Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci

Okładka książki Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci Sarah Ockwell-Smith
Sarah Ockwell-Smith Wydawnictwo: Laurum poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
The Gentle Discipline Book: How to raise co-operative, polite and helpful children
Laurum
2020-04-15
2020-04-15
Monika Malcherek
poradnik poradnik dla rodziców parenting

Okładka książki Rozszerzanie diety niemowląt Magdalena Komsta, Maja Lech-Fitowska, Daria Matyjak, Marzena Szpak
Rozszerzanie d... Magdalena Komsta, M...
Okładka książki Jak zrozumieć małe dziecko Joanna Jeżak, Ewa Krogulska, Małgorzata Musiał, Agnieszka Nuckowska, Anna Siudut-Stajura, Olga Trybel, Magdalena Trzewik
Jak zrozumieć ... Joanna Jeżak, Ewa K...
Okładka książki Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Potęga obecnoś... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Mamy dla Mamy, tom I. Ciąża – jak się przygotować na życiową rewolucję? 1200 kobiet, Barbara Falenta oraz 1200 kobiet
Mamy dla Mamy,... 1200 kobiet, Barbar...
Okładka książki Sensoryczne niemowlę Aleksandra Charęzńska, Joanna Szulc
Sensoryczne ni... Aleksandra Charęzńs...

Świetna lektura dla rodziców, o ile zgadasz sie z koncepcja Łagodnej Dyscypliny.

Gdyby tę pozycję przeczytali i zastosowali wszyscy rodzice, to świat byłby lepszy, a dzieci - szczęśliwsze.

Cześć kochani 😘🍀📚

Nie wiem jak Wam, ale mnie słowo dyscyplina jakoś nie najlepiej się kojarzy jak chodzi o dzieci 😬
To słowo samo w sobie kojarzy mi się z krzykiem, złą atmosferą, płaczem, karą itp.
Może dlatego że jak byłam dzieckiem i ktoś zrobił coś złego często słyszałam stwierdzenie "przydałaby mu się dyscyplina, porządne lanie raz, drugi i chodziłby jak w zegarku".
Dlatego też do tej książki podchodziłam trochę jak pies do jeża 🦔
Jednak już czytając spis treści byłam jej coraz bardziej ciekawa.
Nie oszukujmy się dzieci nie rodzą się z instrukcją obsługi, każde jest inne, ma inne potrzeby i inne problemy. Sama podpisuję się pod tym stwierdzeniem obiema rękami. U mnie obie córki są po jednych rodzicach, a jak chodzi o charaktery są jak ogień i woda 🔥💦 Zresztą dokładnie tak samo jest ze mną i moim rodzeństwem.
Rodziców idealnych też nie ma 🤷🏻‍♀️
Każdy z nas popełnia błędy i jak to powiedziała autorka błędy są ok...jeżeli wyciągamy z nich wnioski. Nie ma rodzica, który nie trafia na sytuacje z którymi nie wie jak sobie poradzić.
Jak dziecko sprawia problemy to pierwsze co przychodzi wielu ludziom na myśl to np kara na telewizje czy laptop. Autorka jednak pokazuje nam, że taka metoda nie zawsze ma sens i że w wychowaniu bardzo ważny jest: obustronny szacunek, komunikacja i jasno wyznaczone granice.
W książce tej znajdziemy między innymi takie ważne informacje jak:
1. Dlaczego dzieci źle się zachowują
2. Jak się uczą
3. Jak rozwija się mózg dziecka
4. Metody wychowawcze w szkole
5. Jak sobie radzić z marudzeniem i fochami
6. Jak sobie radzić z kłamstwem
7. Jak sobie radzić z niską samooceną i brakiem pewności siebie

Ja na pewno kilka rzeczy przetestuję 😉

Trzymajcie się ciepło.
Dajcie znać czy macie w planach tę książkę.
A może już czytaliście? Jeżeli tak to napiszcie jakie są Wasze wrażenia 📚

Buziole 💋
Aschlee ❤📚🍀

Cześć kochani 😘🍀📚

Bardzo dobra ksiazka. Zeby tylko to w praktyce wszytsko bylo takie latwe jak na papierze.

W naszym domu po jej przeczytaniu nastąpiła mała rewolucja. W końcu zrozumiała, że kara w postaci braku telefonu czy komputera, bo ktoś nie sprzątnął po sobie naczyń raczej jest bez sensu, za to ma sens, jeśli zamiast na e-lekcjach syn wolał spędzić czas grając na smartfonie. Choć sama książka Sarah Ockwell-Smith jest ciekawa i dobra na początek, by przejrzeć na oczy, to poświęca zbyt wiele stron na wyjaśnienie, dlaczego powszechne metody dyscypliny są nieodpowiednie, a zbyt mało na wyjaśnienie, czym różni się od nich delikatna dyscyplina i dlaczego może być lepsza. Chociaż uznaje fakt, że rodzice mogą czasami potrzebować innych metod dyscypliny, nie wyjaśnia, w jaki sposób można to zrobić przy łagodnym sposobie myślenia. Ogólnie brakuje konkretnych sugestii, choć doceniam, że rozdziały zawierały prawdziwe historie, które nieco czasem pomagały. Z resztą: dzieci są tak różne, że chyba nawet konkretne sugestie nie byłyby wystarczające, by każdy rodzic z nich w pełni skorzystał. Warto jednak próbować, czytać i próbować.

Więcej na https://konfabula.pl/lagodna-dyscyplina/

Podchodziłem do tej książki sceptycznie, ale z każdą kolejną stroną przekonywałem się, że podejście przedstawione w Łagodnej Dyscyplinie ma sens. Będę sprawdzać czy działa na przestrzeni najbliższych lat. :) Polecam.

Zdecydowanie bardziej pomocna i konkretna pozycja na taki temat to "Pozytywna dyscyplina" J. Nelsen. Ta wydaje się być wzorowana na wspomnianej pozycji. Dużo uproszczeń, mało konkretów.

• Dziecko
  • Wyzwanie LC 2020