Powiernik

Okładka książki Powiernik Franciszek Piątkowski
Okładka książki Powiernik
Franciszek Piątkowski Wydawnictwo: Nine Realms Cykl: Marek Lichocki (tom 1) fantasy, science fiction
Marek Lichocki (tom 1)
Nine Realms
2019-01-01
2019-01-01

Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Tryzna. Antologia słowiańska Piotr Barej, Silke Brandt, Jarosław Dobrowolski, Krzysztof Dzieniszewski, Paweł Famus, Camille Gale, Artur Grzelak, Małgorzata Lewandowska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Franciszek Piątkowski, E. Raj, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Magdalena Zawadzka-Sołtysek
Tryzna. Antolo... Piotr Barej, Silke ...

Książka fajnie napisana. Niestety bardzo mocno przeciwna chrześcijaństwu. Moda na wierzenia dawnych Słowian nie przyniesie nic dobrego. Bez chrześcijaństwa nie było by dzisiejszej Polski. Wystarczy spojrzeć co się stało z pogańskimi Wieletami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę można przeczytać oraz przesłuchać w formie audiobooka w aplikacji @empikgo

Wierzycie w Słowiańszczyznę ? ? Jesteście poganami?
A może uważacie to tylko za legendy?

Strzygi, baba Jaga, Leszy, Bogowie, południce, biesy, nawia, jawia.
I wiele innych demonów/bogów/swiatów. To znajdziecie w Powierniku.

Marek to ponad 30letni dobrze zarabiający adwokat, szczęśliwy narzeczony i rodzimowierca.
Niczego mu w życiu nie brakuje, gdy pewnego dnia przychodzi do niego dość oryginalny klient i proponuje mu dobrze zarobkową pracę, a właściwie to nauki u siebie o słowiańskich Bogach i demonach.

Marek się waha, jednak po rozmowie z żercą już wie, że zgodzi się na złożoną nu propozycję.
Bohater pobiera nauki, słucha swojego mistrza i przechodzi przejście dzięki, któremu widzi wszystkie słowiańskie stwory. Wtedy zaczyna się dziać, i to dużo. Ukochana Marka zostaje ugryziona przez jednego z najgorszych demonów. Marek nie myśląc o konsekwencjach wchodzi do świata bogów słowiańskich by zdobyć wodę życia, która jako jedyna moze uratować Aśkę.
Wraz ze swoim uborzęciem i pereputem rozpoczyna walkę z czasem o życie ukochanej Marka.
Mają długa drogę do przejścia, która jest bardzo kręta i niebezpieczna, a nie pomagają im w tej wyprawie demony, które ścigają widzącego.

Świetnie wykreowani bohaterowie, super charaktery. Słowa jakie nie raz wypowiadają, bądź ich dialogi powodują niekontrolowane wybuchy śmiechu.
Pióro lekkie, przez książkę się płynie. Zwłaszcza słuchając audiobook gdzie czyta pan Żoładkowicz, który zrobił kawał dobrej roboty. Gratuluję wyboru lektora, jeden z najlepszych ❤️

Wierzycie w Słowiańszczyznę ? ? Jesteście poganami?
A może uważacie to tylko za legendy?

Strzygi, baba Jaga, Leszy, Bogowie, południce, biesy, nawia, jawia.
I wiele innych demonów/bogów/swiatów. To znajdziecie w Powierniku.

Marek to ponad 30letni dobrze zarabiający adwokat, szczęśliwy...

1999

Zgadzam się z opinią Zeny. To "Kwiat paproci" napisany przez mężczyznę. Zapowiada się ciekawie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Na “Powiernika” od Franciszka M. Piątkowskiego trafiłem całkowicie przypadkowo, szukając czegoś przyjemnego do posłuchania w czasie pracy. I wiecie co? Nie zawiodłem się ani trochę! Książka osadzona w realiach naszego świata, o słowiańskich bóstwach, stworach i obrzędach? I like it. Jeśli szukacie takowej – przyjemnej i komfortowej przygody – to “Powiernik” Wam się na pewno spodoba.

• Głos Pana Wojciecha Zołądkowicza (@wojciechzoladkowicz) jest stworzony dla postaci Marka Lichockiego. Dzięki niemu tej książki słucha się naprawdę wspaniale.

• Pierwszy tom przygód głównego bohatera, który zostaje “wybrańcem bogów”, skupia się głównie wokół jego przygotowań oraz treningu do objęcia tej roli, który przeplatany jest spotkaniami ze stworami. Podobała mi się relacja Marka ze swoim mistrzem, która z czasem przekształca się w piękną przyjaźń. To był bardzo fajnie poprowadzony wątek.

• Bohaterowie “Powiernika” są przyjemnie wykreowani, ale czasem miałem wrażenie, że dialogi kulały, były nieco przesłodzone i nienaturalne, ale to moja całkowicie subiektywna opinia. Przedstawienie stworów rodem z “najgorszych koszmarów” (bardzo częste określenie stworów, chyba, że akurat mi tak zapadło w pamięć) i wiele różnorodnych odniesień do mitologii słowiańskiej również sprawiały, że książki słuchało się z dużą dozą ciekawości w stylu: “No dobra, malutki, pokaż, jakiego stwora tam jeszcze chowasz” 😜.

• Pod kątem technicznym NR, jak zwykle zresztą, mnie nie zawiodło. Audiobook przygotowany jest z najwyższą starannością. Melodia będąca przejściem do kolejnego rozdziału to jest coś, co uwielbiam w ich audio. Jednym, a nawet trzema słowami- Bierzcie i słuchajcie.

Nawet niezła polska fantastyka z rodzimymi bogami i demonami. Zapewne sięgnę po kolejne tomy.

Jedno, co przyprawiało mnie o zgrzytanie zębami, to notoryczne określanie głównego bohatera mianem "adwokat" i to niezależnie, czy jest w pracy, czy też robi coś kompletnie nie związanego z tą profesją. A przecież można było go nazywać chociażby "powiernikiem", albo nie określać, bo często i bez tego można było się domyślić o kim mowa.

Książka ma sporo wad. Fabuła jest miałka, dialogi kuleją, zakończenie jest tak oczywiste, że nie wzbudza żadnych emocji. Infantylizm postaci również nie pomaga. Autorowi brakuje kunsztu. Może to frycowe debiutanta i kolejne tomy będą lepsze.
Mimo tych wszystkich negatywów, oceniam książkę na 6, czyli dobrze. Z mitologią słowiańską nie stykam się zbyt często. A taka forma sprawia, że można poznać nasze dawne wierzenia w bardzo przystępnej formie. Na pewno zostanie o wiele więcej w głowie, niż z jakiegoś opracowania naukowego. I jakościowo ta wiedza będzie podobna, bo większość tej naszej mitologii to przecież gdybania.
Oby Strzybóg sprawił, że następne tomy będą lepsze.

"Powiernik" autorstwa Franciszka Piotrowskiego to pozycja, która pozostawia wiele do życzenia. Nierówność akcji oraz nieciekawy główny bohater w stylu mary-sue sprawiają, że czytelnikowi trudno jest zaangażować się w fabułę. Jednak trzeba przyznać, że pomysł na książkę jest interesujący i stanowi solidną bazę do rozwoju historii. Mam nadzieję, że autor poradzi sobie z niedociągnięciami w swojej kolejnej książce. Duży minus za zakończenie, gdzie tak naprawdę główny bohater nie robi prawie nic, a konflikty rozwiązują się same.

Ciekawe

Ciekawe

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubicie książki z motywami mitologii? Jeżeli tak to przedstawiam Uniwersum Powiernika.
A jeżeli nie to uważam, że i tak warto sięgnąć po te lekturę.
Przychodzi mi tu na myśl tylko jedno przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Nadszedł czas, aby poznać.

Pierwsza część przygód Marka Lichockiego. Adwokata mieszkającego w Lublinie. Wiodącego spokojne, stabilne życie u boku narzeczonej Asi. Interesującego się mitologią słowiańską oraz wyznającego wiarę w Starych Bogów. Jednak pewnego dnia życie głównego bohatera diametralnie się zmienia, gdy poznaje Jana Rokickiego. Starszego jegomościa o przyjaznym usposobieniu, który składa Markowi niespotykaną, a zarazem dziwaczną ofertę nie do odrzucenia. Oczywiście zaintrygowany Marek przyjmuje ofertę. Jednak nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje niesie za sobą nowa droga życia, nie tylko dla niego, ale również i dla jego ukochanej, rodziny oraz przyjaciół. Czy będzie w stanie zapewnić im bezpieczeństwo?

Historia jest bardzo ciekawa, choć sam początek był trochę nużący. Jednak bardzo się cieszę, że dałam książce szansę, ponieważ „im dalej w las” tym o wiele lepiej. Główny bohater, wyznający wiarę w Starych Bogów, osobiście poznaje świat Nawii oraz Prawii. Staje się kimś wyjątkowym –Powiernikiem. Czyli człowiekiem odpowiedzialnym za zwalczanie Stworów bezpośrednio zagrażającym Jawii oraz jej mieszkańcom. Wszystko się jednak komplikuje, gdy jeden z wieszczych atakuje jego ukochaną, a jedynym dla niej ratunkiem jest woda życia. Ta jednak znajduje się w Prawii, a pozyskanie jej nie jest takie proste. Tak więc Marek wraz ze swoimi przyjaciółmi wyrusza w niebezpieczną podróż.

Dla mnie, czyli osoby nie znającej mitologii słowiańskiej jest to historia nie tylko interesująca pod względem fabularnym, ale również i mitologicznym. Co więcej humoru również tu nie brakuje. Z przyjemnością poznam dalsze losy bohaterów.

A jeżeli nie to uważam, że i tak warto sięgnąć po te lekturę.
Nadszedł czas, aby poznać.

Na półkach: , , , , , ,

Lektura taka na czytanie w przerwach w pracy czy w autobusie. Bohaterowie nie zachowują się jak dorośli, bardziej jak nastolatkowie. Sama fabuła też dosyć infantylna - połowa książki to przygotowanie głównego bohatera do roli Powiernika ale w zasadzie nic nie jest tu opisane, ot parę wyjaśnień który stwór jest który. Same opisy krótkie, niewiele można sobie po nich wyobrazić, dużo ,,domyślałam" sobie sama. Dialogi też bez werwy, bohaterowie za dużo sobie słodzą, wiecznie nazywają się kotusiami i kochaniami, niemal w każdym zwróceniu się do siebie.
Druga połowa to niby rozkręcenie akcji, w końcu coś się zaczęło dziać, ale tak naprawdę zainteresowana poczułam się dopiero na ostatnich stronach (epilog nudny).
Mimo wszystko sięgnę za jakiś czas po kontynuację, bo to cienkie książki, no i mam nadzieję, że się rozkręci, ale ostrzegam, że sama powieść nie jest dla wybrednych i wymagających czytelników.

Franciszek Piątkowski Powiernik Zobacz więcej