Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek

Okładka książki Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek Renata Pawłowska
Okładka książki Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek
Renata Pawłowska Wydawnictwo: Pascal literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Pascal
2023-04-26
2023-04-26
Włochy podróż jezioro Garda wycieczki

"Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek" to książka autorstwa Renaty Pawłowskiej wydana przez Wydawnictwo Pascal. #współpracabarterowa

Byłem sceptycznie nastawiony do przewodników do czasu jak przeczytałem Wyspy (bardzo) owcze od Pani Kingi. Ta książka dała mi dowód, że przewodniki mogą po prostu być dobrymi książkami. Dlatego też zgłosiłem się na recenzje Jeziora Garda. Także tę recenzję muszę rozpisać na dwa sposoby - jako przewodnik i jako książka sama w sobie.

Przewodnik jest to świetny, z którym myślę że bym się nie rozstawał podczas podróży do północnych Włoszech. Merytorycznie i organizacyjnie Pani Renata wspięła się na wyżyny wiec na dłuższy pobyt w Mediolanie, czy w okolicy Wenecji jest to must have. Ale także dla tych szukających pomysłów na przepiękne wakacje - dostajemy tutaj masę informacji co, gdzie, kiedy, jak, za ile, jak dojechać, co zjeść, gdzie zjeść, gdzie spać, co robić. Po prostu jakby zabrakło wam miejsca i nie wiecie czy brać majtki czy ten przewodnik to lepiej wziąć to!

No ale jako książka do czytania na "sucho".... to lepiej wtedy weź czytaj Wikipedię od deski do deski, będzie ciekawsze. Jezioro Garda jest równie ciekawa co czytanie książki telefonicznej - dawno nie czytałem tak nudnej pozycji. Pięknie wypełniona fotografiami książka sprawiła, że nie chce absolutnie odwiedzać tego miejsca i zapomniałem, że czytanie może być fajne. Nie do końca potrafię wskazać przyczynę mojej skrajnie negatywnej reakcji na tą pozycję - całość jest na naprawdę wysokim poziomie tylko brakuje mi tutaj... hmmm.... emocji.
Mam nadzieję, że nie zniechęci to prawdziwych podróżników, którzy zamiast własnego reaserchu wolą sprawdzone rozwiązania zaufanych osób poszukujących niezapomnianych widoków. Ale do podróży samą wyobraźnią - lepiej odpuścić.

Autorka powinna na wstępie podać informację, że przewodnik jest skierowany wyłącznie do turystów zmotoryzowanych.
Jeżeli planujesz zwiedzać bez samochodu, książka będzie mało przydatna.

Jeżeli planujesz zwiedzać bez samochodu, książka będzie mało przydatna.

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Nadchodzi wyczekiwany czas wakacji i urlopów. 📝☕🌷
Ci, którzy do mnie często zaglądają, wiedzą z pewnością, że wielką miłością darzę Włochy 🇮🇹: włoską kuchnię, włoskie zabytki i krajobrazy, język włoski i samych Włochów też. 😉
Uwielbiam także książki, których akcja toczy się w pięknej Italii. 🇮🇹
Niedawno zaintrygowalo mnie jezioro Garda, nad którym nigdy nie byłam, a które ma wielu zwolenników.
Malowniczo otoczone górami z dość ciepłą o dziwo wodą i klimatycznymi miasteczkami.
Dlatego też z ciekawością sięgnęłam po najnowszą książkę Renaty Pawłowskiej pt. "Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek".
Autorka, która prowadzi popularny blog "Kalejdoskop Renaty", od ponad 27 lat zafascynowa jest włoską kulturą. Podziwiam ogrom pracy, jaki wykonała pani Renata pisząc tę książkę.

To wspaniały przewodnik, w którym znajdziecie wiele praktycznych informacji. Gdzie nocować nad jeziorem, jakich przysmaków spróbować, które miasteczka odwiedzić, co spakować na wyjazd, no i oczywiście, czym dotrzeć do celu podróży.
Piękne zdjęcia i mapy dopełniają całości. Znajdziecie tam też rozdział zatytułowany wycieczki. Bo znad jeziora blisko jest do klimatycznej Werony, wielkomiejskiego Mediolanu czy nad pobliskie jeziora. 💙
Miłośnicy wspinaczek górskich też znajdą coś dla siebie, gdyż w poradniku opisane zostały ciekawe szlaki o różnym stopniu trudności. 😍

Najlepszą rekomendacją będą słowa samej Autorki: "Pisanie książki to niełatwe zadanie. Nie wystarczy usiąść przy komputerze. Pracę zaczęłam od podróży - zwiedzałam, poznawałam ludzi i dowiadywałam się jak najwięcej o tym przepięknym miejscu. Przemierzyłem okolice jeziora wzdłuż i wszerz."
Czegóż chcieć więcej? Z tym poradnikiem, wydanym przez Wydawnictwo Pascal na pewno nie zginiecie! Dodam jeszcze, że to pierwszy tego typu przewodnik na polskim rynku wydawniczym poświęcony cudownemu Lago do Garda. 🇮🇹
Polecam serdecznie!

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Nadchodzi wyczekiwany czas wakacji i urlopów. 📝☕🌷
Uwielbiam także książki, których akcja toczy się w pięknej Italii. 🇮🇹
Niedawno zaintrygowalo mnie...

Okolice jeziora Garda należą do regionów Włoch, które bardzo lubię odwiedzać i wracam tam z radością. Do tej pory brakowało mi ciekawego i szczegółowego przewodnika po tych okolicach. Dzięki niesamowitej pracy, jaką wykonała Renata Pawłowska, ukazał się przewodnik, który spełnia moje oczekiwania – to książka wydana przez Wydawnictwo Pascal – Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek.
Jeszcze zanim przeczytałem przewodnik Jezioro Garda, jaki napisała Renata Pawłowska, byłem pod wrażeniem ogromu pracy, jaki wykonała autorka. Wystarczyło mi wziąć do ręki książkę, która liczy niemal 450 stron i szybko ją przekartkować.

Oczywiście na przekartkowaniu się nie skończyło.

Renata Pawłowska pokazuje nam jezioro Garda, które pozwala cieszyć się klimatycznymi miasteczkami, licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, pięknymi willami oraz wspaniale utrzymanymi parkami i ogrodami. Ale przecież okolice jeziora Garda to nie tylko miejsca i budowle, których powstanie zawdzięczamy ludziom, to także wspaniałe krajobrazy, gaje cytrusowe, lasy, strumienie i wodospady.

Jak pisze autorka:

"Moja przygoda z jeziorem Garda zaczęła się tak naprawdę od niechęci do niego, nigdy nie chciałam jeździć nad nie, bo uważałam, że to zbyt chętnie odwiedzanie przez przybyszów okolice. (…) Aż pewnego dnia przepadłam, w końcu uderzyła mnie jego niezwykłość".

W pierwszej części przewodnika Renata Pawłowska odpowiada na pytanie, dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. I od razu zachęca nas do tej podróży prezentując 20 interesujących faktów o jeziorze.

Druga część przewodnika – Zwiedzanie – ukazała mi, jak różne grupy turystów mogą zachwycać się okolicami jeziora.

Jeżeli poszukujesz plaż nad jeziorem, to autorka zaprowadzi cię w miejsca, w których dużo się dzieje, ale też wskaże małe zatoczki, które zapewnią więcej spokoju. Znajdziesz też wskazówki, jak dotrzeć na plaże przeznaczone dla czworonogów i ich opiekunów.

Z przewodnikiem Renaty Pawłowskiej dotrzesz do ukrytych wodospadów jeziora Garda, skorzystasz z term, a także zwiedzisz najciekawsze ogrody. Wśród tych ostatnich poznasz Giardino di Casa Biasi, Parco Giardino Sigurta czy tajemniczy Heller Garden w Gardone Riviera. Przy każdej z atrakcji znajdziesz wskazówki dotyczące czasu otwarcia oraz ceny biletów.

Miłośnicy wędrówek będą zadowoleni z opisów wybranych szlaków przez góry otaczające jezioro Garda. Trasy obejmują setki kilometrów, więc autorka dokonała wyboru tych szlaków, które uznała za najpiękniejsze. Mnie bardzo zaciekawił Sentiero Busatte-Tempesta, którego część prowadzi przez metalowe schody i podwieszane chodniki 200 m ponad taflą jeziora.

Okolice jeziora Garda to nie tylko górskie szlaki, ale również przepiękne klimatyczne miasteczka. Dlatego autorka poświęca im ponad 100 stron, zabierając nas m. in. do Malcesine, Brenzone sul Garda, Torri del Benaco czy Bardolino.

Miłośnicy fotografii i pięknych widoków dowiedzą się skąd jest najlepszy widok na jezioro Garda oraz jak znaleźć najbardziej instagramowe miejsca nad jeziorem.

Dodatkowo Renata Pawłowska zabiera nas w swoje ulubione miejsca takie, jak Punta San Vigillio, Campo di Brenzone czy Funivia Prada – Costabella.

W przewodniku znajdziesz też wskazówki, gdzie pojechać podczas wycieczki z dziećmi.

Osobna część przewodnika poświęcona jest jedzeniu.
To tu można się przekonać, jakie bogactwo i różnorodność oferuje kuchnia gardańska. W dużej części to zróżnicowanie wynika z położenia jeziora, które leży na pograniczu trzech regionów, a w kuchni odnajdujemy wpływy z Tyrolu, Wenecji Euganejskiej i Lombardii.

W restauracjach nad Gardą możemy zamówić szczupaka w sosie (Luccio in salsa),risotto z winem Amarone czy Carne salada (wołowinę, która jest poddawana długiemu procesowi marynowania).

Renata Pawłowska prowadzi nas też do barów nad jeziorem, gdzie można popijać dobry aperitif, a także podaje sprawdzone adresy lokali oferujących dobre posiłki. Ponieważ turysta potrzebuje nie tylko jedzenia, ale też wrażeń, to w przewodniku znajdziemy adresy pięciu lokali z najlepszym widokiem.

Osobny rozdział – w części poświęconej jedzeniu – zajmują produkty lokalne: wina, oliwa z oliwek czy sery gardańskie. Te ostatnie najbardziej mnie zaskoczyły, bo nie zdawałem sobie sprawy, że w okolicy Gardy produkuje się wyśmienite sery.

Ostatnią część stanowią propozycje wycieczek, jakie można odbyć mieszkając nad jeziorem Garda. Autorka proponuje znane kierunki takie, jak Werona, Bergamo lub Mediolan, ale podpowiada też mniej znane lub nieznane miejsca: wzgórza Valpolicelli, Park Wodospadów Moliny lub wspaniałe sanktuarium Madonna della Corona.

Bogato ilustrowany przewodnik “Jezioro Garda” można śmiało polecić osobom, które udają się po raz pierwszy nad Gardę oraz tym, którzy poszukują ciekawostek i inspiracji.

• Podróże
  • Włochy