Ministerstwo Spraw Przegranych

Capital
2021-01-01
2021-01-01
polityka historia publicystyka

Szkoda, że osoba, która książkę na tym portalu zamieściła, pominęła podtytuł. Bo o czymże może ona traktować? Jakie kwestie poruszać? Podtytuł natomiast mówi wszystko: "Kulisy relacji polsko-żydowskich".
Muszę powiedzieć, że ktoś, kto czytał poprzednią pracę tego autora "Polska czy Polin? Sekrety relacji polsko-żydowskich" może być nią ociupinę rozczarowany, gdyż sporo zagadnień w tych dwóch książkach się pokrywa. Ta jednak jest zdecydowanie bogatsza i omawia dużo więcej zagadnień.
Autor (dyplomata i politolog, były polski ambasador w Syrii, a obecnie publicysta zajmujący się polityką międzynarodową oraz działaniami polskiej dyplomacji) porusza szereg nawarstwionych przez lata problemów, które zebrane w formie książki ukazują całą nędzę naszej dyplomacji i działań naszych rządów oraz, co za tym idzie, fatalny kierunek w jakim państwo zmierza. Co "wyciekło" z e-maili Dworczyka? Dlaczego byle łachmyta dyktuje nam co w swoim kraju mamy robić? Jak to się stało, że stare komuchy panoszą się w każdym kącie? Jak wyglądają nasze służby specjalne? Jak nasze stosunki z innymi krajami? Z Rosją? Izraelem? Litwą? Ukrainą? Z Niemcami? A jak z Unią Europejską? I DLACZEGO WŁAŚNIE TAK?! Jak to z tym mieniem i bogactwem Żydów przed wojną było? A kim są idioci "użyteczni", "bezużyteczni" i "dyplomatyczni" wśród naszych polityków i dlaczego tak właśnie należy ich zakwalifikować (te rozdziały są naprawdę druzgocące...)? Odpowiedzi na dziesiątki takich pytań znajdziemy w tej książce, a jej lektura nie jest niestety budująca (za to boleśnie pouczająca i uświadamiająca)... Chciałam wybrać kilka bardziej "smakowitych" cytatów by przybliżyć styl w jakim książka jest pisana (szczególnie, że autor ma dość ostry język, co sprawia, że czyta się ją wyśmienicie) jednak prawie na każdej stronie jest coś interesującego - nie sposób wybrać!
Lektura zajęła mi jeden dzień - nie mogłam się oderwać! Mimo, że na bieżąco od lat śledzę politykę, tutaj znalazłam wszystko co najważniejsze świetnie podsumowane na 370 stronach. A jedno ze stwierdzeń zawartych w niej przez autora może posłużyć jako podsumowanie tego, co obserwujemy od lat, a co w książce zostało omówione:
"Polska nie jest biednym, pustynnym krajem. Polska nie jest nękana przez kataklizmy. Jedynym kataklizmem jaki gnębi Polskę od lat, są idioci przy władzy."
Polecam!

• Historia / Polityka