W polu

Okładka książki W polu Stanisław Rembek
Okładka książki W polu
Stanisław Rembek Wydawnictwo: Towarzystwo Upowszechniania Czytelnictwa Cykl: Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 3) Seria: Książka z Jeżykiem powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 3)
Książka z Jeżykiem
Towarzystwo Upowszechniania Czytelnictwa
1996-01-01
1996-01-01

Maria Dąbrowska stawiała Rembeka wyżej od Remarque'a. Czytając, stale się dziwiłem, iż można napisać, tak smutną i posępną książkę o zwycięskiej wojnie. Zwłaszcza koniec powieści, jest mocno dramatyczny, to całkowicie antywojenne dzieło. Proza Rembeka, budzi szacunek dla jego literackich zdolności i smutną zadumę nad losem ludzkim, trudno jednak, odczuwać podczas jej lektury, dumę z jednego z największych zwycięstw w dziejach oręża polskiego, jakim był rok 1920. Zapewne, dlatego powieść, jest tak zapomniana, nawet po upadku komunistycznej cenzury, a może, zwłaszcza teraz, gdyby po latach komunizmu, chcemy się cieszyć naszym największym nad nim trumfem, a nie smucić, nad losem bohaterów Rembeka.

Kamień milowy w polskiej literaturze wojennej. Przeczytałem w swoim życiu sporo powieści wojennych, ale dzieło Rembeka wyróżnia się spośród nich szczególnie. "W Polu" to doskonała powieść naturalistyczna, wręcz turpistyczna w opisach frontalnego piekła, nieczułostkowa bez sentymentalizmu opisująca wojnę polsko-bolszewicką. Autor opisuje wojenne realia niemal z filmową wrażliwością, można by rzec detaliczną pieczołowitością. Pisarz ma wyjątkowy talent do przedstawiania batalistycznych scen, czytelnik ma poczucie obecności w epicentrum wojennego piekła. Czujemy grozę wojny niemal wszystkimi zmysłami, trajkotanie kulomiotów, deszcz bomb odłamkowych, i nieustanny grzmot artylerii, przerażający obraz atakującej tyraliery. Poczucie nacierającego wroga tworzy w całości pełnokrwisty i plastyczny konstrukt wojny, przerażająca projekcję okrutnego bezlitosnego pandemonium, golgoty na szczycie której każdego żołnierza czeka męka i i nieuniknione cierpienie. Jak przystało na dzieło genialne, znalazło się tutaj miejsce na potężny filozoficzny areał, którego zasięg w powieści jest niebosiężny. Wewnętrzne dialogi bohaterów, moralne rozterki, deliberacje na temat śmierci, ulotności życia w wojennych realiach. Wszystko to powoduje, że książką jest bardzo dojmująca w swoim przekazie, a punk ciężkości, z mistrzowską precyzją migruje między tragicznym losem człowieka, poczuciem żołnierskiego obowiązku, a okrucieństwa wojny i potrzebą ratowania życia. Dualizm ten pokazuje, że kwintesencją powieści są wszystkie najważniejsze składowe, które towarzyszą każdej wojnie, i od których nie w sposób się uwolnić. Nie bez kozery znana powieściopisarka Maria Dąbrowska stwierdziła ,że W polu" pod wieloma względami przewyższa "Na zachodzie bez zmian" Ericha Marii Remarque’a , ba wedle mojej opinii ta książką jest lepsza. Książka w swoim przekazie nie ogniskuje swojej uwagi głównie na wydźwięku pacyfistycznym, ale wszystkim tym co bezgranicznie występuje między wojną a ludzkim losem czyli nieustępliwym fatalizmie, tragicznym fatum. Uważam również, że najlepsza powieść Rembeka jest książką trudniejszą w odbiorze, ale też posiadającą większy wachlarz literackich walorów. Absolutnie genialna pozycja, którą poznać powinien każdy ambitny czytelnik.

Świetna proza, przejmujący obraz wojny i walk, które degradują fizycznie i psychicznie. Lektura równie wybitna jak "Lewa wolna" czy "Sól ziemi".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedy takie opisy batalistyczne czyta się u klasyków - obraz bogaty i przyswaja się go z zapartym tchem. Tu jakoś jednak nudnawo.
I co raz nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to polskie wojsko jakieś takie bez ładu i składu w działaniu, bezradne i pogubione. Znając inne relacje aż wierzyć się nie chce ...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam mieszane uczucia. Ciężko mi się czytało. Nie wiem, w czym był problem. Wojskowo książka bez zarzutu. Sam autor brał udział w walkach. Czytam teraz jego dziennik i opowiadania. Nie mogłem się skupić. Może to problem egzemplarza. Z "Naganem" nie było źle i tom dzienników/opowiadań też idzie nieźle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka o dość ciężkiej tematyce bo jednak jest to wojna. Pisana przez samego uczestnika tej wojny. Polecam dla kogoś kto interesuje się wojną 1920

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chyba najlepsza polska powieść o wojnie polsko-radzieckiej z 1920 roku. I najbardziej wiarygodna. Napisał ją bowiem jej uczestnik, ówczesny artylerzysta – Stanisław Rembek. Po wojnie zapomniany, na krótko przywrócony pamięci dzięki adaptacjom filmowym, jakich dokonali Andrzej Wajda („Wyrok na Franciszka Kłosa”) i Juliusz Machulski („Szwadron”).
Książka antywojenna, ale jednocześnie bardzo polska i bardzo prawdziwa. Pokazuje kilka dni z życia 7 kompanii 10 dywizji piechoty na froncie białoruskim, podczas odwrotu w 1920 roku. Obserwujemy dwóch oficerów oddziału (i kilku innych),kilku podoficerów i mnóstwo szeregowców w ich dniu codziennym. Od śmierci kaprala Górnego aż do … końca książki.
Powieść ma dwa plany. Pierwszy to realistyczne, czy wręcz naturalistyczne opisy, zarówno walki, jak i życia w okopach, wycofywania się, fasowania pokarmów czy innych zachowań żołnierzy. Drugi to rozmyślania podporuczników Paprosińskiego i Lukomskiego oraz sierżanta Derenia. Narrator jest trzecioosobowy i wbrew pozorem nie jest alter ego żadnej z trzech przedstawionych postaci.
A wojna to krew pot i łzy, brud, smród i ubóstwo. W końcu resztka kompanii walczy bez plecaków, butów a w jednym przypadku nawet bez spodni. Poborowi nie są monolitem, podobnie jak podoficerowie czy oficerowie. Konflikty dotyczą każdej z tych grup wewnątrz oraz pomiędzy nimi. Występują i dezercje i otwarte bunty. Oficerowie służący niegdyś w armiach państw zaborczych nie lubią legionistów … z wzajemnością. Jeden ze strzelców - w cywilu chłop - narzeka, że za czasów Ruska przynajmniej nie powoływano jedynaków ani wszystkich braci, a wojsko polskie tego nie przestrzega. Przykładom odwagi i kompetentnym zachowaniom na polu walki towarzyszą też akty paniki czy bezładnej ucieczki. A w odwrocie zabójstw białoruskich chłopów czy rabunków.
Bebechy wojny, zamiast jej mitu. Wygraliśmy, ale wielkim kosztem. I nikt nie wspomina tych, którzy go ponieśli. Kto pamięta o Piesiku, Robakach, Górnym czy Cewowskim. Do historii przeszedł tylko dowódca dywizji, generał Żeligowski, zwany w powieści przez swoich żołnierzy „Dziadem”. A kim by był bez nich? Bardzo dobra książka batalistyczna i antywojenna zarazem. Odtrutka na przygodowe, propagandowe, martyrologiczne strzelanki, którą warto polecać. Jak powiedział Jan Hus – prawda zwycięży.

Książka antywojenna, ale...

Książka nie jest łatwa w odbiorze przez swoiste przeplatanie się dwóch skrajnie odmiennych narracji. Z jednej strony mamy niezwykle naturalistyczny obraz wojny ze wszelkimi jej okropieństwami. Śmierć, zniszczenie, głód, brud, zaszczucie i beznadzieja opisane zostały bardzo plastycznie, aż można się wzdrygnąć. Niekiedy autor jednak sili się na bardziej poetycki opis, z dość wyszukanymi i nie zawsze uzasadnionymi metaforami rodem z wiersza pensjonarki. Z drugiej strony możemy wejść w umysł głównego bohatera i zagłębić się w jego dość skomplikowane życie emocjonalne. Widzimy, jakim koszmarem dla osoby nadmiernie myślącej, refleksyjnej i neurastenicznej jest wojna. Przeżywamy wraz z nim zaburzenia percepcji wywołane adrenaliną i zmęczeniem: wzrok się nam wyostrza, a czas zwalnia. Całość składa się na bardzo sugestywny opis doli żołnierza, w której bohaterstwo i tchórzostwo są wyjątkami, a normą - ciężka, skrajnie wyczerpująca walka o przetrwanie. Bez żadnej idei, bez krztyny wzniosłości - tylko przepocony mundur, obtarte stopy, zesztywniałe mięśnie i pusty żołądek. Lektur niełatwa, ale polecam ją ku przestrodze wszystkim marzącym o "wojennej sławie". Niewiele jest tak antywojennych i antybohaterskich książek w naszej literaturze. Powieść obecnie jest nieco zapomniana na skutek objęcia Autora zapisem cenzury w latach PRL, a szkoda, może warto przywrócić ją powszechnej pamięci?

Nigdy nie słyszałam wcześniej ani o tej książce, ani o autorze, kojarzyłam ledwo tytuł ,,Wyrok na Franciszka Kłosa”. Zaczęłam czytać ,,W polu” na egzamin z literatury międzywojennej, nie spodziewając się niczego, a dostałam genialny obraz wojny bolszewickiej.

Powieść opowiada dzieje siódmej kompanii walczącej z Rosjanami podczas wojny bolszewickiej. Rozpoczyna się w dniu śmierci kaprala i skupia głównie na jednym z żołnierzu, Paprosińskim, jego wahaniach moralnych, rozterkach i refleksjach na temat wojny. To jednak nie akcja jest tu najważniejsze, a przybliżenie życia wojskowego oraz refleksje z tym związane. Rembek nie mitologizuje historii, jego bohaterowie są odważni i śmiało idą w bój, ale jednocześnie są prości, potrafią stchórzyć, nie mają sprecyzowanych poglądów politycznych. Autor zaznacza tu brutalność wojny, choroby, głód czy wszy. Nie ma tu nic romantycznego i heroicznego, a jednak rozterki Paprosińskiego, jego skłonność do rozmyślań i szukania sensu w życiu, chęć zachowania człowieczeństwa są na swój sposób piękne. Książka jest napisana w sposób prosty, oszczędny, pasujący do tematyki, a jednak urzekający przez prawdę jaka jest w niej zawarta.

Nie wiem, co jeszcze mogę powiedzieć o tej pozycji, bo jak wypowiedzieć się o książce, która nie składa się z fabuły, a z opisów bitew i rozmyślań bohatera? Może tylko to, że naprawdę warto przeczytać ,,W polu”, bo pokazuje obraz wojny jaki w naszym kraju jest pomijany.

,, (…) jedyną klapą bezpieczeństwa dla wezbranej rozpaczy rodzaju ludzkiego jest marzenie, matka wszelkich sztuk, wiedzy, religii i doktryn społecznych.”

Polecam - ulubiona książka Marka Nowakowskiego !

Polecam - ulubiona książka Marka Nowakowskiego !

• Polska
  • Proza