Książka dla ludzi mądrych

Okładka książki Książka dla ludzi mądrych Marek Regner
Okładka książki Książka dla ludzi mądrych
Marek Regner Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo SBM
2020-10-26
2020-10-26
mądrość wiedza nauka człowiek historia

Książka pełna truizmów. Liczyłam, że coś z tej lektury wyniosę, ale niestety niczego nowego się nie dowiedziałam.

2086

Dla młodego czytelnika zbiór faktów popularnonaukowych bez zbędnych fotografii.
Staranne wydanie.

Dla młodego czytelnika zbiór faktów popularnonaukowych bez zbędnych fotografii.
Staranne wydanie.

Tytuł zupełnie nie kompatybilny z zawartością. To książka dla dzieci, a raczej kompendium wiedzy i faktów. Nie wiem, co autor chciał osiągnąć w ten sposób, bo brak spójności w tym wypadku oznacza wielkie rozczarowanie.

Jak wiele książek, tak i ta wpadła mi w ręce przypadkiem w pracy. Ładne wydanie i pobieżne przejrzenie zaciekawiły mnie na tyle, że postanowiła ją przeczytać. Jest to przegląd różnych idei, rozwoju cywilizacji i dziedzin - siłą rzeczy wybiórczy, ale trzeba też zaznaczyć, że dość ogólnikowy. Lektura niezła dla młodych czytelników i dla kogoś, kto chciałby sobie odświeżyć informacje wyniesione ze szkolnej ławy. Czytało się nieźle, chociaż przy niektórych wątkach denerwowało, że autor przedstawia swoje poglądy jako fakty (najbardziej rzuciło mi się to w oczy przy kwestii pracy zarobkowej). Kilka zagadnień było dla mnie nowych. Ogólnie poczytać można, bo czemu i nie, ale nie należy traktować tej pozycji jako skarbnicy wiedzy dla osoby dorosłej.

Jedna gwiazdka za porządne wydanie książki (twarda okładka,papier, szycie, jakość druku...).
Druga gwiazdka za 3 nowinki o których nie wiedziałem.
Tu się kończą pozytywy. Grafiki, czcionka i litery jak w książkach dla 7-latków. Tekstu mało i żaden rozdział nie wyczerpuje tematu. To bardziej szybki przegląd osiągnięć ludzkości z garścią zapychaczy (gra w szachy, zdrowa żywność, wróżbiarstwo...). Książka nawet nie poświęca akapitu na rozróżnienie mądrości od wiedzy. Szkoda czasu.

Druga gwiazdka za 3 nowinki o których nie wiedziałem.

„Najmądrzejszy jest, który wie, czego nie wie”

Na dziś miałam zamiar napisać parę słów o kolejnym z leksykonów Wydawnictwa SBM, a skoro padło na „Książkę dla ludzi mądrych” to żeby dopasować się do tematu, szukałam jakiegoś górnolotnego i wyszukanego punktu zaczepienia. Jak to w życiu jednak bywa, na próżno, bo: plany swoje, myśli swoje. Moje postanowiły podążyć własnymi ścieżkami i zaprowadziły mnie wprost do tematu związanego z głupotą. W sumie wyszło mi to na dobre (wszechświat zawsze wie co robi),bo po pierwsze warto zastanowić się nad tym czy cenilibyśmy aż tak mądrość, gdyby nie wszechobecna głupota. Po drugie, sami wiecie jak jest: dopiero gdy zrozumiemy jak bardzo jesteśmy głupi i to zaakceptujemy, to stajemy się mniej głupi, czyli jakby trochę mądrzejsi. Po trzecie dowiedziałam się, że słowo „głupota” ma w języku polskim aż 283 synonimy (z czystej przekory nie użyłam żadnego).
Z takim nastawieniem zupełnie inaczej spogląda się na dzieje naszych poszukiwań i odkryć, które pomagają zrozumieć świat, a zarazem uświadamiają nam jak mało wciąż jeszcze wiemy. Obserwacja kolejnych wzlotów i upadków, szczątków wiedzy zdobywanej w pocie czoła, pozwala także mniej bałwochwalczo (a bardziej krytycznie) podchodzić do tworzonych przez nas definicji, z pomocą których próbujemy uchwycić i uporządkować istotę rzeczy. Głównie takich, które nieustannie wymykają się naszemu pojmowaniu.
Podobnie, jak „Książka dla ludzi bogatych” i ta skierowana jest przede wszystkim do młodszego czytelnika, który dopiero zaczyna odkrywać tajniki otaczającej go rzeczywistości. Dowie się z niej co nieco o tym skąd wziął się homo sapiens i dlaczego coraz bardziej obawia się sztucznej inteligencji (czy zastąpi swoich twórców?). Jak należy trenować mózg, czym go odżywiać i jakie lubi gry. Czym różnią się, a w czym są podobne mądrość i inteligencja. Pozna także wszelkiej maści szarlatańskie zaułki pseudowiedzy, magię, jasnowidztwo oraz najprawdziwszą naukę i futurologię.
W książce nie mogło zabraknąć również miejsca dla geniuszy. A jeśli geniusze to wiadomo: Albert Einstein, Stephen Hawking, John Nash, Daniel Tammet, Wiliam James Sidis i Marilyn Vos Savant. Co ciekawe Regner osobny rozdział poświęcił także Polakom mającym niemałe zasługi w świecie nauki. Wspomina w nim Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Marię Skłodowską-Curie i Ludwika Zamenhofa. Podobało mi się to, że nie przemilczał faktu, iż niestety, najczęściej ludzie nauki żyją bardzo skromnie, w przeciwieństwie do celebrytów i biznesmanów. Nauka nastawiona jest bowiem przede wszystkim na służbę ludzkości, a nie na osobisty zysk (w sensie materialnym).
„Książka dla ludzi mądrych”, to sporo informacji podanych w skondensowanej formie, które z jednej strony pokazują nam mnogość zagadnień związanych z rozwojem nauki, co za tym idzie rozwojem naszego gatunku, a z drugiej zachęcają do pogłębiania „liźniętej” wiedzy. Kto wie, może zarażony pasją, któryś z młodszych czytelników, będzie w przyszłości jednym z tych, który odmieni nasz świat?

„Najmądrzejszy jest, który wie, czego nie wie”

Daję 1 sama nie wiem za co. Książka pisana językiem dla dzieci z podstawówki, poziom informacji na żenująco niskim poziomie. Czcionka, styl - pozostawiają wiele do życzenia. Strata czasu i pieniędzy.

• Naukowe
  • Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego
  • NwB
  • BIBLIOTEKA OSOBISTA
  • Popularnonaukowe i inne do przeczytania
  • Mam w papierze

Dodaj cytat z książki Książka dla ludzi mądrych