Ojciec i syn

Okładka książki Ojciec i syn Karol Bunsch
Okładka książki Ojciec i syn
Karol Bunsch Wydawnictwo: Capital Cykl: Powieści Piastowskie (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 2)
Capital
2020-01-01
2020-01-01
powieść historyczna historia Polska Piastowie historia Polski

Audiobook.
Karol Bunsch opisuje tu skomplikowane relacje z tytułowym ojcem i synem który musi szybko dorosnąć.
Intrygi i spiski ubarwiają tą powieść, niepewność jutra jest wszechobecna i szczerze patrząc na wydarzenia na świecie to ta niepewność to jest to co łączy nasze czasy z tamtymi. W powieści jest 10 wiek i jest to czas wielkich przemian i naprawdę warto posłuchać czy poczytać jak żyło się ludziom w odległych już dla nas czasach, książki historyczne mają swój smaczek i warto było sięgnąć po Bunscha, świetnie mi się słucha ,, Powieści Piastowskich''
Polecam ♥️

Audiobook.

Jakże gęsto w tej historii, choć nie ma tu wielkich bitew czy spektakularnych wydarzeń. Mieszko i Bolesław, między nimi władza, temperamenty, pragnienie własnego szczęścia i pomyślności państwa, i przede wszystkim relacja ojca i syna.
Trudny język, zwłaszcza składnia, ale dodaje to klimatu i swego rodzaju dostojeństwa opowiadanej historii.
A tymczasem zbliża się rok tysięczny...

A tymczasem zbliża się rok...

Wysoka jakość powieści historycznej. Bardzo dobre budowanie zdań i opisów. Ciekawe przygody i ładnie logicznie opowiedziane wszystko co opisane. Oraz ten cudowny stary język i wspaniałe dialogi.

W pewnym sensie kościół to państwo w państwie. Zawsze knujące, aby mieć jak największą władze, bogactwo i wpływy aż po czasy dzisiejsze. Dobrze też opisane, jak wiara potrafi zatruwać umysły.

trudny język

trudny język

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka przybliża nam czasy pierwszych Piastów, kiedy Mieszko I stara się zbudować państwo. Pogrążony w planowaniu walki, układów i obrony już zdobytych ziem, nie ma czasu na troskliwą opiekę nad dziećmi.
Po śmierci Dobrawki, dorastający Bolko i Świętosława czują się trochę zagubieni. Tym bardziej, że Mieszko I, ponownie się żeni z Niemką Odą a ta nie zyskała sobie sympatii u Świętosławy. Jawnie się nie znoszą.
Bolko tymczasem zdobywa swe doświadczenie w hulankach z kompanami.
Jak Mieszko układał sobie relacje z dziećmi i nową żoną, jak przebiegle budował nowe sojusze dowiecie się z tej książki.
Nie zabrakło w książce też pięknych opisów przyrody, polowań i pogańskich świąt. Polecam.

Drugi tom wędrówki po piastowskich dziejach wraz z Karolem Bunschem. Barwna, wielowątkowa i wartka akcja książki pozwala zagłębić się w historię, którą w teorii znamy. Właśnie w teorii! Co tak naprawdę wiemy o zmierzchu panowania kniazia/księcia Mieszka i przejęciu tronu przez jego syna - Bolesława Chrobrego? Czy w istocie Bunsch zbliżył się w opisie do rzeczywistego przebiegu wydarzeń? Warto rozważyć to samemu.

Bardzo mi się podobała. Godna polecenia, świetna książka chociaż... za Dzikiem tęskno

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kontynuacja powieści piastowskich dalej ma swój osobliwy czar, ale jedna kwestia mnie męczy. Rzuciło mi się w oczy się, że postać Bolka została tu wybielona (a nie powinno to raczej być tak widoczne),ale nikt nie może wymagać tu prawdy historycznej skoro to powieść a nie wywód naukowy. Dlatego patrzę na ten mankament z przymrużeniem oka.

PS. Słuchałam audiobooka, także nie "czytałam" tej powieści w dwóch częściach, dlatego też opinia jest skopiowana.

PS. Słuchałam audiobooka, także...

Kolejna bardzo dobra część z serii.

Kolejna bardzo dobra część z serii.

• Audiobooki
  • Historyczne