To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie

Okładka książki To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie Monika Kotlarek
Monika Kotlarek Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2023-08-23
2023-08-23

Książka zdecydowanie będzie pomocna we wczesnym rozpoznaniu, znajdziemy tu wiele pomocnych informacji, gdzie szukać pomocy oraz temat leczenia tej choroby.

Bo mimo dobrych checi to bez specjalistycznej pomocy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy moje dziecko ma depresję?

Oczywiście ta książka też nie zastąpi wizyty u specjalisty, zawiera jednak naprawdę wiele cennych wskazówek, które przydadzą się rodzicom ― i tym zaniepokojonym, że ich dziecko może być zagrożone, i tym, którzy już przechodzą wraz z nim przez proces terapeutyczny.

Znajdziemy tu dziennik wdzięczności, dziennik pewności siebie czy ćwiczenie dotyczące tego jak radzić sobie z gniewem.

Myślę, że to niesamowicie mądra i ważna książka. Powinna być przeczytana przez każdego rodzica. Nie tylko nastolatka. Warto wiedzieć w tym temacie jak najwięcej. Bo depresja to podstępna choroba, warto wiedzieć o niej jak najwięcej, wtedy możemy pomóc bliskiej osobie lub...sobie.

W życiu rodziców nie ma ważniejszego zadania niż opieka nad własnym dzieckiem. Jednak kiedy młody człowiek wkracza w okres dojrzewania, wyzwania, z jakimi się to wiąże, stają się niezwykle skomplikowane. To czas, w którym zderzają się zmiany fizyczne, emocjonalne i społeczne, a młodzież próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie.

Dla wielu rodziców jest to okres pełen niepokoju, zwłaszcza gdy zaczynają się pojawiać objawy, które mogą wskazywać na depresję u ich dzieci. To właśnie tutaj pojawia się książka "To nie smutek, to depresja" autorstwa Moniki Kotlarek, która staje się niezastąpionym przewodnikiem dla rodziców w obliczu kryzysu nastolatków. Pragnę przybliżyć tę książkę i podzielić się moimi refleksjami na temat jej zawartości, abyście mogli zrozumieć, dlaczego warto sięgnąć po to źródło wiedzy i wsparcia.

Książka "To nie smutek, to depresja" autorstwa Moniki Kotlarek to nieoceniony poradnik dla rodziców nastolatków w obliczu kryzysu emocjonalnego. Autorka w przystępny sposób podchodzi do trudnego okresu dojrzewania, gdzie depresja może stanowić realne wyzwanie. Monika Kotlarek przypomina nam, że zmiany fizyczne i psychiczne, które zachodzą w życiu młodzieży, często prowadzą do poczucia niezrozumienia oraz izolacji. To jest moment, w którym depresja może się zakraść, a jej objawy mogą być mylone z typowymi przejawami buntu młodzieńczego.

Książka jest przekonującym argumentem na rzecz wczesnego rozpoznawania depresji u nastolatków. Autor przedstawia nam nie tylko fakty dotyczące tego problemu, ale także oferuje cenne wskazówki dla rodziców, którzy martwią się o swoje dzieci. To przypomnienie, że nasza obecność i wsparcie mogą zrobić ogromną różnicę w procesie zdrowienia. Monika Kotlarek namawia nas do subtelności i wrażliwości w rozmowie z nastolatkami, którzy cierpią na depresję.

Choć książka nie zastąpi wizyty u specjalisty, to z pewnością jest wartościowym źródłem informacji i wsparcia dla rodziców, którzy chcą zrozumieć, jak pomóc swoim dzieciom w trudnych chwilach. To lektura, która przypomina nam, że otwarta dłoń i gotowość do pomocy są kluczowe, gdy młody człowiek zmaga się z depresją. Monika Kotlarek wskazuje, że razem możemy stworzyć przestrzeń pełną zrozumienia i wsparcia, co jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrostanu naszych nastolatków.

Dla wielu rodziców jest to okres pełen...

Co zrobić, czego nie mówić, gdzie zgłosić się po pomoc? Gdy zauważymy objawy depresji…u dziecka!
Autorka przekazuje dużą wiedzę psychologiczną w przejrzystej formie.
Znajdziemy tu min.:
test na depresję dla nastolatków
rozmowy: ze specjalistami i co najważniejsze z dziećmi dotkniętymi tą chorobą
co możemy zrobić a czego nie robić aby pomóc
ćwiczenia pomagające złagodzić depresję

Książka zawiera w całości 136 stron co daje możliwość poszerzenia wiedzy, w krótkim i przystępnym czasie.
Pozycję uważam za apteczkę pierwszej pomocy, jeśli przez myśl przemknie: “a co jeśli to depresja u dziecka”.
Jestem rodzicem nastolatki i z przekonaniem stwierdzam, że okres dorastania w dzisiejszych czasach nie jest czymś łatwym. Gdy ja dorastałam temat depresji był tematem niemal tabu, szczególnie w małej miejscowości. Rodzice i opiekunowie, mimo starań, nie zawsze są w stanie rozpoznać zachowanie, które mogłoby wskazywać na ten niepokojący stan. Bardzo polecam tę książkę i wspierajmy dzieci!

Autorka przekazuje dużą wiedzę psychologiczną w przejrzystej formie.
Znajdziemy tu min.:
test na depresję dla nastolatków
rozmowy: ze specjalistami i co najważniejsze z dziećmi dotkniętymi tą chorobą
co możemy zrobić a czego nie robić aby pomóc
ćwiczenia pomagające złagodzić...

Bycie rodzicem nastolatka może stanowić wyzwanie - zmiany zachodzące w ciele i psychice dzieci, poczucie niezrozumienia, wyzwania dnia codziennego bywają trudne. Niestety czasem problemy zdrowotne mogą być przytłaczające. W takich sytuacjach pomagają wartościowe książki takie jak „To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie” z katalogu Wydawnictwa Sensus. Książka autorstwa Moniki Kotlarek wyjaśnia jakie są czynniki ryzyka rozwoju depresji, symptomy i rodzaje depresji, a także co zrobić, jeżeli dziecko zachoruje. Ważne wątki poruszone w książce to leczenie depresji, autoagresja, konieczność dbania o zdrowie psychiczne. W książce znajduje się także rozmowa z psychiatrą Ewą Kresimon, dzięki której można dowiedzieć się, jak rozmawiać z dziećmi i poznać wiele innych ciekawych aspektów. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/to-nie-smutek-to-depresja-poradnik-dla.html

Według danych UNICEF w 2021 roku prawie 11% dzieci i młodzieży w wieku 10-17 lat, chorowało na różne zaburzenia psychiczne w Polsce.
Prawie 410 TYSIĘCY MŁODYCH LUDZI CIERPIAŁO NA DEPRESJĘ I JEJ POCHODNE. Mamy 2023. Nie chcę wiedzieć, jak bardzo zmieniły się statystyki. Na szczęście powstają różne książki, poradniki na temat, jak pomóc dzieciom i nastolatkom w kryzysach. Między innymi jest to poradnik „To nie smutek, to depresja” autorstwa Moniki Kotlarek.
Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem, Twoim obowiązkiem jest posiadanie choćby jednego egzemplarza z tej dziedziny.

Depresji nie rozpoznasz z dnia na dzień. Rozwija się ona dniami, tygodniami, miesiącami… masz w domu nastolatka, który kryje się przed światem w swoim pokoju? Pewnie pomyślisz, że jest leniwy. Być może obrażony na cały świat lub po prostu smutny z jakiegoś powodu. I choć czasem się zastanowisz, dlaczego spędza czas już tak kilka tygodni, to pewnie przez myśl nie przejdzie Ci, że być może ma on depresję. Wiecie, że najmłodsze dziecko, u którego zdiagnozowano depresję, miało 2 latka?

Książka jest naprawdę genialna. Znajdziecie w niej ogólne symptomy depresji, które już powinny Was zaniepokoić, jak również czynniki ryzyka. Możecie dać do wypełnienia nastolatkowi test. Znajdziecie porady co robić, gdy młody człowiek ma depresję, jak przebiega leczenie, przeczytacie historie nastolatków. Przeczytacie również o samookaleczeniu i samobójstwach. Znajdziecie ćwiczenia do wykonania, ale również dowiecie się, jak zadbać o siebie w tym niełatwym czasie. Czeka na Was również rozdział do przeczytania z dzieckiem o samodbaniu, a na ostatnich stronach pojawią się informacje gdzie szukać pomocy.

Nie zwlekajcie. DEPRESJA TO CHOROBA.

To jedna z tych książek, po które trzeba sięgnąć! Autorka rzetelnie opisuje, jak wygląda depresja u nastolatków, co powinno być już niepokojące i kiedy należy niezwłocznie szukać wsparcia i pomocy.

Monika Kotlarek w sposób klarowny opisuje, jakie są dostępne sposoby terapii, kiedy należy wdrożyć farmakologię. Jest tutaj także dużo na temat samobójstw.

Najbardziej uderzyły mnie historie nastolatków, którzy zmagają się z depresją.

Jeśli chciałabyś/chciałbyś, sprawić jakiś prezent z okazji zbliżającego się początku roku szkolnego, komuś z Twojego otoczenia, który wychowuje nastolatka - to zdecydowanie polecam tę publikację.

Więcej świadomych rodziców, to więcej zaopiekowanych młodych osób.

Najbardziej uderzyły...

"To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie" autor: Monika Kotlarek.

W książce zostały opisane objawy depresji oraz czynniki ryzyka. Autorka porusza również temat tego co zrobić gdy nastolatek ma depresję. Poruszany jest tu również temat leczenia tej choroby oraz informacja gdzie szukać pomocy. W książce zaprezentowane zostały również bardzo interesujące ćwiczenia m.in. dziennik wdzięczności, dziennik pewności siebie czy ćwiczenie dotyczące tego jak radzić sobie z gniewem.

W mojej ocenie poradnik jest naprawdę godny uwagi. Depresja jest bardzo podstępną chorobą, więc warto wiedzieć o niej jak najwięcej, żeby jak najszybciej zareagować w razie wystąpienia jej symptomów. Rodzice nastolatków szczególnie powinni być wyczuleni w tym temacie.
Książka jest cienka, bo posiada tylko 136 stron ale w mojej ocenie zawiera podstawową wiedzę w prezentowanym temacie.

W mojej ocenie z treści książki widać, że Autorka ma naprawdę dużą wiedzę psychologiczną i potrafi ją przekazać. W przyszłości sięgnę na pewno po pozostałe jej publikacje. Szczerze polecam 👍

#współpracarecenzencka

To nie pierwsza książka autorstwa Moniki Kotlarek, którą miałam przyjemność przeczytać. Czuję, że z każdą kolejną lekturą tej autorki, moja wiedza z zakresu psychologii, zaburzeń osobowości i chorób psychicznych, jest coraz szersza. Cieszę się, że powstają takie książki. Problem chorób psychicznych dotyka coraz to młodszych osób. Myślę, że depresja jest chorobą XXI wieku, gdyż zbiera naprawdę ogromne żniwo. Warto zatem edukować społeczeństwo w tym zakresie, budować świadomość. Nie każdy wie jak o depresji rozmawiać, jak pomóc osobom chorym, jak je traktować i czego absolutnie do nich nie mówić.
Monika Kotlarek w tej (o dziwo cieniutkiej!) książce odpowiada na wiele podobnych pytań. Lektura nie jest obszerna objętościowo, dzięki czemu staje się przystępna dla każdego, nawet dla tych rodziców, którzy sami z siebie po książki nie sięgają.
Mimo, iż ja rodzicem nie jestem to wyniosłam z tej lektury dużo przydatnych informacji. Oprócz suchej treści znajdziemy tu także ćwiczenia praktyczne, historie oparte na faktach, opis leczenia depresji, lista miejsc w których możemy szukać pomocy...
Jest to naprawdę "must have" dla każdego rodzica! A po książki tej autorki sięgam już w ciemno!

W obliczu narastającego kryzysu psychiatrii dziecięcej w Polsce, istnieje pilna potrzeba zrozumienia i skutecznego działania w przypadku depresji wśród dzieci i nastolatków. Ta trudna rzeczywistość dodaje szczególnego znaczenia tej książce, której treść skupia się na istotnych aspektach związanych z depresją w młodym wieku.

Autorka przekazuje dogłębną wiedzę na temat:
• Symptomów depresji w zachowaniu, myślach, uczuciach i ciele
• Symptomów, które łatwo przeoczyć zwalając np. na bunt nastolatka
• Różnych postaci depresji – bo uwierzcie, że depresja niejedno ma imię
• Czynników ryzyka
• Sposobów pomocy młodemu człowiekowi w depresji
• Odpowiedniej komunikacji z taką młodą osobą, autorka jasno pokazuje co mówić, czego unikać
• Leczenia depresji
Bardzo ważnym elementem książki jest część skierowana do rodziców odnosząca się do tego, że rodzice też mają o siebie zadbać!! To konieczna podstawa!

Autorka przytacza ciekawe i poruszające historie osób zmagających się z depresją, a także proponuje serię wartościowych ćwiczeń samopomocowych, które mogą być bardzo cennym narzędziem w drodze do zdrowia.

Ta książka w moim odczuciu to esencja najważniejszych tematów związanych z depresją wśród dzieci i nastolatków. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto ma dzieci, a także lektura obowiązkowa dla nauczycieli w szkołach.

Autorka przekazuje dogłębną wiedzę na temat:...

Świetna wiedza w pigułce.

Świetna wiedza w pigułce.

• Psychologia
  • Świetne poradniki
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Do kupienia/Chcę w prezencie
  • Legionowo dorośli

Dodaj cytat z książki To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie