Zapraszamy ptaki do Gdyni

Okładka książki Zapraszamy ptaki do Gdyni Joanna Czaplewska, Agnieszka Kochanowska, Andrzej G. Kruszewicz
Okładka książki Zapraszamy ptaki do Gdyni
Joanna CzaplewskaAgnieszka Kochanowska Wydawnictwo: Gmina Miasta Gdyni flora i fauna
flora i fauna
Gmina Miasta Gdyni
2018-01-01
2018-01-01
9788395271915
ptaki dzieci gdynia polska

Okładka książki Najwięksi w świecie zwierząt Andrzej G. Kruszewicz, Marcin L. Kruszewicz
Najwięksi w św... Andrzej G. Kruszewi...
Okładka książki Sekrety życia seksualnego zwierząt Katarzyna Burda, Andrzej G. Kruszewicz
Sekrety życia ... Katarzyna Burda, An...

Wyjątkowo pięknie wydana książka o ptakach mojego miasta. Mewy, bogatki, synogarlice, sójki, sroki, wróble, kawki i kwiczoły są stałymi bywalcami karmników na moim parapecie, niemniej miło było poczytać zarówno o nich, jak i pozostałych, rzadziej przeze mnie widzianych.
Książka przebogata w treść - dzięki niej dowiedziałem się, że w Gdyni żyją sokoły wędrowne, którym zbudowano budkę na kominie elektrociepłowni! Mało tego - można je na bieżąco podglądać dzięki zainstalowanej tam kamerze. Nie wiedziałem też o istnieniu Ogrodu Botanicznego Marszewo - teraz już wiem.
Osobne gratulacje należą się Joannie Czaplewskiej, autorce ilustracji, które są GENIALNE!

Wjeżdżając do Gdyni pewnie niejednokrotnie natknęliście się na taki napis: „Uśmiechnij się, jesteś w Gdyni”. Dlaczego mamy się śmiać? Powody mogą być różne, a jednym z może być być np. krajobraz miasta lub .… śpiew ptaków. Mimo dużej liczby mieszkańców jest tu sporo nadmorskich terenów spacerowych i mnóstwo zieleni (aż 50% powierzchni zajmują lasy). Dzięki temu mamy tu wiele zwierząt i ptaków. 12 lat temu Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni zainicjował nawet akcję „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. W jej ramach dzieci i młodzież budują karmniki i budki lęgowe, które później są umieszczane w różnych punktach miasta. Pokłosiem tej inicjatywy jest także ta książka, w której Andrzej Kruszewicz zajmująco opowiada o małych mieszkańcach Gdyni. Dowiemy się z niej gdzie lubią przesiadywać gdyńskie kormorany (w torpedowni na Babich Dołach),jaki pomnik upodobały sobie gołębie (Antoniego Abrahama, zwłaszcza jego ramiona:)),czy jakie ptaki są symbolem Gdyni (wiadomo - mewy). Opisane są w niej ptaki pospolite - m.in. sikorki, rudziki, wróble, mazurki, kawki, szpaki czy jerzyki, które nawet mają specjalną wieżę z mieszkaniami w jednej z dzielnic miasta, ale też te rzadko spotykane, jak sokół wędrowny, czy żurawie. Te ostatnie są moimi bliskimi sąsiadami - i one i ja mieszkamy nad jeziorem Kackim, dlatego codziennie od wczesnej wiosny do późnego lata słyszę ich donośny klangor.
Świetnym dopełnieniem książki są przepiękne ilustracje Joanny Czaplewskiej. Ilustratorka szczegółowo narysowała rozmaite ptaki zarówno na tle charakterystycznych miejsc w Gdyni - orłowskiego klifu, Muzeum Emigracji, Bulwaru Nadmorskiego czy skweru Kościuszki, czy tych mniej oczywistych, znanych tylko mieszkańcom.
Oprócz opisów ptaków i miejsc w których możemy je spotkać, z książki można się także dowiedzieć czym dokarmiać ptaki, jak zbudować budkę lęgową i gdzie ją umieścić.

Publikacja jest nie tylko pięknie wydana, ale i przyjazna środowisku. Została wydrukowana na papierze powstającym w certyfikowanym procesie ekologicznym przy użyciu pozostałości z produkcji wyrobów ekologicznych.

Ciekawa książka dla małych entuzjastów przyrody, wplata fakty o ptakach i ich zwyczajach w dobrze znany krajobraz naszego miasta, dzięki czemu przyswojenie sobie pewnych wiadomości jest proste i przyjemne - osadzenie informacji o poszczególnych gatunkach ptaków w konkretnych miejscach np. park w Kolibkach, plac Kaszubski, marina gdyńska - sprawia, że idąc na spacer możemy sobie z dzieckiem o tych ptakach porozmawiać, poszukać ich, przy okazji uczymy maluchy trochę o ekologii, trochę o odpowiednim podejściu do zwierząt, a po trochu przekazujemy miłość do przyrody ogółem :) Ładne rysunki i prosty język zachęcają do częstego zaglądania do książki.

• Polskie
  • Dla Marcelka