Kiedy Harry stał się Sally

Okładka książki Kiedy Harry stał się Sally Ryan T. Anderson
Okładka książki Kiedy Harry stał się Sally
Ryan T. Anderson Wydawnictwo: Wydawnictwo WEI nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
When Harry Became Sally: Responding to the Transgender Moment
Wydawnictwo WEI
2021-10-22
2021-10-22
2018-02-28
9788395419713
Jacek Kotarba
lgbt lgbtq transpłciowość transseksualizm trans gender płeć dysforia psychologia medycyna

Warto, nawet jeśli masz zupełnie inne poglądy i lektura nie skłoni cię do ich zmiany.
Przeczytałem pożyczony egzemplarz, po czy kupiłem dla siebie. Na wszelki wypadek. Postęp przyspiesza, takie lektury mogą być wkrótce zakazane.

Książka ukazująca współczesną epidemię transpłciowości, jej przyczyny i skutki. Polecam.

Potrzebna nam rozmowa, a nie agresja, obrażanie się i zakazywanie czegoś, co nam się nie podoba. Niestety w dzisiejszym spolaryzowanym świecie rozsądna dyskusja przechodzi do lamusa. Histeria środowiska osób trans na wszelkie głosy krytyczne, czy chociażby wątpiące w to, co transpłciowość głosi jest tego najlepszym przykładem.

Ryan Anderson jest amerykańskim konserwatystą, który stanął okoniem wobec politycznej poprawności obecnej w krajach zachodnich, kwestionując coraz bardziej powszechną ideologię transpłciowości. Głoszącą, że płeć to jest co, co "czujemy", zatem jest konstruktem subiektywnym, nie mającym nic wspólnego z biologią. Jego wywód jest bardzo wyważony, racjonalny i pełen szacunku. Nie widzę żadnej transfobii czy "opresji" w nawoływaniu do rozsądku i głębszego namysłu zanim poddamy się bolesnym, kosztownym, a często nawet niepotrzebnym terapiom, nieodwracalnie zmieniającym nasze ciało. W szczególności jest to niepokojące w przypadku dzieci. Ale cóż, dla osób trans to właśnie jest transfobiczne. Fakt, że brakuje w tej pozycji głosu aktywistów i samych osób transpłciowych (poza tymi, którzy nie są zadowoleni ze swojej tranzycji). Ale zapewne, nawet gdyby autor chciał takowe zamieścic, to żadna z tych osób nie zgodziłaby się na rozmowę z nim, gdyż taka jest właśnie filozofia osób trans - z "transfobami się nie rozmawia".

I nie, chęć do rozmowy nie zależy to od tego, czy ktoś jest „lewakiem” czy „prawakiem”, a już samo obrzucanie kogoś tego typu etykietkami i dzielenie ludzi na "złych" i "dobrych", w zależności od ich poglądów – jest dokładnie tym samym, co czynią środowiska trans.

Ryan Anderson jest amerykańskim...

Przyznaję, że nie doczytałem do końca.

Jest to książka bardzo stonowana, metodycznie rozprawiająca się z kolejno wprowadzanymi zagadnieniami...jeśli miałem jakieś wątpliwości co do poruszanych przez nią zjawisk, to po dotychczasowej lekturze już nie mam.

Przyznaję, że nie doczytałem do końca.

Książka, która powinna leżeć na witrynie w każdej księgarni, tymczasem prawie nie można jej zdobyć... Porusza temat transpłciowości z perspektywy zupełnie innej niż życzy sobie oficjalna narracja. Opowiada o cierpieniu osób, które dały sobie wmówić, że hormony i operacje zmiany płci to dla nich jedyny ratunek, o dzieciach zachęcanych do tranzycji przez wychowawców, psychologów, lekarzy... wreszcie o coraz bardziej poszukiwanym w USA zabiegu detranzycji (powrót do płci biologicznej). Jeśli uda się upolować - polecam!

Lewacka wolność - rugowanie z przestrzeni publicznej książek takich jak ta. Książek, które chcą być głosem w dyskusji, a nie chórem beczących owiec. Normalni ludzie, gdy pojawia się między nimi spór, rozpoczynają rozmowę, aby swoje stanowiska sobie nawzajem wyjaśnić i spróbować znaleźć jeśli nie porozumienie, to przynajmniej zrozumienie dla wzajemnych racji. Nienormalni ludzie - czyli lewacy - żądają, by uznać za obowiązujące jedynie ich poglądy, przeciwne okładając rytualnymi klątwami w rodzaju "transfobia", "homofobia" czy "faszyzm". Każde słowo krytyki czy polemiki to dla nich "fobia" lub "bigoteria". Lewacy są niezdolni do prowadzenia rozsądnej wymiany argumentów, dlatego książka Andersona jest przez nich znienawidzona i prześladowana.

Książka została zbanowana na Amazon. Rewelacyjna pozycja, bardzo rzetelnie opisująca jak zmienia się narracja środowisk trans zachęcających do tranzycji płciowych, powoli usuwająca fakty i zastępująca je sprzeczną, pełną zakłamania propagandą. Podane są też konkretne przykłady gdzie autorytety w dziedzinie psychiatrii były usuwane ze stanowisk za niedostateczne wspieranie postawy afirmacyjnej i szukanie innych rozwiązań walki z dysforia płciową. Rozdział III zawiera świadectwa osób, jednych z wielu, których tranzycja okaleczyła i sprawiła pogłębienie stanów depresyjnych. Bardzo polecam tę książkę wszystkim racjonalnie myślącym, którzy mają dosyć cenzury i pragną dowiedzieć się o tym, jaka jest polityka działania transbiznesu.

Bardzo ważna książka, brawo dla WEI za polskie wydanie. I nie, to nie jest książka wobec trans "anty-" lub "-fobiczna", to po prostu głos rozsądku, zbiór zasadnych pytań i racjonalnych odpowiedzi.

Kiedyś bym powiedział, że to książka dla wybitnie zainteresowanych tematem. Dzisiaj to niestety obowiązkowa książka dla każdego. Anderson naukowo i w wyważony sposób podchodzi do tego, co chora ideologia robi z młodymi (choć nie tylko) ludźmi. Do napisania zainspirowały go wpisy młodych ludzi którzy poddali się operacji "zmiany płci". W cudzysłowie, bo płci nie można zmienić, można się tylko upodobnić do płci przeciwnej. Ci młodzi przeważnie ludzie opisywali swój dramat, polegający na tym, że przychodząc po pomoc w swojej sytuacji (dysforia płciowa etc.) jako receptę otrzymywali: na pierwszym spotkaniu tabletki, na drugim skierowanie na operację, która w rzeczywistości ich okaleczyła a w niczym nie pomogła. I dzisiaj opisują ludzi, o których myśleli, że im pomagają, jako o tych którzy im zaszkodzili. Zaszkodzili, bo nie podjęli z nimi rozmowy, nie wysłali ich do psychologa. Skierowali ich za to do chirurga, który rzecz jasna bardzo się ucieszył, bo stan konta się powiększył (średnia operacja "zmiany płci" to około 30 tys. dolarów). Wmawianie ludziom, którzy mają problemy ze swoją płcią, "bądź tym kim chcesz" tak naprawdę nie jest żadną pomocą. Jest okaleczeniem, psychicznym i fizycznym, częstokroć nieodwracalnym. Książka, jak powiedziałem, dla wszystkich. Przyjemna w czytaniu. Polecam.

Z tego co wiem książka bardzo trudno dostępna w przestrzeni, gdyż odważa się podjąć minusy transgenderyzmu, ale w sposób merytoryczny i pozbawiony uprzedzeń. Jak widać i tak nie wolno. Przykre bo to oznacza że ludzie którzy mogli by się na coś takiego zdecydować mają ograniczany dostęp do wiedzy.

• Anin
  • Psychologia i religia