Glatz

Okładka książki Glatz Tomasz Duszyński
Okładka książki Glatz
Tomasz Duszyński Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Glatz (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Glatz (tom 1)
Sine Qua Non
2019-04-24
2019-04-24
9788381291903
literatura polska kryminał retro dwudziestolecie miedzywojenne

Śmierć nadejdzie jutro

Ebook.Jestem zadowolony

Ebook.Jestem zadowolony

Gdańską historię Christiana Abella i wachmistrza Kukulki Krzysztofa Bochusa wyczytałam do ostatniej literki. Cieszę się, że trafiłam na serię „Glatz” Tomasza Duszyńskiego jakże podobną do tej mi znanej i lubianej. Już wbiłam w nią swoje ząbki i pazurki. Bardzo mi się podoba. Miejsce, czas i ludzie. Wszystko intrygujące i z charakterem. Za to bez jakiejkolwiek technologii, bo mamy lata dwudzieste XX wieku. Wielka wojna skończyła się ledwo co. Ludzie dochodzą do siebie powoli, echa wojny wciąż słychać a jej skutki ciągle jeszcze są odczuwalne. Gdy w Glatz ktoś zaczyna uśmiercać ludzi w sposób widowiskowy, w mieście pojawia się, przybywa na rozkaz władz w Berlinie, kapitan Wilhelm Klein. Tajemniczy jegomość w rękawiczkach. Jest obcy i wchodzi w kompetencje tutejszej policji. Nic dziwnego, że nikt go nie wita z rozwartymi ramionami. Śledztwo toczy się dwutorowo. Klein dobiera sobie ludzi do współpracy. Padło na Rotha i Koschella, którzy spisują się na medal. To był dobry wybór. Klein zna się na ludziach. Książka jest dobra. Bohaterowie charakterni i różnorodni. Tło historyczne i opisy Kłodzka dodają jej charakteru. Jedna wojna ledwo się skończyła a już widać narastający antysemityzm i pełzający nacjonalizm. Klimat miasta i jego urodę autor oddał bardzo dobrze. Nie zwlekam i sięgam po drugi tom serii.

Rejon Dolnego Śląska to chyba wymarzone miejsce na retro-kryminał. Ciekawa fabuła, śledztwo prowadzi, policja jest też Żandarmeria Wojskowa no i przede wszystkim nietuzinkowy bohater czyli wojskowy śledczy działający poza jakimkolwiek schematem.

1985

Niewielkie Kłodzko kryje w sobie wiele tajemnic. Niby ciekawa fabuła, sporo się dzieje, ale nie zżyłam się za bardzo z bohaterami. Nie wiem, czy będę kontynuować czytanie serii.

Świeżo po powrocie z ferii spędzonych w Kłodzku, postanowiłem sięgnąć po "Glatz" Tomasza Duszyńskiego. Tytuł w języku niemieckim, to ni mniej ni więcej, jak ichniejsza nazwa Kłodzka. Po lekturze mogę powiedzieć tylko jedno - rewelacja. Pochłonąłem ją w moment. To chyba najlepszy retro-kryminał jaki do tej pory czytałem. Taki Krajewski ze swoim Mockiem, to Duszyńskiemu mogą buty czyścić. Akcja właściwie od pierwszej strony. Śledztwo z każdą stroną się rozwija, wprowadza wiele mylnych tropów, ale ani przez moment nie nudzi. Świetnie skrojone postacie, zwłaszcza pierwszoplanowa, czyli enigmatyczny Wilhelm Klein. Z początku myślałem, że to będzie ktoś w stylu Sherlocka Holmesa, ale na szczęście autor znalazł na niego własny pomysł. Może kilka elementów było lekko naciąganych czy niewiarygodnych, a rozwiązanie zagadki dość karkołomne, ale czytało się to wybornie i właściwie nie mogłem się oderwać.
Autora dodaję do ulubionych i już wkrótce sięgam po kolejny tom cyklu. Polecam.

Duszny klimat początku lat 20-tych 20 w. - hrabstwo kłodzkie (Niemcy). Seks, morderstwa, wizje narkotyczne - dla mnie za dużo, choć tamten czas tak się kojarzy. Pewnie jestem za stara na takie lektury, choć nie wykluczam w przyszłości kontynuowania cyklu.

Po mistrzowsku skonstruowany kryminał przez autora Tomasza Duszyńskiego.
Nieznany dotąd pisarz Pan Tomasz zrobił na mnie olbrzymie wrażenie swoją własną powieścią napisał książkę genialnie.
Pióro pisarza doskonałe,zaś warsztat pisarski ma bardzo dobry.
Historia wzruszająca opowiadająca o małym miasteczku na Śląsku w Kłodzku tytułowym Glatz.
Bohaterowie ciekawi,zaciekawił mnie Wilhelm Klein śledczy bohater w książce bardzo go polubiłam.
Fabuła powieści kryminalnej naprawdę ciekawa,szybkie zwroty akcji,przyspieszały tempa,w mocnym napięciu trzymająca książka od początku do ostatnich stron.
Wchłonęłam każdą stronę książki,wiele emocji wzbudził we mnie kryminał,morderstwa powiązane ze sobą i mroczne skrywane tajemnice.
Niesamowity klimat książka posiada,nie można się oderwać od czytanej książki.
Wciągający,super kryminał retro.
Z ogromną chęcią zapoznam się z twórczością autora i jego książkami.

Po mistrzowsku skonstruowany kryminał przez autora Tomasza Duszyńskiego.
Pióro pisarza doskonałe,zaś warsztat pisarski ma bardzo dobry.
Bohaterowie ciekawi,zaciekawił...

Zżyłam się z Wilhelmem Kleinem i Franzem Koschellą w mocnych, wciągających i trzymających w napięciu do ostatnich stron kryminałach retro autorstwa Tomasza Duszyńskiego. Żal mi, że już przeczytałam serię, ale jednocześnie cieszę się, że już ją znam!
W skład serii wchodzi "Glatz", "Glatz. Kraj Pana Boga", "Glatz. Zamieć" oraz "Glatz. Goliat". A ich klimat, piękny język, wartka akcja, dobrze skreślona fabuła i wyczarowane niezwykle charakterne i wyraziste postaci stawiają wysoko te pozycje w moich osobistych rankingach dobrej zabawy i satysfakcji podczas czytania.

Historie, akcje i zdarzenia w opowieściach serii rozgrywają się w latach 20. XX wieku, kiedy w Kotlinie Kłodzkiej nadal jest Cesarstwo Niemieckie (Druga Rzesza),a wśród mieszkańców pobrzmiewają echa Wielkiej Wojny i wojennych traum. Zawarty rozejm w Copiegne, reparacje wojenne i zapłata olbrzymiej kontrybucji przez Niemcy przyczyniła się do zachwiania gospodarki kraju, wielkiej inflacji i wielu niepokojów rozgrywających się wśród społeczeństwa.

Właśnie te fakty umiejętnie przemyca Duszyński w swoich niezwykłych kryminałach, gdzie poza głównymi wątkami kryminalnymi pierwsze skrzypce odgrywa także samo umiejscowienie akcji w Kłodzku i okolicach. "Miasto wzrastało w skalę, na której szczycie niegdyś stał zamek, a teraz wznosiła się twierdza. Ten strup okalający wzniesienie od południa był niewątpliwie malowniczy. Czynił Kłodzko miastem ciekawym i intrygującym". W cieniu i za murami kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic...
Warto je odkryć. Warto zanurzyć się w ten świat innych ideałów i stawianych za punkt honoru działań okresu międzywojnia.

Autor z wielkim pietyzmem dba o szczegóły ówczesnych realiów, zwraca uwagę dopracowanymi detalami oraz historycznie zgodnymi faktami, m.in. pojawieniem się automobili, wymienianymi rodzajami broni, dostępnymi technikami podczas prowadzenia śledztwa czy możliwymi działaniami prowadzonymi przez patologów. Widać, że kryminalistyka się rozwija, a wiele jej stref jest jeszcze w powijakach.

Jednocześnie Duszyński pokazuje, że na przestrzeni lat ludzie się nie zmieniają... Te wszystkie złe i dobre cechy były i są w nas. Korupcja, szaleństwo, władza, pieniądze, honor, rodzina... cóż, te wszystkie aspekty życia ludzkiego są zawsze ponadczasowe i niezmienialne...
Liczę, że seria zyska kontynuację. Zamierzam o to zapytać niebawem podczas spotkania z autorem serii "Glatz", które będę miała zaszczyt moderować.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Pierwsze, całkiem udane, spotkanie z autorem. Zdaje się, że Pan Duszyński dołączy do grona moich ulubionych polskich twórców kryminału retro.

Retro jest faktycznie detaliczne, jak u Ćwirleja czy Krajewskiego. Topografia miasta Kłodzka z 1920 roku musiała być przedmiotem szczegółowej kwerendy autora. Realia polityczne, społeczne i obyczajowe opisane w książce oddają w pełni klimat tamtej epoki. Widać w tym wszystkim spory wkład pracy, dbałość o szczegóły i szacunek dla czytelnika.

Warstwa kryminalna, w której odzywają się echa pierwszej wojny światowej, mocna i brutalna w wymowie. Sama intryga może nieco przekombinowana, ale to nie zmienia faktu, że czytało mi się tę opowieść wspaniale, z dużym zainteresowaniem i wielką przyjemnością.

Akcja pędzi, kolejne morderstwa podsycają gęstą atmosferę, kapitan Wilhelm Klein zachwyca logiką myślenia i przewidywalnością, a kłodzka twierdza odkrywa swe ponure tajemnice. Nie można się oderwać! Chcę więcej!

Wielbicielom kryminalnych historii retro polecam gorąco.

Dobry kryminał w stylu retro , bardzo ciekawa postać Wilhelma Kleina .Na pewno sięgnę po kolejne książki autora.

• Kryminał

Video