Po co te wybory?

Okładka książki Po co te wybory? Elżbieta Lakowska
Okładka książki Po co te wybory?
Elżbieta Lakowska Wydawnictwo: Dwukropek literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dwukropek
2023-05-10
2023-05-10

Wszyscy mówią: "Idźmy na wybory".
Nikt nie mówi: Edukujmy dzieci, by wiedziały po co te wybory.
By frekwencja była 80%-90%, a nie 50-60%.

Kupcie tę książkę dla swoich dzieci.
Niesamowicie działa na wyobraźnię dzięki "wyciętym okienkom" w środku.

Z książek dedykowanym młodszym, to najlepsze co mnie spotkało w tym roku.
Nawet moja 8-letnia Zosia rozumie.
Jednocześnie książka nadaje się spokojnie również dla 10 i 15-latka, ale i nieświadomego jak ważne to wybory 50-latka.

Film z przekartkowaniem książki znajdziesz tutaj: https://www.linkedin.com/posts/paweljaczewskipl_wybory-ksiafbahqka-dziecko-activity-7116323789822435328-Prt7?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

Wszyscy mówią: "Idźmy na wybory".
Nikt nie mówi: Edukujmy dzieci, by wiedziały po co te wybory.
By frekwencja była 80%-90%, a nie 50-60%.

Kupcie tę książkę dla swoich dzieci.
Niesamowicie działa na wyobraźnię dzięki "wyciętym okienkom" w środku.

Z książek dedykowanym młodszym, to najlepsze co mnie spotkało w tym roku.
Nawet moja 8-letnia Zosia rozumie.
Jednocześnie...

Dokładanie 34 lata temu w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, które otworzyły naszej ojczyźnie drogę ku demokracji. Dziś możemy się cieszyć z tej wolności. Lecz życie bywa przewrotne i nie raz pokazało, że nic nie jest na zawsze. To, jak będzie wyglądało życie naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń zależy tylko od nas – od naszych decyzji, naszego zaangażowania i krytycznego spojrzenia na rządzących.

Polityka jest z pewnością w ścisłej czołówce najnudniejszych tematów dla dzieci i młodzieży, jednak to właśnie już na tym etapie powinniśmy im wpajać ducha patriotyzmu, wiedzę o ich wpływie na los swój i tych, którzy przyjdą po nas. O prawach i kampaniach wyborczych, o obszarach, na które realny wpływ mają rządzący i o szeroko rozumianej polityce można młodym mówić w sposób klarowny, wyrazisty i interesujący, bez zbędnego patosu – udowadnia to Elżbieta Lakowska w książce „Po co te wybory?”.

Są takie książki, które powinien każdy znać, które powinny mieć miejsce w każdej domowej, szkolnej i publicznej bibliotece, po które powinni sięgać nauczyciele i rodzice, by czytać je dzieciom – i z całą stanowczością uważam, że „Po co te wybory?” jest właśnie taką książką. Mądrą, przemyślaną, dobrze napisaną, wizualnie piękną i bardzo, bardzo potrzebną!

Autorka serwuje czytelnikowi wycieczkę poprzez różne systemy polityczne – od monarchii, przez totalitaryzm, aż po demokrację, by następnie pokazać jak najlepiej pielęgnować ten system by był zdrowy i faktycznie zależny od władzy ludu. Następnie omówienia kluczowych zagadnienia i obszary, na które oddziałuje polityka, m.in. edukację, gospodarkę, prawa dziecka czy kobiet. Pokrótce przybliża historię, opisuje przykłady dobrych i złych praktyk. Zestawia je z chwytającymi za serce ilustracjami, które wzmacniają wydźwięk słów – pokazują piękno, aby nagle drastycznie zmienić swe oblicze. Łączące je wspólne elementy podkreślają to, jak łatwo zostać zmanipulowanym i pod płaszczem dobra ukryć zło… Symboliczne, ubogie w kolory, poruszające duszę w czasie, gdy słowa karmią umysł.

Trzeba ją znać! Lektura obowiązkowa!

O polityce dla dzieci w interesujący sposób? Nie wierzyłam, że można stworzyć taką książkę. A jednak! Ta książka jest po prostu majstersztykiem. Pod względem treści - jak prosto można wytłumaczyć skomplikowane sprawy (no podatki - rewelacja!) Ale i ilustracje oraz wydanie - to trzeba po prostu zobaczyć na żywo :-) Wartościowa, cudnie wydana - uświadamiajcie dzieci od małego, żeby potem nie myślały, że to "państwo rozdaje pieniądze" ;-)

• Książki dla dzieci i nie tylko...
  • Dla Adasia
  • Dla dzieci