Jeszcze dziwniejsza matematyka. Na granicy poznania

Okładka książki Jeszcze dziwniejsza matematyka. Na granicy poznania Agnijo Banerjee, David Darling
Okładka książki Jeszcze dziwniejsza matematyka. Na granicy poznania
2022-05-24
2022-05-24
Marcin Machnik
Matematyka

Okładka książki Dziwna matematyka. Podróż ku nieskończoności Agnijo Banerjee, David Darling
Dziwna matemat... Agnijo Banerjee, Da...
Okładka książki We Are Not Alone: Why We Have Already Found Extraterrestrial Life David Darling, Dirk Schulze-Makuch
We Are Not Alo... David Darling, Dirk...

Matematyczny widnokrąg

Pierwszy tom (*) efektu współpracy Darlinga i Banerjee był lepszy, bardziej przemyślany, iskrzył się ciekawymi pomysłami falowania między poglądowością, chęcią wciągnięcia czytelnika w dziwy matematyki i garścią formalnych składników królowej nauk. „Jeszcze dziwniejsza matematyka. Na granicy poznania” w każdym z tych dobrych elementów pierwszej części jest słabsza. Chyba autorom zabrakło pomysłu na dobór przykładów, pewne składniki pojawiały się w duplikatach, a wybór dominującego motywu geometrycznego nie do końca się sprawdził, szczególnie w połączeniu z kilkoma ‘przyszywanymi’ rozdziałami.

Z plusów, warto wymienić ostatni rozdział, stanowiący dyskusję nad uniwersalizmem matematyki czy fragment o realizowanych jako zabawki kształtach, których zachowanie bywa nieintuicyjne (polecam str. 200-208, szczególnie właściwości rogu Gabriela i bryły gömböc)(**). Wypada chyba wspomnieć też o próbie podania w sposób popularny (tylko częściowo udanej) liczb nadrzeczywistych, który jest tak nieskończenie więcej od rzeczywistych, że „nie ma tak dużego zbioru, żeby zawierał je wszystkie” (str. 114-116). Jednak większość esejów jest przegadana (o symetriach czy układaniu płytek),nie pasuje do opowieści (o mechanice kwantowej) lub nieciekawie opisuje konkretny detal (o bańkach mydlanych). Odwołanie do sztuki (jest Dürer, Escher, Dali i arabska Alhambra),jako dwukierunkowej inspiracji z matematyką, wypadło blado. A może to ja więcej oczekiwałem?

„Jeszcze dziwniejsza matematyka” podejrzewam, że powstała jako konsekwencja sukcesu pierwszej części. Tym razem autorzy nie przemyśleli konstrukcji rozdziałów, czasem zapominali o czytelniku, którego szczególnie w przypadku matematyki, trzeba umiejętnie ‘przyszpilić ciekawostkami’. Jeśli kogoś zaciekawi „Dziwna matematyka”, to zapewne powinien przeczytać i tę książkę, ale nie powinien liczyć na większy ładunek zrównoważonej dawki matematyki popularnej. Co prawda jest więcej ‘zabawowej wersji’ i takiej ‘praktycznej’, ale zabrakło przewodniej myśli i chyba całość pozostawia niedosyt.

DOSTATECZNE – 6/10

=======

* „Dziwna matematyka”; Darling D., Banerjee A.; Helion 2020

** Gömböc to pierwsza wypukła bryła (o jednorodnej gęstości),która ma jeden punkt równowagi stabilny i jeden niestabilny. Jej istnienie teoretycznie ‘wykoncypował’ wielki matematyk współczesny Władimir Arnold, a zrealizowali węgierscy matematycy-inżynierowie. Polecam na przykład taki filmik https://www.youtube.com/watch?v=rvVF5QWSYF4

Matematyczny widnokrąg

Gdy kogoś zmuszamy do nauki wtedy często osiągamy odwrotny efekt od zamierzonego. Jako matematyk zdecydowanie stwierdzam, że by zarazić kogoś miłością do nauki warto zrobić to przez zabawę, a nie sprawiając, że nauka kojarzy się tylko z przykrym obowiązkiem. Mnie nigdy do nauki nie zmuszano i dzięki temu kocham ją całym sercem i często śmieję się iż w moich żyłach płynie matematyka. Stąd nie zdziwi Was zapewne to, że gdy zobaczyłam książkę "Jeszcze dziwniejsza matematyka. Na granicy poznania" autorstwa Davida Darlinga i Agnijo Banerjee wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Helion, które słynie ze świetnych książek naukowych poświęconych często nauce programowania.

Książka jest niezwykle ciekawie napisana, a poruszone w niej idee matematyczne niezwykle mi się spodobały. Czternaście ciekawych rozdziałów, spośród których ciężko wybrać ten najciekawszy. Można w książce przeczytać między innymi o labiryntach; o liczbach, które rządzą wszechświatem; o symetrii oraz ujrzeć matematykę w sztuce. To tylko niektóre z zagadnień, które znajdziecie w tej książce. Przede wszystkim to co znajdziecie w tej niepozornej książeczce to to, że matematyka może być pełna zabawy i niezwykłych ciekawostek. Odnajdziecie tutaj również sposób by zaciekawić innych by chcieli podjąć się nauki poprzez zabawę. W książce można przeczytać o kilku znanych matematykach i co nie co się o nich dowiedzieć.

Ja jestem zachwycona tą książką. Można w niej ujrzeć jak prosta i banalna bywa matematyka, a później odkryć, że tak naprawdę matematyka wypełnia całe nasze życie i jest wszędzie! Ogromnie Wam polecam tą książkę. Sami się przekonajcie jak banalna może być królowa wszystkich nauk, czyli matematyka.

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo Biuru Prasowemu Grupy Helion.

• Domowa biblioteczka
  • Kontynuacje