. Ale nawet bez wiedzy tenisowej piękna opowieść o ciekawym człowieku.

Prosta, autentyczna książka o jednej z najlepszych tenisistek na świecie.
O wzlotach i upadkach. 10/10

Prosta, autentyczna książka o jednej z najlepszych tenisistek na świecie.
O wzlotach i upadkach. 10/10

O ile ostatni raz tenisowy mecz oglądałem kilkanaście lat temu, a nowych zawodników w ogóle nie kojarzę, tak lubię czasem sięgnąć po tenisowe książki. W ręce wpadła mi autobiografia rosyjskiej tenisistki Maszy Szarapowej i okazała się być bardzo ciekawa. Czytelnik może zobaczyć świat oczami zawodniczki, która od małego nie rozstawała się z rakietą. Wielki wpływ na jej karierę miał ojciec, który był tu bardzo ciekawą i ważną postacią. Wierzył w córkę, nie bał się zostawić żony i razem z dziewczynką wylecieć do USA i tam rzucić się w nieznane i spróbować zrobić z niej zawodniczkę. Szarapowa od małego zdradzała duży talent, nie tylko dobrze sobie radziła z odbijaniem piłki, ale miała też znakomitą koncentrację, wolę walki i siłę mentalną. To pozwoliło jej później wygrać wszystkie turnieje wielkoszlemowe, co udało się tylko nielicznym zawodniczkom. Co prawda liderką światowego rankingu była krótko, ale samo wejście na szczyt było też wielkim osiągnięciem. W swojej autobiografii opisuje treningi, monotonne życie, brak czasu dla siebie, poświęcenie się tenisowi, turniejom, wyjazdom. Nie każdy potrafi przetrwać ten rygor i mnóstwo aspirujących młodych sportowców odpada po drodze i świat nigdy o nich nie słyszy. Zostają tylko najwytrwalsi. Gdy Masza wygrała w wieku 17 lat Wimbledon osiągnęła niebywały sukces. Jednak jeszcze większym osiągnięciem był powrót po bolesnej kontuzji, przymusowa zmiana stylu i odnalezienie siebie na nowo jako zawodniczki. Pomógł tutaj nieustępliwy charakter i wola walki. I wreszcie wątek dopingu, Szarapowa została zdyskwalifikowana za przyjmowanie niedozwolonego suplementu, który wcześniej latami przyjmowała na serce i nie znajdował się na liście substancji zakazanych. Ostatecznie dyskwalifikacja została skrócona, Szarapowa powróciła na kort, ale to już było po zamknięciu książki. Polecam tę autobiografię fanom tenisa, sportu i młodym zawodniczkom, dla których Szarapowa może stanowić wzór nieustępliwości, odwagi i dążenia do celu.

Maria może nie jest mistrzynią pióra, ale książka napisana bardzo poprawnie. Przyjemnie się czytało o przebiegu jej kariery, sukcesach, kryzysach i ciekawostkach z szatni, o których mało kto wie. Fragmenty z życia w tourze WTA były chyba najciekawsze.

"Niepowstrzymana". Czy warto przeczytać autobiografię Marii Szarapowej?

Tę książkę zwyczajnie trzeba przeczytać. W oczach wielu osób Maria Szarapowa to produkt marketingowy, za którym oprócz talentu do gry w tenisa stoi potężna machina PR-owa. Sporo kibiców jej decyzję o przejściu na sportową emeryturę przyjęło z ulgą, gdyż nie trawili tej zawodniczki z powodu głośnych odgłosów wydawanych na korcie i wyniosłości. Cóż, sam swego czasu śmiałem się się z tego, że gdyby podczas jej meczu z Wiktorią Azarenką w telewizorze zostawić tylko fonię, to można by to spotkanie pomylić z… filmem porno. Tymczasem "Niepowstrzymana" pozwala nam wreszcie zajrzeć do umysłu Marii Szarapowej i za kulisy wielkiej rywalizacji na kortach całego świata. Masza stara się nie pudrować rzeczywistości i opowiada, kto na poszczególnych etapach życia i kariery jej pomógł, a kto zalazł za skórę. Nie są to puste słowa, a poszczególne persony nie są przedstawiane cały czas w tym samym świetle. Szarapowa wielokrotnie np. podkreśla zasługi swojego ojca, ale Jurijowi też parę razy naprawdę ostro się dostaje od córki. Sportowcy w autobiografiach często starają się chronić swoją prywatność aż za bardzo. Tymczasem Szarapowa naprawdę się otworzyła przed czytelnikami. Na tyle, że sporo się dowiemy np. o jej dwóch głośnych związkach: z koszykarzem Sašą Vujačiciem i kolegą z kortu – Grigorem Dimitrowem.

Dla kogo jest książka "Niepowstrzymana"?

Przede wszystkim dla fanów i antyfanów Marii Szarapowej. Ci pierwsi będą wniebowzięci, a ci drudzy po lekturze być może spojrzą na Rosjankę bardziej przychylnym okiem. Ja w tym wszystkim zawsze tkwiłem gdzieś po środku. Lubiłem patrzeć na jej grę i w wielu starciach jej kibicowałem, chociaż denerwowały mnie głośne dźwięki wydawane przez nią podczas spotkań. Ostatnio odświeżyłem sobie finał Wimbledonu 2004 i… albo mnie uszy mylą, albo wtedy aż tak głośno nie pojękiwała. "Niepowstrzymana" nie jest jednak lekturą tylko dla psychofanów tenisa. Jeśli kochasz ten sport, to autobiografia Marii Szarapowej jest dla ciebie pozycją obowiązkową, ale osoby kojarzące Australian Open tylko z nazwy też mogą się przy niej dobrze bawić, bo to coś więcej niż opowieść o karierze pięciokrotnej mistrzyni wielkoszlemowej. Szczególnie pierwsza połowa książki to sporo wzruszeń i refleksji nad życiem. "Niepowstrzymaną" powinien przeczytać każdy młody sportowiec marzący o tym, że kiedyś znajdzie się na szczycie. Historia Maszy wspaniale obrazuje, ile trzeba poświęcić, żeby sięgnąć sportowego nieba i tłumaczy, że później wcale nie jest łatwiej, bo wielcy mistrzowie też muszą się mierzyć z wielkimi przeciwnościami.

Więcej na: https://legendysportu.pl/maria-szarapowa-niepowstrzymana-recenzja-ksiazki/

"Niepowstrzymana". Czy warto przeczytać autobiografię Marii Szarapowej?

Zawsze podziwiałem Marie Sharapova za jej osiągnięcia na korcie. A przede wszystkim za jej nieustępliwość podczas meczów. Teraz po lekturze wiem skąd się wzięła ta cecha charakteru. Maria Sharapova pomimo zawrotnej kariery jaką zrobiła nie tylko na korcie w swojej biografii wraca do czasów, które ją ukształtowały jako sportowca. Ciężkie dzieciństwo z dala od domu i matki, rywalizacja z siostrami Williams, czy walka z kontuzjami. Lektura obowiązkowa dla każdego fana dyscypliny.

Wydaje mi się, że Maria Sharapova pisząc tę książkę próbowała "wybielić" swoje nazwisko. Osobiście lubiłam jej grę, lubiłam ją jako zawodniczkę, zdaję sobie jednak sprawę, że jestem w mniejszości. Masza nie była i nie jest lubiana. Co do zakończenia, sama zawodniczka najwidoczniej się nie spodziewała jak potoczą się jej dalsze losy. Kompletnie inaczej niż planowała.

Opowieść o życiu jednej z najbardziej rozpoznawalnych tenisistek na świecie. Napisana przystępnym językiem. Książka pokazująca kulisy treningu oraz życia Marii Sharapovej. Brakuje miejscami smaczków z życia prywatnego, gdyż większa część książki opowiada o
trudnym dzieciństwie (bez matki w obcym kraju) i sposobie trenowania. Dużo ciekawych zdjęć umieszczonych w książce, co przybliża czytelnika do młodości i ogólnie życia tenisistki.

• Tenis
  • Sport