Wstrząsające wyznania Kathy

2006-07-01
83-89779-62-5
Paweł Cichawa
wstrząsające wyznania irlandia

Chora baba wyssała sobie z palca historię żeby zarobić i trafiła na podatny grunt.
Jej rodzeństwo twierdzi, że kłamie.
Próbowała nawet przekupywać świadków, którzy potwierdzą jej historię.
Dla sprostowania polecam 'Kathy's Real Story' autorstwa Hermanna Kelly'ego
Cytat z artykułu:
"Własne odczucia O'Beirne'a co do śledztwa Kelly'ego stały się jasne w irlandzkiej telewizji w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wyciągnął jej akt urodzenia i dokumenty szkolne, pokazując, że skłamała na temat swojego wieku, wykształcenia i rzekomej adopcji. O'Beirne, wściekła, uderzyła w niego. Jak skomentował wówczas: "Ona może bić moje plecy, ale nie może bić mojej książki"."

Jej rodzeństwo twierdzi, że kłamie.
Próbowała nawet przekupywać świadków, którzy potwierdzą jej historię.
Dla sprostowania polecam 'Kathy's Real Story' autorstwa Hermanna Kelly'ego
Cytat z...

Czytałam już ,,Skrzywdzoną", czytałam ,,Zniszczone dzieciństwo", ale historia Kathy to już zbyt wiele jak na moje nerwy 😢 Jeszcze nigdy nie zetknęłam się z tak przygnębiającą lekturą - i może jeszcze byłabym w stanie przez nią przebrnąć, gdyby była fikcją literacką. Niestety, to wszystko wydarzyło się naprawdę i w związku z tym odczytanie tej książki do końca było ponad moje siły. Wszyscy są przerażeni tym co działo się u Magdalenek, jednak dla mnie to i tak nic w porównaniu z tym, co robiono z tymi biednymi dziećmi po przeniesieniu ich do psychiatryka. Zabiegi, jakim poddawano przyjaciółkę głównej bohaterki to po prostu bestialstwo, za które psychiatrzy i dyrekcja szpitala powinni gnić w więzieniu do końca życia!

Tragiczna historia dziewczynki, która poraża swoim realizmem. Tak rzeczywiście trudno uwierzyć, że na jednego człowieka może spaść tyle złego i że nie ma znikąd pomocy. Maltretowana w dzieciństwie przez najbliższą jej osobę, Kathy trafia do sióstr a tam, to już prawdziwy dramat. Zastanawia mnie skąd się bierze w drugim człowieku taka nienawiść, zwyrodnialstwo wobec innych, a w tym przypadku wobec niewinnego i bezbronnego dziecka?
Polecam

Ciężko uwierzyć. Książka dla czytelników o mocnych nerwach. Czytając ją nie raz się zastanawiałam jak bym postąpiła na miejscu bohaterki.
Córka bita i maltretowana przez ojca przestała chodzić do szkoły, żeby nikt nie widział jej śladów pobicia...może właśnie gdyby chodziła i nauczyciele zobaczyli jej obrażenia jej losy potoczyłyby się inaczej???

Resocjalizacja według magdalenek
Trudno uwierzyć, że dziewiętnastowieczny pomysł na resocjalizację młodych dziewcząt i kobiet, jakim były przytułki sióstr magdalenek w Irlandii i Szkocji, mógł funkcjonować w cywilizowanym świecie aż do 1996 roku, kiedy to zlikwidowano ostatni taki przybytek. Były one przeznaczone dla, jak to określano, kobiet niezdolnych do życia w społeczeństwie. Mordercza praca w pralniach miała zaś stanowić pokutę za grzechy. Pensjonariuszki tych zakładów wychowawczych pozbawiano wszelkiej prywatności, poczucia godności osobistej a nawet prawa do opieki nad własnymi dziećmi. Psychiczne i fizyczne znęcanie się. Przerażające wspomnienia Kathy O’Beirne, z której życia uczyniono piekło. Począwszy od upokorzeń w dzieciństwie, poprzez molestowanie seksualne, a skończywszy na pełnych okrucieństwa i cierpienia pobytach w wielu instytucjach kościelnych i państwowych, które zamiast opieki fundowały swoim podopiecznym drogę przez mękę w ramach powszechnie aprobowanego systemu wychowania klasztornego. Taka forma resocjalizacji była przede wszystkim kompletnie nieskuteczna. Naznaczone piętnem aspołecznych i trzymane w zamknięciu wbrew swojej woli stawały się w rezultacie kompletnie niezdolne do samodzielnego życia. Wiele z tych, którym udało się wyzwolić spod władzy magdalenek opuszczało nawet Irlandię, aby znaleźć się jak najdalej od tego koszmaru, wiele spędziło resztę życia w zakładach psychiatrycznych, a wiele z nich zamilkło na zawsze w zbiorowych, bezimiennych mogiłach pokutnic z zakonu magdalenek. Polecam tę smutną lekturę ku przestrodze, ale i ku nadziei, bowiem Kathy udało się stać ambasadorem wszystkich, którzy kiedykolwiek w życiu byli wykorzystywani i maltretowani. Im właśnie autorka zadedykowała swoją książkę. Niewiarygodne, że kobiety kobietom zgotowały ten los.

Resocjalizacja według magdalenek

To co napiszę, jest tylko i wyłącznie moją subiektywną opinią, nie popartą żadnymi dowodami.
Nie chciałabym wyjść na ignorantkę, jednak cała ta historia wydaje mi się być grubo przerysowana i nieprawdopodobna, nie chce mi się wierzyć w taki nieprzerwany ciąg tragicznych zdarzeń i bestialstwa ludzkiego w ciągu jednego życia, ale może po prostu nie pojmuję ogromu okrucieństwa, jakie spotkało jedną osobę.
Podobnie było z Kato-tatą Halszki Opfer. Wstrząsnęła mną ta historia, a potem okazało się, że niekoniecznie była prawdziwa.
Oczywiscie wiem o child abuse u sióstr magdalenek i w innych instytucjach w Irlandii, każdy chyba zna te przerażające fakty, ale tutaj tego jest jakby troche za dużo.
No i matka Kathy, tak przez nią uwielbiana... Która matka, rzekomo tak bardzo kochająca swoje dziecko, pozwalałaby aż tak je krzywdzic?
Jeśli jednak ta historia jest chociaż w części prawdziwa, to bardzo współczuję Kathy i innym krzywdzonym dzieciom w Irlandii.
A sama książka jako książka oceniam na średnią. Nie wciągnęła mnie, nie wzruszyła, nie wstrząsnęła mną.

Bardzo trudna ksiązka. Włos się na głowie jeży i wierzyć się nie chce, że w taki sposób można zniszczyć człowieka. Mam nadzieję, że w dzisiejszych czasach nikt nie musi przechodzić przez takie piekło, przez jakie przeszła główna bohaterka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zacznę od tego, że na tą książę polowałam prawie 2 lata. Nie lubię ebooków więc szukałam wszędzie wersji papierowej. Udało się.
Trochę do tej książki się zbierałam, głównie dlatego że nie polecano mi jej w ciąży...
Może to dziwnie zabrzmi, ale ciężko mi było przez nią przebrnąć. Nie będę oceniać czy sama książka w sobie jest dobra, bo ciężko mi to ocenić biorąc pod uwagę treść i mająć świadomość że to wydarzyło się na prawdę...
To straszne co się działo z kobietami w pralniach magdalenek jeszcze nie tak dawno w normalnym cywilizowanym kraju jakim jest Irlandia.
Wstrząsające wyznania Kathy są zdecydowanie bardzo wstrząsające i z całego serca współczuję jej i pozostałym dziewczynkom / kobietom, które doświadczyły tak okrutnej przemocy ze strony rodziny, kościoła, państwa.

Nie polecam na grudniowe świąteczne wieczory, natomiast zdecydowanie polecam dla kogoś o mocnej psychice i opanowanych emocjach

Kłamstwo, obłuda, brutalna przemoc, molestowanie w każdej postaci..oto co oferują dzieciom placówki opiekuńczo - wychowawcze prowadzone przez irlandzkie siostry zakonne magdalenki..Kathy, której udało się przeżyć, relacjonuje swoje doświadczenia z okresu nieszczęśliwego dzieciństwa. Dzieciństwa, które zostało traumą na całe dorosłe życie.
W odbiorze książki irytował mnie styl pisania - słowo MOLESTOWAĆ - zostało odmienione tysiac razy i odmienione przez wszystkie przypadki..niepotrzebnie też autorka skupiała się na tłumaczeniu swoich zachowań..Niepotrzebnie, bo jako dziecko - nie musiała nic tłumaczyć. TO dorośli zgotowali dzieciom piekło i to oni powinni być z tego rozliczeni. Niestety w katolickiej Irlandii sprawy dotyczące pedofilii, przemocy ze strony księży i zakonnic są wciąż tematami tabu....brzmi jakby znajomo...

W odbiorze książki irytował mnie...

Historia praktycznie nie zawierająca pozytywnych zdarzeń. Wstrząsająca. Trudno uwierzyć, że tyle złego przydarzyło się jednej osobie i to ze strony ludzi, którzy powinni ją wspierać.

• Ebooki