Sklepik z marzeniami

Albatros
2018-11-14
2018-11-14
Krzysztof Sokołowski

Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki Mroczna Wieża: Długa droga do domu Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki W cieniu płonących świec Tabitha King, Michael McDowell
W cieniu płoną... Tabitha King, Micha...

Książka zaczyna się bardzo powoli. Na samym początku poznajemy historię bohaterów, którzy będą istotni dla reszty tej histori. Nagle w małym miasteczku pojawia sie nowy sklepik, który wzbudza ogromną ciekawość. Właściciel sklepiku- pan Gaunt okazuje się osobą, która jest w stanie spełnić nasze marzenia, za niewielką cenę. Ostatecznie jednak się okazuje, że ta cena jest bardzo wysoka. Historia bardzo wciąga, śledzimy losy bohaterów z napięciem. Mamy dwie perspektywy tej historii- Pana Gaunta, który jest sprawcą całego zamieszania i szeryfa miasteczka Alana- który nosi w sobie ogromną ranę. Śledzenie tej historii z tych dwóch perspektyw (perspektywy, która wie co się dzieje i co jest powodem i perspektywy zagadki, którą stara się rozwiązać szeryf) pozwala jeszcze bardziej wciągnąć się w całą historię.
Książkę czyta się bardzo szybko, jest bardzo dobrze napisana. Fabuła tak jak pisałam wciąga i wzbudza w nas ciekawość- co dla mnie jest bardzo istotne bo to powoduje, że chcemy cały czas czytać i czytać.
Książka wspaniale też pokazuje ludzką psychikę i jej podatność na manipulacje.
Książkę bardzo polecam!

Jak to u Kinga bywa postaci jest mnóstwo, a historie niektórych z nich poznajemy bardzo szczegółowo. Początkowo akcja toczy się dość powoli, musimy przebrnąć przez kawał fabuły zanim dochodzi do pierwszego niepokojącego incydentu. Później akcja mocno przyspiesza, a na końcu dzieje się istny Armagedon. Tak zwane psikusy sprawiają, że pomiędzy mieszkańcami miasta dochodzi do poważnych konfliktów, a nawet zbrodni, które przez mistrza horroru są tak dobrze opisane, że aż czułam niesmak czytając je. Nie zabrakło również elementów fantastyki. Momentami powieść trochę się dłużyła i były tam wstawki, bez których, moim zdaniem, fabuła by nie ucierpiała, a książkę czytałoby się bardziej dynamicznie. Sam pomysł na fabułę bardzo oryginalny i w ostatecznym rozrachunku powieść przypadła mi do gustu.

Według mnie jest to jedna z lepszych książek Kinga. Oczywiście tego dawnego Kinga z końca ubiegłego wieku. Narracja jak zwykle bardzo bogata w słowa. Czytelnicy wiedzą, że King jest gawędziarzem i scenę trwającą dwie sekundy potrafi opisać na trzech stronach. W efekcie dłużej czytamy, niż ta scena trwała.😂

Fabuła bardzo ciekawa. Postacie wyraziste. Od razu wiadomo kto dobry, kto zły. Elementów fantastycznych nie brakuje, szczególnie w zakończeniu, jak to u Kinga. Wśród mieszkańców miasteczka, w którym dzieje się akcja, odnajdujemy ciekawe portrety psychologiczne postaci. No i ten motyw: kupowanie marzenia...
Co byście chcieli kupić?

Okazuje się, że bezmyślna pogoń za marzeniem może być tragiczna w skutkach. Czasem dużo chcielibyśmy dać, ale niekoniecznie warto. Książka pozwala pomyśleć trochę nad sobą, światem i ludźmi. Zmusza do refleksji. Przede wszystkim jest jednak świetną rozrywką.

Polecam miłośnikom Kinga, tym ktorzy lubią jego rozwlekły styl. Dla mnie to rewelacyjna powieść. Równie mocno podobała mi się inna książka autora "Ręka mistrza".

Fabuła bardzo ciekawa. Postacie wyraziste. Od razu wiadomo kto...

Wyobraźcie sobie tylko że żyjecie w bardzo spokojnym, niemal nudnym mieście. Atrakcją jest kto kogo zaprosi na bal, albo kto z kim ma romans. Chill 😅
To takie miejsce w którym chcą pozostać starsi a z którego koniecznie chcą wyrwać się młodzi.
Ale na to potrzeba miksu odwagi i pieniędzy.
Niełatwe.

Pewnego dnia do miasteczka ( oczywiście Castle Rock) przyjeżdża starszy Europejczyk z planem otwarcia sklepu.
Już samo pochodzenie gościa jest dla mieszkańców egzotyką a kolejne dni wywrócą ich życie do góry nogami.

Sam pomyśl - gdybyś był w sklepie, w którym możesz spełnić każde swoje marzenie za cenę drobnego figla, psikusa, nie skorzystałbyś? 😏

King idealnie wyciąga najmroczniejsze ludzkie cechy z zakamarków naszego „Ja” i podaje je surowo, bez żadnego upiększania.

Ale na to potrzeba miksu odwagi i pieniędzy.
Niełatwe.

Pewnego dnia do miasteczka ( oczywiście Castle Rock) przyjeżdża starszy...

Interesujący głowni bohaterowie, historia wciagąjaca pełna napięć. Język (tłumaczenie) odpowiadał mi, ale czasami się zastanawiałam o co chodzi. Z minusów mogę wymienić początek, ciężko się wkręcić w ten świat. Niemniej polecam!

Książką mocno przeciętna. Tak do połowy okropnie mi się dłużyło. Co prawda druga połowa poprawiła sytuację, jednak wciąż szału nie ma. Do przeczytania, nie jest zła, ale wybitna też nie.

Bardzo mi się podobało. Jak na horror dość słabe, ale jak na powieść psychologiczną znacznie lepsze. Pokazuje to, co drzemie w ludziach.

Ciekawa koncepcja. Książka bardzo mi się podobała. Fabuła, jej przedstawienie oraz pociągnięcie wątków nie zwiodły mnie. King jak zwykle oddaje klimat miasta i jego mieszkańców w sposób bezbłędny.

Zastanów się czego pragniesz, a jak już wiesz, nie mów tego głośno 😱

Zastanów się czego pragniesz, a jak już wiesz, nie mów tego głośno 😱

Bardzo dobra powieść. Akcja toczy się bardzo ciekawie, mimo że w sumie od początku wiadomo kto jest tym złym, kto jest tym bohaterem. Trochę inaczej poprowadzona powieść przez Kinga, bo to "zło" przez całą powieść, przynajmniej na mieszkańcach miasteczka, wydaje się być zwykłym człowiekiem. Niby cały czas wiadomo, że ostatecznie skończy się konfrontacją Gaunta i Pangborna, ale Gaunt go ciągle unika, no i całą powieść człowiek się zastanawia jak to ostatecznie będzie wyglądało. I bardzo ciekawie ten Gaunt doprowadza wszystko do swojego planu, bardzo ciekawy armagedon przez dłuższy czas końcówki powieści się dziaje. Samo to zakończenie, ten ostateczny pojedynek, bardzo dobre i zaskakujące, w końcu bardzo trudno było przewidzieć wcześniej jak to może wyglądać. Pójście w trochę fantastykę, ale w sumie zawsze te paranormalne elementy to po części fantastyka.

• Stephen King
  • Horror