Dziewczynka z zapalniczką

Okładka książki Dziewczynka z zapalniczką Mariusz Czubaj
Logo Lubimyczytac Patronat

Nie dla mnie. O ile postać głównego bohatera była dosyć ciekawa i dobrze skonstruowana, to reszta zupełnie dla mnie się nie zgrała.

⭐ 7,5

⭐ 7,5

Mariusz Czubaj wrócił do formy. Ta książka o niebo lepsza od poprzedniej części. Znów kilka wątków, finalnie logicznie połączonych, bez zbędnych dłużyzn, nadal z dobrą muzyką Hipisa. Polecam.
Przede mną finał losów komisarza Heinza... zatem do dzieła.

Przede mną finał losów komisarza Heinza... zatem do dzieła.

Mariusz Czubaj nadal w formie! Kolejny dobry kryminał z profilerem Rudolfem Hainzem w roli głównej. Tajemnicza śmierć byłego policjanta i śmierć 6-latki sprzed kilku lat... Czy te sprawy coś łączy? Czy zabiła je te sama osoba? I kim jest tajemnicza nauczycielka z wytatuowaną na plecach dziewczynka trzymająca w ręce zapalniczkę?

Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W efekcie pierwszy raz zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop prowadzi ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona. Piąty tom przygód niezłomnego profilera Rudolfa Hainza , który dzięki ''tajemniczemu aniołowi stróżowi ""znowu spada na cztery łapy ...

To moje już trzecie spotkanie z komisarzem Rudolfem Heinzem i to spotkanie uważam, jak na ten moment za najlepsze. Znakomita, wciągająca powieść kryminalna ze świetnie zbudowaną intrygą, która wzbudza ciekawość od początku do końca.

Czubaj jest jak zwykle znakomity. Dlatego z żalem i smutkiem myślę o tym, że czeka mnie - jak narazie mam nadzieję - jeszcze tylko jedna jego ksiązka. Udało mu sie wykreować postać głównego bohatera, który jest zarazem twardy "męski", ale bardzo emocjonalny i empatyczny. Jest drobiazgowy, zwraca uwage na szczególy, ale widzi tez większy obraz. Nie boi się, choć psychopata chciał go zamordować, ale nie szarżuje i zachowuje srodki ostrożności. Cały zbudowany jest z kontrastów, ale pewnie dlatego jest fascynujacy. Nie mówiąc już o tej gitarze i zespole rockowym, w którym gra "po godzinach". W "Dziewczynce z zapalniczką" (tytuł jest oczywiście parafrazą tytułu znanej baśni Andersena) Heinz na prośbę byłego gangstera , ale bardziej ze wzgledu na szacunek dla dawnego policyjnego
kolegi i nauczyciela podejmuje śledztwo w sprawie niewyjaśnionej śmierci ukochanej bratanicy gangstera. Dostrzega to, czego nie widziała policja w oficjalnym śledztwie i układa rozsypane elementy w całość. Dodatkowa wartość prozy Czubaja to jej wydżwiek dydaktycz ( ale bez dydaktycznego smrodku) - krzywdzone dzieci wyrastają niekiedy na psychopatów lub morderców, a zawsze są nieszczęśliwe .

Rewelacyjny kryminał. Czytałam jakiś czas temu inną książkę autora, "21:37", której bohaterem, jak tutaj, jest komisarz Heinz. Muszę przyznać, że według mnie "Dziewczynka z zapalniczką" świadczy o tym, że warsztat pisarza jest coraz lepszy.

Powieść zaczyna się od tajemniczej śmierci byłego policjanta, zajmującego się nierozwiązaną sprawą sprzed dziesięciu lat. Ofiara to przyjaciel i mentor Heinza, który angażuje się w sprawę i po nitce do kłębka powtarza kroki przyjaciela, by trafić na rozwiązanie zagadki.

Książkę czyta się bardzo dobrze, po lekturze "Dziewczynki..." jestem pewna, że nie raz jeszcze sięgnę po inne powieści autora i bardzo polecam.

Bardzo dobrze skonstruowana fabuła. Książkę odsłuchiwałam pracując w ogrodzie, więc chwilami "zawieszałam się", bo było bardzo wciągająco!!! To moja pierwsza przeczytana powieść tego autora, ale z chęcią zapoznam się z innymi.

trzyma w napięciu. co się stanie dalej. Hipis daje czadu. zakończenie dziwne ale jak na Hipisa może być:)

• Audiobooki