Okładka książki Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci Francesca Paci
Francesca Paci Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Un amore ad Auschwitz: Edek e Mala: una storia vera
Prószyński i S-ka
2020-08-13
2020-08-13
Katarzyna Skórska
literatura włoska miłość Auschwitz

Jest to obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych historią Auschwitz. Warto przeczytać, aby zapamiętać

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka ukazująca ludzkie uczucie jakim jest miłość w chorym, nieludzkim czasie i miejscu. Dobrze się czyta, polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko mi się czytało. Mimo, iż wiedziałam, że to reportaż i tak dość opornie mi szło. Zbyt dużo nazwisk, dat, liczb, których i tak się nie zapamięta, a nic konkretnego nie wnoszą. Minus za takie przeskoki w chronologii opisów, wprowadzało mi to tylko zamieszanie. Liczyłam też na więcej faktów, a przeważają domysły. Zbyt mało konkretów jak na reportaż. Cała historia ciekawa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Takich książek się nie poleca, je trzeba przeczytać aby pamiętać.

Takich książek się nie poleca, je trzeba przeczytać aby pamiętać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie zachwyciła mnie. Zazwyczaj lektury o tematyce wojennej pochłaniałam w 1 dzień, ale ta książka była dla mnie wybitnie ciężka do przeczytania. Natłok nic nie wnoszących do historii nazwisk. Szczegółowe dane, które również nic konkretnego nie wnosiły ( Przykładowo "7459" zamiast " ponad 7 tysięcy" ) i opóźniały czytanie. Historia zwyczajna. Miałam większe nadzieje względem tej książki.

Edward i Mala to dwójka młodych ludzi, którzy mimo pobytu w obozie, zakochali się w sobie i postanowili z niego uciec. Czy im się udało i jaki los ich spotkał, tego dowiedzieć się można, czytając tę książkę. Jest napisana w formie reportażu i na początku było trochę ciężko się do tej formy przyzwyczaić. Ale z każda przeczytaną stroną przekonywałam się do tej historii. To oparta na prawdziwych wspomnieniach, piękna historia o oddaniu, miłości, chęci niesienia pomocy, niezwykłej odwadze i determinacji młodych ludzi. Cieszę się, że autorka w tak piękny sposób upamiętniła Malę i Edwarda.

Historia poruszona w książce to MUST HAVE, każdego... właściwie to każdej osoby.

1984

W niedzielę byłam w Muzeum II Wojny Światowej i żeby pozostać jeszcze dłużej w tym samym duchu zaraz z rana, w poniedziałek pognałam do biblioteki po literaturę z II wojny światowej.Jedną z nich jaką wypożyczyłam jest właśnie "Miłość w Auschwitz.."historia miłosna Mali I Edwarda.
Książka inna niż dotychczas czytałam-napisana w formie reportażu i choć na początku nie mogłam przyzwyczaić się do stylu pisarki,tak w miarę czytania i poznawania historii Mali i Edwarda coraz bardziej zatapiałam się w lekturze i nie odłożyłam jej na miejsce dopóki nie doczytałam do końca.
Jest to nie tylko historia miłosna, ale też świadectwo wielkiego zaangażowania Mali w pomoc innym więźniom-nie jednej kobiecie uratowała życie. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałam?Smutne...Powinno mówić się głośno o jej odwadze i oddaniu innym.
Jest to przepiękna historia choć przepełniona smutkiem i bólem.

"Miłość w Auschwitz to autentyczna historia Mali Zimetbaum i Edwarda Galińskiego,których mimo uwięzienia w obozie śmierci połączyło uczucie.
Francessca Paci to włoska dziennikarka,która zgromadziła wiele materiałów i przeprowadziła dziesiątki rozmów z osobami,które znały lub zetknęły się z Malą i Edwardem,aby przywrócić pamięć o tych młodych,odważnych.wspaniałych ludziach.
Mala Zimetbaum mimo że była Żydówką stojącą dosyć wysoko w hierarchii uprzywilejowanych więżniów obozu,to swoją władzę wykorzystywała pomagając innym.Edward Galiński to Polak działający w strukturach AK.Połączyła ich miłość i chęć ucieczki za druty.Zrealizowali swoje zamiary.Uciekli i przez trzynaście dni sprzyjało im szczęście.Czternastego dnia zostali zatrzymani przez pograniczników,odesłani do obozu i skazani na śmierć.
W Auschwitz przechowywana jest pamiątka po Mali i Edku.Są to dwa pukle włosów zawinięte w skrawek papieru na którym Galiński napisał "Mally Zimetbaum 19880 i Edward Galiński 531"

O Mali i Edku czytałam wcześniej w książce Kielara, piękna choć mało znana historia, zapewne wiele takich było podczas Holocaustu. Tu dobrze opowiedziana, chronologicznie, ze szczegółami. Warto ją poznać.

• Historyczne

Francesca Paci Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci Zobacz więcej