Zwierzęta też nie samym chlebem żyją

Okładka książki Zwierzęta też nie samym chlebem żyją Piotr Korda
Okładka książki Zwierzęta też nie samym chlebem żyją
Piotr Korda Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne flora i fauna
flora i fauna
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
1963-01-01
1963-01-01
psychologia zwierząt

Wspaniałe, popularnonaukowe opracowanie z zakresu zoopsychologii. Autor w przystępny, czytelny, a jednocześnie naukowy sposób wyjaśnia tajemnice psychiki zwierząt. Ukazuje ludzkie błędy w ocenie zachowań zwierzęcych; przede wszystkim ten, w którym przypisujemy zwierzętom ludzkie cechy, takie jak mądrość, inteligencję, opiekuńczość, miłość rodzicielską itd. Korda wyjaśnia, że to zły, ludzki nawyk, i przedstawia nam zwierzęce widzenie świata i możliwości innego odbierania przez nie bodźców.
Daje przy tym mnóstwo wspaniałych wskazówek, jak postępować ze zwierzętami. Często jest bowiem tak, że czynimy im krzywdę, myśląc że sprawiamy zwierzakom przyjemność. Nie zawsze to, co nam ją sprawia, uszczęśliwi zwierzę.
Autor na genialnych przykładach opisuje różne zwierzęce zachowania i prosto, konkretnie wyjaśnia, z czego one wynikają, jakie są ich przyczyny i jak je rozumieć, odbierać. Interpretując niezrozumiałe dla nas zachowanie się zwierzęcia popełniamy bowiem błędy: upraszczamy pewne zjawiska i jego pobudki oraz poszukujemy wyjaśnienia w nas samych, a nie w zwierzęciu stanowiącym zagadkę. I właśnie tym wspaniałym tropem Korda wiedzie nas przez fascynujący świat zwierząt.
Wyjaśnia też, czym jest odruch warunkowy i bezwarunkowy, oraz uczy nie mierzenia zwierząt swoją miarą. Źle pojęta przyjaźń ze zwierzęciem wyrządzi krzywdę obu stronom. Wszak zwierzę posługuje się instynktem, i należy pamiętać, że niemożliwe jest, by jego mózg był zdolny do abstrakcyjnego rozumowania ludzkiego i tworzenia uogólnień.

• Top
  • Psie 🐶🐶🐶
  • Przeczytane w 2021
  • Psych

Dodaj cytat z książki Zwierzęta też nie samym chlebem żyją