Zanim powróci strach

Albatros
2020-07-01
2020-07-01
Robert Waliś
literatura angielska manipulacja niebezpieczeństwo obsesja strach thriller trauma zemsta

Wyróżniona opinia i

Zanim powróci strach

przeczytanych książek 767 napisanych opinii 194

wszyscy mam swoje tajemnice. Niektórych rzeczy się nie zapomina.

wszyscy mam swoje tajemnice. Niektórych rzeczy się nie zapomina.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lou Wandsworth po latach wraca do rodzinnego miasta, które opuściła jako nastolatka. Nikt jej nie rozpoznaje. Nikt nie wiąże jej ze skandalem, który kiedyś wstrząsnął lokalną społecznością, poza kobietą obwiniającą ją o zrujnowanie małżeństwa.

Tymczasem mężczyźnie, który zniszczył życie Lou wiedzie się doskonale. Prowadzi własną firmę i znalazł sobie kolejną ofiarę.

Lou wie, że jeśli dopuści do tego, by kolejna zagubiona nastolatka padła jego łupem, nie uda jej się poskładać własnego życia. Musi jej pomóc, nawet jeśli wszyscy uznają ją za wariatkę, a dziewczyna wcale nie będzie chciała być uratowana.

————

To moja druga książka autorki i muszę przyznać, że ta podobała mi się bardziej niż „Teraz zaśniesz”.

Jest to historia dziewczyny, która mając 14 lat uwikłała się w relacje z dużo starszym mężczyzną. Nie mając oparcia w rodzinie zwróciła się w kierunku osoby, która poświęciła jej czas i uwagę. Nie zdaje sobie sprawy, że godząc się na wspólny weekend we Francji zostanie przez niego uprowadzona a sam Mike zmieni się nie do poznania.

Lou będąc dorosłą kobietą nadal nie może przezwyciężyć traumy, której nabawiła się w młodości. Nie potrafi zbudować normalnego związku z mężczyzną. Kiedy dowiaduje się, że jej oprawca ponownie owinął sobie wokół palca 13letnią Chloe postanawia działać.

Powieść ma trójkę narratorów: Lou – ofiarę Mike’a sprzed osiemnastu lat, Chloe – obecną ofiarę i Wendy – jego byłą żonę. Każda z kobiet inaczej postrzega rozgrywające się wydarzenia, każda z nich inaczej patrzy na Mike’a.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Mimo, że zachowanie głównej bohaterki można czasem uznać za nieracjonalne to i tak nie sposób jej kibicować. Kiedy wszystkie trzy kobiety się spotykają autorka serwuje niespodziewane plot twisty.

Główną tematyką książki jest wykorzystywanie dzieci i związana z tym trauma. To, że ofiarami są zwykle dzieci, które w domu nie mają uwagi rodziców i kurczowo łapią się każdej osoby, która im tą uwagę daje.

Ostatni rozdział był dla mnie petardą, która sprawiła, że nie sposób zapomnieć o książce zaraz po zakończeniu czytania. Wzbudził we mnie więcej emocji niż cała fabuła.

Lou...

Pójdę na łatwiznę i zacytuję słowa pana Piotra Tarwackiego bo moje odczucia po przeczytaniu tej pozycji są identyczne : " Książka porusza trudny i ważny temat, myślę, że autorka podeszła do niego całkiem nienajgorzej. Zaczyna się i kończy dość ciekawie, jednak znaczna część okropnie się ciągnęła i dłużyła. Momentami wydarzenia wydają się przerysowane i praktycznie nieprawdopodobne, co wywołuje frustrację. Jednak na samym końcu autorka podrzuca nam "bombę", przez którą książki nie da się tak łatwo zapomnieć - dlatego ocena jest trochę wyższa"

Książka była ciekawa. Uważam, że zakończenie było dużo ciekawsze niż cala książka i należałoby pociągnąć to zakończenie i rozbudować. Pozostał mi niedosyt po tym zakończeniu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna średnia książka autorki. Brakuje tu wszystkiego, co powinien mieć w sobie thriller.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Zanim powróci strach" autorstwa C. L. Taylor to książka, która długo czekała ona na swoją kolej, ale ta lektura już za mną. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i niestety wypadło ono średnio 🥴

Główna bohaterka Lou po latach wraca do miasta. Opuściła je jako nastolatka, a wróciła jako dorosła kobietą. Nikt jej nie rozpoznaje, z wyjątkiem jednej kobiety, która obwinia Lou o zrujnowanie jej życia i małżeństwa. Wróciła aby zemścić się na mężczyźnie, który kiedyś zniszczył jej życie. Lou chce uratować pewną nastolatkę, aby nie wpadła w ręce Mike.

#zanimpowrócistrach to thriller psychologiczny, który niestety mnie nie porwał. Początek historii zapowiadał się dosyć ciekawie, byłam bardzo ciekawa jak autorka pokieruje tą fabułą. No ale coś poszło nie tak. Niestety jakoś w połowie książki akcja zwolniła i zrobiło się nudno. Ile można czytać o mężczyźnie zamkniętym w klatce? Siedział on tam przez ponad połowę tej historii. Rozumiem, że główna bohaterka chciała się zemścić na mężczyźnie, wykorzystał ją gdy miała czternaście lat i nie chciała żeby kolejną nastolatka przez niego cierpiała, jednak jej zachowanie przez większość czasu było irytujące. Autorka poruszyła w swojej książce trudny temat jakim jest pedofilia i zrobiła to bardzo delikatnie, ale czegoś tu zabrakło. Jeśli chodzi o zakończenie to nie wiedziałam czego się spodziewać i w sumie szału nie było.
Jedynym plusem tej książki jest to, że historię poznajemy z perspektywy trzech kobiet Lou, Wendy i Chloe oraz krótkie rozdziały.

Na dzień dzisiejszy na pewno nie planuje sięgnąć po inne książki autorki 🫣

Dobrze napisana, ogromnie wciągająca książka. Nie mogłam się od niej oderwać. W momencie jednak kiedy byłam najbardziej zaangażowana w fabułę przyszło rozwiązanie, które było dość pospieszone i nie do końca mnie zadowoliło. Miałam trochę inne oczekiwania co do zakończenia. Wzbudziło we mnie najmniej emocji w trakcie całego czytania, a w thrillerach jest to coś, co powinno najbardziej zaskakiwać. Ogólnie jednak ta powieść dostarczyła mi wiele rozrywki i ciężko było mi ją odłożyć. Za zakończenie obnizam ocenę na 7, ponieważ przez większość czasu byłam przekonana, że będzie to 8.

Historia całkiem ciekawa. Tylko to trzymanie Mike'a w klatce przez prawie całą książkę jakoś mnie nie przekonuje 😉

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Zanim powróci strach" to mocny rhriller brytyjskiej pisarki C.L.Taylor poch. z Worcester a obecnie mieszkającej w Bristolu.
Nastolatki potrzebują zainteresowania, akceptacji i miłości rodziców i bliskich. Kiedy rodzina jest dysfunkcyjna dziecko staje się łatwym łupem wszelkiej maści manipulantów, często pedofili. Lou mając 14 lat wpada w pułapkę zastawioną przez dużo od niej starszego instruktora karate. Mike za uprowadzenie i przetrzymywanie Lou trafia do więzienia na 5 lat. Po wielu latach dorosła Lou przjeżdża do rodzinnego miasteczka by przygotować do sprzedaży dom po zmarłym ojcu. Odkrywa, że mający dziś 49 lat Mike ma już nową ofiarę. Chloe ma 13 lat i jest pełna kompleksów. Wierzy, że Mike jest jedynym mężczyzną, któremu ona się podoba. Lou wie, że Mike jest niebezpieczny i postanawia uprzedzić Chloe o grożącym jej niebezpieczeństwie. Ale zadurzona po uszy dziewczyna nie chce jej słuchać....

Dosyć dziwnie potoczyła się ta historia.
Od uporządkowania przeszłości , przez powtarzający się dramat z udziałem innej dziewczyny , w końcu po zemstę gdzie kobiety sobie różne łączą się a połączyły je dziwnie uczucia względem jednego mężczyzny.
Zbytnio nie potrafiłam się wkręcić w tę fabułe, choć bieg zdarzeń był dość przewidywalny.
Wszystko tu toczy się bardzo spontanicznie a brak konsekwencji i tego jak każdy plan łatwo się toczy zakrawa o absurd.
Historia o konsekwencjach styczności z pedofilem z różnych perspektyw.
Jako żony gdzie początkowo obwinia nie oprawce a ofiarę , kobiety już dorosłej , którą udało się uratować i walczy z przeszłością i dziewczyną zakochaną i zmanipulowana przez tego mężczyznę. To było dość ciekawe jak autorka próbowała nam przekazać emocje tych kobiet ale i grę tego mężczyzny, który potrafił każdej z nich namieszac w głowie.
Najbardziej zaskoczyło mnie zakończenie i szczerze żałuję,że ten wątek nie został pociągnięty bo dosłownie te dwa zdania były najciekawsze i pozostawione niedopowiedziane.

Dosyć dziwnie potoczyła się ta historia.
Wszystko tu toczy się bardzo...