Powiedz pszczołom, że odszedłem

Okładka książki Powiedz pszczołom, że odszedłem Diana Gabaldon
Okładka książki Powiedz pszczołom, że odszedłem
Diana Gabaldon Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Obca (tom 9) literatura obyczajowa, romans
Obca (tom 9)
Go tell the bees that I am gone
Świat Książki
2022-09-07
2022-09-07
Agnieszka Myśliwy, Alina Patkowska, Dorota Stadnik
podróż w czasie Ameryka

Kolejne tomiszcze serii za mną. Jak zawsze uważam, że całość można było zamknąć w 300, maks 400 stronach. Ale autorka najwyraźniej lubi, kiedy jej książki zawierają w większości bezsensowną i niepotrzebną do niczego treść. Niby wtłacza trochę historycznego tła, codzienności ludzi z XVIII wieku, przypadkowych problemów z którymi się mierzą, ale wszystko to jest takie płytkie i często oderwane od fabuły, że nie wiem co czytam i po co. Fabuła nie drgnęła praktycznie w ogóle, mimo że sytuacja się zagęszcza i jak zwykle karmieni jesteśmy serią nieprzypadkowych przypadków, które w rzeczywistości nie miałyby prawa się przydarzyć. Gabaldon plecie jakiś wzór z tych swoich nici, ale robi to strasznie powoli i po drodze nieudolnie, niestety.

Strasznie dużo w tym tomie o śmierci i umieraniu, co jak się okazuje ma nas przygotowywać na niedoprowadzony do końca plot twist z końcówki książki. Zaczynam czuć, że postacie są po prostu nieśmiertelne, natomiast ich przeciwnicy czy wręcz wrogowie są jak najbardziej pokonalni, bo są źli oczywiście. Druga rzecz która mnie irytowała już od jakiegoś czasu, ale tutaj przechodzi wszelkie granice, to mądrość dzieci. Nie dość że dwójka z nich podróżuje w czasie i o tym z nikim nie rozmawia, bo przecież dzieci rozumieją jakie to ważne, wiadomo, to jeszcze są w stanie idealnie przeskakiwać życiami między XVIII a XX wiekiem, jakby nie robiło to dla nich żadnej różnicy. Koń czy samochód, szkoła czy polowanie - jedno i to samo dla dziecka. Są też niesamowicie inteligentne, czujne, łapią wszystko w lot, mają niebywałą intuicję, no coś niesamowitego. I tyczy się to nie tylko Jema i Mandy, ale kilku innych również. Jest to momentami zabawne, wygląda to tak jakby autorka sama nie miała dzieci albo nie miała z żadnymi nigdy styczności, stąd takie dziwne opisywanie ich zachowania. Jak na to jaka ta książka jest kobylasta bardzo mało tutaj opisów dotyczących przeżyć wewnętrznych bohaterów, ich rozterek, traum, bóli, które przecież są im ciągle serwowane. A jeśli już coś się dzieje (przykładem może być tutaj śmierć jednej z bohaterek i przygotowania do jej pogrzebu) to temat jest najpierw rozdmuchiwany do niebotycznych rozmiarów, a potem gwałtownie ucinany. Na co to komu w takim razie? Przez to postacie wydają się być jakimiś pacynkami, bezmyślnymi i bez większych pokładów głębszych emocji. To tworzy jakąś strasznie dziwną otoczkę, która drażni i sprawia że przestajemy im wierzyć czy przywiązywać wagę do tego, co robią. A chyba nie o to chodzi w serii kręcącej się wokół życia kilku postaci?

Mimo tego wszystkiego, przyznam że nie był to najgorszy tom. Nie znudził mnie bo ciągle coś tam się działo i miałam nadzieję, że będzie to ważne fabularnie a prawie nigdy nie było, niestety. Cieszę się że mamy więcej Williama i Lorda Johna czy jego rodziny, dało to lekki powiew świeżości tej serii, tym bardziej że autorka skutecznie eliminuje bohaterów nie będących rdzeniem serii co działa mocno na niekorzyść tej historii. Przyznam że odczułam ulgę gdy zamknęłam ten tom, a jednocześnie byłam niemile zaskoczona, że wcale nie jest on ostatni i szykuje się kolejna cegła… mam nadzieję że tym razem autorka zdecyduje się na zamknięcie serii i zrobi to w miarę zgrabnie, bo jak znowu ma zamiar wydać tysiąc stron to niech tym razem dobrze je wykorzysta i podomyka wszystkie wątki. Trzymam za nią kciuki… A ten tom polecam tylko i wyłącznie fanom serii albo osobom jak ja, czekającym na jej koniec ;)

Świetna, ale tak jak jej poprzedniczki strasznie nierówna. Są momenty, od których nie można się oderwać, ale są też i takie, które są ekstremalnie nudne. Oczywiście musiała się skończyć w najmniej odpowiednim momencie i teraz będę musiała czekać na kolejny tom, który jeszcze nie powstał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najbardziej niepotrzebna część ze wszystkich. Niby coś się działo, ale po głębszym przemyśleniu nic ważnego nie wniosła ta część do całości sagi. Choć nadal mam duże oczekiwania w stosunku do ostatniej części.

Ech to była uczta, ostatnie strony przyniosły sporo emocji :) czekam na więcej

Ech to była uczta, ostatnie strony przyniosły sporo emocji :) czekam na więcej

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kocham tą sagę!! Zakonczenie jak zawsze zaskakujące, aż boję się myśleć ile przyjdzie czekać na kolejny tom.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

długo czekałam na przeczytanie ale jakoś mnie nie porwała :( masą (może ciekawych, ale czy tak potrzebnych?) opisów, niby coś się dzieje ale tak rozmyte w tej ilości kartek , że momentami przynudza, czekam z niecierpliwością na ostatni tom, mając nadzieję na ciekawe zakończenie serii

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam słabość do tej serii,ale to nie pierwsze tomy ,akcja rozwleczona i momentami nudnawa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwielbiam wracać do świata Outlandera.

Uwielbiam wracać do świata Outlandera.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

A miałam nadzieję,że to już koniec...

A miałam nadzieję,że to już koniec...

Uwielbiam tę serię!!

Uwielbiam tę serię!!