Legenda Marka Hłaski

Okładka książki Legenda Marka Hłaski Jarosław Hebel
Okładka książki Legenda Marka Hłaski
Jarosław Hebel Wydawnictwo: Moja Przestrzeń Kultury publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje

Jarosław Hebel „Legenda Marka Hłaski“

Hebel zagrał z LEGENDĄ Marka Hłaski o prawdę i sprowokował do obalenia
stereotypów w spojrzeniu na twórczość i życie autora „Pierwszego kroku
w chmurach”.
Każda legenda nosi w sobie elementy prawdy i zmyślenia inaczej nie byłaby legendą...
Jednak legenda Hłaski jako zdrajcy ojczyzny, playboya, awanturnika, alkoholika,
homoseksualisty, samobójcy i jednocześnie polskiego Jamesa Deana, Hemingwaya,
zdolnego pisarza, łamacza damskich serc, ikony popkultury i mody na nonszalancko
rozpiętą koszulę i postawiony kołnierzyk to przekaz daleki
od rzeczywistości...żeby nie powiedzieć bliższy gatunkowi science fiction.
Dlatego J. Hebel/Autor „Legendy Marka Hłaski” wybitny znawca i pasjonat jego
twórczości nie wytrzymał i zaserwował czytelnikom na tacy Hłaskę romantycznego
buntownika (który zamieszkał w mieszkaniu, którego nie lubił
na warszawskiej Ochocie tylko po to, aby być bliżej swojej wielkiej niespełnionej miłości
Hani Golde),świetnego obserwatora rzeczywistości, pasjonata Warszawy (w
szczególności Marymontu),dobrego syna, najbardziej utalentowanego pisarza w
powojennej literaturze polskiej, człowieka z charyzmą i urokiem, wielbiciela lokalu
Kameralna w Warszawie, przystojniaka któremu oprzeć się nie mogły ani kobiety ani
mężczyźni, ale również wygnańca stłamszonego przez PRL-owską narrację, pisarza
wyklętego, pożeranego przez nostalgię za ojczyzną
po opuszczeniu Polski w 1958 roku...
Czyta się świetnie. Hebel analizuje psychikę Hłaski, a nawet niemal siedzi
w jego głowie i czyta w jego myślach.
Słowem prowokacja z pasją i klasą, a czy będzie burza ? Zobaczymy.
Polecam serdecznie!!!
Monika/Czytelniczka

Hebel zagrał z LEGENDĄ Hłaski
Jarosław Hebel „Legenda Marka Hłaski“

Hebel zagrał z LEGENDĄ Marka Hłaski o prawdę i sprowokował do obalenia
stereotypów w spojrzeniu na twórczość i życie autora „Pierwszego kroku
w chmurach”.
Jednak legenda Hłaski jako zdrajcy ojczyzny, playboya, awanturnika,...

Polski James Dean
Tak określano dwie ważne dla polskiej kultury postacie: wybitnego aktora, Zbyszka Cybulskiego, i Marka Hłaskę, " peerelowskiego pisarza przeklętego". Pierwszy z nich grał w filmach role niepokornych bohaterów pozostających na bakier z normami społecznymi, a w życiu utrwalał obraz buntownika i romantyka żyjącego w wiecznym pośpiechu aż po tragiczną śmierć pod kołami pociągu. Z kolei Marek Hłasko przez lata kreował się na awanturnika, pijaka i mizogina, żył burzliwie, a atmosfera skandalu towarzysząca mu przez całe życie została spotęgowana przez śmierć pisarza. Obie te postacie są mi bliskie, dlatego byłam ciekawa książki Jarosława Hebla „Legenda Marka Hłaski”. Można powiedzieć, że czekałam na nią od roku, czytając co jakiś czas obszerne fragmenty w „Mojej Przestrzeni Kultury”, Nieregularniku Artystyczno-Literackim, którego pomysłodawcą i redaktorem naczelnym jest właśnie Jarosław Hebel.
Autor wielokrotnie deklarował swoją fascynację twórczością Hłaski. W tekście zatytułowanym „W 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski" wyznaje:
„Z twórczością Marka Hłaski pierwszy raz w życiu zetknąłem się przez przypadek – jako uczeń pierwszej klasy szkoły średniej, kiedy to mój kolega »Bromba« czytał na przerwie »Pięknych dwudziestoletnich«. Ta literacka biografia Hłaski, która jest »prawdziwym zmyśleniem«, w rzeczywistości długo do mnie nie trafiała. Dopiero po jakimś czasie do niej dorosłem… Od razu zafascynowałem się jednak jego opowiadaniami z tomu »Pierwszy krok w chmurach« (…) Nie ukrywam, że na jego punkcie dosłownie oszalałem i trwa to do dzisiaj".
Publikacja składa się z pięciu rozdziałów mających charakter obszernych esejów poświęconych kolejno: Warszawie i roli, jaką odegrała w życiu pisarza; niełatwym relacjom z matką; burzliwym związkom z kobietami; twórczości, jej recepcji w PRL-u i czytelniczych fascynacjach pisarza oraz ostatniego zatytułowanego „Anegdota, śmierć, popkultura”, niezwykle atrakcyjnego, zwłaszcza dla młodych czytelników, którzy niewiele o Hłasce słyszeli i nie czytali jego utworów, bo mimo że uchodzi za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, to jego książek nie ma wśród lektur szkolnych.
„Legendę…” czyta się szybko i przyjemnie, bo jest napisana lekkim piórem, ze swadą i znawstwem zarówno biografii, jak i twórczości kultowego pisarza. Według mnie to ważna pozycja, przedstawia pisarza i jego dokonania w sposób wyważony i rzetelny, mimo że napisana przez wielbiciela twórczości autora „Pętli” , W opisie książki nie można pominąć szaty graficznej, zwraca uwagę ciekawie zaprojektowana okładka, na której widnieje mural z portretem Marka Hłaski autorstwa Roksany Maksysz.
Gratuluję autorowi świetnej książki i polecam uwadze czytelników :)

Polski James Dean

Czytając tę książkę, doszłam do wniosku, że autor jest reinkarnacją tytułowego pisarza. Kto nie lubi "Legendy...", ten nie lubi ani twórcy "Sowy, córki piekarza", ani polskiej literatury XX wieku. Polecam gorąco.

Autorem książki jest znawca doskonały biografii Marka Hłaski. Prawdziwy hłaskolog. Fascynat. Obok fachowego i rzetelnego podejścia do faktów mamy do czynienia z tekstem przepełnionym szczerą, autentyczną miłością do twórczości autora Wszyscy byli odwróceni. Książka napisana z polotem, pasją, od serca! Ze wszech miar godna przeczytania.

ZapraszaMY do zamawiania książki, pisząc na adres e-mail: hlasko@mojaprzestrzenkultury.pl

• AUTOBIOGRAFIE,BIOGRAFIE,PAMIĘTNIKI
  • Z autografem