Co ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia

Okładka książki Co ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia Ewa Trusewicz
Okładka książki Co ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia
Ewa Trusewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo M Seria: Zdrowe Zdrowie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Zdrowe Zdrowie
Wydawnictwo M
2021-08-11
2021-08-11
zdrowie poradnik przepisy choroby serca dieta kuchnia zdrowe odżywianie

Świetna książka porządkująca wiedzę o żywieniu w chorobach serca i obalająca niejednokrotnie bardzo szkodliwe mity krążące w Internecie. Warta uwagi wszystkich sercowców i miażdżycowców.

Nastawiałam się na jeszcze jeden poradnik. A tu pierwsze ponad sto stron skrótowo ale bardzo fachowo i medycznie objaśnione zagadnienia (z powołaniem na obszerną literaturę). Jest tu i co szkodzi i w jaki sposób, jakie są normy jakie są środki zaradcze, jakie zalecenia najlepiej wdrożyć by wymknąć się zgubnym statystykom. Nie spodziewałam się że w tak skromnej objętości znajdzie się tak dużo medycznej i dietetycznej treści. Drugie ponad sto stron to przepisy, bardzo przyjemnie ilustrowane, ale ostatnio wydawane książki kucharskie przyzwyczaiły nas do wysokiej jakości strony wizualnej także ta część zależy od tego co kto lubi. Można wybrać coś dla siebie.

E. Trusiewicz “Co Ci leży na sercu”
Autorka książki jest dietetykiem z dość sporym doświadczeniem tematycznym. Interesuje się chorobami autoimmunologicznymi oraz leczeniem otyłości. Publikuje zarówno w czasopismach specjalistycznych jak i udziela się w mediach społecznościowych czy telewizji, prowadzi również własnego bloga. Zgodnie z opisem nie jest to kolejny poradnik co należy spożywać mając miażdżycę czy inne “sercowe” choroby. Książka pozwala zrozumieć jakie procesy dzieją się w naszym organizmie. Są to informacje, wiedza medyczna oparta na badaniach (dowody i fakty) a nie zwykłe przypuszczenia czy domysły. Na pierwszy rzut oka uwagę przyciąga okładka, jest dość wyrazista kolorystycznie ale również przekazuję za pomocą grafiki istotne informacje. Na pierwszym planie znajduję się serce, obok stoi lekarz, który bada organ. Nieopodal leżą produkty spożywcze, które ewidentnie “leżą” sercu!
Bardzo fajnym elementem książki według mnie jest duża ilość wykresów, danych ilościowych, które działają na wyobraźnie. Dane dotyczą np. najczęstszej przyczyny zgonów w Polsce czy przedziałów dotyczących klasyfikacji ciśnienia tętniczego. Książka zawiera bardzo dużo szczegółowych informacji odnośnie funkcjonowania ludzkiego organizmu z biologicznego punktu widzenia. Mnóstwo jest ciekawych rad co należy spożywać przy konkretnych problemach czy schorzeniach.(dostępne są informacje na temat produktów bogatych w różne potrzebne pierwiastki takie jak magnez czy potas). Autorka w bezwzględny sposób rozprawia się z często rozpowszechnionymi mitami odnośnie cholesterolu, picia kawy czy spożycia tłuszczów. Przedkłada najnowsze badania, które obalają mity m.in. o nadciśnieniu i miażdżycy. Jest również rozdział odnośnie podziału tłuszczów oraz przydatne pytania wraz z odpowiedziami - wyjaśnienia na temat diet niskotłuszczowych, spożycia jajek, masła czy na jakim najlepiej oleju należy smażyć potrawy. Sporo informacji znajdziemy również na temat cholesterolu, czy faktycznie jest on taki straszny, jak myśli większość konsumentów? Kolejnym ciekawym zagadnieniem, które autorka umieściła w książce jest temat związany z tym, co powinno się znaleźć na naszym talerzu, mowa tu o produktach, które mają dobroczynny wpływ na Nasz układ krwionośny i są bardzo zdrowe same w sobie.
Dość dużym minusem tej pozycji jest fakt, iż połowę książki stanowią przepisy kulinarne co moim zdaniem jest trochę zapychaczem i nie powinno to stanowić aż tyle objętości książki. Zwłaszcza, że gdy na jednej stronie znajduję się przepis to tuż obok jest zdjęcie potrawy. Co istotne w tej części? Ukazane przepisy potraw zawierają informacje o ilości składników odżywczych w przygotowanych porcjach. Niby to już standard w takich książek, ale myślę, że taka informacja zasługuje na wzmiankę. Przepisy co prawda ciekawe (jest podział na dania śniadaniowe, przekąski, zupy, obiady i kolacje) ale w takiej książce liczyłem na większą część wiedzy merytorycznej, dużo potwierdzonych i ciekawych informacji na temat zdrowia, diet itd.
Podsumowując, pierwsza część książki bardzo na plus - ciekawa, merytoryczna wiedza przekazana w jasny i zrozumiały sposób (są przydatne rysunki, aby łatwiej można było zrozumieć przekazywaną wiedzę). Autorka bazuję na ogólnoświatowych badaniach i sporo jest najnowszej wiedzy z poruszanych w książce dziedzin (sporo przypisów i obszerna bibliografia). Druga część (ta z przepisami) o wiele gorsza, może dlatego, że nie jestem fanem książek kucharskich. Może zmieniłbym zdanie gdybym wypróbował w kuchni te przedstawione przepisy? Biorąc pod uwagę jakość wydania - super, solidny papier, dużo kolorowych grafik, nie ma literówek i błędów.

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

E. Trusiewicz “Co Ci leży na sercu”

• Recenzja Sztukater
  • Przeczytane 2021
  • Poradniki...🍀🍀

Dodaj cytat z książki Co ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia