Erna Nieplanowana przygoda

literatura dziecięca
Grey-Deer
2020-05-22
2020-05-22
literatura dzicięca literatura młodzieżowa przygodowa akcja humor tajemnica sekret fantasy

Od początku jesteśmy wrzuceni w wir wydarzeń – napad na ciotkę Matyldę w Nowym Jorku powoduje iż dwóch braci Victor i Tim muszą uciekać do dziadków, o których istnieniu nawet nie wiedzieli. Po pościgu i różnego rodzaju perypetiach na lotnisku trafiają wreszcie do … Polski. Szaleńcza podróż teoretycznie kończy się w wielkim zamku dziadków, ale i tam ich przygody wciąż trwają...
Jak dla mnie większość wydarzeń była przewidywalna, ale bądź co bądź książki dla dzieci nie mogą być nadmiernie skomplikowane, bo mogłyby stać się niezrozumiałe dla młodego czytelnika. Lekko niedowierzałam także w niesamowitą zaradność i odwagę chłopców już od pierwszych stron.
Moim dzieciom książka przypadła do gustu, gdyż uwielbiają fantastyczne przygody. Ja natomiast byłam nią zmęczona, ponieważ styl autora pozostawia wiele do życzenia. Także nagromadzenie trudnych nazw, z których większość nie została dobrze opisana i wyjaśniona, było nużące. Na mojej twarzy pojawiał się nerwowy tik, gdy co drugie słowo pojawiały się nazwy Irmututeńczycy, Setry, Efary, Hubrysi, Gnole… Używanie trudnego słownictwa nie spowodowało, że świat stał się bardziej magiczny. Skomplikowany tekst jest trudny w odbiorze i czytając go, nasza uwaga o wiele szybciej ulega rozproszeniu. Z kolei, tym co wpływa na pozytywny odbiór, jest płynność tekstu tzw. flow, którego tu nie ma…

Książka ewidentnie dla dzieci (moje chlopaki 7 lat ocenili na 10). Nieco infaltylna i łatwa do przewidzenia. Zapożycza moim zdaniem z Baśnioboru więcej niż tylko pomysł. Mimo to 7 bo świetnie się bawiłem z dziećmi i rudą żoną :). Zakończenie daje nadzieję na kontynuację którą z pewnością także przeczytamy lub wysłuchamy, jeśli się kiedyś pojawi...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nowojorska ulica i szalony pościg, praskie lotnisko, na którym próbują się odnaleźć samotne dzieci, ukryty przed oczami turystów nadbałtycki zamek z wielowiekową tradycją, tajne bractwo i osnuta mgłą tajemna wyspa zamieszkała przez przeróżne istoty – przyznacie, że sporo się tu dzieje jak na jedną powieść. Ułożony świat dwóch chłopców znienacka zostaje zachwiany. Bracia przerażeni i zagubieni w morzu tajemnic, z których okazuje się być usłane ich życie wyruszają na nieplanowaną przygodę pełną zagrożeń i niebezpieczeństw, a nawet zdrad.

„Erna. Nieplanowana przygoda” Rafała Bulskiego ma spory potencjał na dobrą powieść młodzieżową. Autor sięgnął to znanych z fantastyki motywów tajemnych zamczysk, zwaśnionych rodów jednoczących się w słusznej sprawie, nieznanych wysp i podstępnych bractw, które wielu skuszą aurą baśniowości i drżącym w powietrzu poczuciem niebezpieczeństwa. Rafał Bulski uknuł przy tym całkiem zgrabną historię o losach dwójki braci, którzy tocząc walkę o życie swoje i bliskich odkrywają ich skrupulatnie skrywane tajemnice.

Są tu zwroty akcji, dobra dynamika i ciekawy pomysł na fabułę. Dziecięcy bohaterowie przykuwają uwagę i pozwalają młodemu czytelnikowi na utożsamienie się z nimi. Dlatego szkoda, że są albo irytujący (Tim),albo płascy i nijacy (Victor). Akcja chociaż wartko postępuje do przodu i zdarza się, że zaskakuje nagłym zwrotem, to w wielu miejscach płynie zbyt gładko i bezproblemowo, jak na warunki, w jakich została osadzona. Dialogi zaś… te prowadzone między braćmi są często nienaturalne - albo ja za swoich młodzieńczych lat miałam inne standardy konwersacji z rodzeństwem 😉

„Erna” to książka, która może porwać w nurt przygody, pod warunkiem, że przymknie się oko na niedopracowaną warstwę językową i odczuwalny brak dobrego redaktora, który poprowadziłby autora przez niuanse pisania powieści. Mnie najbardziej drażniły błędy logiczne, wielokrotne rozważanie tej samej kwestii, opisywanie wszystkiego słowami, zamiast gestami czy działaniami, no i… takie nagromadzenie „iż”, że chyba dostałam na nie alergii 😉

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o książce, w kolejnym odcinku podcastu CoolCórki Kulturki- rozmowy z dziećmi o książkach dla dzieci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rafał Bulski stworzył wspaniałą historię, w której pojawiają się niespotykane nigdzie indziej istoty, wyjątkowa księga, wymyślne urządzenia, wielkie zamki, groźny zakon i przepiękna, bardzo wyjątkowa wyspa. Autor garściami czerpie ze znanych motywów fantastycznych, ale robi to w sposób ciekawy i wyważony bardzo skutecznie wciągając nas w historię. To wszystko sprawiło, że "Erna. Nieplanowana przygoda" okazała się intrygującą, ale jednocześnie teoretycznie możliwą do spełnienia, historią. Jestem pewna, że nie jedno dziecko mogłoby wieczorami podczas czytania bać się Turfenów, albo z lekką obawą marzyć o spotkaniu z widzącą Imaru albo z niedźwiedzio-ludźmi, zupełnie tak jakby mogły je spotkać za tydzień lub dwa. Ja sama chciałabym poznać niezwykle pomysłowych wynalazców - Irmututeńczyków - inspirowanych zapewne ludem Atlantydy! Jestem też przekonana, że wcale nie tak trudno uwierzyć w niepoznaną jeszcze rodzinę mieszkającą w zamku albo w przygodę na nieznanej wyspie - któż z nas nie marzył w dzieciństwie o takiej niezwykłej przygodzie?

Przyznaję się, że Erna. Nieplanowana przygoda bardzo skutecznie mnie zaczarowała! Po raz kolejny wybrałam się w podróż teoretycznie dla dzieci, a wróciłam z niej ogromnie usatysfakcjonowana. Szczerze polubiłam chłopców, ich nieco szaloną ciocię Matyldę, odważną Henriettę czy dumnych Hubrysów i prawdę mówiąc ogromnie się cieszę na takie otwarte zakończenie. ;)

Wielu z nas tęskni za przygodami – nie byle jakimi, ale takimi powodującymi wzrost adrenaliny, uczucie niecierpliwego oczekiwania na to, co nieoczekiwane i wcale nie takie oczywiste jakby się mogło wydawać. Niestety życie to nie film, chociaż ono samo może być traktowane jako przygodę. Na całe szczęście pozostają jeszcze książki, które od pierwszej do ostatniej strony potrafią wciągnąć i sprawić, że czytający mają okazję brać udział w czymś, co pobudza wyobraźnię, dostarcza wrażeń , a na samym końcu powoduje niesamowitego kaca książkowego. Taką właśnie powieścią jest "Erna. Nieplanowana przygoda" autorstwa Rafała Bulskiego.

Uporządkowane życie dwóch braci – Victora i Tima, zmienia się w chwili, gdy na dom wychowującej ich ciotki Matyldy napadają nieznani sprawcy. Dyspozycje jakie wydaje znajdująca się w szpitalu starsza pani, swojemu kierowcy, nie pozostawiają złudzeń – chłopcy muszą natychmiast opuścić Nowy Jork i udać się do swoich dziadków, o których istnieniu wcześniej nie mieli pojęcia. Bracia wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż, która na zawsze odmieni ich życie. Jedno jest pewne – nic nie będzie już takie, jakie było przedtem.

Nie spodziewałam się, że "Erna" tak bardzo zawładnie moją codziennością, że nie będę w stanie skupić się na niczym innym niż tylko na czytaniu tej pasjonującej powieści. Już dawno przestałam zaliczać się do młodzieży, ale wcale nie przeszkadzało mi to w tym, by dać się porwać Przygodzie (przez wielkie „P”). Czytelnicy w trakcie czytania mogą się zderzyć z kilkoma gatunkami zawartymi w powieści, które daje się bez trudu zauważyć. Wita ich powieść szpiegowska z pościgiem i wielką ucieczką, nieśmiało wkrada się historia, a to wszystko otoczone jest naprawdę dobrą fantastyką pozwalającą wczuć się w klimat książki.

Nie da się nie powiedzieć o bohaterach "Erny". Zarówno chłopcy, jak i ich bliscy, to osoby, których nie da się nie lubić. Mimo swojego młodego wieku Tim i Victor z wrodzonym sobie dziecięcym urokiem i optymizmem przyjmują wszystko to, co zgotował dla nich los. Strach, który im towarzyszy nie jest w stanie zdominować żadnego z nich ponieważ są razem i wiedzą, że zawsze mogą na sobie polegać. Braterska miłość i wrodzony spryt jest w stanie pokonać najgorszych wrogów. Miejsce w moim sercu zajęła także ciotka Matylda i Henrietta. Te nie w ciemię bite kobiety potrafią skutecznie zwalczyć z osobami, które śmią nadepnąć im na odcisk (i to za pomocą wszystkiego, co w danej chwili mają pod ręką). Zadarcie z nimi kończy się tylko jednym – olbrzymią boleścią.

"Erna" wydana jest w twardej oprawie, a czcionka, którą jest napisana sprawia, że czyta się ją niezwykle szybko, bez zbędnego męczenia oczu. Z tego miejsca chciałam podziękować autorowi za specjalną, imienną dedykację, która znalazła się w moim egzemplarzu. Zrobił pan wspaniałą robotę i już nie mogę doczekać się następnego tomu powieści (mam nadzieję, że nastąpi to szybciej niż szybko).

Panie Rafale nie wstyd panu? 6 dziesiątek z fake kont, w dwóch nawet nie raczył Pan zmienić swojego imienia. Szkoda gadać, później ludzie sie dziwią, że nikt nie chce czytać debiutów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dziękuję Autorowi za wspaniałą, ciekawą i wzruszającą podróż do świata fantazji, magii i beztroskich czasów dzieciństwa.

"Erna" to nie tylko nieplanowana, lecz przede wszystkim niezapomniana przygoda.

Gorąco polecam książkę i czekam na jej kontynuację. A motyw z kopertą i pomysł na otwarcie akcji - majstersztyk.

Serdecznie gratuluję Panu Rafałowi Bulskiemu i czekam na kolejne przygody Viktora i Tima.

"Erna" to nie tylko nieplanowana, lecz przede wszystkim niezapomniana przygoda.

Serdecznie gratuluję Panu Rafałowi Bulskiemu i czekam na...

Wiarygodni bohaterowie i oryginalne pomysły autora trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony sprawiły, że czytanie o przygodach braci Burner, było dla mnie czystą przyjemnością.

Ta historia po prostu wciąga - Już czekam na kolejną część!

Ta historia po prostu wciąga - Już czekam na kolejną część!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka dla młodszych jak i tych starszych. Niesamowicie pobudza wyobraźnie przenosząc w świat fantastycznej Erny, tak że aż nie chce się przerywać...

• Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Erna Nieplanowana przygoda