Tango

Ewa Cielesz Wydawnictwo: Axis Mundi literatura obyczajowa, romans
Axis Mundi
2021-05-19
2021-05-19
literatura polska miłość cierpienie toksyczny związek

1986

Alicja jest młodą, 26 letnią dziewczyną. Mieszka we Wrocławiu z matką, która ją kocha, ale na swój sposób. Mocno kontroluje swoją córkę, podważa jej pewność siebie i nie jest mocna w okazywaniu uczuć swojej jedynaczce. Alicja nie miała ojca, stąd brak jej prawidłowych męskich wzorców. Dlatego też kiedy w jej życiu pojawia się Feliks, Alicja idzie ku niemu niczym ćma ku światłu. Całkowicie oddaje swoje życie w ręce mężczyzny, tłumaczy wszystkie nieprawidłowe zachowania i uważa, że Feliks po prostu taki jest. Jest nieco starszy, ma większe doświadczenie, na pewno jest dla niej czuły i chce jak najlepiej...
Tango to opowieść o dziewczynie, która dała się zamknąć w toksycznym związku. To opowieść o wielkiej tęsknocie za miłością i byciem dla kogoś kimś najważniejszym.
To bardzo poruszająca i smutna historia. Ale daje nadzieje i może bardziej tłumaczy pewne zachowania.
Warto przeczytać, tym bardziej, że autorka zainspirowała się prawdziwymi wydarzeniami i historią własnej córki.

Książka naprawdę dobra, ukazuje życie dziewczyny wychowywanej przez samotna matkę, która z czystych egoistycznych przyczyn zrobiła sobie dziecko aby nie być sama,ale w jakiś dziwny sposób to dziecko kochała a może nie kochała, dziewczyna szukając miłości której nigdy nie czuła wdaje do w związek z psychopata bo myśli że chwilę przyjemności to miłość a zakończenie mogło by być dobre ale jest takie niejednoznaczne,

Spodziewałam się czegoś bardziej żywego, z wartką akcją, a okazało się ze książka bardzo długo jest napisana o dość nudnym życiu bohaterki..sam wątek, który miał być najważniejszy, czyli o życiu z psychopatą potraktowany dość po macoszemu..w tej tematyce czytałam napewno ciekawsze książki.

"Tango" wciągnęło mnie od pierwszych taktów.Historia życia z psychopatą,losy głównej bohaterki toczą się w sposób nieprzewidywalny pozostawiając koniec historii w sferze donysłów.

Książkę dobrze się czytało, ale zabrakło szerszych opisów mechanizmów toksycznego związku. Sama w takim byłam, a jednak bohaterka w pewnych momentach była tak lekkomyślna, że szok. Nie było tam takich typowych dla toksyka niedopowiedzeń, raczej łatwo się było zorientować w intencjach.

Świetna książka - muszę przeznaczona ze denerwowałam się podczas czytania niektórych opisów sytuacji w jakich znalazła się bohaterka. Ewa Cielesz to jedna z moich ulubionych autorek! Polecam książkę.

134/2022 (A)

134/2022 (A)

Początek może nie był zachwycający, ale z każdą kolejną stroną człowiek wtapiał się w tę historię. Polecam każdemu.

Wymagająca i krytyczna matka, która ciągle ocenia, nie potrafiąc okazać ciepła i czułości; miłość do tańca i szansa na spełnienie marzeń, które niweczy tragiczny wypadek; prawdziwa bezwarunkowa przyjaźń i toksyczna miłość, która pozornie daje poczucie bezpieczeństwa, otula niczym ciepły szal w zimowy wieczór, której zagrożeń nie dostrzegamy.

Tak mniej więcej można w skrócie opowiedzieć o czym jest książka, ale tylko poświęcając jej czas i uwagę przeżyjemy prawdziwe emocje, znajdziemy się wraz z Alicją w potrzasku w związku z Filipem, który małymi kroczkami, wyczuloną troską i przesadną nadopiekuńczością, w sposób z pozoru niezauważalny, oplątuje jak pająk swoją ofiarę w cienką, ale jakże silną sieć, zakochaną kobietę. Musi robić co on chce, musi we wszystkim się zgadzać, nie może mieć własnego zdania, nie wolno jej z nikim się spotykać, nie wolno jej samej wychodzić z domu, musi myśleć i czuć jak on - jej pan i władca. Kiedy do Alicji dociera w jakim znalazła się położeniu, postanawia niezależnie od konsekwencji uciec z tej złotej klatki z dala od swego oprawcy, do letniskowego domku położonego gdzieś na Warmii. Gdy zbliża się zima, a domek nie zapewnia Alicji jej przeżycia, pod dach własnego domu przygarnia ją rodzina dozorcy, pilnującego ośrodka sportowego. To tu zalękniona i nieufna dziewczyna pozna czym jest prawdziwe i bezinteresowne uczucie, czym jest empatia, chęć niesienia pomocy, zrozumienie dla drugiego człowieka, ludzka godność, potrzeba ciepła, szczere i prawdziwe relacje rodzinne.

Warto przeczytać, bo to powieść bardzo życiowa, prawdziwa, zwłaszcza, że jej fabuła w zarysie oparta została na osobistych przeżyciach córki autorki. Czytając, wciąż zastanawiałam się, czy też zachowywałabym się tak samo jak Alicja, czy stałabym się tak bierna, taka podporządkowana; czy o tym decyduje nasza osobowość, poczucie braku miłości, zagubienie w życiu? Trudno mi było zrozumieć te chore relacje, to ciągła manipulowanie i bierność Alicji. Ale widać nie każdy potrafi szybko dostrzec i wyrwać się z takich toksycznych relacji.

Tak mniej więcej można w...

Czytałam książkę z ciekawością i zainteresowaniem, tym bardziej, że internetowo poznałam kiedyś córkę autorki. Samą książkę uważam, za wartą przeczytania, wciąga i jest napisana w taki sposób, że nie chce się jej odkładać. Ale uczciwie muszę przyznać, że zakończenie mnie rozczarowało-jest w mojej opinii niedopowiedziane.

• Audiobooki