Syrena, czyli dziewczyna o uciętych możliwościach

Audiobook realizowany przez storytelpl to jest zaskakujący mini dokument o kobiecie, która nie tylko była pierwowzorem Warszawskiej syrenki nad Wisłą (pomnik nad Wisłą). A do tego była kobietą której życie zakończyło się szybciej niż powinno z powodu wojny.

Najbardziej podoba mi się realizacją, nagrane rozmowy z osobami które ją znały i tego że była ciekawą kobietą, która musiała walczyć z pewnymi standardami piękna. Które w tych czasach nie byłyby problemem.
Trochę o emocjach, trochę zgadywania i szukania odpowiedzi, co młoda kobieta z małego miasta mogła zawojować w Warszawie oprócz znaku Warszawy. Inspirujący materiał :)

Trzecia i zarazem ostatnia część Audio reportażu tym razem na temat Krystyny Krahelskiej która była osobą na wzór której powstała Syrenka Warszawska, a dodatkowo jest autorką piosenki powstańczej "Hej chłopcy bagnet na broń". Nasza bohaterka ginie pierwszego dnia powstania. Reportaż pokazuje ile wspaniałych ludzi zniszczyła wojna, ile mogli by i co stworzyć osoby które na niej zginęli.

Króciusieńki audioreportaż (1 godz.10 min.) o Krystynie Krahelskiej-pierwowzorze Pomnika Syrenki Warszawskiej, śmiertelnie rannej w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego- poetce, harcerce, etnografce z wykształcenia. Nie jest nudnym, chronologicznym zapisem jej ledwie 30-letniego życia, lecz bardzo udaną próbą spojrzenia na bohaterkę z perspektywy współczesnej. "Dziś nazwalibyśmy ją millenialsem".Przedstawiona jest jako niezależna, poszukująca swej drogi zawodowej (chciała być śpiewaczką-niestety nie zachowało się żadne nagranie jej głosu)i prywatnej introwertyczka o fantastycznym poczuciu humoru na swój temat, mocno związana z rodzicami i ukochanym bratem Danem (w rzeczywistości Bohdanem),żyjąca wspomnieniami nieszczęśliwej i niespełnionej miłości do Stacha.
Wspomina ją jej kuzynka Halina Krahelska, pseudonim "Myszka" (nagranie dla Polskego Radia z lat 70.),Ludwika Nitschowa -rzeżbiarka, której pozowała do pomnika Syreny , Jarosław Trybuś-wicedyrektor Muzeum Warszawy.Cytowana jest wypowiedź wspomnieniowa matki Krystyny. Autorka udziela wielokrotnie głosu również Oldze Gitkiewicz, pracującej nad książką o ciotce Krystyny-Halinie Krahelskiej (działaczce społecznej i pisarce).
Wreszcie, poznajemy Krystynę przez pryzmat jej wierszy i listów. Autorka stara się odczarować wiele mitów narosłych wokół jej tragicznego losu, kończąc słowami:"Jest zakładniczką historii większej niż ona".

Bardzo dobrze wykonany reportaż, informacyjny ale i wzruszający.

Bardzo dobrze wykonany reportaż, informacyjny ale i wzruszający.

• Audiobooki Storytel
  • Biografie, Reportaże, Literatura faktu i podróżnicza
  • ✔ Przeczytane/odsłuchane w 2020
  • II wojna światowa
  • 🎧 ® Storytel Original - Audioreportaż
  • 🧐 🎯 Literatura faktu, reportaże, biografie

Dodaj cytat z książki Syrena, czyli dziewczyna o uciętych możliwościach