Historia naturalna wróżek

HarperCollins Polska
2022-02-23
2022-02-23
Emilia Kiereś

Okładka książki Historia naturalna stworzeń magicznych Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...
Okładka książki Historia naturalna syren Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...
Okładka książki Atlas rekordów świata Ben Handicott, Emily Hawkins, Lucy Letherland
Atlas rekordów... Ben Handicott, Emil...

Jak Dzień Dziecka, to na całego! Ta przepiękna książka nie ma słabego fragmentu: jest i postać cenionej naukowczyni, i niezła dawka solidnej wiedzy biologicznej, i absolutnie cudowna, wysmakowana szata graficzna, i wreszcie te ilustracje, ich subtelna, "vintage" kreska, ich stonowane kolory - istna uczta dla oczu!

Dajcie spokój i zamiast kupować ją dzieciom, zróbcie sobie prezent - można całymi godzinami podziwiać te magiczne rysunki. Jeśli po kilku stronach sami nie zapragniecie wyjść na chwilę do tajemniczego ogrodu i poszukać wróżek w kwiatach jaśminu, jestem gotowa zjeść mój koronkowy kapelusz!

Dajcie spokój i zamiast kupować ją dzieciom, zróbcie sobie...

Jakiś czas temu trafiłam na "Historię naturalną syren" dzięki Kasi z @literatura_osobliwej
Okazuje się jednak, że są i inne historie naturalne w tej serii! Jestem łakoma na piękno, dlatego też zaopatrzyłam się w "Historię naturalną magii" oraz "Historię naturalną wróżek".

To, co te publikacje wyróżnia, to przepiękne, zjawiskowe, fantastyczne ilustracje Jessiki Roux. Jestem nimi zachwycona i oczarowana. Mogłabym je podziwiać godzinami (na kolejnych zdjęciach kilka przykładowych stron).

Dużym plusem jest także to, że w teksty - fikcyjne - autorzy zgrabnie wplatają kwestie edukacyjne - historię (w przypadku magii) oraz ekologię i potrzebę ochrony siedlisk przyrodniczych (wróżki).
Książki te w piękny sposób zaszczepiają w młodym człowieku bakcyla do pogłębiania swojej wiedzy, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi.

Początek każdej książki z serii jest taki sam: ktoś odnalazł ukryte na dnie skrzyni zapomniane notatki wraz z listem w archiwum jakiegoś Muzeum. Pozostała treść jest już zupełnie inna.
W świat wróżek wprowadzi nas profesor Elsie Arbour. Odkryje przed nami ich anatomię, opisze skrzydła i cykl życia (zbliżony do owadów),mimikrę oraz siedliska życia. Przedstawi wzajemne zależności wróżek z roślinami, zwierzętami, czyhające na nie zagrożenia. Opowie o ich mowie i tajemnym wróżkowym alfabecie. Książkę wieńczy fantastyczny przewodnik dla poszukiwaczy wróżek, a przy okazji eksploracji otaczającego nas świata przyrody.

Nie sposób nie wspomnieć o zachwycającej formie wydania książek serii przez @harperkids_polska
Kunsztowne okładki z płótna z mieniącymi się tłoczonymi złoceniami, których uzupełnieniem są błyszczące brzegi stron. Przywodzi to na myśl XIX-wieczne bogato zdobione grymuary. Wrażenie to potęguje bogactwo realistycznych ilustracji i zamieszczanie ciekawych opisów.

Prawdziwe skarby dla dużych i małych koneserów, pasjonatów, miłośników i obsesjonistów fantastyki.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Świat wróżek pełen jest magii, natury, tajemniczości i delikatności. Chcesz się w nim zagłębić? Zapraszam! Teraz to możliwe dzięki pięknemu albumowi „Historia naturalna wróżek” autorstwa Emily Hawkins. W pierwszej kolejności uwagę przykuwa jakość wydania, które zachwyca detalami. A gdy otworzycie książkę, pochłoną Was wspaniałe ilustracje, których autorką jest Jessica Roux. To one tworzą magiczny klimat całej publikacji.

A co znajdziecie w środku oprócz pięknych obrazów? Ogrom ciekawostek, które przeniosą młodego czytelnika do fantastycznej krainy. Lektura zachęca od rozejrzenia się za tymi drobnymi stworzeniami, które są dookoła nas, choć nie tak łatwo je znaleźć, bo się dobrze kamuflują. Gdzie mieszkają? Wszędzie! Będziecie zadziwieni jak wiele gatunków wróżek i z jaką szczegółowością zostało tu opisanych.

Oprócz dużej porcji magii, znajdziecie tu także wiele ciekawostek o roślinach i zwierzętach. W końcu wróżki żyją w zgodzie z przyrodą i się o nią troszczą. Tego powinniśmy się od nich uczyć.

Ta publikacja otwiera drzwi, za którymi czytelnik może puścić wodze fantazji, pobudzić swoją wyobraźnię i poczuć nutkę magii. My chętnie za te drzwi wchodzimy :)

Każdy z nas miał kiedykolwiek w rękach encyklopedię.
Jednak, czy czytaliście kiedyś encyklopedię o magicznych istotach?
HISTORIA NATURALNA WRÓŻEK to pięknie wydana książka o istotach, które według autorki zamieszkują ogrody, lasy, a nawet nasze domy 😉
Z książki dowiemy się jak rodzą się wróżki, gdzie można je spotkać oraz jak rozpoznawać gatunki. Autorka w drobiazgowy sposób opisuje swoje spotkania ze stworzeniami, które do tej pory utożsamiane były tylko z baśniami.

Okropnie się napaliłam na tę książkę. Jest pięknie wydana i liczyłam, że to będzie coś w stylu EGIPTOLOGII lub SKRZATÓW. Piękna opowieść podszyta "faktami". Wiecie coś co przekona nas do realizmu i tego, że to faktyczny podręcznik. Taki sposób stylizacji bardzo mi się podoba i dosłownie wciąga w opowieść. Tu tego nie było. Widać, że książka jest stworzona dla młodszych czytelników. Ja oczekiwałam więcej, ale mój brat był zachwycony.
Nie chodzi o to, że jestem za stara na ilustrowane wydania. Można zrobić książkę tak, żeby podobała się każdemu niezależnie od wieku. HISTORIA NATURALNA WRÓŻEK jest niestety skierowana typowo dla dzieciaków ( widać to nawet po ilustracjach, w kresce jest coś dziecinnego).

Każdy z nas miał kiedykolwiek w rękach encyklopedię.
Jednak, czy czytaliście kiedyś encyklopedię o magicznych istotach?

Muszę przyznać, że na widok tej pozycji moja okładkowa sroka zwariowała. Książka ta ma nie tylko piękna okładkę ale i cudowne ilustracje, które mogą być niezwykle inspirujące. Historia Naturalna Wróżek jest jednak typowo fantastyczną pozycją, która tylko nawiązuje do folkloru oraz istot faerycznych, które to są właśnie elementem mitologii już celtyckiej. Jednak jest to cudowna ozdoba półki wraz fajna zabawa również z najmłodszymi. Dzięki tej pozycji można zachęcić dzieci do "szukania wróżek" (w kontrolowanych warunkach)

Pięknie zilustrowana, pomysłowa. Części o wróżkach autorka świetnie przeplotła z ciekawostkami ze świata przyrody, pielęgnując w czytelniku miłość do natury.

Urocza książeczka. Polecam

Urocza książeczka. Polecam

Pierwszy rzut oka i widzimy zieloną, płócienną okładkę ze złotymi zdobieniami, która sprawia, że od razu chcemy odkryć co skrywa jej wnętrze. A tam dzieje się już prawdziwa magia. Zaproszenie do świata wróżek. Co to takiego ta wróżka? Tego dowiemy się już na samym początku, a z każdą kolejną strona zagłębimy się bez reszty w ich świat. Poznamy anatomię wróżek, rodzaje skrzydeł, cykl życia oraz różne ich rodzaje.
Żeby spotkać wróżkę, trzeba mieć oczy szeroko otwarte, ponieważ są one mistrzami kamuflażu, dlatego na końcu książki znajdziemy przewodnik poszukiwaczy wróżek, który może być bardzo pomocny.

Czy jesteście gotowi na podróż do świata wróżek ?

Wizualna uczta. Niezwykle magiczna i ciekawa, baśniowa również pozycja. Czy prawdziwa ? Zależy czy wierzysz w pradawne opowieści i historie. Polecam !

Gdy tylko Historia naturalna wróżek wpadła mi w oko, wiedziałam, że muszę mieć ją na półce. Już sama okładka robi wrażenie, a opis tylko upewnia w przekonaniu, że to coś wartego poświęcenia mu czasu. Czy rzeczywiście tak było?

• Dla dzieci
  • Na półce
  • Do kupienia/prezent
  • Przeczytane - Alka

Dodaj cytat z książki Historia naturalna wróżek