Krecie Miasto

32 min.
Anna Kierejewska
kret picturebook ilustracje moletown

Okładka książki Niesforne Ziarenko Jory John, Pete Oswald
Niesforne Ziar... Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Lodówka Zosi Lois Brandt, Vin Vogel
Lodówka Zosi Lois Brandt, Vin Vo...
Okładka książki Pola na rowerze Magdalena Kozieł- Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Pola na rowerze Magdalena Kozieł- N...
Okładka książki Z pamiętnika babci Ellen DeLange, Ilaria Zanellato
Z pamiętnika b... Ellen DeLange, Ilar...

Sympatycy literatury dziecięcej wiedzą na pewno kim jest Torben Kuhlmann. To autor znanych, bestsellerowych wręcz książek: "Niezwykłe przygody latającej myszy" , "Tajemnica zaginionego mysiego skarbu" czy " Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń"

Zdobycie "Niezwykłej przygody latającej myszy" jeszcze niedawno graniczyło z cudem, a cena tej książki z drugiej ręki, no cóż... nie była mała, powiem tak. Dzięki @wydawnictwotekturka mamy ją dosłownie na wyciągnięcie ręki, a razem z nią kilka innych książek Kuhlmanna.

"Krecie miasto" to książka przypominająca te o myszkach ale dająca dużo bardziej do myślenia. Ci, którzy szukają w książce tekstu mogą być zaskoczeni. Znajdą tu zaledwie kilka zdań, książka jest bowiem typowym picturebookiem. Ci którzy w książkach zwracają szczególną uwagę na ilustracje będą zachwyceni!

Wszystko zaczyna się od zielonej łąki. Pięknej, cichej i spokojnej łąki, na którą wprowadza się kret. Wkrótce dołączają do niego inne krety, a na łące przybywa kopców. Dużo ciekawsze jest jednak to, co dzieje się pod zieloną murawą. Tam rodzi się prawdziwe miasto. Przybywa mieszkań, domów firm, skomplikowanych urządzeń do kopania.

Wraz z rozwojem kreciego miasta i coraz większą eksploatacją ziemi przez krety łąka się zmienia.

Jeśli chcecie zobaczyć to co się z nią stało, musicie zajrzeć do książki. Po zielonej trawie nie ma ani śladu. Ziemia jest wręcz przeorana przez krety.

Łatwo doszukać się analogii między tym co robią łące krety, a tym co robią Ziemii ludzie. Może dzięki takiemu porównaniu łatwiej będzie zrozumieć?

Oby...

• Dla Anieli