Jak wychować samodzielne dziecko. Poradnik świadomego rodzica

Okładka książki Jak wychować samodzielne dziecko. Poradnik świadomego rodzica Anna Bykowa
Okładka książki Jak wychować samodzielne dziecko. Poradnik świadomego rodzica
Anna Bykowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Zwierciadło poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Самостоятельный ребёнок
Wydawnictwo Zwierciadło
2021-02-24
2021-02-24
poradnik poradniki dla rodzica samodzielność wychowanie dziecko mama

Lektura napisana w bardzo przyjemny i przyjazny sposób dla czytelnika. Czyta się lekko i szybko. Moje dzieciństwo przypadło na lata 90. Nie było wtedy mowy o tym, żeby rodzic wisiał nad moimi zadaniami. Nie było mowy o tym żeby rodzice brali odpowiedzialność, kiedy swoim zachowaniem lub zapominalstwem nawaliłam. Teraz nieustannie kontroluje się dzieci, pilnuje, sprawdza, dmucha, ochrania, nie wiadomo przed czym. Rodzicu, jeśli chcesz żeby Twoje dziecko potrafiło podejmować samodzielne decyzję, żeby posiadało umiejętność radzenia sobie w różnych życiowych sytuacjach, przeczytaj treść tej książki i zastosuj się do tych niezwykle prostych, a jakże cennych rozwiązań.

To ciekawa, napisana z humorem książka, która pomaga rodzicom w codziennych zmaganiach rodzicielskich. 😊 Psycholog Anna Bykowa porusza w niej mnóstwo ważnych wątków, z którymi rodzice mają do czynienia każdego dnia. Dzięki lekturze tej książki będą mogli łatwiej nauczyć dzieci spać we własnym łóżeczku, sprzątać zabawki, samodzielnie się ubierać, bawić się, dokonywać wyborów, udzielać im pomocy wtedy, gdy to konieczne. Czytelnicy mają także okazję zrozumieć, z czym wiąże się nadopiekuńczość, a także pomóc dzieciom nauczyć się wierzyć we własne możliwości. To ciekawa lektura dla rodziców, którzy lubią wyręczać swoje dzieci, dokonują za nich wyborów, wykonują za nich różne czynności i tak dalej. Książka porusza poważne tematy, ale jest napisana w żartobliwy sposób skłaniając dorosłych do refleksji. 👍 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/05/jak-wychowac-samodzielne-dziecko.html

Trafiona w koszu wyprzedażowym prawdziwa perła. Przydatna pomoc. Cieszę się, że teraz na nią trafiłam. Jest za mną już pierwsza klasa podstawówki córki. Książkę można przyswoić mając dziecko od 0-99 lat. Oducza skutecznie nadgorliwości, wyręki i matczynej troski. Od czasów "Kaloszy pełnych kijanek" dawno żadna książka mnie tak nie ukształtowała i nie zmieniła skostniałych poglądów. Polecam

Jak wychować samodzielne dziecko. Poradnik świadomego rodzica. A. Bykowa 🤶🎅
W prosty i przystępny sposób napisana książka o wychowaniu dziecka, w śmieszny sposób pokazuje do czego może doprowadzić nadopiekuńczość i perfekcjonizm rodzica, nawet nieświadome.
Autorka uważa się za "leniwą" mamę, która dba o dziecko, ale go nie wyręcza, ale stawia przed nim ciągle nowe życiowe wyzwania. Czyta się szybko i przyjemnie 🧡 Bardzo polecam, może ktoś jeszcze potrzebuje pomysłu na prezent 😊

Jak wychować samodzielne dziecko. Poradnik świadomego rodzica. A. Bykowa 🤶🎅

W dzisiejszych czasach wiele matek zastanawia się, czy na pewno spełnia wszystkie wymagania, aby zasłużyć na miano dobrej mamy. „Jak wychować samodzielne dziecko” jest jedną z obowiązkowych pozycji nie tylko dla pełnoetatowych mam.

Anna Bykowa to doświadczony pedagog, autorka wspomnianej książki oraz trafnego i bardzo pouczającego artykułu - „Dlaczego jestem leniwą mamą". Słowo leniwa, użyte przez Bykową, nie ma w żadnym aspekcie negatywnego wydźwięku. Autorka usiłuje uświadomić rodzicom, że dzięki zdroworozsądkowej swobodzie można nie tylko pokazać dziecku jak bardzo może być samodzielne, ale również samemu na tym zyskać.

Lektura tej pozycji to sama przyjemność, wzbogacająca naszą wiedzę o mnóstwo cennych porad zarówno pedagogicznych, jak i psychologicznych. Chociaż sama jeszcze nie jestem mamą, ale pracuję z dziećmi, muszę przyznać, że ten poradnik musi przeczytać każdy, kto ma jakąkolwiek styczność z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Anna Bykowa pokazuje czytelnikom sytuacje z życia wzięte, które mogą przydarzyć się każdemu.

Pojawia się więc pytanie — po się denerwować, skoro można rozwiązać to inaczej? Dzieci są niezmiernie czułe i podatne na wpływy czynników z ich otoczenia. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do robienia czegoś za nie, nie możesz oczekiwać, że w przyszłości nauczy się nagle robić to samodzielnie.

Dzięki poradnikowi Anny Bykowej zauważyłam, że z dziećmi można rozmawiać w inny sposób. Należy jak najwięcej poleceń, problemów i kwestii, które poruszamy w trakcie rozmowy, rozkładać na czynniki pierwsze. Dzięki temu zabiegowi dziecko nauczy się samo analizować sytuacje, w których w późniejszym życiu może postawić je los.

Oprócz trafnych porad na temat obcowania z dziećmi, w poradniku znajdziemy również komiksowe sytuacje z życia codziennego każdego z nas. Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Przede wszystkim przeczytać Poradnik Świadomego Rodzica.

Mamo, Tato, Wychowawco — bądź leniwy, ale w tym pozytywnym sensie.
Bo samodzielne dzieci, to szczęśliwe dzieci:)

Mnóstwo cennych porad zarówno pedagogicznych jak i psychologicznych. Atutem książki są wzmianki autorki na bazie doświadczeń pracy w przedszkolu.

Autorka radzi, jak kształtować samodzielność dziecka od najmłodszych lat, m. in. samodzielne ubieranie się, sprzątanie zabawek, spanie w własnym łóżeczku.
Świetną poradą jest to, kiedy można dziecku pomagać, a kiedy się powstrzymać, nie wyręczać, przez to uczyć samodzielności. Pomoc może także szkodzić dziecku.
Ciekawy rozdział to samodzielność jako cecha charakteru. Zawiera porady, jak nauczyć dziecko podejmować samodzielnie decyzje, rozwiązywać problemy, być odpowiedzialnym.

Anna Bykova przedstawia wiele ciekawych sytuacji związanych ze swoim macierzystwem. Pisze o sobie, że jest leniwą mamą. Co to znaczy? I czy to pozytywne określenie? Zapraszamy Was do lektury.

Książka zawiera wiele ciekawych rad autorki. Język jest zrozumiały i przystępny. Na pewno warto spojrzeć na swoje postępowanie w wychowaniu i spróbować nie wyręczać dzieci we wszystkim. Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Autorka ma wspaniałe poczucie humoru. Wesoły ton książki i ciekawe przykłady sprawiają, że czytamy ją z przyjemnością. Dodatkiem są rysunki, które umilają tekst. Na końcu znajdziemy także przydatną tabelę nawyków, z której chętnie skorzystamy przy pracy nad samodzielnością dzieci.

Książka jest wspaniałym poradnikiem. Można znaleźć wiele rad, jak stać się dobra mamą i nauczyć swoje dzieci samodzielności.

"To książka o tym, jak nie zapomnieć o własnych potrzebach, pozwolić sobie być nie tylko rodzicem, znaleźć pomysł na wychowanie poza granice tej życiowej roli. O tym, jak pozbyć się niepokoju oraz chęci, by wszystko kontrolować. Jak wypracować w sobie gotowość do pozwolenia dziecku na samodzielność".

Ciekawy rozdział to samodzielność jako cecha charakteru....

Jedna z najlepszych książek o wychowaniu dzieci, jakie czytałam. Autorka odwołuje się do mnóstwa przykładów z własnych doświadczeń rodzinnych oraz zawodowych z pracy w przedszkolu i pracy psychologa, co sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie i przyjemnie, dodatkowo obrazki wprowadzają humorystyczny akcent obrazujący pewne absurdy pewnych sposobów postępowania z dziećmi. Autorka tłumaczy w prosty sposób, jak w praktyce wdrażać dziecko od najmłodszych lat do samodzielności w takich sferach jak zasypianie, karmienie, ubieranie się, sprzątanie, wdrożenie w obowiązki domowe i wzięcie odpowiedzialności za własny rozwój i edukację, a w konsekwencji kształtowanie samodzielności jako cechy charakteru. Ponadto czuje się, że autorka z ogromnym szacunkiem i życzliwością podchodzi do dzieci i nie jest to absolutnie książka mówiąca, jak "wytrenować" dziecko, jak nim manipulować, a jedynie pokazuje skutki wybrania pewnego kierunku w wychowaniu i kładzie nacisk na budowanie więzi z dzieckiem, a nie na jego posłuszeństwo i bycie "grzecznym".

Ksiazka troche wyolbrzymiona w przykładach. Mało spotykane skrajności. Aczkolwiek czyta się szybko i miło. Najciekawsze rozdziały na końcu ksiazki. Może dlatego że były dla mnie nowością resztę wiedziałam z innych publikacji.

Kochamy je całym sercem. Bylibyśmy w stanie zrobić dla nich wszystko i chcemy, aby jak najlepiej wiodło się im w życiu. Niekiedy nasza nadopiekuńczość potrafi przyciąć skrzydła, dlatego warto zwolnić i stać się leniwą matką.

To właśnie z takim założeniem przychodzi do nas Anna Bykowa. Autorka dzieli się radami z własnego życia i uzmysławia, że warto zwolnić. Należy pozwolić dzieciom uczyć się na błędach. Nie zabierajmy im magii dzieciństwa i ich pierwszych razów. To, co przeżywają w młodym wieku jest dla nich cenną lekcją, która będzie miała duże znaczenie w dalszym życiu.

Zastanawialiście się kiedyś ile razy powiedzieliście, że sami coś zrobicie, ponieważ baliście się bałaganu, który powstałby z rąk brzdąców? Maluch chce napić się wody, ale wlewając ją do szklanki połowa znajdzie się na podłodze? Czy po tym incydencie sąsiad z dołu nagle będzie miał zalany sufit? Nie! Więc na co czekacie? Pozwólcie dzieciom zacząć naukę samodzielności od tak prymitywnych rzeczy. Zauważcie, że po tej "powodzi" warto też dać dziecku szansę na posprzątanie bałaganu, a tutaj nasuwa się kolejna ważna lekcja.

Przyznam szczerze, że ten poradnik wiele mi uzmysłowił. Nie jestem z tych osób, które po przeczytaniu tego typu książek wcielają wszystkie patenty do swojego życia. Ja lubię kiedy ktoś dzieli się swoim doświadczeniem, analizuję to i wiem, że kiedyś mogę postąpić w podobny sposób.

Uważam, że dla młodych rodziców, którzy po raz pierwszy stają przed wyzwaniem wychowania pociech, jest to pozycja obowiązkowa. Psycholog udziela nam wielu rad i wskazówek. Nie podcina skrzydeł, nie krytykuje, a uczy i sugeruje, co warto zmienić w naszym zachowaniu. Dawno nie wyniosłam tyle z żadnego poradnika i co chwilę nie przekazywałam tej wiedzy mężowi. Doświadczeni rodzice również nie będą żałowali chwil spędzonych z tą książką.

• Poradnik dla rodziców
  • Jakość życia
  • Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Jak wychować samodzielne dziecko. Poradnik świadomego rodzica