Kto tu mieszka?

Okładka książki Kto tu mieszka? Radka Janská
Okładka książki Kto tu mieszka?
Radka Janská Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada literatura dziecięca
2021-07-01
14 min.
zwierzęta dom literatura dziecięca

Okładka książki Kto tędy szedł? Radka Janská, Carmen Saldaña
Kto tędy szedł? Radka Janská, Carme...

Domy mogą być różne. Małe, duże, piętrowe, nowe albo stare. Ilu ludzi tyle możliwości. A zastanawialiście się nad tym, jak mieszkają zwierzęta?

Świetnie odpowiada na to pytanie książka, która jakiś czas temu ukazała się na rynku wydawniczym za sprawą Wydawnictwa Adamada. Razem z małym ślimakiem ruszamy w drogę w celu znalezienia dla niego odpowiedniego domu. Dzięki temu zajrzymy do nor, w których mieszkają piżmak, borsuk albo wydra. Odwiedzimy wiele różnorodnych gniazd i dziupli. Sprawdzimy, jak mieszka się w koloniach oraz w podziemnych tunelach. Nie zabraknie również skalnych grot.

W tych wszystkich miejscach spotkamy mnóstwo różnych zwierząt. Króliki, jaskółki, dzięcioł, łasice, mrówki to tylko niektóre z nich. Każde z wspomnianych w książce zwierząt została krótko opisane. Dzięki temu mały czytelnik może dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Co najbardziej zachwyca w tej książce? Oczywiście okienka! Każda rozkładówka to pięć klapek do podnoszenia. Na ruchomych elementach rozrysowano najróżniejsze zwierzęce domy. Pod nimi zaś kryją się ich mieszkańcy. To może być świetna zabawa w zgadywanie!

Książka została pięknie wydana 🥰 Ma grubą oprawę, bardzo ładne, utrzymane w brązowo - zielonej gamie kolorystycznej, ilustracje oraz dość sztywne strony.

Nam się bardzo podoba 🙂

Instagram: biblioteka.malych.czytaczy

"Kto tu mieszka?" kto książeczka o podobnej formie do wydanej wcześniej "Kto tędy szedł?". Nie ma zbyt wielu stron, ale mimo wszystko mieści naprawdę sporo interesujących przedstawicieli świata zwierząt. Barwne, przyjemne dla oka ilustracje stanowią główny motyw, w którym tekst jest bardzo cennym i konkretnym uzupełnieniem. Całość oscyluje wokół wyprawy ślimaka, który wyrusza na poszukiwanie schronienia dla siebie.

Otwierane okienka stanowią niemałą atrakcję dla maluszków. Pojawiające się w nich zwierzęta dają okazję poznać poszczególnych lokatorów nor, gniazd, dziupli, jaskiń i innych schronień. Dzięki świetnemu pomysłowi ta publikacja umożliwia poznawanie elementów świata przyrody przez zabawę, a do tego ćwiczy małe rączki. Ma ona formę ciekawych niespodzianek - można bawić się w zgadywanie, do kogo należy dane lokum. Na kolejnych stronach pojawiają się m.in. wygląd i struktura mrowiska, sieć korytarzy tworzonych przez króliki oraz chomiki. Mamy też okazję zobaczyć, czym się różni gniazdo os od mieszkania pszczół, a ponadto dowiadujemy się, które zwierzęta szukają schronienia w zdawałoby się niegościnnych jaskiniach.

Kolejna świetna pozycja dla maluchów od trzeciego roku życia. Otwierane okienka to zdecydowanie coś, co dzieci uwielbiają, a zadanie na końcu pozwala na sprawdzenie, ile się zapamiętało po przeczytaniu i obejrzeniu zawartości publikacji. Taka forma pozwala miło spędzić czas z dzieckiem, dostarczając mu jednocześnie nowych informacji i bodźców. Osobiście uwielbiam książki stymulujące rozwój dzieci i rozbudzające ich naturalną ciekawość świata, a ta pozycja zdecydowanie spełnia takie wymagania. Twarda okładka i poręczny format są dodatkowymi atutami.
Po tej lekturze żaden maluch (ani dorosły) nie powinien mieć większych problemów ze wskazaniem bardzo charakterystycznego gniazda bociana białego czy remiza. Wiecie, jakie jeszcze zwierzęta oprócz ptaków budują gniazda na drzewach? Jeśli nie, to ta książka pozwoli zaspokoić Waszą ciekawość (Waszych maluchów również) 😉

Praktycznie każde zwierzątko gdzieś mieszka. Niezależnie od swojej wielkości, niezależnie od rasy czy upodobań żywieniowych, każde zwierzę ma swój dom. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy jakieś zwierzę nie może znaleźć swojego domu, lub po prostu się zgubiło i nie wie, gdzie dokładnie mieszka. Przykładem tego jest ślimak, główny bohater książki “Kto tu mieszka?” autorstwa Radka Janska oraz Carmen Saldana od wydawnictwa Adamada.

Poznajemy tutaj zagubionego ślimaczka, który szuka swojego domu. Wędruje od rana do wieczora, a jego celem jest odnalezienie schronienia, w którym mógłby się przespać i czuć bezpiecznie. W tym celu ślimak przemierza prawie cały las i przy okazji poznaje inne zwierzęta, spotyka ich domu oraz uczy się o nich. A wraz ze ślimaczkiem uczą się czytelnicy.

“Kto tu mieszka?” to przeurocza, pełna wiedzy książka dla dzieci, które ukończyły już 3 lata i są żądne nowych informacji. Solidna, gruba okładka, przepiękne, wyraziste, kolorowe ilustracje wewnątrz, prawdziwe, rzetelne informacje na temat zwierząt, a do tego gratka dla wszystkich dzieci, czyli otwierane okienka kryjące w sobie fantastyczne skarby. Jestem pod wrażeniem tego, jak ta książka została wydana. Przypadła do gustu nie tylko mojego, ale także córki. Poza informacjami, mamy tutaj także pytania, na które mogą odpowiadać dzieci. Choć książka nie jest gruba, uwierzcie mi, tych okienek jest naprawdę sporo. Z pewnością są one frajdą dla dziecka, które dzięki nim jeszcze chętniej wraca do książki, prosi, by ją czytać, zdobywa wiedzę na temat zwierząt i ich schronień. Co ciekawe, książka ta jest jedną z serii. Druga książka nosi tytuł “Kto tędy szedł?”. Mam szczerą nadzieję, że takich książek powstanie znacznie więcej.

Zerkając na zapowiedź i informację, że to książka o domach zwierząt z otwieranymi okienkami, myślałam, że będzie raczej dla młodszej córki (prawie 1,5 roku). A tu niespodzianka, bo to bardziej zaawansowana lektura, spokojnie dla starszego syna (6 lat).

Fabuła jest prosta - mały ślimak ciamajda szuka domu dla siebie. Odwiedza mnóstwo zwierząt i poznaje ich zwyczaje mieszkaniowe.
Dodatkową aktywnością jest poszukiwanie poszczególnych zwierząt na każdej ze stron.
Książka kończy się obrazkiem sprawdzającym zdobytą wiedzę i happy endem (spojler: ślimak spotyka żółwia i dowiaduje się, że ma dom ze sobą :D).

Ilustracje są ciepłe, realistyczne i dzięki nim całość wygląda naprawdę pięknie. Okienka są spore ale cienkie (nie dajcie ich maluchom). Tekstu jest niedużo i jest umieszczony głównie po wewnętrznej stronie okienek, dzięki czemu nie zaburza wizualnej strony książki.

Całość jest bardzo estetyczna a niewielka ilość tekstu nie wpływa na zawartość merytoryczną. Z książki dowiecie się jakie domy buduje 30 różnych zwierząt. Od gniazd ptaków, przez nory, ule, mrowiska aż po jaskinie.

Jest też druga część o śladach zwierząt i teraz żałuję że jej nie mamy

A na koniec - wiedzieliście, że wiewiórki budują gniazda? Całe życie myślałam, że tylko dziuple.

Dzisiaj kilka słów o książeczce"kto tu mieszka" jest to opowieść o ślimaczku,który postanowił znaleźć dla siebie idealne schronienie. Mały bohater poznaje zwierzątka i ich domy,jak wyglądają i z czego są zrobione.
Polecam książkę, idealna dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z książką. Ciekawą rzeczą w niej jest to, że ma otwierane okienka, a pod nimi ilustracje zwierząt i krótki opis. Napisana jest prostym zrozumiałym językiem.

• Dla dzieci
  • Pożyczone z biblioteki
  • Dla szkrabów
  • Natalia
  • Dla Dziecka

Dodaj cytat z książki Kto tu mieszka?