Miro. Oficjalna biografia Miroslava Klose

2019-11-21
Michał Jeziorny, Tomasz Urban
biografia Miroslav Klose

Okładka książki Sebastian Mila. Autobiografia Sebastian Mila, Leszek Milewski
Sebastian Mila... Sebastian Mila, Les...
Okładka książki Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki Daniel Karaś, Norbert Tkacz, David Zeisky
Mistrzowie bez... Daniel Karaś, Norbe...
Okładka książki W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A Piotr Dumanowski, Dominik Guziak
W krainie piłk... Piotr Dumanowski, D...
Okładka książki On, Strejlau Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau
On, Strejlau Jerzy Chromik, Andr...

Historia Miro Klose jest dość nietypowa, długo, bo do 21 roku życia tułał się po niższych niemieckich ligach, gdzie strzelając masowo gole zapracował sobie na angaż w pierwszoligowych FC Kaiserslautern. Potem via Werder Brema trafił do Bayernu Monachium, czyli na absolutny szczyt dla niemieckich piłkarzy. W międzyczasie dostał się do reprezentacji Niemiec, gdzie zaczął również seryjnie strzelać gole, zostając po czterech zaliczonych mundialach najskuteczniejszym zawodnikiem w historii tych rozgrywek, wyprzedzając najpierw Gerda Mullera, a potem brazylijskiego Ronaldo.
Karierę kończył w Lazio Rzym, gdzie w zaawansowanym jak na napastnika wieku znalazł swoją przystań, broniąc się również dobrą grą na boisku, co nie było takie oczywiste po kiepskim okresie na koniec pobytu w Bayernie.
Utarło się, że z dwójki Podolski- Klose, to ten pierwszy jest bardziej lubiany, bo nie wstydzi się swojej polskości, bo sympatyczny etc. Ta książka otwiera oczy na to jaki naprawdę jest Miroslav Klose, wcale nie kryjący skąd pochodzi, bardzo skromny człowiek, który nie miał prawie żadnych zatargów, oprócz Michaela Ballacka.
Super książka, Klose to kawał historii światowej piłki.

Druga dobra biografia sportowca, którą przeczytałem. Jestem rad, że mogłem poznać fakty z życia mojego ulubionego piłkarza czytając tę książkę.

Z trzeciej ligi po mistrzostwo świata. Historia Miroslava Klosego

To wielka sztuka napisać biografię piłkarza, który z jednej strony zapisał się w historii piłki nożnej jako strzelec największej ilości bramek na mundialach, z drugiej w życiu osobistym nigdy nie stanowił pożywki dla kolorowych gazet, a swoją etyką pracy mógłby obdzielić kilku zawodowych sportowców. Ronald Reng, z pozornie nieciekawej historii do bólu introwertycznego Miroslava Klosego, wycisną mniej więcej tyle, co sam Klose ze swojej kariery, czyli maksa.

Mirek, już w momencie debiutu w Bundeslidze, należał do, będącego praktycznie na wymarciu, gatunku piłkarzy wychowanych na grze podwórkowej. Chłopak nie był produktem żadnej z wielkich piłkarskich akademii, nie dorastał w cieplarnianych warunkach tych korporacyjnych fabryk futbolu, ale mozolnie przepychał się z niższych lig piłkarskich do pierwszego składu swojego ukochanego 1.FC Kaiserslautern. Dość powiedzieć, że wchodząc do składu tej drużyny - mistrza Niemiec przecież - pracował zawodowo jako cieśla.

Reng z wielkim znawstwem opisuje realia niemieckiej piłki przełomu tysiącleci, momentami losy Klosego, pokazane na szerszym planie stają się kroniką tamtych lat. Jest tu miejsce na nieco bardziej skomplikowane zagadnienia związane z taktyką piłkarską i funkcjonowaniem drużyny jako takiej, dzięki czemu łatwiej zrozumieć, jak dobrym ten chłopak był piłkarzem i ile przeciwności musiał pokonać, aby dostać się na szczyt.

Ale tak jak życie to nie sama praca, tak świat nie kończy się na piłce. Reng dość wnikliwie opisuje życie prywatne Klosego, chociaż momentami miałem wrażenie, że autorowi nie zawsze udawało się pokonać opór piłkarza przed mówieniem o sobie, i niekiedy przedstawia nam nieco wyidealizowany obraz piłkarza. Nie zabrakło również licznych wątków polskich, bo wbrew obiegowej opinii, propagowanej niegdyś przez brukowiec Fakt, piłkarz wcale nie odciął się od swoich korzeni - „sprawa polska” dostała osobny rozdział w książce, jednak całe szczęście emigracyjne tematy nie zdominowały tej historii.

Ronald Reng po raz kolejny wykonał kawał świetnej, rzetelnej dziennikarskiej roboty, tworząc z biografii do bólu profesjonalnego, chodzącego spać przed dwudziestą pierwszą sportowca iście hollywoodzką, pełną emocji historię. Książka jest napisana merytorycznie i świetnym stylem. Ta biografia to nie tylko historia Miroslava Klosego, ale też skarbnica ciekawostek i anegdot ze świata piłki nożnej, tej z najwyższej półki, bo Klose to uczestnik czterech mundiali, podczas swojej kariery grający z najlepszymi i przeciwko najlepszym, jak z kartoflisk trzeciej ligi gdzie jako młody chłopak zdobywał pierwsze piłkarskie szlify. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów piłki nożnej.

Z trzeciej ligi po mistrzostwo świata. Historia Miroslava Klosego

Miroslav Klose, piłkarz skromny, cichy i uczciwy. Na tle innych wielkich piłkarzy wyglądał trochę jak kot salonowy w towarzystwie lwów. Ale piłka nożna to nie tylko buta, szybkość i niezwykłe umiejętności techniczne. To także upór, konsekwencja, profesjonalizm i uparte dążenie do perfekcji. Ten człowiek krok po kroku eliminował swoje wady, żeby osiągnąć perfekcję. Wspiął się po drabinie kariery od amatora do króla strzelców na mundialu. Niesamowita historia.
7/10.

"Miro. Oficjalna biografia Miroslava Klose". Czy warto przeczytać?

Według mnie ta książka jest dobrze napisana i warto po nią sięgnąć, ale też nie jest jakąś pozycją obowiązkową, która rzuca nowe światło na wiele spraw. Miro z natury jest introwertykiem i niepytany rzadko się odzywa. Nie znajdziemy tu żadnych głębokich przemyśleń, tajemnic szatni czy dłuższych wywodów na temat klubowych i reprezentacyjnych kolegów. Jednak osoby, którym zależy na tym, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o dzieciństwie i wczesnej młodości Miro, powinny być usatysfakcjonowane. Wątek przenosin do Niemiec i gry na głębokiej prowincji dla SG Blaubach-Diedelkopf jest dość obszerny i już dla niego samego warto sięgnąć po tę pozycję. Można się dowiedzieć, jak to było, kiedy w latach osiemdziesiątych dziecko z Polski trafiało do niemieckiej szkoły i jak to jest, kiedy trenuje się w prowincjonalnym klubie i ma się już tyle wiosen na karku, że chciałby się zarabiać pieniądze bez porzucania marzeń o zawodowej karierze. Ronald Reng wspaniale opanował sztukę opowiadania o prostych sprawach w taki sposób, że ciężko oderwać się od lektury. W książce znajduje się też kilka zabawnych historyjek, związanych przede wszystkim z relacjami Miro z piłkarzami niemówiącymi po niemiecku.

Dla kogo jest książka "Miro. Oficjalna biografia Miroslava Klose"?

Książka Ronalda Renga to pozycja przeznaczona przede wszystkim dla ludzi, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o piłkarzu, o którym nigdy nie mówiło się zbyt wiele, ponieważ on sam nie przepada za publicznymi wypowiedziami. Nie odkrywa ona wprawdzie żadnych tajemnic, ale rozwija pewne wątki, które do tej pory były traktowane raczej ogólnikowo. Po tę biografię powinni sięgnąć też kibice, według których Miro Klose nie zasługuje w naszym kraju na szacunek, gdyż „udaje Niemca, a o Polsce zapomniał”. Nie wiem tylko, czy takie myślenie da się jeszcze zmienić, gdyż zawsze można przecież wyjść z założenia, że ta książka powstała tylko po to, żeby wybielić wizerunek syna marnotrawnego. W końcu nie przeczytamy w niej o żadnych aferach z udziałem Mirka czy innych ekscesach. Niektórym ciężko uwierzyć w to, że topowy piłkarz może być z natury spokojnym człowiekiem, stroniącym od hucznych imprez i ceniącym sobie ponad wszystko czas spędzany z rodziną oraz bliskimi. Dlatego na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Miro został przedstawiony przez Renga jako postać kryształowa, ale wystarczy czytać uważnie, żeby zauważyć, iż autor ostateczną ocenę zawsze pozostawia czytelnikowi, zamiast na siłę szukać wytłumaczenia pewnych zachowań głównego bohatera.

Jest to fragment recenzji z mojego bloga: legendysportu.pl

"Miro. Oficjalna biografia Miroslava Klose". Czy warto przeczytać?

Książka bardzo dobra. Tak chyba powinna wyglądać prawdziwa biografia. Dużo ciekawostek oraz tematy bardzo dobrze wyczerpane, przy czym nie nudzą. Bardzo fajnie się czytało. Po przeczytaniu można stwierdzić, że naprawdę dowidziałeś się czegoś ciekawego o życiu Klose, jako piłkarza oraz jako człowieka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie najlepsza biografia piłkarska jaką do tej pory przeczytałem. Niewątpliwie jest to przede wszystkim zasługa głównego bohatera, niesamowitego piłkarza, ale przede wszystkim człowieka. Szczerego, dobrego człowieka, niesłusznie kreowanego w polskich mediach na narodowego zdrajcę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo solidna biografia Miroslava Klose, daleko wykraczająca poza jego stricte boiskowe dokonania. Robi wrażenie jak wiele autor potrafił "wycisnąć" z w sumie zwyczajnego życia swojego bohatera. Owszem, Klose dokonał niemożliwego bijąc rekord bramek zdobytych na MŚ, ale już kariery klubowej mógłby mocno pozazdrościć np. Robertowi Lewandowskiemu.

Zwyczajność - oto, co uderza podczas kolejnych epizodów z życia i kariery "Miro". Zawsze skromny, zawsze stojący gdzieś z boku, nie domagający się uznania, sławy ani pieniędzy. Ot, rodzinny, pracowity człowiek, ostatni naturszczyk w epoce maksymalnej profesjonalizacji i tabloidyzacji futbolu.

Może dlatego wizerunkowo zawsze przegrywał z medialnym Podolskim? Wszak to tego drugiego zawsze ubóstwiali polscy kibice dla Klose pozostawiając jedynie bluzgi i gwizdy. Na szczęście Ronald Reng nie ominął tego wątku dostarczając przekonującą odpowiedź na pytania dotyczące stosunku Miroslava do Polski i gry w naszej kadrze.

Słowem, książka warta polecenia nie tylko znawcom futbolu i Bundesligi, ale też czytelnikom ciekawym współczesnych Niemiec.

Zwyczajność - oto, co...

Świetnie napisana biografia jednego z najlepszych napastników ostatnich lat. Na ponad pięciuset stronach Ronald Reng barwnie opowiada o tym, jakim piłkarzem był Miroslav Klose. Piłkarzem, ale też człowiekiem, bo wątkom pozaboiskowym poświęcono naprawdę sporo miejsca. Towarzyszymy Miroslavowi podczas jego pierwszych meczów w juniorach, przeżywamy sukcesy i porażki. Poznajemy kulisy jego pobytu w Bayernie, który nie był taki, jak być powinien i świętujemy znakomite występy na mistrzostwach świata. Razem z nim próbujemy zrozumieć dlaczego podczas meczu z Polską w Gdańsku został wygwizdany i razem też przenosimy się do rzymskiego Lazio, gdzie zdołał się odbudować na tyle, że był w stanie pomóc Niemcom na mistrzostwach świata w Brazylii. Miro daje się poznać jako ułożony, spokojny i rodzinny człowiek, który ciepło wyraża się o Polsce, a jako piłkarz imponuje skutecznością, czytaniem gry i niesamowitą łatwością uczenia się nowych zagrań. Każdy kibic powinien sięgnąć po tę książkę, a zwłaszcza ci, którzy mieli pretensje, że wybrał grę dla Niemiec, a nie dla Polski. To był dla niego naturalny wybór i większość na jego miejscu postąpiła by podobnie. Szkoda tylko, że miejscami wkradły się drobne literówki, które co prawda nie zakłócają odbioru, ale trochę rażą w oczy. Poza tym całość jest na naprawdę wysokim poziomie. Polecam.

Nie pomyślałbym, że to właśnie "Miro" może okazać się jedną z najmilszych książkowych niespodzianek tego roku. Długa, ale nie nudna opowieść niecodziennego piłkarza, który w ciągu kilku lat z cieśli kopiącego wśród amatorów został finalistą mundialu. Mnóstwo anegdot, wypowiedzi trenerów i kolegów z drużyny, a także pełen detali obraz każdego z etapów kariery sprawiają, że dostajemy pełnokrwistą biografię, którą chłonie się jednym tchem. Brawo!

• Sport
  • Piłka nożna