Kto tędy szedł?

Okładka książki Kto tędy szedł? Radka Janská, Carmen Saldaña
Okładka książki Kto tędy szedł?
Radka JanskáCarmen Saldaña Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
14 str. 14 min.
2021-07-01
14 min.
Piotr Salewski
Zwierzęta Tropy Ślady zwierząt

Mała sarenka po tropach próbuje odnaleźć mamę, jak myślicie, uda jej się? Ta książeczka z okienkami pokazuje nie tylko ślady, jakie zostawiają zwierzęta, ale także aktywizuje małych czytelników.
Mała sarenka szuka mamy. Poobserwujmy razem z nią ślady i poznajmy lepiej zwierzęta mieszkające w okolicy.
Borsuki mają długie pazury na przednich łapach, dzięki którym mogą sprawnie kopać podziemne nory. Wrona ma silne nogi, przechadzając się po ziemi szuka na niej pożywienia. Kot ma miękkie poduszeczki na łapkach, dzięki czemu bezszelestnie się skrada.
Przyjrzyjcie się śladom, a pod klapkami sprawdźcie do kogo należą i dowiedzcie się kilku ciekawostek. Na małych czytelników czekają też pytania i zadania do wykonania. Czy uda Wam się odnaleźć na ilustracji przedstawione zwierzęta? Czy znasz zwierzęta żyjące na polu?
To fantastyczna książka, która zaciekawi przedszkolaki i wciągnie je do aktywnego udziału w lekturze. Okienka, pytania i zadania przyciągną uwagę na dłużej, a przy okazji dziecko pozna lepiej otaczającą nas przyrodę. A może po lekturze wybierzecie się na poszukiwania tropów do lasu albo na pole?
Bardzo lubię takie tytuły, a obserwacja, jak dziecko ma radość z zabawy jest przyjemnością. Polecam serdecznie.

Borsuki mają długie pazury na przednich łapach, dzięki którym mogą...

🐾 Potraficie rozpoznawać zwierzęta po ich śladach? 🐾

Moja dziecięca dusza miała sporo radości podczas zapoznawania się z książką "Kto tędy szedł?", ale jeszcze więcej frajdy miał towarzyszący mi czterolatek, który z ogromnym zainteresowaniem i w wielkim skupieniu otwierał kolejne okienka, na których widniały głównie ślady zostawiane przez zwierzęta. Pod każdym tropem skrywał się jego właściciel, a obok znajdywały się krótkie informacje na jego temat.

Tematyka lektury skupia się wokół wędrówki pewnej zagubionej sarenki, która przemierza okolice w poszukiwaniu swojej mamy. Najpierw idzie przez las, gdzie znajduje m.in. tropy dzika, później zmierza w stronę stawu, przy którym skrywa się czapla, kaczka, gęś, wydra i ropucha. Dalej przemierza pola, trafia do gospodarstwa, a następnie na pastwiska, za którymi znajdują się góry. W każdym z tych miejsc jest sporo różnych śladów, ale czy któreś z nich należą do mamy sarenki? Czy uda się ją w końcu odnaleźć? Tak czy inaczej z pewnością warto spróbować.

Publikacja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4-5 lat, ale z uwagi na ciekawą formę i tematykę związaną ze zwierzętami (w tym także śladami, jakie zostawiają) książka ta daje naprawdę sporo możliwości - mnie akurat zainspirowała do stworzenia pewnego rodzaju przewodnika do rozpoznawania ptaków i ssaków dla uczniów szóstej klasy. Twardą oprawę jak zwykle w przypadku literatury dziecięcej oceniam na plus. Przyznam szczerze, że na samym początku miałam obawy czy otwierane okienka nie polegną w bezpośrednim kontakcie z małymi rączkami, ale pomimo tego, że książeczka była już kilka razy czytana, a jeszcze więcej - przeglądana, nie zauważyłam jakichkolwiek uszkodzeń. Niezbyt duża ilość tekstu oraz dość wyraźna czcionka sprzyjają pierwszym próbom samodzielnego czytania, a sympatyczni bohaterowie zachęcają do ich poznania. Stonowana kolorystyka rysunków również przypadła mi do gustu.

Nie ukrywam, że bardzo lubię wszelkiego rodzaju pozycje, z których czytelnicy (głównie młodzi) mogą się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. "Kto tędy szedł?" dodatkowo pozwala się wcielić dziecku w rolę poszukiwacza - detektywa. Dla jeszcze większej frajdy proponuję wręczyć maluchom lupy - gwarantuję naprawdę świetną zabawę. Polecam tę książkę wszystkim wielbicielom zwierząt, w których czai się dusza poszukiwacza i odkrywcy.

Muszę przyznać, że Wydawnictwo Adamada po raz kolejny pozytywnie mnie zaskoczyło.

🐾 Potraficie rozpoznawać zwierzęta po ich śladach? 🐾

• Przedszkole
  • Pożyczone z biblioteki
  • Alonka do kupienia NIEDŁUGO
  • Dla Dziecka
  • Wrócić
  • Dla dzieci, Poziom 0

Dodaj cytat z książki Kto tędy szedł?