Kulawe konie

Okładka książki Kulawe konie Mick Herron
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kulawe konie
Mick Herron Wydawnictwo: Insignis Cykl: Slough House (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Slough House (tom 1)
Anna Krochmal

Wyróżniona opinia i

Kulawe konie

przeczytanych książek 720 napisanych opinii 309

Powiesc dobra, ale nie wybitna. Za to uswiadomila mnie, jaka swietna adaptacja jest serial (ktory obejrzalem wczesniej)

Autor opisuje perypetie "wygnanych" szpiegów, którzy przez swoje, mniej lub bardziej poważne błędy wysłani zostali do miejsca, gdzie ich jedynym zadaniem jest przekładanie papierów i dokonywanie nikomu nie potrzebnych analiz. Niektórzy całkiem się poddali, a inni dzięki swojej determinacji wciąż mają nadzieję, że powrócą na sam szczyt szpiegowskiej góry. Ich zapędy studzi jednak szef Slough House - Jackson Lamb - bohater, którego nie sposób darzyć sympatią, a mimo to jest chyba najmocniejsza stroną powieści.
Każdy z agentów - kulawych koni - jest niezwykle charyzmatyczny, posiada indywidualnie nakreślone cechy i każdy z nich odgrywa w fabule ważną rolę. Znaczną część powieści autor poświęcił też na opisywanie siedziby i relacji między bohaterami. Te wszystkie elementy, choć z logicznego punktu widzenia wydają się potrzebne sprawiają jednak, że trudno od samego początku wgryźć się w historię. Prawdziwa akcja rusza z kopyta dopiero około 150 strony i od tego momentu naprawdę trudno oderwać się od historii.
Mimo początkowych perturbacji związanych z długim wprowadzeniem do historii, losy bohaterów śledzimy z zapartym tchem. Specyficzne poczucie humoru autora dodaje historii smaczku, a powolna, metodyczna akcja mimo wszystko pełna jest zwrotów akcji i skrzętnie uknutych intryg, które nie pozwolą oderwać się od historii.

Nie bedzie to moją ulubioną lekturą,ale z czystej ciekawości sięgnę po drugi tom.

Thriller szpiegowski, gęsty, nieco flegmatyczny, rozpisany na wiele osób, trzeba skupiać się, aby ogarnąć fabułę. Kulawe konie to taki gorszy sort szpiegów, ludzie, którzy gdzieś tam zawiedli i dostali przydział do Slough House, do nudnej, najgorszej pracy. A jednak okazuje się, że niezupełnie są do niczego. Ich też zahaczają intrygi i tajne operacje. Bardzo mi się to podobało, w końcu coś innego, ciekawego i napisanego smakowicie i z charakterem. Już zaczęłam drugą część i mam nadzieję, że audioteka zadba, aby i dalsze pojawiły się.

Wiedziałem mniej więcej czego po książce się spodziewać, a raczej czego się nie spodziewać - Bondowskich strzelanin i pościgów. Zdaję sobie sprawę, że praca szpiegów jest często nudna i żmudna, niestety to samo jest z lekturą "Kulawych koni". Oprócz Lamba żadne z bohaterów nie był w stanie przykuć mojej uwagi, a sama akcja toczy się tak ślamazarnie, że ciężko nie przysnąć przy lekturze. Poddałem się po 250 stronach i chyba już nie skończę.

Och! Ta książka i seria to dla mnie odkrycie!
Mick Herron konstruuje zdania z wielkim smakiem i poczuciem humoru. W tłumaczeniu również chłonie się z przyjemnością każde słowo.
To, plus ciekawe wielowymiarowe postaci oraz fabuła daje ogromną przyjemność czytania!

Och! Ta książka i seria to dla mnie odkrycie!

Oczywiście najpierw był serial i genialny Gary Oldman. Choć historie serialowe były świetnie opowiedziane to miałam takie nieodparte wrażenie, że to są historie mocno na wyrost. Choć nie znam świata szpiegów i agentów to jednak trudno mi było uwierzyć w wiarygodność niektórych wątków. Byłam niezmiernie ciekawa, jak to jest w książce. I okazało się, że choć historia nieco odbiega od fabuły serialu, szczególnie w drugiej połowie, to zdecydowanie jest bardziej wiarygodna. Bardziej ją kupuję. Autor nie próbuje mi wmówić jakiś bzdur. Owszem - to pewna konwencja, to nie pozycja dokumentalna, nie reportaż tylko fikcja ale jakiś elementarny szacunek dla czytelnika powinien być. I autor mi to daje.
Szybko i dobrze się to czyta, wartka porządna akcja - czytadło nie na poważnie - jak znalazł.

Przyznaję się, że jeżeli chodzi o sensację to raczej wolę kino – nie czytam zbyt dużo książek z tego gatunku, ale na szpiegowskie klimaty raz na jakiś czas mam ochotę. Tutaj mamy zdegradowanych i odsuniętych na boczne tory agentów, którzy dostają swoje 5 minut. Całkiem spoko, choć pupy nie urywa.

Serialu nie oglądałam.

Serialu nie oglądałam.

dobra ale wymeczyla nie strasznie

dobra ale wymeczyla nie strasznie

Podchodziłem do niej dwa razy i dopiero za drugim razem, na spokojnie mnie urzekła. Świetnie napisana, flegmatyczna powieść o meandrach służby Jej Królewskiej Mości.

DNF 58%

DNF 58%