Zbuntowana komórka. Rak, ewolucja i tajniki życia

rak choroba

Wyróżniona opinia i

Zbuntowana komórka. Rak, ewolucja i tajniki życia

przeczytanych książek 838 napisanych opinii 630

Całkiem ciekawa pozycja, zaskoczyło mnie przedstawienie rozwoju raka w kontekście ewolucji. Wcześnie tak nie myślałem o komórkach rakowych.

Nie jestem w stanie przejść obojętnie nad treścią tej książki, tym bardziej, że perspektywy, związane z leczeniem nowotworów okazują się niezbyt optymistyczne. Autorka chłodzi entuzjazm, związany z nowymi kuracjami, lekami, a także udowadnia, że rak, to nie problem naszych czasów, ale raczej złożoności świata, wydłużającego się życia i związanych z tym zakłóceń w równowadze ustrojowej, zwiększenia prawdopodobieństwa mutacji. Także jednak stylu życia. Fascynująca lektura, pełna historii pacjentów, opisów eksperymentów i oczywiście refleksji autorki - dziennikarki naukowej.

Książka w odniesieniu do tematyki onkologicznej, towarzyszącej jej aury strachu i nieodzownego bogactwa biologicznych i medycznych faktów stara się zmiksować je w przystępny koktajl pozwalający oswoić przerażającą istotę nowotworów. Trzeba przyznać, że autorce udaje się to uczynić w sposób wciągający i wręcz rzadko spotykany w popularnonaukowej literaturze medycznej, gdyż pomimo braku typowego zabiegu w takich pozycjach (tj. oparcia się na anegdotach i omówieniach przypadków klinicznych) pozycję połyka się strona po stronie z oczekiwaniem na więcej. Szczerze polecam.

Niesamowicie interesująca książka. Autorka w prosty i przystępny sposób tłumaczy jak powstają komórki rakowe, jak wygląda leczenie i jakie są szanse na przeżycie. Porównuje procesy zachodzące w komórkach nowotworowych do procesów ewolucyjnych oraz szuka przykładów w samej faunie i florze. Jest tyle informacji, że książkę musiałam czytać etapami. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno informacji zawartych w książce jak i ogromnej wiedzy autorki. Ogromnie polecam!

Strasznie nudna, pełna powtórzeń. Przeczytałam 1/3 i miałam wrażenie, ze czytam to samo, tylko za każdym razem inny szyk zdań. Ze 140 stron nie dowiedziałam się nic więcej, niż można w 2 minuty przeczytać na dowolnym portalu w artykule o przyczynach nowotworów. Strata czasu, radzę odpuścić.
Polecam w zamian „Cesarz wszech chorób - biografia raka”.

Polecam w zamian „Cesarz wszech chorób - biografia raka”.

Znakomita książka, w żadnym razie nie wtórna wobec wcześniej wydanych pozycji - dzięki wysokim kwalifikacjom naukowym, Autorka opisuje stan nauki nie na podstawie innych publikacji popularnonaukowych, ale na podstawie bieżących odkryć i rozmów z czołowymi naukowcami. Dowiedziałam się mnóstwa rzeczy, o których wcześniej nigdzie indziej nie czytałam. Jednocześnie jest ona dość przygnębiająca, zwłaszcza jeśli samemu jest się chorym, lub towarzyszy się komuś bliskiemu w zmaganiach z tą okrutną chorobą... Rak jest sprytny, tym gorzej dla nas...

Istnieje minimalna ilość organizmów, które nie chorują na raka. Nowotwory to po prostu jedna wielka zaraza – ale nie tylko dzisiejszych czasów, bowiem towarzyszyły nie tylko ludziom, ale i większości gatunków, już od dawien dawna. Mówi się, że każdy z nas nosi w sobie potencjalne komórki rakowe, że dziedziczymy po rodzicach pewne predyspozycje do zapadania na różne choroby, a jeden uniwersalny „gen raka” po prostu nie istnieje. Dlaczego zatem niektórzy chorują, a inni nie? Dlaczego na jednych działa chemioterapia, a innym sieje tylko dodatkowe spustoszenie w organizmie? Jak z nowotworami radzą sobie inne gatunki? Tego wszystkiego, a i o wiele więcej, dowiecie się z książki Kat Arney.
Muszę przyznać, że to dzieło to jedna z najbardziej kompleksowych, ale i najbardziej przystępnych w odbiorze książek o nowotworach. Arney ogrom wiedzy zaprezentowała w naprawdę prosty i nieskomplikowany sposób, ale dała też niesamowicie rozległy obraz obecnego stanu wiedzy na temat raka, genetyki, ewolucji czy potencjalnych terapii. To nie tylko opowieść o tym, jak ludzie zmagają się z tym problemem, to także ogrom ciekawostek biologicznych – dowiecie się, które organizmy nigdy nie zapadają na nowotwory, jak wygląda genetyka potencjalnego guza, jak to się dzieje, że pewne terapie są skuteczne, a inne nie, jak w ogóle dochodzi do tego, że ta tytułowa zbuntowana komórka wchodzi na drogę nowotworową… Naprawdę mnóstwo ciekawych informacji czeka na Was w środku tej książki!
To nieco inne spojrzenie na raka jako chorobę – nie wiem, czy innowacyjne, ale zdecydowanie dające zupełnie inny obraz tej choroby. Być może to właśnie takie zrewolucjonizowanie myślenia jest potrzebne lekarzom, którzy starają się leczyć swoich pacjentów. Ujęcie w kontekście ewolucyjnym i genetycznym, bowiem te dwa aspekty są przecież nieodzownym elementem życia i biologii samej w sobie. Nie da się też ukryć, że szereg nowych odkryć, jak chociażby słynna obecnie na całym świecie technika CRISPR/Cas9, są obiecującym narzędziem do wprowadzania nowych metod leczenia. Świat brnie naprzód, podobnie jak i dostępna wiedza oraz nowoczesne technologie – trzeba tylko łączyć ze sobą różne dziedziny, a być może w końcu osiągniemy sukces i tak nie będzie już taki straszny.
Przyznaję, że książka wywarła na mnie naprawdę genialne wrażenie. Jako doktor nauk biologicznych, jestem dosyć blisko zaznajomiona z genetyką i ewolucją (bo to właśnie tego między innymi dotyczyła moja rozprawa),dlatego moja wiedza z tego zakresu raczej się nie poszerzyła, ale i tak jestem pod ogromnym wrażeniem sposobu, w jaki Kat Arney zaprezentowała taki ogrom wiedzy i zebranych z wielu dobrych źródeł informacji. Może i ta książka nie zwiększyła mojego poziomu orientacji w tym temacie, ale mimo wszystko czytanie jej było niesamowitą przyjemnością. Po prostu ta forma, ten sposób przekazu i prezentacji tematu, ta pasja… Wszystkie książki popularnonaukowe powinny być pisane w taki sposób! Przewspaniała!

Kiedy dostałam propozycje recenzji tej książki, wiedziałam, że muszę się zgodzić. Liczyłam na solidną porcję literatury popularnonaukowej i nie zawiodłam się.

Książka jest napisana przez kobietę o zdumiewającym dorobku naukowym. Oprócz doktoratu z genetyki rozwojowej od lat zajmuje się dziennikarstwem naukowym. Potrafi dotrzeć w swoich rozważaniach do każdego.

Autorka przedstawia dokładny obraz tego, co się dzieje w organizmie, który ma raka - jak postępuje choroba, jakie są metody leczenia i rokowania.
Najważniejsze pytanie już od początku wybrzmiewa w głowie: ,,Dlaczego ktoś nagle zaczyna chorować na nowotwór?"
Najgorsze są przypadki nieuleczalnych nowotworów u dzieci.
Nie ma gwarancji, że podjęta terapia pomoże. Organizm jest coraz słabszy, a guzy najczęściej wracają.

,,Rak powstaje, gdy komórka podchwytuje mutację genetyczną i zaczyna się mnożyć poza kontrolą"

Ważne jest wczesne wykrycie i zahamowanie możliwości przerzutów.

Istnieje kilka gatunków, które są rakoodporne. Gąbki poddane wielkiemu promieniowaniu - które zabiłoby każde inne zwierzę i człowieka - żyją jak gdyby nigdy nic.
Badania tych małych i prymitywnych zwierząt mogą dać cichą nadzieję na jakiś przełom.

Dawno nie czytałam książki z tak dużym zainteresowaniem. Wykorzystałam ponad 30 znaczników, zakreślałam najważniejsze informacje dotyczące genetyki, postępów w leczeniu na przestrzeni lat, nieudanych pomysłów i radykalnych okaleczających operacji.

𝑍𝑏𝑢𝑛𝑡𝑜𝑤𝑎𝑛𝑎 𝑘𝑜𝑚ó𝑟𝑘𝑎 zasługuje na 10/10 ⭐

Autorka...

„Historię o raku należy opowiedzieć na nowo – nie o ciele obcym, które musimy usunąć z orbity, ale nieodłącznej właściwości wielokomórkowego życia. Musimy go zrozumieć z perspektywy ewolucji i ekologii krajobrazu naszych ciał”.

Tak pisze o raku Kat Arney – genetyczka i nagradzana pisarka popularnonaukowa w swojej książce „Zbuntowana komórka. Rak ewolucja i tajniki życia” i muszę przyznać, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie i teraz kiedy patrzę na nowotwór jej oczami, widzę wyraźnie, dlaczego jest wciąż jednym z naszych najgroźniejszych przeciwników i dlaczego jesteśmy tak daleko w tyle ścigając się z nim o życie.

To jest książka, która zmienia perspektywę, która pozwala pojąć, z jaką łatwością nowotwory korzystają z genetycznych, wielokomórkowych i ewolucyjnych reguł. Kat Arney krok po kroku tłumaczy, na czym one polegają i dlaczego droga do ich zrozumienia była i jest tak wyboista i trudna. Postrzeganie raka, jako złożonego systemu podlegającego zmianom środowiska, jakim jest nasze ciało wydaje się naprawdę logiczne, a jednak potrzeba było tak wiele czasu, by medycyna podążyła właśnie w tym kierunku.

Tak opowiedziana historia raka, obalająca mity narosłe wokół niego i pokazująca, czym tak naprawdę jest, na pewno nie sprawi, że przestaniemy się go bać, ale przynajmniej zaczniemy rozumieć jego mechanizmy. Kat Arney daje nadzieję, że w końcu naukowcy próbują właściwie rozpracowywać, wydawałoby się niepokonanego przeciwnika i jest szansa, że uda im się wyszukać jego słabe strony, by w końcu zacząć wygrywać małe bitwy. A te mogą nas doprowadzić do tej najważniejszej rozgrywki, w której możemy wygrać życie wolne od raka.

Większość z nas ma jakieś doświadczenia związane z rakiem i stratą. Ta książka jest dla każdego z nas.

Tłumaczenie: Piotr Królak

Dziękuję @wydawnictwo_marginesy za egzemplarz do recenzji.

Kat Arney stawia trudne pytania, jest odważna, a jednocześnie pełna pokory. Pisze przystępnie o trudnych tematach i zawiłościach ludzkiego organizmu.

Ukazuje piękno życia i przemijania

Ukazuje piękno życia i przemijania

• Literatura faktu
  • Popularnonaukowe
  • Wyzwanie LC 2022

Dodaj cytat z książki Zbuntowana komórka. Rak, ewolucja i tajniki życia