Co jest w środku? Pojazdy

2021-11-10
2021-11-10
28 min.

Okładka książki Maluch w przedszkolu Izabela Mikrut, Artur Nowicki
Maluch w przed... Izabela Mikrut, Art...
Okładka książki Skąd te krzywe usta, Bolesławie? Grażyna Bąkiewicz, Artur Nowicki
Skąd te krzywe... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Ta śmieszna i straszna PRL Grażyna Bąkiewicz, Artur Nowicki
Ta śmieszna i ... Grażyna Bąkiewicz,&...

Synek dostał w wieku 2 lat. Od początku bardzo go ciekawiła. Ja też bardzo ją lubię. Rysunki są czytelne, wyposażenie pojazdów przedstawione kompleksowo. Czytamy od roku i dalej się nie znudziła.
Jedyny minus to strona z book truckiem. Moim zdaniem pojazd mocno naciągany, w sumie nieciekawy. Gdyby zamiast niego był pociąg książka byłaby ideałem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekaw książka dla wszystkich mniejszych i większych pasjonatów pojazdów. Dobry pomysł na książkę - pokazać, właściwie znajduje się w wielu pojazdach, z którymi można mieć styczność. Walor edukacyjny nie do przecenienia. Ilustracje Artura Nowickiego ładne, czytelne choć pełne szczegółów. Czytając z czterolatkiem, trzeba się przygotować na mnóstwo dodatkowych pytań z serii "a dlaczego?" :)

"Pojazdy. Co jest w środku?” to duża i w całości kartonowa książka, która naprawdę kompleksowo zapozna dzieci z tym, co kryje wnętrze przeróżnych pojazdów. Jest tak bogata w detale, informacje, kolory, że ciężko się od niej oderwać!

Na kilkunastu rozkładówkach przedstawione zostało wnętrze i wyposażenie różnych pojazdów. Dzieci dowiedzą się, co można znaleźć m.in. w wozie strażackim, policyjnym radiowozie, ambulansie, kamperze, żaglówce czy aucie pomocy drogowej. Na kartach książki znalazł się nawet food track i book track (ja nawet nie wiedziałam, że taki istnieje!) 😊 Każdy z nich kryje w sobie mnóstwo bardzo potrzebnych sprzętów i przedmiotów. Pewnie większość z nas nawet nie spodziewa się, ile rzeczy – i to w dodatku bardzo ważnych – można znaleźć w danym środku lokomocji. Zastanawialiście się w ogóle, co znajduje się w śmieciarce…? Ja nie. 😊

Na każdej rozkładówce widnieją poszczególne elementy danego pojazdu. Ogromnym plusem jest to, że te elementy są podpisane. A dodatkowo przy części z nich (tych bardziej skomplikowanych) podana jest ich funkcja i zadanie.

„Pojazdy. Co jest w środku?” można traktować również jako wyszukiwankę. To książka, którą można oglądać wiele razy i która nigdy się nie nudzi. A za każdym razem możemy odkryć coś nowego!

Z pewnością potraficie wymienić część wyposażenia ambulansu czy wozu strażackiego.

Ale czy potrafilibyście to samo zrobić z żaglówką albo helikopterem pogotowia górskiego?

A zastanawialiście się kiedykolwiek w co wyposażony jest wóz reporterski? Albo book truck?

"Pojazdy. Co jest w środku?" to fenomenalna książka, która nie tylko odpowie na zadane pytania, ale także to wszystko POKAŻE.

To przejrzysty i czytelny picture book, oszczędny w słowach, dokładny w obrazach. Znajdzicie w nim rysunki tego co jest na wyposażeniu:
🔻 ambulansu
🔻 kampera
🔻 pomocy drogowej
🔻 book trucka
🔻 samolotu

To naprawdę ciekawa pozycja, którą oglądamy z niemałą fascynacją i zaciekawieniem. Jej dodatkowym atutem są kartonowe strony z zaokrąglonymi brzegami, dzięki czemu można ją bezpiecznie czytać także z maluchami.

Jeśli interesuje Was elementem wyposażenia jakiego pojazdu jest kółko pomiarowe, krótkofalówki nietonące, mikser wizji czy kliny pod koła - ta książka nakarmi Wasz głód wiedzy ❤️

Hm, jak opisać co jest w środku książki "Co jest w środku. Pojazdy"? Może po prostu napiszę, że pokazano w niej co jest w środku różnych pojazdów? :D

Karetka, straż, food truck, book truck, wóz reporterski, śmieciarka. I sporo innych. Każda rozkładówka to wszystkie najważniejsze przedmioty i sprzęty z danego pojazdu. Gwarantuję zaciekawienie! I jeszcze doprecyzuję, że nie chodzi o silnik, koła i tak dalej, tylko o wyposażenie :)

Oglądania jest na długie godziny. Pytań od dziecka - tysiące (a po co im stół? A co to? A dlaczego mają takie same nosze?). Jestem pewna, że dla dorosłych też będzie sporo ciekawostek 💛

Ja oczywiście muszę sobie znaleźć w książce jakąś edukacyjną wartość. Tutaj - poza poznaniem nowych typów aut - mogę pogadać z synem o tym, dlaczego w każdym aucie musi być apteczka i gaśnica. A od tego tematu mamy już blisko do pierwszej pomocy i tak dalej.

Bardzo, bardzo podobają mi się też rysunki. Są dokładne i ładne. Przy rozrysowaniu mnóstwa mniejszych i większych elementów grafika musi być przyjemna. Podpisy są wyraźne. Dla mnie te dwie cechy są najważniejsze bo inaczej oglądanie byłoby męczące.

Jednym słowem - polecam Waszej uwadze 💛
I naprawdę gwarantuję, że nie tylko miłośnicy aut będą zaciekawieni. W sumie fajnie by było jakby to był cykl. Ciekawie byłoby oglądać np. książkę "Co jest w środku. Gabinety" albo "Co jest w środku. Torebki/plecaki". CZEKAM! :D

Dzieci są z natury ciekawskie. Wszystko, co nas otacza może stać się obiektem zainteresowania. To naturalne dążenie do poznawania świata warto rozwijać sięgając po lektury pozwalające poznać i zrozumieć elementy codzienności. Do takich na pewno należą wszelakie pojazdy. Ilu z Was spotkało się z pytaniem: Co to?, a później szeregiem następujących: A po co? A co w nim jest? Tu z pomocą przyjdzie Wam książka Artura Nowackiego „Pojazdy” z serii „Co jest w środku?”.
Rysownik oprowadza młodych odkrywców po ambulansie, wozie strażackim, food trucku, radiowozie, żaglówce, helikopterze pogotowia górskiego, wozie reporterskim, śmieciarce, pojeździe serwisu domowego, pontonie ratowniczym, kamperze, ciężarówce pomocy drogowej, book trucku i samolocie. Każdy pojazd staje się pretekstem do pokazania wszelkiego niezbędnego sprzętu, zaprezentowania strojów osób w nich pracujących, poznania pomocy, z jakich korzystają.
Ilustratora pewnie kojarzycie z książek z serii „Opowiem ci, mamo”. Tematyka wszystkich krąży wokół pojazdów, bo są opowieści i zajęciach pojazdów, dwukołowych pojazdach, pociągach, statkach, samolotach, autach. W tej tematyce mieści się również „Rok na placu budowy”. Każda z tych publikacji przybliżała sposób wykorzystania określonych pojazdów do różnych zajęć. Tym razem zagłębiamy się w temat i poza uświadamianiem sobie niesamowitego zróżnicowania w środkach transportu mamy jeszcze okazję pobuszować w ich wyposażeniu, poznać nazwy sprzętu, przyjrzeć się strojom osób w nich pracujących.
W tej książce przede wszystkim najważniejsza jest ilustracja, bo cała składa się z rysunków. W naszym domu kreska Artura Nowickiego zdecydowanie przyciąga. Czy to w formie książek dla młodszych o pojazdach czy dla starszych w serii „Ale historia”. W przypadku książki o pojazdach mamy tu całe mnóstwo ilustracji, które pozwolą rozbudować słownik osobisty dziecka, poznać różnorodne przedmioty i ćwiczyć spostrzegawczość oraz koncentrację w czasie wyszukiwania określonych rzeczy. Mnogość elementów sprawia, że dziecko się nie nudzi. Wędruje od przedmiotu do przedmiotu, przygląda im się, poznaje nazwy, może podpytać rodziców o przeznaczenie tych rzeczy, a kiedy nie znamy odpowiedzi na pewno możemy wspólnie zaleźć w internecie i w ten sposób pokazać dziecku, że jeśli się czegoś nie wie to zawsze można poszukać informacji.
„Pojazdy” to nie tylko książka o środkach transportu, ale też o różnych zawodach i zajęciach ludzi. Przyjrzymy się medykom, sprzedawcom, policjantom, ale też zobaczymy jak miło można spędzać czas na łonie natury, co potrzebne jest, aby nasze otoczenie było ładniejsze i czystsze. Wszystko pięknie rozrysowane.
Całość dopełniają solidne kartonowe strony i piękne kolory, dzięki czemu książka nie zniszczy się szybki i skutecznie będzie przyciągała uwagę dziecka. Jest to jedna z tych publikacji, którą zdecydowanie można wykorzystać w terapii. Ogrom przedmiotów daje nam duże pole do popisu. Niektóre nazwy są naprawdę trudne do wymówienia, a inne łatwiejsze, dzięki czemu będzie pomocą dla dzieci z różnym poziomem trudności. Stworzenie kart z ilustracjami przedmiotów lub wykorzystanie zdjęć pozwoli na rozwinięcie myślenia globalnego. Zdecydowanie polecam jako pomoc w poszerzaniu słownictwa.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

• Dla dzieci