A Torch Against the Night

Okładka książki A Torch Against the Night Sabaa Tahir
Okładka książki A Torch Against the Night
Sabaa Tahir Wydawnictwo: Razorbill Cykl: An Ember in the Ashes (tom 2) fantasy, science fiction
An Ember in the Ashes (tom 2)
A Torch Against the Night
Razorbill
2017-08-29
2017-08-29
1101998881
fantasy high fantasy young adult magia dystopia romans YA

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

"Ku ciemności wzniesiemy pochodnie" - Sabaa Tahir

Elias i Laia uciekają z Serry, są ścigani ale mimo to muszą dostać się do więzienia w Kauf z którego jeszcze nikt nie uciekł. Helene musi ich złapac i to zaczyna się najgorsze...

"Ku ciemności wzniesiemy pochodnie" to kontynuacja niezwykłej książki "A z popiołów zrodzi się popioł". Ciemność wychodzj na powierzchnie, a Elias i Laia muszą wznieść swoje pochodnie.
Magiczny świat pełen zdrad, politycznych gier, walki i legend, książka która pokazuje jak radzą sobie kobiety w którym nie są traktowane poważnie. Laia, komendantka, Helene, Izi, Afyia, Łowczyni dusz i Mamusia Rila. Dostały swoją historie, to na nich skupia się historia. Każda z nich popełnia błędy, Laia to przeraża ale nie poddaje się, ma przy sobie ludzi których kocha. To właśnie w niej uwielbiam, nie jest idealna. Postać Eliasa zawsze będzie mnie fascynować, jego decyzje, rodzina której sam nie zna do końca. Relacja z Laią i Helene. Wątek Eliasa jest intrygujący, ciekawy i naprawdę ciekawi mnie co dalej.Wątek romatyczny jest delikatny, każdy z nich jest zagubiony w swoich uczuciach i nie przyćmiewa on całości. Bardzo podoba mi się także Tas który już teraz może traktować Eliasa i Laia jako swoich przyjaciół, rodzine. Tak jak Laia która musi odnaleźć swojego brata za wszelką cene.
Elias i Laia są w tym razem ale każde z nich ma swoją własną historie do odkrycia.
Kocham także Helene która jest naprawdę dobrze wykreowaną postacią. Kocham jej pewność siebie, charakter i jej historie w której robi wszystko aby uratować swoją rodzine.
Cierpienie nie opuszcza tutaj nikogo, nie ważne jaki jest twój status i jak żyjesz. W końcu dotknie każdego
Nie lubie motywu drogi oraz ucieczki ale autorka idealnie wyrównała fabułe. Pełna jest zaskoczeń, akcji i plot twistów.
Pojawia się także łowczyni dusz i same dżiny które wczesniej były jedynie legendami.

Laia powiedziałby “Póki życia, póty nadziei” i tego się trzymajmy wraz z nalejściem kolejnym tomem.

[ współpraca ]

"Ku ciemności wzniesiemy pochodnie" - Sabaa Tahir

Post na ig: https://www.instagram.com/p/C7tSCnnNiNe/

To była naprawdę świetna kontynuacja. Jak ostatnio wydawało mi się, że już mi nie po drodze z fantastyką młodzieżową, tak Sabaa Tahir uświadomiła mi, że to po prostu kwestia odpowiedniej książki.

Bilans pomiędzy akcją a opisami jest idealny. Pomimo dużej dynamiki nie mamy poczucia pośpiechu ani chaosu. Serio, na 50-tej stronie zorientowałam się jak dużo już się wydarzyło od początku, i jak w ogóle nie czuję się przytłoczona. Myślę że to też kwestia użytego języka, ponieważ zdania zdarzały się być wręcz poetyckie. Autorka w ogóle świetnie sobie radzi z piórem. Jedna z moich ulubionych scen to spotkanie ifrytki w podziemnych korytarzach, która była prawie jak wyjęta z horroru. A dodatkowe wprowadzenie trzeciej perspektywy było strzałem w dziesiątkę. Rozterki i psycha Helene po wydarzeniach z pierwszego tomu mega mnie interesowały i absolutnie się nie zawiodłam 🗡️

Coś co zdecydowanie wyróżnia tę książkę, w szczególności wśród młodzieżówek, to to że autorka nie ma litości dla bohaterów. Bardzo trudno byłoby zarzucić jej pójście na łatwiznę albo sztuczne popychanie fabuły. Ona wręcz utrudnia im wszystkim życie i rujnuje psychę jeszcze bardziej. Nawet kosztem uśmiercania niektórych, co czasami zalatywało mi nawet Grą o tron w wersji soft. Absolutnie świetne. Bardzo się też cieszę z rozwoju postaci Lai. Po swoich „sukcesach” nie staje się nagle ikoną rewolucji z ego top. Popełnia błędy a jej działania wciąż są napędzane miłością do brata. Rzadkość w tego typu książkach.

Oczywiście nie można też nie wspomnieć o tych zwrotach akcji. To jak potoczyła się historia Eliasa to 🤯 Zmiany w znaczeniu poszczególnych bohaterów dla wojny 🤯 Ale największym zaskoczeniem był dla mnie Keenan 🤯 Cała jego historia świadczy tylko o tym jak genialnie Tahir pisze.

Jedyny zarzut jaki mam jest właściwie taki sam jak do pierwszego tomu - brak rozwinięcia postaci Augurów i innych magicznych stworzeń 🦄 A no i było trochę za dużo tych około romansowych rozterek. Poza tym ta seria jest przewspaniała i bardzo bardzo potrzebuję kolejnego tomu 💔

Post na ig: https://www.instagram.com/p/C7tSCnnNiNe/

Jeśli miałabym wybrać jedną książkę, której w ostatnim czasie się obawiałam, wybrałabym właśnie tę. Pierwszy tom pozostawił mnie niejako w emocjonalnym zawieszeniu. Już w nim bardzo przypadł mi do gustu klimat tej historii i sposób, w jaki została ona poprowadzona. Drugi tom zdecydowanie utrzymał wysoki poziom.

[współpraca reklamowa z @weneedyabooks @wydajenamsie]

Ta książka rusza z grubej rury, potem lekko zwalnia, ale to ani trochę nie przeszkadza w małych zwrotach akcji – oraz tych większych, kiedy już nadejdzie ich czas. Bohaterowie napotykają przeszkody, nie są idealni ani nieomylni, a ich decyzje wiążą się z konsekwencjami. Mam wrażenie, że ta realność, mimo nierealności i fantastyczności ich świata, sprawia, że stają się jeszcze bliżsi czytelnikowi. Przez to każdy ból związany z ich historią odczuwa się sto razy mocniej. A wierzcie mi, akurat bólu w niej nie brakuje.

Bohaterowie nie walczą już “tylko” o przetrwanie, ale też o wolność. To w zasadzie ona wysuwa się tu na prowadzenie, bo wiele rzeczy sprowadza się właśnie do wolności – lub jej przeciwieństwa. Jednak to wszystko tworzy dopiero jedną warstwę fabuły. Pod jej parasolem skrywa się coś ważniejszego: walka ze złem; z ciemnością kryjącą się w świetle. Ta sięga tak daleko i tak głęboko, że aż trudno ją pojąć. Kto tak naprawdę jest tutaj tym złym? Cały ten wątek jest mocno złożony i czuć, że autorka poprowadziła go bardzo skrupulatnie. Z pewnością jeszcze niejedno zostanie przed nami odkryte w kolejnych tomach.

Wątek romantyczny wciąż jest zaledwie tłem względem całości. Nie przygniata historii, jest znikomy, ale nadaje jej smaku, bo jeszcze bardziej wzmaga i tak już duże napięcie. No i ta subtelność! Lekkie zagubienie bohaterów, zagmatwanie młodzieńczych uczuć, które dopiero zaczynają rozkwitać – ja to wprost uwielbiam.

W tym tomie to już nie dwie, a trzy wciągające perspektywy tworzą spójną i przemyślaną fabułę pełną zaskoczeń. Autorka żongluje nimi, jakby przerzucając czytelnika z miejsca na miejsce, by mógł stopniowo łączyć ze sobą kropki. Tutaj nic nie dzieje się bez przyczyny. Kiedy akurat nie czytałam, w mojej głowie i tak krążyły myśli i przewidywania na temat dalszych losów bohaterów. Na niewiele się to zdało, bo autorka i tak nie raz zdołała mnie zaskoczyć.

Ta seria to młodzieżówka, ale z pewnością dostarczy pełen wachlarz emocji także starszym, bardziej obytym w fantastyce czytelnikom. Nastrojowy tekst prowadzi przez zdradziecki, magiczny świat pełen knowań i cierpienia. Ale pamiętajcie: “Póki życia, póty nadziei”.

Ocena: 5/5 🥃

– Magda

[współpraca reklamowa z @weneedyabooks @wydajenamsie]

Ta...

Ja po przeczytaniu pierwszego tomu, w zeszłym roku, z ogromną niecierpliwością oczekiwałam na tą książkę! 💖
I trzyma poziom! Fabuła tak wciąga czytelnika, naprawdę, ciężko było się oderwać! Niesamowita historia, która przenosi nas do świata pełnego, bólu, cierpienia, miłości, lojalności i tajemnic.
Przeżywałam emocje razem z bohaterami, porywały mnie ich uczucia i przeżycia.
A zwroty akcji?! No tego się nie spodziewałam! Potrzebuje następnej części na już! 😩😍

Przeżywałam emocje razem z bohaterami, porywały mnie ich uczucia i...

Książka ciekawa intrygująca nawet bym powiedziała .Wypełniona niesamowitymi cytatami . Podoba mi się wykreowanie Laili bo jest ona ukazana jako silna kobieta pełna feministycznego ducha i odwagi .Podobał mi się również wątek magiczny i senny 😴. Mnóstwo zwrotów akcji które są potężnie zadziwiające .Pomimo wszystkich pozytywnych aspektów jest to zdecydowanie nie mój typ książki ale pod względem literackim oceniam ja myślę że 3.5/5 ale to ze względu na moje indywidualne upodobania !

Ile tutaj się dzieje . Cudowna kontynuacja , czekam na resztę serii , bo podobno ma być także w nowym wydaniu . Opinie są różne o tej części, mnie wciągnęła bardzo .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugi tom od Sabaa Tahir muszę przyznać, że podobał mi się trochę mniej niż część pierwsza ze względu na motyw drogi, który w pewnych momentach bardzo mi się dłużył.

Dużym plusem jest to, że autorka mimo mojego znużenia potrafiła wyrwać mnie z tego stanu i zaskoczyć pewnymi rzeczami.

Akcja zaczęła się dokładnie w miejscu, w którym skończył się pierwszy tom. Śledzimy przeprawę Lai i Eliasa do więzienia, które jest mega trudne, w momencie gdy poszukują ich przez wojska Imperium. Natomiast Kruk Krwi i Helen są tuż za nimi.

W mojej głowie jest w tej chwili tysiąc myśli – książka trzyma poziom poprzednika, ale pierwsza część miała w sobie powiew świeżości, którego tutaj nie poczułam.

Nie wciągnęła mnie jak pierwsza część, ale mimo wszystko bardzo dobry kawałek fantastyki. Czegoś po prostu mi w niej zabrakło.

Elias i Laia uciekają z Serry by ratować życie, jednocześnie planując uwolnienie brata Lai z więzienia. Helena jako Krwawy Krogulec, dostaje swoje pierwsze zadanie jakim jest wyśledzenie dawnego przyjaciela i przyprowadzenie na publiczną egzekucje.

Uwielbiam każdy aspekt tej książki. Od wykreowanego świata w niezwykłym klimacie bliskiego wschodu, po wyrazistych bohaterów, których trudno nie pokochać.
W pierwszym tomie skupialiśmy się fizycznych umiejętnościach bohaterów, podczas gdy w tym dochodzi aspekt magiczny. Mroczne widmo i sny nawiedzają nocą Eliasa, a Laia staje oko w oko z swoją przeszłością jako córka buntowników. Każde z nich otrzymuje swoją oddzielną historię, jednocześnie ich drogi łączą się w tak naturalny sposób, że czuć równowagę między kreacją jednostek, a ich jako pary.
Świat w jakim przyszło żyć głównym bohaterom jest brutalny, przez co ich relacja często obarczona jest bólem. Pięknie czytało sceny, gdzie Elias i Laia wspierali siebie nawzajem, myśleli o sobie i mówili o uczuciach, którymi siebie darzą. Sceny między nimi dostarczają powietrza gdy wszystko wokół nich płonie.
Jednak to w tym tomie Helena została moją faworytką. Absolutnie powalająca na kolana swoją pewnością siebie, i łapie za serce gdy wychowana według zasad, musi wykonywać rozkazy by uchronić siebie i swoją rodzinę. Jej wewnętrze rozdarcie pomiędzy służbą, a uczuciami mnie dobiło. Dla takich historii i bohaterów zatracam się w książkach.
"Będziesz pochodnią wzniesioną ku ciemności jeżeli tylko ośmielisz się zapłonąć."

Ta seria bije wszystkie inne czytane przeze mnie mnie fantasy na głowę. Uwielbiam ♥

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna część za mną! I już sięgam po następną 😀 Tę serię czyta się nieziemsko przyjemnie :) Już dawno tak dobrze się nie bawiłam orzy czytaniu ^^ W tej części trochę radochy odbierało mi podzielenie historii na 3 bohaterów (często musiałam siw skupiać jak historia się toczy). Ale jest to niewielki minusik 😜 To jest taka dobra historia w starym stylu, przygodowa a jednocześnie mocno angażująca. Trzymam kciuki za bohaterów. Pomimo, że Elias za często wychodzi z opresji cało (daruje mu to xD)
Uwaga spoiler alert !!

Czy Kucharka jest Lwicą? 😁