To tylko myśl

Okładka książki To tylko myśl Amy Johnson
Okładka książki To tylko myśl
Amy Johnson Wydawnictwo: Wilcza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Just a Tought
Wilcza
2022-06-14
2022-06-14
Joanna Sobesto
psychologia myśli nawyki samorozwój rozwój osobisty pokochaj siebie zadbaj o siebie wolność umysł nauka dr Amy Johnson filozofia

Wszelkie książki psychologiczne i coachingowe jakoś nigdy nie były mi bliskie. Często, gdy po jakąś sięgam mam wrażenie, że traktuje o banalnym temacie, co lekko mnie irytuje. Wiem jednak, że są wielcy wielbiciele takich pozycji, którzy są w stanie wyciągnąć z takich książek cenne rady i naprawdę zmienić swoje myślenie.
Myślę, że właśnie dla takich osób jest TO TYLKO MYŚL od Dr Amy Johnson.

TO TYLKO MYŚL przedstawia sposób życia bez przejmowania się niepotrzebnymi myślami, które niejako zatruwają i zaśmiecają nasze umysły. Podoba mi się to, że autorka nie wciska na siłę, że każdego uratuje tylko pozytywne myślenie i pokazuje, że nie ma co się samemu okłamywać w różnych kwestiach.
To treściwa pozycja, która co prawda nie do końca do mnie przemówiła, ale myślę, że znajdzie swoich zwolenników.

Myślę, że właśnie dla takich osób jest TO TYLKO MYŚL...

„Umysły działają jak komputery: mechanicznie, linearnie i logicznie. Reprezentują myślenie dychotomiczne: coś jest albo czarne, albo białe.
W życiu biorąc pod uwagę rozważane tutaj prawidła, jest dokładnie odwrotnie. Życie nie toczy się zgodnie z wyznaczonym przez umysł linearnym przebiegiem. Rzeczywistość jest przepełniona odcieniami szarości. Skrzy się od paradoksów.”
To książka, która na pewno na długo zostanie w mojej głowie, a szczególnie słowa w niej zawarte. Nie wiem jak @wydawnictwowilcza to zrobiło, ale trafili w dziesiątkę, bo potrzebowałam tej lektury.
Nie będę Wam pisała o tym, że lepiej się poczujecie po jej przeczytaniu, albo że odmieni się Wasze życie. Ja po przeczytaniu tej książki chcę jednego. Chcę po prostu inaczej spojrzeć na swoje życie. To nie jest poradnik. To pozycja dla osób, które utknęły i błądzą w swoim własnym „ja”, które muszą nabrać dystansu do siebie i do życia, zrozumieć, że „To tylko myśl”.
Dość długo ją czytałam mimo, że nie jest obszerna. Czasami wracałam do pewnych fragmentów, innym razem zatrzymywałam się na chwile i czytałam całą stronę ponownie. Często tez musiałam ją odłożyć i pomyśleć, robiąc inną rzecz.
Polecam.

Zdarza Wam się myśleć "za dużo"? Analizować jakąś sytuację na miliony sposobów, albo kreować liczne scenariusze jakiegoś zdarzenia?

Mi owszem, bardzo często.
A gdybym powiedziała Wam, że nasz mózg ma tendencję do upraszczania, a myśli z powodu ich ciągłej zmienności wcale nie definiują ani rzeczywistości, ani tego kim jesteśmy?

Autorka tej książki skupia się przede wszystkim na tym, jak działa ludzki mózg. Pokazując, że myśli każdego z nas są wypadkową wdrukowanych przekonań i doświadczeń. Twierdzi, że myśli są tak bardzo zmienne, że wcale nie określają każdego z nas. A skoro tego nie robią, to możemy je nie tylko zmieniać, ale też programować.

Podczas lektury tej książki możemy dowiedzieć się, że jeśli znajdziemy się po(na)d myślą, odnajdziemy spokój. Bo tylko wtedy będziemy tak naprawdę szczerzy z samym sobą.

Przyznaję, że wiele wątków dało mi do myślenia. I mimo, że nie do końca przemawiają do mnie wszystkie zaproponowane tezy czy sposoby, to uważam, tę książkę za wartościową.
Myślę, że sporo z Was może dzięki niej odzyskać spokój.

Mi owszem, bardzo często.

Autorka tej książki skupia się przede...

Czym jest myśl? To impuls, energia, która przetacza się przez nasz umysł? A może to część naszego charakteru, która popycha nas do podejmowania poszczególnych zachowań?
Autorka książki pokazuje nam dość nowoczesne, żeby nie powiedzieć alternatywne, spojrzenie na nasz umysł, który z wiekiem robi się coraz mocniej zaprogramowany przez doświadczenia. Ale czy wychodzi nam to na dobre?

To tylko myśl. Kiedyś wykorzystani przez inną osobę, mamy mniejsze zaufanie do innych. Czy to czyni nas nieufnymi, czy może nasz mózg wie lepiej i pod pretekstem ochrony, na każdego patrzy "wilkiem"? Doktor Johnson w tej książce, chce nam uświadomić jak zmiana perspektywy może zmienić nasze życie. "Ja" jest ciągle takie samo, tylko przeszłość, wydarzenia z życia zaczynają to "ja" przerastać. Autorka ma dużo racji, bo rzeczywiście nasze lęki nie biorą się z nas, a z naszych mniej lub bardziej traumatycznych doświadczeń. Nie definiują nas jako osobę.

Długo zabierałam się za tą opinię, żeby nie umniejszyć temu poradnikowi, ale też nie wywindować oczekiwań w kosmos. Ta książka może zmienić wasze życie. Ale musicie podejść do niej ponad waszym umysłem, ponad uprzedzeniami i dać sobie ją na tapet jako pracę domową, która trzeba odrabiać codziennie. To tylko myśl.

Macie tak, że sobie coś wkręcajcie? Że przesadzacie i wmawiacie sobie, że jest dużo gorzej niż jest w rzeczywistości?🤭

„Nic nie jest aż tak poważne ani straszne, kiedy dostrzeżesz, że wszystko się zmienia. Każda myśl, każde uczucie, każdy przepływ energii – wszystko jest bezpieczne i zmienne. Tzn. wszystko poza tym, kim jesteś. Tylko to nigdy się nie zmienia”. To chyba najlepsza puenta tej książki.

Wydaje mi się że to książka dla praktycznie każdego. Bo ile razy nam się wydaje, że ktoś prawi nam komplementy po to żeby było miło? Że np. wcale nie mamy długich nóg albo ładnej sukienki? A jeśli ktoś się uśmiecha w naszą stronę, to pewnie przez pomyłkę albo po prostu mu wyszedł taki grymas na twarzy. To tylko myśl. Tak łatwo powiedzieć, tak trudno zrealizować.

Jesteśmy pewni, że to co myślimy to rzeczywistość, że tak jest na pewno. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że to czasami nasze wyobrażenie o rzeczywistości... każdy z nas czasem rani siebie poprzez namolne myśli, które tak naprawdę są tylko w naszej głowie. Życie działa zupełnie inaczej niż nam się wydaje. Dzięki autorce tej książki zrozumiałam że nie należy nas naprawiać, należy nas zrozumieć. Czy nie jest tak że widzimy tylko nasze błędy? A co jeśli zaakceptować że każdy je popełnia. Ba! Że się nimi nie przejmuje i bierze je za pewnik.

Tak wiele ciekawostek wyczytałam z tej książki i tak sobie myślę że będę miał o czym rozmyślać przez najbliższy tydzień.

„To tylko myśl” autorstwa Amy Johnson to naprawdę świetnie napisany poradnik pod którego jestem ogromnym wrażeniem. Całość czyta się bardzo przyjemnie, bo nawet pomimo, że mamy do czynienia z językiem specjalistycznym to jednak nie jest on przytłaczający. Z całą pewnością książka ta odbiega od większości poradników i wychodzi jej to zdecydowanie na plus. Autorka ma nie tylko bardzo mądre podejście do sprawy, ale i ukazuje zupełnie odmienne poglądy niż wielu psychologów czy terapeutów.
Autorka uświadamia nam, że osiągnięcie spokoju ducha wcale nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać. Dzięki swojej książce stara się nam pomóc zmienić nawyk negatywnego myślenia i pogodzić z wewnętrznym krytykiem. Pozwala nam zrozumieć umysł i odpędzić na dalszy plan myśli, które ciągną nas w dół. Tak naprawdę książka ta daje nadzieję na zmianę własnego życia i przynosi swego rodzaju ulgę oraz ukojenie.

„To tylko myśl” jest książką tak naprawdę dla każdego z nas. Jest dla każdego, kto pragnie odmienić swoje życie i uzyskać kontrolę nad własnym umysłem. Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Wilcza publikuje na naszym rynku wydawniczym tak cudowne perełki.

Uwielbiam tę książkę. Zazwyczaj mam słabość do pozycji, z którymi pracuję, ale tu nie o to chodzi, ona po prostu przyniosła mi ulgę :) Mam nadzieję, że pomoże też tak samo innym: poradzić sobie z lękami, niepotrzebnymi rozkminami i rozpoznawać, kiedy umysł robi wszystko, by nas chronić, tyle że metodami niezbyt mądrymi, przez które na przykład popada w nałogi. To piękna w treści, mądra książka.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Myślałam, że po przeczytaniu "Krótkiej książki o wielkiej zmianie" tejże autorki, już wszystko wiem. Moje życie zaczęło układać się o wiele piękniej i spokojniej. A tu taka niespodzianka; życie jest jeszcze prostsze niż myślałam, jeszcze piękniejsze... Bardzo jestem wdzięczna wydawnictwu Wilcza za te cudowne publikacje i za niesienie iskierki nadziei. A to co prezentują książki, naprawdę stawia współczesną psychologię na głowie. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tak mądrym podejściem jak to. A przeczytałam w swoim życiu naprawdę dużo książek psychologicznych, samorozwojowych itd, o terapii nie wspomnę. Nic nie pomogło mi jak to. Dziękuję!

• Przeczytane 2022
  • Odkryć siebie, w tym momencie
  • Człowiek - psycho i socjologicznie
  • Psychologiczne książki do kupienia