Manipulacja

Novae Res
2024-01-10
2024-01-10

Na półkach: , , , , , , ,

Jeden z moich ulubionych gatunków literackich jest thriller medyczny, nie ma tego dużo na naszym rynku czytelniczym, temu, jak tylko coś zwęszę- zamawiam. Książka "Manipulacja" jest debiutem autorki, napisana pod pseudonimem. Podjęła się ciężkiego tematu, wymagającego zdobycia większej wiedzy, by napisać taką książkę w interesujący sposób. Temu z jeszcze większym zaciekawieniem się za nią zabrałam.

Autorka pozytywnie mnie zaskoczyła, kiedy mi napisała, że ta książki to jej pasja, a zawodowo jest psychologiem, psychoterapeutą i doktorem nauk medycznych. Czyli jednym słowem, wiedziała, o czym pisze, opierając się na swoich spostrzeżeniach zawodowych.

Książka ta w roli głównej opowiada o pani psycholog Katarzynie Wilczyńskiej. Kobieta bardzo charyzmatyczna, pewna siebie, zdecydowana, przywódcza. Nie lubi ulegać innym i stawia na swoim, co nie zawsze wychodzi jej na dobre. Kobieta w średnim wieku ma już dorosłą córkę. Mimo upływu lat ciągle piękna i nie jeden nawet młodszy mężczyzna wodzi za nią wzrokiem.

Wilczyńska jest już u szczytu swojej kariery, prowadzi wykłady, na które przychodzi cała rzesza słuchaczy. Prowadzi również badania nad rozpoznawaniem kłamstw u ludzi. Badania te są bardzo pomocne policji, z którą współpracuje.

W ręce Wilczyńskiej trafiają tajne dokumenty szanowanego rektora z krakowskich uczelni. Rektor ten chciał coś jej przekazać, ale nie zdążył, bo został zamordowany. Brał udział w badaniach nad nowym lekiem i z jakieś przyczyny chciał ją zaangażować w tę sprawę. Nasza bohaterka, będzie musiała się bardzo postarać, aby dociec prawdy, o co w tym wszystkim chodzi, tym bardziej że zostaje oskarżona o zabójstwo tego rektora. Jest kimś, komu zależy, żeby ją wyeliminować, bo boi się, że ona coś wie i ma na to dowody.

Wilczyńska to kobieta, która poruszy niebo i ziemie, przemierzy cały świat, a dopnie swego. Przed nią wiele pracy i odkrywanie tajemnic, w które są zamieszane nie tylko jednostki, a całe organizacje. W grę tu będzie chodzić dobro ludzi, a stawką będzie ich życie.

Niestety, gdy tylko Wilczyńska zbliża się do rozwiązania tej sprawy, ono po chwili wymyka jej się z rąk. Nowe fakty rzucają nowe światło i dalej trzeba przeć naprzód i ryć niczym kret w zawiłych korytarzach działających przy tej sprawie organach.

Atmosfera gęstnieje coraz bardziej, a Katarzyna nie wie, komu może zaufać…

Bardzo lubię tak zawiłe sprawy, które trzymają w napięciu i nie są proste, podane wręcz na tacy. Lubię sama wyszukiwać tropy, które stopniowo porcjując, podaje autorka i rozmyślać, co mogą znaczyć.

Sprawa leków farmaceutycznych i badań naukowych, jakie są prowadzone przed ich podaniem, to ciekawy pomysł. Często w szpitalach są propozycje wzięcia udziału w podobnych badaniach i branie takich leków. Każdy, kto boi się śmierci, łapie się każdej deski ratunku, ale czy ona nie jest pełna drzazg i wystających gwoździ... Czy ta deska da szanse, by przeżyć???

Warto po tę książkę sięgnąć i wraz z główną bohaterką przemierzyć szlaki kłamstw, krętactwa, gdzie cel uśmierca środki, nie nie ma znaczenia, ile osób przeżyje, a ile je straci. Gdzie liczy się tylko pieniądz.

"Pierw­szy raz od dłuż­sze­go czasu czuła się nie­pew­nie, nie miała kon­tro­li nad tym, co się dzie­je, a naj­gor­sza była nie­pew­ność."

Wykłady profesor Katarzyny Wilczyńskiej cieszą się ogromną popularnością. Można powiedzieć, że jest u szczytu swojej zawodowej kariery, prowadząc badania nad rozpoznawaniem kłamstw. Wszystko się zmienia, gdy otrzymuje tajemniczą kopertę od znajomego rektora jednej z krakowskich uczelni. Wśród badań i dokumentów znajduje się karteczka z ostrzeżeniem "Nie ufaj nikomu". Te kilka słów niepokoją tym bardziej, że wkrótce otrzymuje informację o śmierci profesora. Kobieta angażuje się w śledztwo, chcąc odkryć prawdę. Komuś, jednak bardzo zależy, by jej przeszkodzić...

Manipulacja jest literackim debiutem Kate Gibson i trzeba przyznać, że całkiem udanym. Początkowo podeszłam do lektury bez szczególnych oczekiwań, zainteresowana głównie wątkiem medycznym. Wkrótce jednak spostrzegłam, że w skupieniu pochłaniam kolejne rozdziały, próbując rozwiązać kolejne niewiadome. Dostajemy sporą dawkę sensacji, kryminału, a nawet thrillera. Dzieje się wiele, choć czasem miałam wrażenie, że zbyt wiele. Mnogość wątków nie pozwalała na głębszą analizę, a w połączeniu z badaniami naukowymi potrafiła delikatnie przytłoczyć. Sama intryga kryminalna jest rozbudowana i wciągająca, a tytułową manipulację mogłam odczuć na każdym kroku. Kreacje postaci nakreślone wyraziście i barwnie, a pierwszy plan zdecydowanie należy do profesor Wilczyńskiej. Bezkompromisowa i charyzmatyczna zwraca uwagę nie tylko swoim temperamentem, ale i nietypową specjalizacją. Zakończenie sugeruje kontynuację, na którą już teraz czekam.

Pewnie nikogo nie zaskoczy fakt, że za mną lektura kolejnego kryminalnego debiutu. Czasami mam wrażenie, że tylko po nie sięgam, ale najlepsze jest to, że wszystkie są naprawdę obiecujące, jeśli nie od razu genialne. Im więcej dobrych autorów, tym lepiej, choć szkoda, że czasu jest zawsze tyle samo, a wręcz mniej.
"Manipulacja" to pierwsza książka Kate Gibson i można to zauważyć głównie w stylu. Historia jest dość dynamiczna, całkiem nieźle skonstruowana, najsłabszym jej elementem jest po prostu język, powtórzenia pewnych zachowań irytujących fraz typu "przylgnął spragniony do jej ust" - tak zaczynała się każda pikantniejsza scena i choć ciąg dalszy był już opisywany w naprawdę elegancki sposób, to i tak przewracałam oczami.
Po pierwszych stronach przypomniała mi się genialna "Asymetria" Bartosza Szczygielskiego, na szczęście akcja poszła w zupełnie innym kierunku, a jedyna zbieżność dotyczyła umiejętności głównych bohaterek. W przypadku Katarzyny Wilczyńskiej tak naprawdę nie było nawet okazji przyjrzeć się, jak wykorzystuje je w praktyce, fabuła dotyczyła bardziej naukowych kwestii niż tych psychologicznych.
Nie jestem fanką sensacyjnych powieści, a w tej było sporo takich elementów i mocno mnie zaciekawiły. Może przez to, że były one ściśle powiązane z badaniami nad lekami, a to z kolei coś, co w literaturze uwielbiam. Jakoś łatwiej mi wierzyć w teorie spiskowe związane z nauką niż w szpiegostwo czysto polityczne.
Autorka zaskoczyła mnie mocno dość odważnym zakończeniem powieści. Nie ukrywam, że takie właśnie lubię i cenię, ale niestety nie trafiam na nie zbyt często. Tym bardziej zaostrzył się mój apetyt na kolejne książki Kate Gibson, bo wierzę, że warsztatowy rozwój przyjdzie po prostu z czasem, a doświadczenie w redakcji tekstu szybko zaowocuje bardziej dopracowanym tekstem.
"Manipulacja" to debiut, na który warto zwrócić uwagę, choćby ze względu na nieoczywisty miks gatunkowy. W Kate Gibson drzemie ogromny potencjał i z przyjemnością będę kibicować jej w dalszych literackich próbach. Jeśli macie ochotę na niebanalną historię z szybko toczącą się akcją, to ogromnie polecam Wam tę powieść.
Moje 8/10.

"Manipulacja" to pierwsza książka Kate Gibson i można to...

Komu zaufać, gdy zło czai się za rogiem? Kto jest przyjacielem, a kto naszym wrogiem? Wszystko potrafi się zmienić, gdy w nasze ręce trafiają tajne informacje. Informacje, za które jest się w stanie zabić drugiego człowieka...

Katarzyna Wilczyńska to zdolna kobieta, osiągająca liczne sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Bohaterka ma także ciekawą umiejętność - potrafi rozpoznać, gdy ktoś kłamie. Gdy pewnego dnia zostaje wplątana w tajemniczą sprawę, nie spodziewa się, jakie będzie to miało dla niej konsekwencje. Od tego momentu, jej życie nabiera tempa.

"Manipulacja" to ciekawie skonstruowana historia, wyróżniająca się fabułą. Pełne emocji śledztwo, gdzie autorka manipuluje faktami, wodząc czytelnika za nos. Bohaterowie z charakterem, charyzmą, potrafiący wzbudzić zainteresowanie. Niewielkie wątki poboczne, nie odrywające od głównego tematu. Akcja porywająca na długie godziny. Wszystko idealnie współgra ze sobą.

Książka ta, to ciekawa pozycja na rynku czytelniczym. Do mojej biblioteczki trafiła przypadkiem, przykuwając uwagę na stronie wydawnictwa. Skojarzyła mi się z popularnymi thrillerami, od których niejednokrotnie nie można się oderwać. W tym przypadku było nieco inaczej. Choć książka nie porwała mnie od pierwszej strony, z każdym kolejnym rozdziałem skupiała coraz więcej mojej uwagi. Dobrze poprowadzona, szybko wprowadziła mnie w mroczny klimat. Odkrywając kolejne tropy, stopniowo wciągała w kolejne zagadki i tajemnice. Cała "podróż" upłynęła przyjemnie, z lekkim dreszczykiem emocji. Bohaterowie zostali przedstawieni bardzo autentycznie, dając poznać się bliżej.

Osobiście, "Manipulacja" mimo, że nie skradła mojego serca, była ciekawym doświadczeniem. Dziś otrzymuje ode mnie ocenę 6,5/10. Chętnie przyjrzę się jej bliżej, jeśli tylko zmanipuluje mnie kolejna część...

carrrolinablog.com

"Manipulacja" to dobrze skonstruowany kryminał, który powinien usatysfakcjonować miłośników gatunku.

Ciekawa fabuła, misternie skonstruowana sieć kłamstw, tajemnic i manipulacji, które sprawiają, że niezwykle trudno odróżnić prawdę od fikcji. Stopniowo budowane napięcie i zaskakujące zwroty akcji czynią książkę nieodkladalną.

Tutaj nie ma czasu na nudę. Akcja pędzi na łeb i szyję, a zakończenie szokuje. Choć niektóre aspekty książki mogą wydawać się niewystarczające, myślę że z jakiegoś powodu takie musiały właśnie być.

Na uwagę zasługuje kreacja bohaterów. Są autentyczni, a ich zachowania skłaniają do refleksji.

Całość czyta się naprawdę dobrze. Historia ma potencjał.

Tutaj nie ma czasu na nudę. Akcja pędzi na...

"Manipulacja" to dynamiczna i pełna napięcia powieść sensacyjna, której akcja prowadzi czytelnika przez labirynt intryg, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Autorka, pod pseudonimem Kate Gibson, przedstawia nam świat profesor psychologii Katarzyny Wilczyńskiej, postaci, której profesjonalizm i inteligencja wydają się niezaprzeczalne. Jednakże, gdy w jej ręce wpadają tajemnicze dokumenty oraz zostaje oskarżona o morderstwo rektora uczelni, świat Wilczyńskiej przestaje być taki pewny.

Jednym z mocnych punktów tej powieści jest tempo narracji. Gibson umiejętnie posługuje się szybkimi zmianami scen, co sprawia, że czytelnik nie ma chwili wytchnienia. Akcja pędzi do przodu, podobnie jak w najlepszych thrillerach filmowych, trzymając czytelnika w napięciu i skłaniając do ciągłego dążenia do rozwiązania zagadki. To z pewnością zasługa talentu autorki w kreowaniu dynamicznego świata i złożonych relacji między postaciami.

Ważną zaletą książki są także dobrze wykreowane postacie. Katarzyna Wilczyńska, jako główna bohaterka, ma swoje wady i zalety, co sprawia, że staje się dla czytelnika bardziej realna i autentyczna. Jednakże, pomimo tego, że postacie są dobrze nakreślone pod względem charakterów, relacje między nimi mogłyby zostać lepiej rozwinięte. Wątek romantyczny, na przykład, wydaje się nieco sztuczny i nieprzekonujący, brakuje mu naturalności i głębi.

Niestety, choć akcja jest szybka i zaskakująca, to czasami można odnieść wrażenie, że autorka trochę gubi się w gąszczu różnych wątków. Nadmiar zdarzeń i postaci może sprawić, że czytelnikowi trudno jest śledzić wszystkie wydarzenia i zachować płynność narracji. Niektóre sytuacje wydają się niezbyt autentyczne, co może prowadzić do oderwania od fabuły i uczucia znużenia.

Mimo tych mankamentów, "Manipulacja" pozostawia czytelnikowi obietnicę przyszłych powieści. Autorka wyraźnie ma talent do tworzenia wciągających historii i kreowania interesujących postaci. Być może w przyszłości skupi się bardziej na dopracowaniu mniej licznych wątków, co mogłoby poprawić jakość jej twórczości.

Podsumowując, "Manipulacja" to książka warta uwagi dla miłośników szybkich i zaskakujących akcji. Mimo pewnych niedociągnięć, czytelnikowi nie brakuje emocji i napięcia, co sprawia, że trudno się od niej oderwać. Autorka pozostawia otwartą furtkę do kolejnych części, co może zainteresować tych, którzy doceniają intrygujące i nieprzewidywalne historie.

Akcja powieści rozgrywa się szybko, nie ma tutaj miejsca na zwolnienie tempa, ale... plot twisty są po prostu absurdalne. Opisy niektórych miejsc niedorzeczne i wyssane z palca. Wulgarny język w pewnym momencie robi się uciążliwy. Książka z serii tych, o których szybko się zapomina, niestety.

Profesor Ewa Wilczyńska ma stabilne życie, prowadzi wykłady oraz badania nad rozpoznawaniem kłamstw, do czasu aż w jej ręce wpadają tajemnicze dokumenty od znajomego profesora. Nie długo później dowiaduje się, że ów profesor nie żyje, a ona zostaje oskarżona o zabójstwo. Ktoś zadał sobie dużo trudu, by zmylić tropy. Ewa angażuje się w śledztwo, jednak kiedy już dochodzi do rozwiązania ono jej się wymyka z rąk i wszystko na nowo się komplikuje.

„Manipulacja” to niewątpliwie ciekawy debiut, łączy w sobie kryminał, sensację oraz thriller medyczny. Akcja powieści cały czas jest dynamiczna i prowadzi do zwrotów akcji, których nie sposób przewidzieć. Mamy tu tajnych agentów wywiadu, pościgi, strzelaniny, porwania, międzynarodowe śledztwo, manipulację. Autorka doskonale myli tropy i zwodzi czytelnika za nos. Zagadka kryminalna ciekawa i skomplikowana, w cieniu wielkich pieniędzy. Wątek medyczny, w którym prowadzone są badania nad lekiem na depresję bardzo mnie zaciekawił. Bohaterzy wyraziści i charakterni, dobrze zarysowani. Relacje między bohaterami niestety są płytko opisane i zbyt szybko się zawiązują, a w szczególności wątek romantyczny, który jest gwałtowny i bez cienia chemii. Też nie które wydarzenia zbyt szybko się działy i nie miały logicznego wyjaśnienia. Momentami odczułam przytłoczenie zbyt wieloma wątkami. Zakończenie pozostaje otwarte, możemy liczyć na kolejny tom. Jak na debiut źle nie było, myślę, że autorka się rozwinie, dopracuje pewne elementy i z przyjemnością będzie się czytało. Zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł i wyrobienia sobie własnej opinii. Na pewno fani sensacji będą zadowoleni.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Novae Res.

➡️ instagram.com/szyszka_czyta

dobry zarys bohaterow, szybka akcja ale niektore fragmenty sa bardzo absurdalne i nie logiczne. panuje tutaj chaos, czasem ciezko sie połapac o co tak naprawde chodzi.

W "Manipulacji" poznajemy oryginalną profesor psychologii Katarzynę Wilczyńską u szczytu kariery. Codzienne sukcesy wykładowcze i współpraca z policją trwają w najlepsze do czasu, gdy w jej ręce trafiają tajemnicze dokumenty rektora uczelni, a on sam zostaje zamordowany. Wszystkie dowody wskazują na Wilczyńską i kobieta za wszelką cenę musi oczyścić się z zarzutów...

Jest to debiutancka powieść sensacyjna, w której nie brakuje szybkiej akcji i dynamicznych zdarzeń. Kolejne sceny znienacka wyskakują przed czytelnikiem, nie dając ani chwili oddechu od zwrotów akcji. Uważam, że tempo jak na sensację zostało bardzo dobrze poprowadzone, przypominając nieco obraz kinowy.

Bohaterowie są całkiem wyraziści pod kątem samych charakterów, które przebijają się na pierwszy plan, dając się dobrze poznać. Jak na pierwszą próbę literacką powyższe elementy zostały ujęte zgrabnie i obiecująco.

Co natomiast nie do końca mi się podobało, to przesycenie wątkami a momentami i postaciami. Wyczuwałam dość spory chaos w zdarzeniach, a relacje pomiędzy ich uczestnikami były zarysowywane dość płytko i nieprzekonująco. Zwłaszcza wątek romantyczny kompletnie mi tu nie pasował, bo ani nie było wyczuwalnej chemii ani poznania między bohaterami. Tak, jak same osobowości były dość wyczerpujące, tak kwestie interakcji powinny być moim zdaniem dopracowane. Ponadto we wspomnianym nagromadzeniu wątków gdzieś gubiła mi się płynność i logika niektórych zdarzeń, czy zachowań, wydawało mi się, że wiele sytuacji nie było zbyt autentycznych, czułam oderwanie od rzeczywistości, co na dłuższą metę mnie nużyło w czasie lektury.

Autorka zostawiła furtkę do kolejnego tomu - myślę, że jeśli popracować nad warsztatem i skupić się na mniejszej liczbie elementów historii, a zamiast tego je dopracować, to jest szansa na ciekawą książkę. Nie jest tragicznie, jak na pierwszy raz, ale zdecydowanie mogłoby być lepiej, bo sam pomysł miał potencjał. Ani nie polecam, ani nie odradzam - przekonajcie się sami, czy to dla Was :)

Jest...

• Kryminał