Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii

Okładka książki Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii Shoshana Stopek, Gal Weizman
Okładka książki Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii
Shoshana StopekGal Weizman Wydawnictwo: Amber Seria: Amberek opowieści dla młodszych dzieci
40 str. 40 min.
2022-09-21
2022-09-21
40 min.
Małgorzata Cebo-Foniok

Okładka książki Głowa do góry! Uczę się radzić sobie z trudnościami Shoshana Stopek, Gal Weizman
Głowa do góry!... Shoshana Stopek, Ga...

Piękna książeczka, jeśli chodzi o ilustracje, ale zupełnie nie zgadzam się z przesłaniem, które mieli zamiar przekazać autorzy. Historia miała być o empatii, a tymczasem dostajemy dwóch bohaterów, z których jeden lubi ciszę i spokój, a drugi jest głośnym natarczywym gościem. Na koniec to ten drugi dopina swego, a pierwszy godzi się na przyjęcie go pod swój dach i dodatkowo czuje wyrzuty sumienia, że wcześniej nie chciał się z tamtym zaprzyjaźnić. Według mnie natarczywe zachowanie Ala było nie w porządku i to ono powinno zostać skrytykowane, a nie na odwrót...

Książeczka chlubi się, iż przedstawia ważny temat empatii.

Ja tu empatii nie zauważyłam. Jest miś koala, który szuka ciszy, odosobnienia, by spokojnie się zrelaksować w swoim hamaku.

Na horyzoncie pojawia się nowy sąsiad Al, który jest natarczywy, nachalny i nie zna żadnych granic. Wręcz za każdym razem atakuje misia coraz to nowym prezentem - przynosi lody (koala jest weganinem),kwiaty (koala ma alergię),pluszaki... W tym momencie koala informuje grzecznie, że narusza jego przestrzeń osobistą. Al nie przestaje, jakby nie usłyszał komunikatu. W końcu Al nanosi tyle bambetli, że jego hamak się zarwał i runął. Co robi nasz bohater? Jest mu smutno i przyjmuje w końcu natarczywusa do siebie. I nazywa to przyjaźnią.

Co o tym sądzicie?

Książeczka chlubi się, iż przedstawia ważny temat empatii.

Prześliczna książeczka z cudownymi ilustracjami.
Tym razem Amberek zaserwował naszym milusińskim pochylenie się nad problemem empatii.

Głównymi bohaterami są dwa misie koala o zupełnie innych charakterach.
Jeden z nich Kol dopiero sprowadził się na drzewko eukaliptusowe w nowym miejscu.
Ostatnimi czasy burza zniszczyła jego uroczy domek i długo tropił spokojnego lokum do odpoczynku i drzemki. Kol był po przejściach i szukał odosobnionej sfery, by móc odreagować niemiłą przygodę.
Wydawało mu się, że znalazł idealną przestrzeń ,którą stwarzały zacienione drzewa, mocne konary i brak hałasu.
Cisza niestety była tylko do czasu, aż do pojawienia się sąsiada koali o imieniu Al, który zamieszkiwał teren dużo wcześniej przed Kolem.
Al był bardzo towarzyski ,więc doskwierała mu już od dawna samotność w mieszkaniu w pojedynkę. Cieszył się aż za bardzo z przybycia na dłużej nowego towarzysza.
Zachowywał się wręcz nachalnie w stosunku do Kola, ale kierował się dobrymi intencjami. Za wszelką cenę chciał zdobyć serce nowego przyjaciela i przekroczył trochę granice przestrzeni osobistej kolegi. Po prostu narzucał mu się swoją osobą i osaczył biednego Kola.
Przynosił mu stosy prezentów na powitanie jak lody, kwiaty, pluszaki, grzechotkę z muszelek, ulubione książki, lampkę do czytania, kaktusa, kapelusz przeciwsłoneczny, dekoracje do pokoju, komputer, biblioteczkę, deskorolkę i jeszcze wiele innych rzeczy.
A to wszystko było mało przydatne dla Kola, gdyż był weganinem, alergikiem itp. i jednego co potrzebował to tylko ciszy, spokoju i wypoczynku.
Al gromadził podarki dla Kola coraz to większych gabarytów, tak, że już nie mógł sam gdzie się zmieścić w swoim hamaku.
I stało się. Hamak Ala został niestety przeciążony i pękł na pół. Cały sprzęt wraz z hamakiem wylądował z wielkim hukiem na ziemi. Nasz Al stracił swój domek.

Kto przyszedł z pomocą Alowi?
Czy Kol okazał choć odrobinę empatii w stosunku do sąsiada?
Czy domek Ala został odbudowany?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi czytając lekturę o tych sympatycznych puchatych miśkach. A ilustracje dodadzą tylko pikanterii całej historii.

Na końcu książeczki znajduje się wkładka z opisem i ćwiczeniami do przerobienia z dziećmi ,związanymi z empatią w stosunku do innych osób.
Warto też dzieciakom uświadomić, że miłości, przyjaźni nie można kupić żadnymi prezentami.
Trzeba zauważyć, że każdy jest inny i uszanować to. Nie można być nachalnym w swojej dobroci ,choć ma się szczere i nieodparte chęci.
Jeżeli jednak widzimy, że ktoś potrzebuje nas w swojej słabości, to trzeba pospieszyć z pomocą.

Szkoda ,że nie możemy bezpośrednio poznać tych sympatycznych zwierzątek, które w rzeczywistości nie są wcale niedźwiadkami na jakie wyglądają ,tylko torbaczami.
Może ktoś będzie miał to szczęście znaleźć się w Australii i dotknąć ich mięciutkiego futerka, czego szczerze wszystkim życzę.

Prześliczna książeczka z cudownymi ilustracjami.

Głównymi bohaterami są dwa misie koala o zupełnie innych charakterach.

• Dla szkrabów
  • Dziecięca, Młodzieżowa
  • Zwierzęta
  • .2022
  • Biblioteczka maluszka
  • Dziecięce
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii