Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc

Okładka książki Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc Chmurska Paulina
Okładka książki Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc
Chmurska Paulina Wydawnictwo: Wilga Seria: Otulone nocą opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Otulone nocą
Wilga
2022-03-01
2022-03-01
48 min.
motyl ćma noc dla dzieci świecące elementy

Okładka książki Szara myszka i kolory Justyna Hołubowska-Chrząszczak, Małgorzata Strzałkowska
Szara myszka i... Justyna Hołubowska-...
Okładka książki Miłość Corrinne Averiss, Kirsti Beautyman
Miłość Corrinne Averiss, K...
Okładka książki Pola i Piotruś. Ulubiona przytulanka Camilla Reid, Axel Scheffler
Pola i Piotruś... Camilla Reid, Axel ...
Okładka książki Arka Noego Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Arka Noego Józef Wilkoń, Piotr...

Bohaterem tej części jest motyl Rusałka Pwik, który spędzał czas na kwiecistej łące w promieniach słońca, jednak pewnego dnia wiatr zniósł go w stronę lasu, a tam wpadł prosto w pajęczą sieć. I tak właśnie rozpoczęła się nocna przygoda pełna niebezpieczeństw, ale też nowych przyjaźni i doznań.

Nocna wędrówka pokazała motylowi uroki i cienie nocnego życia oraz, udowodniła, że spryt i mądrość czasami okazują sie bardzo przydatne. Natomiast dla czytelnika to ekscytująca wyprawa oraz spora garść przyrodniczych ciekawostek.

Ta jak w pozostałych książkach z serii również i w tej znalazła się strona z fluorescencyjnymi ilustracjami, które możemy ujrzeć w ciemności, gdy odpowiednio wcześniej je naświetlimy, a to coś co spodoba się małym czytelnikiem.

Paulina Chmurska i Elka Gądziel po raz kolejny stworzyły świetny duet, i chociaż ilustracyjnie pozostałe części bardziej nam się podobają, to doceniam ten klimat i nocną aurę.

Pewien motylek wiedział, że nadszedł już czas, aby odnaleźć jakieś nocne schronienie, jednak nie mógł się powstrzymać przed kolejnym okrążeniem. Niestety nagle wzmaga się wiatr i ponosi malucha wprost w pajęczynę... Niestety okazuje się, że nie potrafi się uwolnić... Na domiar złego pojawia się straszny pająk, który zamierza go zjeść...
Czy ktoś pomoże motylkowi?
Otóż tak - pewna niepozorna ćma ma w tym jakiś udział. Wspólnie starają się pokonać trudy nocy...
_____________________________
Piękna i bardzo oryginalna pozycja. Zawiera strony świecące w ciemności! Posiadamy już drugą pozycję z tej serii i jesteśmy zachwycone, chociaż muszę przyznać, że ilustracje w książce "MAŁA KASZALOTKA I TAJEMNICA NOCY" podobały się nam nieco bardziej.
Dzięki niej będziecie mieli możliwość zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi środowiska motyli. Ta pozornie krótka książeczka mówi o tym, że należy pomagać innym w potrzebie i każdy na swój sposób jest piękny. Książka zawiera cudowne walory edukacyjne.

Czy ktoś pomoże motylkowi?
Otóż tak -...

Gdy zobaczyłam tę książkę u @mama.gadzet to zachwytów moich nie było końca. Już wtedy widziałam jej piękne ilustracje,które odbijając światło sprawiały wrażenie świecących... I to piękno odkryłam na nowo gdy już trzymałam swój egzemplarz w dłoniach.
Ale nie tylko ja. Moje córki... (tak nastolatka też) były wręcz nią oczarowane. A dodatkowego uroku dodał sam jej środek 😍. To prawdziwa magia!!! 😍😍

Ale żeby nie było, że skupiam się tylko na wyglądzie zewnętrznym bo treść też nie zawodzi.

Pełna niezwykłych ciekawostek lektura, z której nie tylko dzieci, ale i my dorośli możemy się wiele dowiedzieć i nauczyć.

Czy wiedzieliście np czemu ćmy są włochate i czemu latają tylko nocą? Albo czemu motyle nie zapędzają się do lasów i czemu latają tylko za dnia?

Dzięki Rusałce Pawikowi czyli po prostu motylowi,którego wszyscy kojarzymy zostajemy zabrani najpierw w podróż po zachwycającej łące a potem... Do lasu...
Co takiego się wydarzyło, że motyl tam trafił skoro to dla niego zupełnie obcy i niebezpieczny świat?

Zachęcam do tej wartościowej książki. Jestem pewna, że Wasze pociechy ulegną jej magii, ale i Wy również.

Ta książka pełna jest niesamowitych ilustracji, które mocno przyciągają wzrok i skupiają uwagę dziecka. Ale książka to nie tylko obrazki, a również treść. Tu dzieci poznają dwójkę głównych bohaterów – motyle i ćmę. Początkowo niechęć motyla do ćmy przeradza się w przyjaźń za sprawą pomocy, jaką motyl uzyskuje od ćmy. W książce pojawiają się ciekawostki związane z przyrodą. Są też strony, które po wcześniejszym naświetleniu świecą w ciemności, co jest dodatkową atrakcją przy czytaniu. Szkoda tylko że na książkę liczącą 39 stron, te świecące są tylko dwie. Książka nie ma za dużo tekstu, więc nadaje się również do samodzielnego czytania przez początkujących młodych czytelników.

Rusałka Pawik wesoło hasał po łące, bawił się wśród kwiatów i zachwycał otaczającą go przyrodą. Tak się w tym zapomniał, że nie zauważył nawet, że zaczął zapadać zmrok, a on oddalił się od domu.

Nagły podmuch wiatru rzucił to na sieć pająka, który już czekał na smakowitą kolację.

Z opresji wybawiła go ćma, której Pawik nie ufal do końca, że względu na jej brzydki, zdaniem motyla, wygląd. Nocny motyl nie tylko uwolnił go z pajęczej sieci, ale postanowił także pomóc wrócić do domu. Wiedział bowiem, że motyl dzienny nie jest przyzwyczajony do mroku nocy i sam sobie nie poradzi w lesie.

Tej nocy wspólnie przeżyli prawdziwą przygodę, unikali niebezpieczeństw i podziwiali życie lasu, aż nawiązała się między nimi przyjaźń, a Pawik dostrzegł, że ćma jest tak naprawdę piękna i mądra, po prostu różni się od niego wyglądem.

"Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc" to trzecia książka z serii "Książki otulone nocą" i ze wszystkich trzech ta najmniej mi się podobała.. Jak sama historia jest jak najbardziej ok, broni się zarówno narracją, mądrym przesłaniem, jak i wstawkami edukacyjnymi o życiu owadów i zwierząt w lesie, tak ilustracje tym razem kompletnie do mnie nie przemawiają i psują mi odbiór. Ale to, jak zawsze, rzecz gustu i może Wam akurat się spodobają.

• Recenzyjnie - 2022 r.
  • Dzieci 2022
  • Książki dla dzieci
  • Biblioteka Julki
  • Dla portali/księgarń
  • Dla dzieci, Poziom 1

Dodaj cytat z książki Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc