Alkohol. Piekło kobiet

reportaż
Pascal
2019-10-02
2019-10-02

Gdyby zostawić same wywiady, książka by na tym zyskała. Wzmianki o artystach z problemami nic nie wnoszą. Jest tego dużo, ale autorka nie pochyla się nad ich dramatami, rzuca tylko po kilka zdań o każdym. Spis filmów z tematyką alkoholizmu powinien być na końcu. Poza tym temat ważny, zwłaszcza w świetle wciąż narastającego problemu. Dobra, przejmująca książka 6/10.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciężka spowiedź kobiet, które przechodzą piekło uzależnienia. Może ono dotknąć każdego - bogatego i biednego, wykształconego i nie. Kobiety szczególnie szybko ulegają uzależnieniu i ma ono na nie niezwykle destrukcyjny wpływ. Monika Sławecka przeprowadza kilkanaście wywiadów z kobietami, które wyszły z piekła, ale też które nadal w nim tkwią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O Alkoholu i kobietach można powiedzieć bardzo dużo .Uzależnienie dotyka Samotnych matek ,szczęśliwych i spełnionych kobiet ,Celebrytki .Nałóg bardzo często prowadzi do samo wyniszczenia ,zaniedbania rodziny ,kłopoty finansowe i i na koniec do śmierci .Każdego dnia zadajemy sobie pytanie dlaczego pijemy czy piją np bedomnę kobiety co zrobiły źle patrzymy oceniamy ale nie znamy historii .Powodów do picia jest cała masa .Różnica jeśli chodzi o picie a płeć dla mnie nie ma żadnej a droga do trzeźwości bardzo kręta i długa .Polecam myślę że książka jest dobra lektura a historię w niej opisane dają do myślenia gdzie sie znajduje ta cienka granica

Ważny temat. Ważny tym bardziej, że kilka osób wokół mnie pije. Popija tylko, jak mówią. Dla relaksu.
Jednocześnie książka jest dla mnie jakby... odległa. Historie powinny mnie poruszać, a do mnie docierają jak przez mur. Spojrzenie tym kobietom w oczy, na pewno by mną wstrząsnęło. Czytanie - poruszyło zbyt mało strun.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Alkohol towarzyszy człowiekowi od wielu pokoleń i jest dla nas czymś naturalnym. Często kojarzy się z celebrowaniem sukcesu, dobrą zabawą, relaksem czy spotkaniem towarzyskim. Nikt nie dziwi się, że przy tych okazjach sięga się po jakieś piwo, wino czy mocniejszy alkohol. Spokojnie można już określić picie alkoholu przy takich okazjach naszą kulturową tradycją, którą obserwujemy od najmłodszych lat, by z czasem wprowadzić ją do naszego dorosłego życia. Oczywiście mamy osoby, które nigdy nie piją i nigdy nie popierają spożywania nawet małych ilości alkoholu, są też osoby, które nie mogą bez niego żyć i dzisiaj właśnie o tej drugiej grupie ludzi, lecz w ujęciu niekonwencjonalnym, ponieważ nie będzie mowy o uzależnienie ogólnie tylko o uzależnieniu kobiet od alkoholu.

Zdecydowałam się zapoznać z tą książką w ramach mojego postanowienia, by skupiać się na tematach mało mi znanych i ważnych dla społeczeństwa. Alkoholizm wśród kobiet wydaje się być niezmiernie ważnym problemem, dlatego z olbrzymim zainteresowaniem sięgnęłam po tę pozycję. Pragnęłam usłyszeć coś więcej o istnieniu tego zjawiska i przede wszystkim usłyszeć głosy kobiet, które bezpośrednio są związane z nim. Wydawało mi się, że to już czas, by mówić o tym głośno. Przeczytanie tego reportażu utwierdziło mnie w tym przekonaniu.

Na początku powiem kilka słów o samej koncepcji książki i jej układzie. Pierwsze strony to krótki, ale za to bardzo treściwy wstęp autorki, która tłumaczy, dlaczego zdecydowała się napisać tę pozycję literacką. I właśnie już od tego wstępu zaczynają się emocje ciężkie i konieczne do przetworzenia. W tym momencie widać również skromność samej pisarki, ponieważ zamiast wychwalać swoją książką, pokazuje, że to jedno z możliwych źródeł, by zobaczyć i zrozumieć problem. Podaje ona listę filmów i książek, które według niej są godne uwagi, żeby pogłębić ten temat. Bardzo doceniłam ten ukłon w stronę innych twórców, gdyż mam teraz przed sobą wiele kolejnych czytelniczych planów, a za sobą emocjonalny i poważny zbiór wywiadów. W "Alkohol. Piekło kobiet" znajdziecie całą gamę wywiadów z kobietami, które na własnej skórze poznały, co to znaczy być uzależnionym od alkoholu. W końcowych wywiadach możemy też przeczytać opinię specjalistów, którzy dążą do jak najszybszej i efektywniejsze pomocy w tym zakresie.

Wśród rozmów panuje niesamowita różnorodność, ponieważ mamy przed sobą kobiety w bardzo różnym wieku, wywodzące się z różnych środowisk, o różnych pozycjach społecznych i przede wszystkich o bardzo odmiennych historiach. Ta możliwość spojrzenia na problem alkoholowy z wielu perspektyw uświadamia, jak bardzo jest to temat tabu w Polsce i jak wiele niesie ze sobą cierpienia.

Sama koncepcja tej książki jest niesamowicie ważna, ponieważ nie ma co tuszować – w Polsce jest to temat mało medialny i często unikany. Mamy wpojone przekonania, że kobietom nie wypada się upijać i mieć styczność z alkoholem. Przy czym jest on podawany z każdej możliwej strony i tutaj odmawiać też nie wypada, bo często ta decyzja może wbrew pozorom nieść ze sobą negatywne skutki. Pora otworzyć oczy i przyznać, że nie tylko mężczyźni i pojedyncze kobiety zmagają się z alkoholizmem – problem jest o wiele większy.

Myślę, że każdy czytelnik, sięgając po tę książkę, zdaje sobie sprawę, że przed nim emocjonalna i wycieńczająca podróż do cierpienia, przemocy i samotności. Każda z kobiet, która zgodziła się na rozmowę z autorką, ma swoją niepowtarzalną historię, gdzie najczęściej dominuje smutek i trauma. W tej chwili można tylko przypomnieć, że człowiek jest wypadkową różnych wydarzeń i zamiast potępiać, lepiej zadać pytanie dlaczego. Czytanie tych dyskusji w dziwny sposób hipnotyzuje i ciągnie, by poznawać je dalej, mimo wielkiej dawki negatywnych emocji. Po prostu taki rodzaj szacunku należy się tym kobietom. Być może zrozumienie ich sprawi, że w przyszłości zdołamy komuś pomóc lub samemu sobie.

Z bardziej merytorycznej strony muszę oddać też hołd Monice Sławeckiej, która wykazała się dużymi umiejętnościami w komunikacji poprzez zrozumienie, cierpliwość i szacunek. Potrafiła poprowadzić rozmowę płynnie, ale pamiętając, że jej rozmówczynie to kobiety po przejściach i wielu cierpieniach, ale też zarazem niezwykle odważne i godne podziwu osoby. Znalazły w sobie na tyle siły, by szerzyć wiedzę na temat alkoholizmu wśród kobiet, mimo że niektóre z nich nadal borykają się z tym problemem.

"Alkohol. Piekło kobiet" to pozycja niezwykle wartościowa i godna uwagi każdego czytelnika – niezależnie od płci. Po jej przeczytaniu mam wrażenie, że ładunek emocjonalny, cierpliwość i głębszy obraz na przyczyny i mechanizmy uzależnienie mogą coś zmienić i dać szansę na psychoedukację i pomoc osobom uzależnionym.

''Alkohol. Piekło kobiet" stanowi bardzo wartościową lekturę. Specjaliści biją na alarm: uzależnienie to demokratyczne schorzenie, nie zna płci, wieku, pochodzenia i wykształcenia.

Nie wiemy, która z bliskich nam osób ma ten problem: uśmiechnięta, wykształcona przyjaciółka, czy zakompleksiony kuzyn.

Więcej tu: https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/07/alkoholizm-w-szpilkach-kobiety-ktore.html

Więcej tu:...

Książka bardzo poruszająca, opowiada bardzo ważny temat. Ten temat każdego może dotyczyć, alkoholizm. Polecam warto przeczytać.

Bardzo interesujący i poważny temat a przede wszystkim.problem społeczeństwa
przedstawiony w książce w idealny sposób że choroba dotyka wszystkich bez wyjątku na status materialny i wykształcenie autorka omija stareotypy dlaczego sięgamy po alkohol i czy są to tylko imprezy dyskoteki na których sie dobrze bawimy picie od święta od okazji czy styl życia i topienie w nim smutku żali środek wspomagający tak właśnie zaczyna się uzależnienie kiedy jest za późno i to alkohol ma nad nami kontrolę i pijemy z każdego możliwego powodu wstyd jest czymś normalnym ale powinniśmy się wstydzić sami przed sobą a nie przed ludźmi i przez pryzmat tego jak nas oceniają dla własnego zdrowia i życia podjąć decyzję albo ja albo wódka inaczej terapia nie będzie miala sensu zróbmy to dla siebie nie dla innych nikt za nas Życia nie przeżyje

Bardzo interesujący i poważny temat a przede wszystkim.problem społeczeństwa

Oczekiwałam wstrząsu i odrobinę się zawiodłam. Dowiedziałam się jednak, że warto być czujnym. Na siebie i na bliskie nam osoby, bo granica między kontrolą a nałogiem jest naprawdę cienka. Warto przeczytać, bo to ważny temat, a tak często spychany na margines. I pamiętajcie, mężczyznom nie wolno więcej niż kobietom.

Polecam. Nie tylko dla kobiet 😀

Polecam. Nie tylko dla kobiet 😀