Oswoić Hiszpanię. Tom III

Okładka książki Oswoić Hiszpanię. Tom III Joanna Lessnau
Okładka książki Oswoić Hiszpanię. Tom III
Joanna Lessnau Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Oswoić Hiszpanię (tom 3) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Oswoić Hiszpanię (tom 3)
Novae Res
2022-11-18
2022-11-18
Hiszpania podróże literatura podróżnicza

Okładka książki POSTscriptum. Antologia 1/2015 (7) /gracjana/, Elżbieta Barańska, Elżbieta M. Będkowska-Adamczyk, Aniela Birecka, Michał Witold Gajda, Leon Gutner, Małgorzata Halman, Ewa Janowska, Mirosław Kaczmarek, Witold Kiejrys, Bożena Kluszczyńska, Lidia Kowalczyk, Lila Kucfir, Joanna Lessnau, Jadwiga Łowkis, Lila Helena Metryka, Zbigniew Michalski, Czesława Mileszko, Marek Olszewski, Aleksander Osiński, Zygmunt Marek Piechocki, Katarzyna Piotrowska, Maria Polak, Stefan Rydel, Halina Sułek-Kobiela, Leszek Wlazło, Stanisława Żak, Grażyna Izabela Zarębska, Danuta Zasada, Irena Maria Zborowska, Mariusz Andrzej Żłobiński, Lidia Żuchowska
POSTscriptum. ... /gracjana/, Elżbiet...
Okładka książki POSTscriptum. Antologia 1/2013 (06) Janusz Barwacz, Elżbieta M. Będkowska-Adamczyk, Ustina Burescu, Ferdynand Głodzik, Leon Gunter, Małgorzata Halman, Ewa Janowska, Mirosław Kaczmarek, Jan Stanisław Kiczor, Witold Kiejrys, Bożena Kluszczyńska, Lidia Kowalczyk, Lila Kucfir, Łucja Kucińska, Joanna Lessnau, Jadwiga Łowkis, Zbigniew Michalski, Czesława Mileszko, Aleksander Osiński, Izolda Otorowska, Joanna Otorowska-Duda, Zygmunt Marek Piechocki, Maria Polak, Marzena Przekwas-Siemiątkowska, Damian Sawa, Maryla Stelmach, Halina Sułek-Kobiela, Wojciech Szczurek, Leszek Wlazło, Stanisława Żak, Danuta Zasada, Irena Maria Zborowska, Mariusz Andrzej Żłobiński, Lidia Żuchowska
POSTscriptum. ... Janusz Barwacz, Elż...

Niedziela zapukała i nieśmiało sie przywitała. Słoneczną pogodę przyniosła, zapraszamy ją: rozgość się. ☀️☀️☀️

A może by tak w podróż udać się, gdzieś całkiem niedaleko, gdzie klimat inny zupełnie jest.

„Oswoić Hiszpanię. TOM III” Joanny Lessnau to zdecydowanie coś więcej niż zwykły poradnik podróżnika 🇪🇸🇪🇸

Razem z Joasią, jej mężem i synem podążamy trasą, ukazującą nam zakamarki i największe zabytki wielkiego miasta ale i spokojnych peryferiów Hiszpanii.

Barcelona to miasto historia. Ogrom niesamowitość, unikatowych budowli oraz tętniące życiem ulice. Razem podziwiamy i doświadczamy. Wyczuwamy atmosferę i dosłownie przenosimy się w tą pełną barw krainę. Mozaiki, potrawy, tłumy ludzi. Chciałoby się wszystkiego „dotknąć” i nad wszystkim choć chwilę się zadumać…

Kolejny przystanek to jedna z prowincji Alicante-Hondón de las Nieves. Wzgórza, plantacje winogron, mniej zabudowań, spokojniejsze okolice.
Można tu wypocząć i jednocześnie poznać wiele hiszpańskich perełek.
I choć głównym celem jest udział w festiwalu muzycznym to okolice potrafią zachwycić i zauroczyć.

Tak wiele oferuje Hiszpania, tak wiele pięknych i urokliwych miejsc skrywa.
I choć samemu i autorce trudno przejechać ją wzdłuż i wszerz to małymi kawałkami możemy ją poznawać i smakować.

Razem z Joasią, jej mężem i synem podążamy trasą, ukazującą nam...

Na półkach: , , , , , , ,

Na przełomie zimy i wiosny 2020 roku miałam okazję pierwszy raz spotkać się z publikacją Joanny Lessnau, w której relacjonowała swoją podróż (wraz z mężem i synem) po Półwyspie Iberyjskim, podczas której odkrywała tajemnice, sekretu i zakamarki Hiszpanii. Mniej więcej rok później ukazała się kontynuacja dotycząca eksploatacji tego pięknego kraju, a właściwie jego północnej części (którą uwielbiam). Tym razem autorka wraz z rodziną zabiera nas na południe. Czy warto wybrać się w tę podróż?

Jak wiecie, książki podróżnicze połykam w ilościach hurtowych. Warunkiem koniecznym jest tylko to, by treść dała się czytać i sprawiała przy tym ogrom przyjemności. Gniotom mówię stanowcze nie. I choć początki przygody z Joanną Lessnau nie były najłatwiejsze (o tym przeczytacie w recenzji pierwszego tomu),to dalsze wycieczki były miło spędzonym czasem, który jeszcze mocniej rozkochał mnie w tym kraju.

Trzeci tom to przygoda na południu Półwyspu Iberyjskiego, a dokładniej w „stolicy” Katalonii – Barcelonie – mieście o wielu twarzach i odsłonach, które rokrocznie przyciąga miliony turystów. Joanna Lessnau również dała się oczarować temu miastu, a w sumie chyba architekturze. Szczególnie upodobała sobie szlak Antonio Gaudiego, który na przełomie XVIII i XIX wieku sprawił, że Barcelona stała się dużo ciekawsza, niż ktokolwiek wówczas mógłby przypuszczać. Jego geniusz można podziwiać na przykładzie Sagrady Familii, której ukończenie budowy przewiduje się na 2026 rok, czy budynków Casa Vicens lub Casa Milà.
Ale Barcelona to nie tylko Gaudi i jego budynki, ale również ludzie i kuchnia. Autorka nie omieszkała „wyciągnąć” od tubylców ciekawych historii związanych z miastem oraz skosztować potraw, które wpisują się w katalońskie podniebienie.

Kolejne „etapy” wycieczki to Hondas de las Nieves oraz Fuente del Alga, a właściwie okolice tych lokalizacji. Jak wiadomo, dobrze jest mieć jakiś stały punkt, w którym można bezpiecznie zostawić swoje rzeczy, by móc z lżejszą głową oddać się eksploracji nieznanych zakątków.
Jedna z tych lokalizacji związana była z serią koncertów, w których chciała uczestniczyć Joanna Lesnau, drugie to bardziej przypadek, ale jakże cudowny przypadek. Niezależnie jednak od tego, które miejsca były pisane autorce, a które pojawiły się na jej drodze przez przypadek, każde wniosło coś nowego do jej życia. Historie, ciekawe muzea i miejsca, które warto odwiedzić, gdy zwiedza się Hiszpanię na własną rękę i chce się poznać to jej oblicze, do którego docierają tylko ci, którzy potrafią szukać i są ciekawi tego, co ten kraj ma im do zaoferowania poza pięciogwiazdkowymi hotelami z basenem. ;)

Tak jak w poprzednich tomach, tak i tu znajdziecie zdjęcia z miejsc, które odwiedziła autorka wraz z mężem i synem. Tym razem jest ich zdecydowanie mniej niż uprzednio. Trochę szkoda, ale z drugiej strony... Czy nie lepiej samemu zobaczyć wszystko to, o czym pisze Joanna Lessnau?
Tym bardziej chce się skapować walizkę i wyruszyć jej śladami, by zobaczyć to, co ona.

Jeśli ciekawi Was, co Hiszpania ma do zaoferowania turystom i miłośnikom języka hiszpańskiego, to koniecznie sięgnijcie po wszystkie trzy części Oswoić Hiszpanię. Znajdziecie w nich bowiem wskazówki dotyczące miejsc, które warto odwiedzić i przekonacie się, że często warto zboczyć z głównej trasy, bo wówczas można trafić w naprawdę niesamowite i magiczne miejsca i poznać dany zakątek od środka.

Z racji tego, że pandemii znacznie utrudniła mi podróżowanie nie tylko po kraju, ale również za granicę postanowiłam nie narażać zdrowia podczas planowania takich wycieczek. Z tego też powodu możliwość odwiedzenia hiszpańskich miast na żywo znacznie przesunęła się w czasie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań odnośnie tego, by w podróż móc wybrać się na kartach kolejnych powieści. Tak też postanowiłam zrobić i mój wzrok padł na wydanie ,,Oswoić Hiszpanię" Joanny Lessnau, które stanowi trzeci tom serii.

Jestem przekonana, że zawsze warto jest poszerzać swoje podróżnicze horyzonty. Nie trzeba jednak wybierać się w żadną prawdziwą podróż, by móc dowiedzieć się więcej o danym kraju. Niewątpliwie bardzo dobrą propozycją skierowaną do turystów chcących wybrać się książkowo do tego kraju jest ,,Oswoić Hiszpanię" Joanny Lessnau. Razem z trójką bohaterów w sposób i w czasie przystosowanym do konkretnego odbiorcy istnieje możliwość wzięcia udziału w takiej wyprawie.

Zapoznawanie się z literaturą podróżniczą jest genialną okazją do tego, by móc dowiedzieć się więcej o kraju, który znajduje się w kręgu zainteresowań konkretnej osoby lub też takim do którego chce się wybrać w ciągu najbliższych lat. W ,,Oswoić Hiszpanię" Joanny Lessnau mamy okazję zwiedzać właśnie ten kraj i już teraz mogę zapewnić, że była to bardzo udana książkowa podróż. Mam nadzieję, że kiedyś odbędę tę realną.

• Reportaże
  • Legimi fakt