Przepisy z balkonu i ogródka

Okładka książki Przepisy z balkonu i ogródka Felicita Sala
Okładka książki Przepisy z balkonu i ogródka
Felicita Sala Wydawnictwo: Kropka kulinaria, przepisy kulinarne
48 str. 48 min.
kulinaria, przepisy kulinarne
Kropka
2023-03-12
2023-03-12
48 min.
przepisy gotowanie pieczenie ogród

Zbiór przepisów kulinarnych, które kuszą zapachami i smakami, zachwycają ilustracjami i tworzą absolutnie wyjątkowy, pełen czułości, klimat. To właśnie "Przepisy z balkonu i ogródka" — nietypowa książka kucharska, która inspiruje do wspólnego gotowania i zachęca do życia zgodnie z rytmem natury.

Mieszkańcy Ogródkowa doskonale wiedzą, czym jest wspólnota, dbałość o przyrodę i o wzajemne relacje. Rośliny uprawiają tu przez cały rok. Rosną w doniczkach, na balkonach, na tarasach — pielęgnowane, odwdzięczają się pięknymi plonami, z których powstają smaczne posiłki.

W książce znajdziemy 12 zróżnicowanych receptur, na dania słodkie i wytrawne. Każda z nich oparta jest na wykorzystaniu sezonowych owoców i warzyw. Wiosna pachnie szparagami i zielonym groszkiem, kremem z bazylią i świeżą miętą. Latem wiśnia ugina się od nadmiaru owoców, a chrupiące ogórki przynoszą ulgę w upalne dni. Soczyste gruszki i krągłe dynie zdobią jesienne stoły. Zima ma cytrysowowy zapach, który przywołuje radość ciepłego lata.

Książka zachęca nie tylko do wspólnego gotowania — uświadamia, jak ważne jest wykorzystywanie sezonowych i lokalnych produktów. Znajdziecie tu inspiracje kulinarne na każdą porę roku oraz przegląd prac, jakie wykonujemy w ogrodzie. Każdemu miesiącowi autorka poświęciła opis tego, co dzieje się w przyrodzie, racząc czytelników przepięknymi kadrami z życia mieszkańców.

Wyborna książka, która będzie źródłem doznań estetycznych, a przy bliższym poznaniu zawartości — również smakowych.

W małych dzieciach fascynuje mnie to, że ciekawi są wszystkiego, co ich otacza i z przykrością muszę stwierdzić, że to my dorośli niszczymy tę ciekawość (świadomie lub nieświadomie),uciekając w pracę lub zajmowanie się czymś innych „ważniejszym” w danym momencie. Zatrzymajmy się na chwilę i spędzajmy każdą wolną chwilę z naszymi dziećmi, bo za chwilę dorosną i sami wyprowadzą się z domu, a wtedy… Sami wiecie co.

Książka, którą chce wam przedstawić to „Przepisy z balkonu i ogródka” autorstwa Felicity Sala. Na końcu znajdziecie, jakie potrzebne są narzędzia do uprawy roślin tych jadalnych oczywiście. Jak wyglądają nasiona i co najważniejsze, w jaki sposób można wykorzystać kawałek powierzchni, takiej jak ogródek przed domem, doniczka, balkon itp. z których możemy otrzymać rośliny owoce i warzywa przez cały rok. Do czego może posłużyć kompostownik? Jak ważne jest wspólne dbanie o ogródek oraz ile pożytku mamy z recyklingu. Jakie owoce i warzywa otrzymujemy wiosną, a jakie latem, czy jesienią oraz zimą tego też dowiecie się z książki.

Nauczmy nasze dzieciaczki, jak wyglądają dary natury, ale też, w jaki sposób można z nich wyczarować magiczną zupę z dyni, czy sałatkę owocową. Przepis na ziołowe falafelki, pasta z pieczonych buraków, a może krem z groszku z miętą i bazylią? Wszystko to napisane i uwiecznione we wspaniałej grafice, która ułatwi dziecku przygotowanie produktów potrzebnych do przyrządzenia dania. To będzie fantastyczny czas spędzony z dziećmi nie dość, że na świeżym powietrzu, to jeszcze przy wspólnie przyrządzonym posiłku. Nic nie smakuje tak jak miłość włożona w danie zrobione przez nasze dzieci i nas samych oczywiście.

Polecam książkę w każdym wieku, bo jak wcześniej napisałam dzięki grafice dziecko będzie wiedziało, co potrzeba, żeby przyrządzić daną potrawę. Polecamy z Helenką całym sercem.

Wiosna to zieleń sałaty, chrupkość rzodkiewki i ostrość szczypiorku.

Lato to obezwładniający zapach dojrzewających w słońcu owoców, słodycz truskawek, malin i poziomek rozlewająca się po podniebieniu.

Jesień to jędrność jabłek i gruszek, cierpkość śliwek i otulający spokojem zapach lasu wypełnionego grzybami.

Zima to soczystość pomarańczy, zapach igliwia i kwaskowatość kiszonek.

Natura o każdej porze roku kusi nas aromatami i smakami. Jak pięknie można to wykorzystać i przekuć w apetyczne dania pokazuje Felicita Sala w wyjątkowej książce kucharskiej „Przepisy z balkonu i ogródka”. To zbiór 12 przepisów podzielonych na… miesiące, z których owoców i warzyw sezonowych wyczarowano zdrowe potrawy. Znajdziemy tu dania główne, przystawki, dania wytrwane i słodkie desery tworzone z niewielu składników – zdrowych, świeżych i sezonowych. Przepisy są stosunkowo proste, a towarzyszące im ilustracje sprawiają, że nabiera się na nie jeszcze większego apetytu.

Każdemu miesiącu towarzyszy krótki opis tego, co dzieje się w ogródku. Na końcu książki dodatkowo znajdujemy informacje dotyczące uprawy ogródka. Może nie tylko inspirować kulinarnie, ale i rozbudzać pasję ogrodniczą. Dla pasjonatów zdrowego stylu życia pełnego smaku – pozycja idealna.

Wiosna to zieleń sałaty, chrupkość rzodkiewki i ostrość szczypiorku.

Zima to soczystość pomarańczy, zapach igliwia i kwaskowatość...

Z nostalgią i rozrzewnieniem wspominam wakacje u Babci. Pomidory prosto z ogródka, ogórki pachnące ziemią i słońcem, kuszące kształtem i zapachem gruszki. I takie właśnie, pełne smaku i słońca są "Przepisy prosto z balkonu i ogródka.". Po prostu pyszna lektura.

Mieszkańcy Ogródkowa dzielą się tutaj 12 prostymi przepisami, co prawda nie jest to typowo polska kuchnia i raczej trudno będzie w lutym znaleźć drzewko pomarańczy, ale być może zachęcą Was do wspólnego gotowania, a dzieci do próbowania nowych smaków.

To nie tylko przepiśnik, korzystający z sezonowych dobrodziejstw natury ale i zachęta do wspólnego spędzania czasu oraz dzielenia się swoimi plonami. Ogromnie podoba mi się także mini przewodnik po nasionach oraz poradnik upraw, który odkryje przed młodym czytelnikiem jakie przyjemności ale i obowiązki czekają na małych ogrodników.
A własnoręcznie przygotowane uprawy, nieważne czy w ogrodzie czy na balkonie lub w doniczce dostarczą nie tylko mnóstwa radości ale i satysfakcji.

Miękkie ilustracje wspaniale oddają klimat wspólnoty, a już sama wyklejka przywodząca na myśl kraciasty koc, budzi pragnienie piknikowania. Póki co muszą nam wystarczyć domowe pikniki w salonie, ale już nie mogę się doczekać dotyku miękkiej trawy pod stopami, koszyczka pełnego truskawek i tego placka z wiśniami.

Będziemy testować i gotować, mam wrażenie, że to będzie pyyyszna zabawa. Nie mogę też pominąć, jak zwykle to bywa w przypadku Wydawnictwa Kropka, świetnej jakości wydania i dbałości o szczegóły. Duży format, piękna twarda oprawa w stylu silk-touch, i ta wspomniana wyżej wyklejka, sprawiają, że obcowanie z tą książką jest ogromną przyjemnością.

Książka jest obrazkowym przewodnikiem po uprawie owoców i warzyw w przydomowym ogródku. Zawarte w niej przepisy są zrozumiałe i można je wykonać z łatwo dostępnych produktów. Autorka Felicita Sala zebrała w tej książce przepisy na smaczne dania takie jak placki, krokiety, zupy, ciasta, sosy, które wykorzystują sezonowe składniki. 👌 Znajdziemy tutaj źródło pomysłów na różne przysmaki, które możemy wyczarować razem z dziećmi w domu. Książka ma naprawdę pomysłowy dobór składników - są tutaj uwielbiane przez nas owoce takie jak cytrusy czy gruszki oraz warzywa - ziemniaki, szparagi, dynie i inne. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/przepisy-z-balkonu-i-z-ogrodka.html

Muszę od razu zaznaczyć, że książka jest ślicznie wydana. Grafiki w książce są prześliczne. Idealne dla gotowania z dziećmi, ponieważ przy każdym przepisie składniki są przedstawione obrazkami, co jest przeurocze. Przepisy są bardzo kreatywne i nawet użyłam kilka z nich. (Były pyszne) Jedynym minusem książki jest to, że nie ma za wiele przepisów 😭.

Uczta dla młodych ogrodników, kucharzy i wielbicieli czasu spędzanego razem!

Od szparagów i groszku wiosną, przez wiśnie latem, paprykę, gruszki i dynie jesienią, aż po ziemniaki i owoce cytrusowe zimą; w Ogródkowie przez cały rok uprawia się rośliny! Na parapetach, balkonach, tarasach dachowych czy w ogrodach sadzi się, pielęgnuje, zbiera owoce i warzywa, a także wyczarowuje z nich wspólnie wspaniałe, pyszne dania.

Zawarte w książce proste przepisy na słodkie ciasta, tarty, zupy, sosy, placuszki i krokiety, wykorzystują sezonowe i łatwo dostępne składniki.

Przepisy z balkonu i ogródka to książka kucharska, mały przewodnik po uprawie owoców i warzyw w domu i przydomowym ogródku oraz książka obrazkowa w jednym. To także pean na cześć wspólnoty i międzyludzkich więzi, a nie od dziś wiadomo, że przez żołądek do serca!

Polecamy!

Uczta dla młodych ogrodników, kucharzy i wielbicieli czasu spędzanego razem!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Czy ktoś z Was ma własny ogród?
Może doświadczyliście już pierwszych plonów, urodzaju i tej ogromnej radości z posiadania kawałka ziemi?🌱

Dziś przed Wami wyjątkowa książka, która zachęca do uprawy roślin dla siebie i swojej rodziny, w trosce o wspólne zdrowie i świat.
Co ciekawe, to nie tylko książka z dozą edukacji ale przede wszystkim książka kucharska wspierającą wykorzystanie produktów sezonowych.😉

"Przepisy z balkonu i ogródka" autorstwa Felicity Sala to hołd w stronę kultury promującej życie w grupie, pełnej wsparcia zrozumienia i pomocy.
Na jej stronach obserwujemy samodzielną uprawę i przygotowanie posiłków, które mamy możliwość odwzorować dzięki dokładnym przepisom na kolejnych rozkładówkach.

To co udało się nam wykonać, to zaczerpnięte z roślinnej kuchni ziołowe falafelki, krem z groszku z dodatkiem mięty i bazylii oraz pasta fasolowo-cytrynowa, która napewno zagości u nas na dłużej i to co mogę powiedzieć z całą pewnością to to, że autorka ma ogromne pojęcie o łączeniu smakow i tworzeniu idealnych receptur! Kolejne przepisy z całą pewnością wykorzystamy również w najbliższym czasie!🤩

Kolejne historie towarzyszące instrukcjom przybliżają czytelnikowi otwartość na świat poszczególnych postaci i wsparcie kolejnych pokoleń w doświadczaniu i te rozumieniu tego co oferuje świat. Nie zabrakło tutaj oczywiście przesłania przypominającego o trosce względem naszej planety i wyszukiwaniu rozwiązań, które temu służą.🌳

Dla najbardziej ciekawskich zaprezentowane zostały również narzędzia, które można wykorzystywać w ogrodzie i na własnym balkonie, pomagające w hodowli a dodatkowo podział owoców i warzyw że względu na sezon wzrostu.

Grafika cieszy oczy!
Całość jest spójna i plastyczna.
Zdecydowanie na korzyść przemawia niestandardowe połączenie wartościowej treści razem z przepisami.
Po raz kolejny wydawnictwo zaszczyciło nas wydaniem, które z wielką przyjemnością oglada się nawet bez czytania treści!😊
Osobiście uważam ją za niesamowicie ciekawą i odkładam na najbliższą nam półkę, która pomoże przywołać wiosnę.❤️

Czy ktoś z Was ma własny ogród?

• Dziecięce
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • DZIECI
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Przepisy z balkonu i ogródka