Mózg odporny na stres

Okładka książki Mózg odporny na stres Melanie Greenberg
Okładka książki Mózg odporny na stres
Melanie Greenberg Wydawnictwo: Rebis Seria: Poradniki psychologiczne poradniki
poradniki
Poradniki psychologiczne
The Stress-Proof Brain
Rebis
2018-06-05
2018-06-05
Bożena Jóźwiak

Przyznam, że na co dzień nie czytam poradników. Postanowiłam jednak spróbować. Stres otacza nas wszędzie: w domu, w pracy, dlatego postanowiłam sięgnąć akurat po tę książkę.

Czytało mi się ją dobrze. Podobała mi się część teoretyczna. Przedstawiona została w prosty i klarowny sposób. Jeśli chodzi o porady, to nie oceniam. Nie były dla mnie odkrywcze, a raczej przypominające, aby do nich powrócić.

Z ciekawości warto sięgnąć po ten tytuł :)

Autorka dużo mówi o zwalnianiu i niewątpliwie jest to istotne. Mimo to, czegoś w tej książce brakowało.

Cześć w poniedziałek 😊
Jak tam Twój poziom stresu na początku tygodnia?
U mnie wszystko pod kontrolą na szczęście 😉

"Mózg odporny na stres" to jedna z lepszych książek w zakresie radzenia sobie ze stresem na rynku. Napisana w przystępny sposób. Zdecydowanie każdy powinien ją przeczytać, mieć na swojej półce i do niej wracać.

Stres jest wyniszczający dla każdego organizmu, ale w pewnym zakresie może motywować do działania i być pożyteczny.

Badania nad stresem pokazały bardzo ciekawa zależności. Te same osoby w takich samych ciężkich i stresujących sytuacjach mają zdecydowanie dłuższe telomery (zależy od nich długość naszego życia) jeśli sami nie oceniają swojego poziomu stresu jako bardzo wysoki.

Nie możemy uniknąć stresu, ale możemy nauczyć się z nim żyć, redukować go i cieszyć się życiem mimo trudności.

Bardzo fajnie, że autorka w swojej książce poświęciła też trochę miejsca dla opiekunów chorych przewlekle zwierząt. Są oni bowiem tak samo obciążeni i przeżywają taki stres jak ludzie opiekujący się niepełnosprawnymi i/lub chorymi członkami rodziny.

Cześć w poniedziałek 😊
Jak tam Twój poziom stresu na początku tygodnia?
U mnie wszystko pod kontrolą na szczęście 😉

Stres jest wyniszczający dla każdego organizmu,...

Do mnie książka akurat przemówiła - super, że nie ma tam takiego psychologicznego "beblania" o niczym, a jest dużo konkretnych informacji i sporo ćwiczeń. Być może dla osób już obeznanych z tematem informacje będą się powtarzać, ale ja o radzeniu sobie ze stresem zbyt wiele nie wiedziałam, to i dużo z tej lektury wyniosłam.
Faktycznie w książce sporo informacji się co jakiś czas powtarza, ale w mojej ocenie jest to celowe - przy dużej ilości treści, ważne elementy mogą umykać, a przecież skuteczna nauka, to wielokrotne powtarzanie. Tutaj to "powtarzanie" nie jest jednak przesadzone ani drażniące.
Dlatego szczerze polecam.

Faktycznie w książce sporo informacji się co...

Czytałam ją długo, męczyłam, męczyłam aż w końcu udało mi się dotrzeć do końca. Ciężko się czyta. Ale zawiera dużo wiedzy i potrzebnych informacji.

Spoko wstęp biologiczny i ćwiczenia, język bardzo prosty

Spoko wstęp biologiczny i ćwiczenia, język bardzo prosty

Jak dla mnie, książka jest bardzo dobra. Zawiera opis biologicznego mechanizmu stresu, poza tym wiele zadań/ćwiczeń do samodzielnego wykonania, bardzo zróżnicowanych, więc każdy może wybrać dla siebie to, co jemu odpowiada. Najbardziej spodobała mi się jednak ostatnia część książki, czyli ta opowiadająca o wpływie stresu na wagę, energię, sen, motywację.

Bardzo polecam tą książkę. Autorka ma dużą lekkość pisania o naukowych zagadnieniach ( związanych z mózgiem) w bardzo lekki i zrozumiały sposób. Dodatkowo w książce znalazłam wiele badań, studiów przypadku a także mnóstwo zaleceń praktycznych - co dodaje książce wielką wartość.

Pierwsze rozdziały trochę mnie nudzily, ale później zrobiło się ciekawiej i naprawdę sporo w niej przydatnych porad :)

Dobrze się czytało. Czytelnie przedstawione procesy zachodzące w naszym mózgu w momentach stresowych co pozwoliło mi lepiej je zrozumieć i zaobserwować. Myślę, że warto było.

• Psychologia
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Mózg odporny na stres

Video

Video