Na głębokich wodach

2024-04-08
2024-04-08
2021-04-20
Maciejka Mazan

Klimatyczna, dotykająca duszy, hipnotyzująca! Właśnie taka jest powieść F.T. Lukens, która funduje czytelnikom niezapomnianą, przesyconą odurzającymi emocjami, fantastyczną, a zarazem niebezpieczną podróż, po której niełatwo się otrząsnąć. To nie tylko dopełniona magicznymi elementami i postaciami, angażująca historia o niezwykłej więzi i oddaniu, ale zrazem emocjonująca opowieść o dworskich intrygach i wodnych przygodach, którą pochłania się z zapartym tchem. Jaki los czeka obdarzonego starannie ukrywaną mocą księcia oraz pięknego, aczkolwiek niebywale przebiegłego morzanina?

Wyjątkowy, magiczny klimat tej uroczej opowieści rozkochał mnie w sobie już od pierwszych zdań. Krocząc z wypiekami na twarzy po jej stronach doświadczyłam absolutnego zachwytu, jak i refleksji na temat odmienności, wyjątkowości czy walki o akceptację. Pióro F.T. Lukens wyróżnia się poetyckim, nadzwyczaj sugestywnym stylem, dlatego wszelkie opisy silnie angażują zmysły, fundując tym samym niezapomnianą przygodę. Tak, to jedna z tych nietuzinkowych opowieści, jakie chłonie się całym sobą!

Naszkicowani bohaterowie są wyraziści i autentyczni, nie sposób ich nie pokochać, momentalnie stają się bliscy i kibicujemy im gorąco. Początkowo, ich relacja wcale nie należy do udanych, z czasem jednak, przemienia się w coś głębszego. Gdy na jaw wychodzą kolejne sekrety chłopaków, a niebezpieczne przygody zbliżają ich do siebie, mimo ogarniającego lęku zaczyna kiełkować w ich sercach uczucie. Niestety, to nie koniec mrocznych sekretów i prześladujących demonów, przy których niebezpieczne dworskie intrygi zdają się być błahostką…

„Na głębokich wodach” jest porywającą, zaskakującą, niesłychanie przyjemną powieścią, od której naprawdę ciężko się oderwać. Doskonałe kreacje bohaterów, niebezpieczeństwo bijące niemal z każdej strony, ciekawe intrygi, tajemniczy, niepowtarzalny klimat, a w tle magiczne moce i zdolności, które dla własnego bezpieczeństwa muszą być skrywane przed światem. Dajcie się porwać w niezapomnianą, dopełnioną rodzącym się uczuciem oraz pełną wrażeń i zjawisk nie z tego świata podróż, z której nie będziecie chcieli wrócić do szarej rzeczywistości!

@book.moodpl

„Na głębokich wodach” to połączenie baśni z fantasy. Nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się czytać takiego gatunku. Książka jest skierowana do młodzieży, którzy zaczytują się w książkach z tego gatunku.
Książka opowiada historię Tala i Athlena. Tal jest księciem, który prze lata był ukrywany w zamku, ponieważ ma pewną tajemniczą moc. Pewnego dnia chłopak wyrusza w podróż po królestwie, gdzie trafia na wrak statku, a tam jest uwięziony - Athlena. Dlaczego akurat Tal musiał spotkać Athlena ? Nie bez przyczyny tak wydarzyło się.
Po tym spotkaniu chłopcu nie rozstają się. Towarzyszą sobie nawzajem w podróży po zamku. Pomimo tego, że to baśń, fantasy w tej książce nie zabrakło intryg. Akcja w książce jest dynamiczna, cały czas coś się dzieje. Czytając tę książkę przenosimy się w inny świat, świat bajki, może po części „Małej syrenki”. Kiedyś widziałam, że ktoś porównał u siebie tę powieść do „Małej syrenki” i po skończeniu jej rzeczywiście można ją tak porównać.

@book.moodpl

🌊 „𝓝𝓪 𝓰łę𝓫𝓸𝓴𝓲𝓬𝓱 𝔀𝓸𝓭𝓪𝓬𝓱” 𝓕.𝓣. 𝓛𝓾𝓴𝓮𝓷𝓼🌊

•• Co łatwiej znaleźć na morzu – miłość czy śmierć? ••

▪️𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪️

Z jednej strony, ta historia wydaje się być bardzo przewidywalna, jednak ta książka ma w sobie taką iskierkę oryginalności, która wyróżnia ją na tle innych młodzieżowych powieści. 🌊

🔸Tal ma moc. Po pradziadku. Dziadek niestety wykorzystał ją, żeby spalić sąsiadujące kraje i sięgnąć po władzę absolutną. Jako że nikt nie chce powtórki z historii, chłopak od dzieciństwa ukrywa swoje zdolności, ale plotki i tak się roznoszą. Ludzie gadają. Mnożą się oskarżenia. Ktoś próbuje dźgnąć go nożem. A Tal zdradził się przed przystojnym więźniem z pirackiego statku, którego miał przesłuchać, a przypadkiem wypuścił.🔸

Z każdą stroną coraz bardziej zagłębiamy się w stworzony przez autorkę świat, który owiany jest tajemnicą, magią i pełną niesamowitych bohaterów. Dodatkowo akcja w książce pędzi jak szalona. Niespodziewane zwroty akcji są z pewnością na plus, ponieważ podczas czytania na pewno nie można się nudzić, tyle się dzieje. Chemia pomiędzy Talem, a Athlenem jest hipnotyzująca. Autorka w idealny sposób przedstawiła to ich przyciąganie, które wywoływało momentami rumieńce na twarzy. Imponowało mi to jak wzajemnie sobie pomagali, dbali o siebie nawzajem, zważając na dobro drugiego i wspólnie wyciągali się z kłopotów.

Książka naprawdę bardzo przypadła mi do gustu. Już od pierwszych stron, styl pisania autorki spodobał mi się i dalsze czytanie tej historii, to była całkowita przyjemność. Autorka poprzez tę klimatyczną historię bawi i uczy. Wplotła tutaj motyw przyjaźni, relacje rodzinne oraz to jak ważna jest pomoc drugiej osobie. Otula słowem i sprawia, że każdy chciałby mieć w swoim życiu taką osobę, która podrzuci kilka mądrych słów. Te lekkie tematy przeplata z tymi bardziej poważnymi, co sprawia, że ta książka wydaje się być tak wartościowa.

„Na głębokich wodach” zaskoczyła mnie bardzo, jak się okazuje autorka stworzyła kawał dobrej powieści, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Autorka wyszła naprzeciw wszystkim stereotypom, ominęła wszelkie schematy i zaserwowała nam świetną książkę, która zapewniła mi dobrą lekturę i niesamowitą przygodę, z której nie chciałam wracać. Dużo pirackiego humoru, marynarskich słówek i morskiego klimatu! 🌊 Na zbliżające się wakacje będzie idealna!

🌊 „𝓝𝓪 𝓰łę𝓫𝓸𝓴𝓲𝓬𝓱 𝔀𝓸𝓭𝓪𝓬𝓱” 𝓕.𝓣. 𝓛𝓾𝓴𝓮𝓷𝓼🌊

•• Co łatwiej znaleźć na morzu – miłość czy śmierć? ••

▪️𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪️

🔸Tal ma moc. Po pradziadku. Dziadek niestety wykorzystał ją, żeby spalić...

Tal pochodzi z królewskiego rodu, gdy kończy 16 urodziny tradycyjnie wyrusza w morską podróż. Chłopak posiada tajemniczą moc, lecz ukrywa ją przed światem. Podczas jednej z wypraw odnajduje młodzieńca, ktory jest przytwierdzony do skaly...Okazuje się, chłopak również posiada pewne zdolności. Losy tej dwójki przecinają się kilkukrotnie, są pełne przygód, emocji i wzajemnej fascynacji. ✨

Na głębokich wodach - to książka młodzieżowa. Dużo sie w niej dzieje, jest pełna akcji i gwarantuję Wam, że nie ma w niej czasu na nudę! Bohaterowie są barwni, mają swoje tajemnice, rozterki, nadprzyrodzone moce.
W fabule znajdziemy niespodziewane plot twisty zagadki, intrygi, miłosne perypetie i przeżycia. Tutaj naprawde sie dzieje! 😁

„Na głębokich wodach” czytałam już kiedyś w oryginale i całkowicie mnie oczarowało, więc nie mogłam przegapić polskiego wydania. Przy drugim czytaniu historia urzekła mnie tak samo.

Książka opowiada historię Tala i Athlena. Książę Tal przez większość dzieciństwa był ukrywany w murach zamku, ponieważ ma taka samą moc, jaką władał jego pradziadek – a on nie wykorzystywał jej w dobrych celach. Teraz Tally wyrusza w swoją debiutancką podróż po królestwie, a już na samym jej początku natykają się na wrak statku z uwięzionym tam chłopakiem – Athlenem. Tal ma się nim zająć, ale chłopak mu ucieka i na pełnym morzu zeskakuje ze statku. Jak prawdopodobne jest, że spotkają się ponownie?

Tal i Athlen są wyjątkowi – książę ma moc, jaką nie włada już nikt inny, a Athlen jest ostatnim morzaninem. W tej historii towarzyszymy Talowi nie tylko w jego podróży po królestwie, ale także w podróży w sensie duchownym. Chłopak przestaje bać się swojej mocy, zaczyna odkrywać, czego chce i walczyć o swoje. Athlen też sporo przeszedł, jest bardzo samotny, ponieważ stracił wszystkich swoich bliskich. Pomimo tego, dalej zachował niewinność osoby wychowanej poza światem, choć sprawia to, że jest trochę naiwny. Polubiłam obu chłopców, jak i rodzeństwo Tala, które jest dla niego bardzo wspierające.

Porwania, tortury, dworskie intrygi – tego nie brakuje w tej książce. Jednak pomimo takich tematów książka jest bardzo lekka i przyjemna w odbiorze, a romans w niej jest słodki i uroczy 💕. Bardzo podobał mi się jej baśniowy klimat i vibe Małej Syrenki 🧜🏻‍♂️🧜🏻‍♂️.

Niezwykle przyjemna i komfortowa książka do przeczytania w jeden wieczór.

Niezwykle przyjemna i komfortowa książka do przeczytania w jeden wieczór.

PIRACI?! Trzy razy na tak.

Tal ma moc odziedziczoną po pradziadku, ale jego dziadek wykorzystał tę moc, by spalić sąsiadujące kraje i zdobyć władzę absolutną. Niechcący wypuścił przystojnego więźnia z pirackiego statku, którego miał przesłuchiwać… 🏳️‍🌈 Ja po prostu mam słabość do tego typu historii, okej?

Możliwe, że miałam zbyt wysokie oczekiwania, ale ostatecznie naprawdę dobrze się przy tej książce bawiłam, nawet jeśli nie spełniła wszystkich moich oczekiwań.

Tekst ułatwiający czytanie, brak dodatkowych wypełniaczy tekstu oraz postacie z humorem. Czyta ją się błyskawicznie, ponieważ zdążyłam pochłonąć ją w jeden wieczór (nie żartuje).

Jeśli jeszcze was nie przekonałam, to uwaga - zakończenie to prawdziwy rollercoaster.
PLUS TA OKŁADKA, BŁAGAM!
-kirasbookk

PIRACI?! Trzy razy na tak.

Możliwe, że miałam zbyt wysokie oczekiwania, ale ostatecznie...

🐚🦀 Majówka — nie wiem, czy macie tak jak ja, ale o tej porze roku już mi tęskno za latem. Z tego powodu tym chętniej sięgam za książki pełne słońca, wody i uroku. A że nadal prowadzę moją wyprawę po najlepsze mlm książki, jakie tylko znajdę z ogromną przyjemnoscią złapałam za: Na głębokich wodach autorstwa F.T. Lukens — którą możecie kojarzyć z bardzo uroczego: A miało być jak w bajce. Które rok temu mniej więcej o tej samej porze dostarczyła nam świetna ekipa od Odyseya Books

🐚🦀 Co można znaleźć pośród mórz? Chyba każdy z nas podejrzewa, że najszybciej jedynie śmierć i to w średnio przyjemnych warunkach. Właśnie w takiej krainie spotykamy Tal'a królewskie książątko pełne sekretów — chłopak włada pewną bardzo specyficzną mocą, którą odziedziczył po swoim przodku. Pradziadek głównego bohatera był niezłym świrem. Jedyne czego pragnął to podbijanie okolicznych krain i władza — oj tak, miał na jej punkcie absolutną obsesję. Tal na szczęście umiał z dokonań poprzednika wyciągnąć odpowiednie wnioski i jedyne co stara się zrobić ze swoją mocą to ją ukrywać. Problem polega na tym, że ludzie jak to ludzie.. plotkują gdziekolwiek chłopak się nie pojawi. Kiedy więc nasz książę wyrusza na pewną morską wyprawę po swoim królestwie a tam trafia na opuszczony statek wydaje się że nie może być gorzej.. Otóż może, bo statek okaże się nie dokońca opuszczony a więziony tam chłopak sam jest zagadką, bardzo przystojną zagadką..

🐚🦀 Totalnie uwielbiam styl Lukens — jej książki są pełne ironii, humoru i groteski. Perfekcyjne opisy opowiadające nam o okolicy cudownie uzupełniają potyczki bohaterów, a wierzcie mi na głębokich wodach dzieje się bardzo dużo! Cudownie bawiłam się na: A miało być jak w bajce więc byłam pewna że i tym razem autorka po prostu dowiezie. Bawiłam się tu przednio! Nie jest to wprawdzie zbyt wymagająca lektura, ale jest w zamian takim cudownym ciepłym kocykiem, pod którym będziecie chcieli usiąść, by poczytać tę historię.

🐚🦀 Lubicie arielkę? Jeżeli tak będziecie tą historią zachwyceni. Można śmiało powiedzieć, że książka bawi się motywami tej baśni i przerabia ją na własną modłę. Lecz ta historia nie byłaby tak dobra, gdyby nie relacja głównych bohaterów. Uczucie, które rodzi się między tą dwójką jest przesłodkie i pełne uroku. To jak mimo zakłopotania próbują o siebie zadbać, ratują przed kłopotami — jest zwyczajnie absolutnie naturalne. Właśnie to jest w tej historii najlepsze. Ta relacja nie pachnie sztucznością. Wręcz wydaje mi się, że każdy z nas spokojnie mógłby taką relację nawiązać.
Dawno żadna relacja bohaterów tak nie podbiła mojego serducha.

Jeżeli więc szukacie czegoś dobrego na majówkę — czytajcie śmiało
Jeżeli tak jak ja akurat leczycie złamane serce — czytajcie śmiało
Jeżeli ani jedno, ani drugie a po prostu lubicie takie książki, to koniecznie musicie to przeczytać.

W kwietniu zeszłego roku miałam okazję skończyć książkę, która szturmem podbiła moje serce i zaklasyfikowała się do najlepszych pozycji 2023. Mowa tu oczywiście o "A miało być jak w bajce" F.T. Lukens. Kiedy więc dowiedziałam się o zbliżającej się premierze kolejnej książki tej osoby autorskiej, wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Czy zachwyciła mnie równie mocno?

Tal to czwarty w kolejce do tronu książę, który skrywa sekret mogący zagrozić bezpieczeństwu całego królestwa. Posiada magiczną moc, taką samą jak jego dziadek, który posłużył się nią do siania zniszczenia i wojny. Nic więc dziwnego, że książę nie może pozwolić, by inni posądzili go o posiadanie podobnych zdolności i aspiracji. Kiedy więc wyrusza na pierwszą morską wyprawę po królestwie, musi zachować szczególną ostrożność. Szczególnie gdy coraz więcej osób szykuje na niego rozmaite zasadzki, a na porzuconym statku znajduje przykutego łańcuchem chłopaka, który wydaje się skrywać tajemnicę.

Mówię to z naprawdę ciężkim sercem, ale spodziewałam się po książce więcej. I to nawet nie dlatego, że fabularnie, czy stylistycznie była wyjątkowo negatywnie wyróżniająca się. Przede wszystkim jest to idealny przypadek, pozycji dobrej, która jednak może zostać skrzywdzona przez wygórowane oczekiwania. Ale żebyście w pełni mogli zrozumieć przyczyny mojego zawodu, musimy cofnąć się jeszcze na chwilę do książki "A miało być jak w bajce". Tamta pozycja zapadła mi w pamięć jako jedna z najzabawniejszych i najprzyjemniejszych książek, z jakimi miałam do czynienia, każdą stronę pochłaniałam z bananem na twarzy i uczuciem komfortu. Siedzenie za pomocą pierwszoosobowej narracji w głowie Arka było doświadczeniem wyjątkowym. I na takie coś liczyłam także w tym przypadku. Okazało się jednak, że jest to pozycja o wiele bardziej skupiona na politycznych intrygach, pościgach i morskich podbojach, a humoru i ciętych ripost nie jest tu tak dużo. Dodatkowo tym razem mamy do czynienia z trzecioosobową narracją i o ile, na co dzień nie mam z nią problemu, w tym wypadku zabrała sposobność bohaterowi do pełnego wyrażenia siebie.

I właśnie ten brak humoru tak mnie zniechęcił. Moje oczekiwania nie były zresztą całkiem bezzasadne, bo sam opis z tyłu okładki jest utrzymany w bardzo niezobowiązującym stylu, sugerującym masę śmiechu.

Nie oznacza to jednak, że książka była zła. Uważam ją za bardzo przyjemną fantastykę z politycznymi intrygai oraz powoli rozwijającym się uczuciem, a także kapką magii i podwodnych istot. Czyta się ją błyskawicznie, a relacja bohaterów jest przedstawiona w wiarygodny sposób. Mamy tutaj również plejadę charakternych i charyzmatycznych bohaterów, z którymi spędziłam cudowny czas. Relacja Tala z rodzeństwem była naprawdę cudownie przedstawiona. Gdybym od początku traktowała książkę jako osobne działo, oddzielając ją od twórcy, być może doceniłabym ją stukrotnie bardziej.

Sama konstrukcja książki nasuwała mi też lekkie skojarzenia z "Małą Syrenką" i myślę, że można ją uznać za jej queerowy retelling.

Jeśli lubicie takie morskie klimaty w pozycjach, a jednocześnie szukacie fantastyki nieprzytłaczającej i książki do przeczytania w kilka przyjemnych wieczorów, "Na głębokich wodach" poleca się waszej uwadze. Ja sądzę, że była naprawdę super. No ale ten humor... Naprawdę na niego liczyłam.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Odyseya.

Tal to...

(współpraca recenzencka z Odyseya)
᯾. Tak szybko nie skończyłem książki, która nie jest komiksem!
„Na głębokich wodach” opowiada o Talu, który ma 16 lat i ma moc po swoim pradziadku. Jest ona dość niezwykła, ponieważ jako jedyny z rodziny ją teraz posiada. Jego rodzice bali się jej, ponieważ we wcześniejszych latach została ona niewłaściwie użyta – do władzy.
Wyrusza on w rejs, żeby poznać siebie – to taki zwyczaj rodzinny – Poznaje tam kolejnego z głównych bohaterów – Athlena.
᯾Ta książka dla mnie jest odkryciem, że nie każda musi być zapychana niepotrzebnymi akcjami, które nas pożądanie znudzą. Tu się akcja cały czas toczy. Dlatego przełknięcie ją naraz! Ja tak przynajmniej miałem. Lektura jest pisanym prostym językiem co jak powtarzam w każdej recenzji – przyspiesza czytanie. Ale coś, co mogło niby je spowolnić, czyli narracja 3 osoby.
Jednak tak nie było, ponieważ tego się nawet nie odczuwa. Nie jestem fanem takiej narracji w innych książkach, bo zawsze się ona mi bardzo dłuży – tutaj wszystko zostało przemyślane.
᯾Relacja pomiędzy bohaterami jest pięknie opisana, przy okazji wspomnę, że mamy tutaj queerową parę, która zmaga się z dość podobnymi problemami według mnie. O takich perełkach powinno się więcej mówić.
᯾Lubicie może stare filmy Disneya? Np. Małą syrenkę, bo mamy tutaj mocny vibe niej. Ja osobiście kocham tę bajkę i dlatego pokochałem też tę książkę.
᯾Nie czytam często fantasy, ale właśnie z takimi motywami, które nam oferuje Lukens – czas na zmianę.
᯾Bardzo mało słyszałem o wydawnictwie odeseya. I naprawdę, one potrzebuje o wiele większy rozgłos. Jedna z ich powieści jest właśnie NGW. Ma tak cudowną czcionkę i odstępy pomiędzy linijkami, że przeczytanie strony zajmuje wam 30 sek.
᯾Podsumowanie :
Plusy – Za dużo by wymieniać, ale jednym z największych jest frajda, jaką sprawia wam ta powieść.
Minusy – Brak!
Ta książka to jest moja motywacja do bardziej fikcyjnego świata. Muszę przeczytać więcej książek od tego autora! (każda z nich ma cudowną okładkę, więc jeszcze większa zachęta). Końcowo – POLECAM!!!

(współpraca recenzencka z Odyseya)
᯾. Tak szybko nie skończyłem książki, która nie jest komiksem!
Wyrusza on w...

• Do kupienia
  • LGBT+

Dodaj cytat z książki Na głębokich wodach