Pluralizm w logice. Studium z filozofii logiki

Okładka książki Pluralizm w logice. Studium z filozofii logiki Bożena Czernecka-Rej
Okładka książki Pluralizm w logice. Studium z filozofii logiki
Bożena Czernecka-Rej Wydawnictwo: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego filozofia, etyka
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377028551
Tagi:
logika logika formalna filozofia logiki pluralizm pluralizm w logice pluralizm logiczny
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
169
74

Na półkach: , , ,

Książka jest filozoficzną analizą zagadnienia pluralizmu w logice oraz logicznego pluralizmu, przy czym pojęcia te nie są całkowicie tożsame. Autorka dokonuje eksplikacji ich znaczenia, głównie, na podstawie prac logiczno-filozoficznych S. Haack i W.V.O. Quine'a (Rozdział 2.) oraz JC. Bealla i G. Restalla. (Rozdział 3.). Rozdziały 3. i 4. są bardziej ogólną refleksją na temat wielości logik oraz kryterium doboru ich typu (rodzaju?) do konkretnych dziedzin nauki i/lub wiedzy. Za dość istotny uważam fragment poświęcony analizie funktora implikacji, który jest bodaj najbardziej problematycznym funktorem w logice, i to nie tylko tej klasycznej, wynikania logicznego oraz okresu warunkowego, pod kątem semantycznym, jak i syntaktycznym. Niestety autorka nazbyt obszernie potraktowała analizę stanowisk w/w autorów dotyczących logik(i),a zbyt ubogo potraktowała porównanie samych logik(i) pod względem ich zastosowania, a przede wszystkim, pod kątem ich syntaktyki.
Reasumując jest to ciekawa pozycja będąca syntezą zagadnień wielości logik (definiowanego jako pluralizm) w głównie w ujęciu filozoficznym, a w mniejszym stopniu formalnym, i ta proporcja jest zaburzona. Tego typu pozycja na rynku wydawniczym jest jak oczywiście potrzebna, tym bardziej, że polskojęzycznych pozycji podejmujących to zagadnienie jest nadal bardzo niewiele (por P. Garbacz, S. Kiczuk). Do jej pełnego zrozumienia niezbędna będzie znajomość podstaw klasycznego rachunku zdań.

Książka jest filozoficzną analizą zagadnienia pluralizmu w logice oraz logicznego pluralizmu, przy czym pojęcia te nie są całkowicie tożsame. Autorka dokonuje eksplikacji ich znaczenia, głównie, na podstawie prac logiczno-filozoficznych S. Haack i W.V.O. Quine'a (Rozdział 2.) oraz JC. Bealla i G. Restalla. (Rozdział 3.). Rozdziały 3. i 4. są bardziej ogólną refleksją na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Filozofia/Metodologia
    1
  • Matematyka
    1
  • Do kupienia
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pluralizm w logice. Studium z filozofii logiki


Podobne książki

Przeczytaj także