Tatry i Podtatrze pełne wrażeń

Okładka książki Tatry i Podtatrze pełne wrażeń Krzysztof Bzowski, Jan Krzeptowski - Sabała
Okładka książki Tatry i Podtatrze pełne wrażeń
Krzysztof BzowskiJan Krzeptowski - Sabała Wydawnictwo: Bezdroża Seria: ActiveBook turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
ActiveBook
Bezdroża
2022-06-01
2022-06-01
Tatry Turystyka Polska

Okładka książki Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność Krzysztof Bzowski, Magdalena Stefańczyk
Polska na kole... Krzysztof Bzowski, ...
Okładka książki Góry Polski. 43 nieoczywiste trasy na jeden i na kilka dni Mariola Borecka, Krzysztof Bzowski, Jan Czerwiński, Natalia Figiel, Paweł Klimek, Marcin Winkiel
Góry Polski. 4... Mariola Borecka, Kr...

Chyba większości osób Tatry kojarzą się z Morskim Okiem, co roku wybiera się tam ogrom turystów, ale te góry mają dużo więcej do zaoferowania i jest również wiele innych pięknych miejsc, które warto odwiedzić.
Tatry można zwiedzać na dwa sposoby, pieszo lub rowerem, jedna, jak i druga metoda ma swoje plusy i minusy, więc każdy sam powinien zadecydować o tym, jak woli spędzić swój czas. Pieszo warto zobaczyć Dolinę Chochołowską, Giewont, najlepiej ze szczytu oraz Czarny Staw pod Rysami. Na trasie rowerowej można zobaczyć Kościół w Dębnie, Przełęcz nad Łapszanką i Rzepiska oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Będąc w Tatrach, koniecznie też trzeba spróbować atrakcji dla aktywnych, czyli wspinaczki, zwiedzania jaskiń, lotu widokowego, a nawet raftingu i kajakarstwa górskiego.
Po przejrzeniu całości czuje się dobrze przygotowana do wycieczki w tym kierunku, bardzo chcę jeszcze raz zobaczyć Morskie Oko, ale cały czas odkładam to w czasie, ponieważ wiem, że z dwójką małych dzieci byłoby ciężko. Tatry oferują bardzo wiele, ale też trzeba być dobrze przygotowanym, chodzenie po górach to nie wycieczka w klapkach, a raczej wspinanie się w odpowiednim stroju, więc oprócz zaplanowania trasy należy też spakować odpowiedni ekwipunek.
Jestem pod wrażeniem tych wszystkich, pięknych ilustracji tak bardzo oddają one klimat gór i te cudowne widoki, których nie da się zapomnieć, aż ma się ochotę zobaczyć to wszystko na żywo. Ogromnym plusem są wyznaczone trasy, możemy zrobić sobie plan wycieczki z miejsca, w którym się zatrzymamy i po kolei odwiedzać dane miejscowości i atrakcje turystyczne, dzięki temu można odkryć wiele ciekawych miejsc, których pewnie byśmy nie zobaczyli.
Do mojej kolekcji dołączył kolejny wspaniały activebook, który na pewno lepiej pozwoli odkryć mi Tatry oraz całą okolicę i dzięki niemu nic nie przegapię.

Wychodząc w góry lubię mieć wszystko zaplanowane, dlatego od jakiegoś czasu bardzo chętnie sięgam po przewodniki, szczególnie te wydawane przez Wydawnicto Bezroża.

Całkiem niedawno premierę miały przewodniki z nowej serii Activebook - "pełnych wrażeń" dla turystów bardziej aktywnych. W moje łapki wpadł oczywiście tom "Tatry i Podtatrze", autorstwa dwóch fantastycznych Panów, których inne publikacje też mam na półce i bardzo polecam (szczególnie "Tatry Zachodnie").

Na wstępie muszę koniecznie wspomnieć o świetnym wydaniu tego przewodnika. Szata graficzna jest bardzo przyjazna dla oka, układ tekstu przejrzysty, fotografie zachwycają, a mapy są bardzo dokładne i wydrukowane w dobrej jakości (choć ja zawsze wolę mieć przy sobie również klasyczną mapę, to te w książce również dają radę!). Całość podzielona jest na 4 części, mamy tutaj długie i wymagające trasy w Tatrach Wysokich i Zachodnich (oraz jedną w obrębie Tatr Bielskich),z Orlą Percią na czele, następnie znacznie krótsze, często przyjazne dla dzieci, propozycje wycieczek w Tatrach Reglowych i na Podtatrzu, zróżnicowane trasy rowerowe oraz ciekawe przykłady innych aktywności, których można spróbować w regionie (np. via ferraty, skitury, eksploracje jaskiń).

Prawie wszystkie z 45 proponowanych wycieczek wzbogacone są w rozmaite ciekawostki przyrodnicze, historyczne, czy geograficzne. Przy każdej znajdziemy informacje o jej największych atrakcjach, typie, długości i przewyższeniu trasy oraz czasie, jaki musimy poświęcić na jej przejście/przejechanie, a do tego przydatne porady i wskazówki autorów. Dodatkowo pomiędzy poszczególnymi trasami można znaleźć ciekawe teksty m.in. o tatrzańskiej przyrodzie lub geologicznej historii Tatr. Jedyne czego mi odrobinę zabrakło to wykresów przewyższenia. Świetną opcją są natomiast kody QR, dzięki którym trasę każdej wycieczki możemy prześledzić na telefonie.

"Tatry i Podtatrze pełne wrażeń" to doskonała propozycja dla wszystkich poszukujących ciekawych doświadczeń, spragnionych górskich przygód, pięknych widoków i mających w zanadrzu spore pokłady energii. W pierwszej części są prezentowane trasy, na które trzeba przeznaczyć nawet ponad 10h, a przewyższenie często przekracza 1500 m, a w przypadku Orlej Perci nawet 2000 m. Wybór wycieczek jest ogromny i zróżnicowany, zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie. Przewodnik będzie idealnym wyborem dla wszystkich, którzy planują spędzić intensywny, aktywny i pełen wrażeń pobyt w najwyższym paśmie Karpat i okolicy. Ja na pewno skorzystam (mam nadzieję, że jeszcze w tym roku),a Wam ogromnie polecam!

• Przeczytane w 2022
  • Biblioteka Piękna