Dla Lucy

Filia
2024-03-06
2024-03-06
2021-05-23

Kiedy Emmett siedzi w barze, podchodzi do niego piękna dziewczyna, pytając czy jest Cody'm? Młody mężczyzna jest tak zauroczony, że postanawia skłamać, by spędzić z nią czas. Kiedy przyznaje się do tego kłamstewka, Tatum jest zła. Ale Emmett swoją inteligencją i dowcipem również ją zauroczył, więc postanawia spotkać się z nim kolejny raz, a potem jeszcze kolejny i tak przez lata stają się parą idealną. Nie mogą oderwać się od siebie, żyją w bańce, która nie powinna nigdy pęknąć, a jednak pęka. Naszych bohaterów spotyka niewyobrażalna tragedia. Wystarcza pół minuty, by ich idealne życie poszło w zapomnienie. Emmett, by ochronić swoją piękną, ukochaną córkę Lucy, rezygnuje ze swojego szczęścia. Mężczyzna jest w stanie znieść wszystko dla swojego dziecka. Nawet to, że jego żona wychodzi za innego mężczyznę.

Co przydarzyło się tej cudownej rodzinie? Czy Emmett będzie jeszcze kiedykolwiek szczęśliwy?

#dlalucy to bolesna opowieść o stracie, smutku, żalu i tęsknocie, ale także o ogromnej, bezkresnej miłości, w imię której jesteśmy w stanie poświęcić całe swoje życie. Pełna nostalgii lektura, dzięki której zatrzymałam się na chwilę, by docenić to, co mam. Polecam.

“Dla Lucy” Jewel E. Ann przyciągnęła mnie przede wszystkim okładką. Zresztą jakoś czułam, że ta historia będzie z tych nasyconych mocno emocjami. I nie myliłam się.

Emmett nie może pogodzić się z tym, że jego małżeństwo dobiegło końca. Choć dla niego nie istnieje nikt oprócz jego żony, Tatum. Jedna tragedia zmieniła ich życie z którą ciężko żyć. Dużo poczucia winy oraz oskarżeń. To i brak wybaczenia sobie i innym sprawia, że czasami podejmujemy błędne decyzje. Czy można je naprawić?

Książkę wpół przeczytałam, wpół wysłuchałam. Ale zdecydowanie bardziej działała na mnie w papierze. Wszystko kręci się wokół tragedii, którą jest utrata dziecka. Nie mogę sobie wyobrazić jak można się z takim faktem pogodzić. Bohaterowie tej książki również nie potrafią. I niby ruszyli naprzód, ale i tak wraca wszystko do tej jednej chwili. Brak wybaczenia sobie i bliskim blokuje wszystko. Ta książka opowiada również o mocy miłości. Co prawda nie jestem fanką tego by twierdzić, że miłość pokona wszystko, ale w tym przypadku tak się właśnie stało. Czułam te emocje, zresztą większa część historii jest przeładowana smutkiem i bólem. Autorka posłużyła się tutaj zabiegiem różnych linii czasowych. Rozdziały przeplatają się. Z teraźniejszości wskakujemy w przeszłość. I fajnie się to wszystko zgrywa. Wzbudza to w nas ciekawość, by dowiedzieć się co naprawdę się wydarzyło. Czeka nas zaskoczenie, bo zakładaliśmy inny przebieg wydarzeń. Książka mnie nie rozczarowała. Co prawda nie wywołała u mnie łez, ale nie uważam, żeby to był jakiś wyznacznik tego czy powieść jest dobra. Dla miłośników emocjonalnych historii będzie idealna.

Bardzo przyjemnie i szybko się czytało. Mocna 8!

Bardzo przyjemnie i szybko się czytało. Mocna 8!

Pełna napięcia, skrajnych emocji... Opowiedziana historia została w mojej głowie, zmuszając ją do licznych refleksji i zmiany nastawienia do życia, aby czerpać i brać z niego w pełni.
8/10 bo nie potrafię docenić tego gatunku w pełni

8/10 bo nie potrafię docenić tego gatunku w pełni

Niektóre historie pozostawiają po sobie niewidzialny, ale bardzo odczuwalny ślad do tego stopnia, że każdego dnia o nich myślimy. Jednakże w przypadku książki "dla Lucy" Jewel. E Ann. było inaczej, ale w żadnym przypadku nie gorzej! Autorka stworzyła historię, która nie tylko boli, ona mnie roztrzaskała, by ponownie mnie złożyć i tak bez przerwy, do samego końca lektury...

"Bez względu na to, jak bardzo staramy się być doskonali, nie jesteśmy. Bez względu na to, jak bardzo próbujemy postępować, mogą na nas wpływać złe zdarzenia. Bez względu na to, jak bardzo ktoś nie zasługuje na przebaczenie, każdy jest go wart."

Na kartach tejże powieści odnalazłam nie tylko cudowną historię, w której się zatraciłam i niewątpliwie wynika to z wplecionych tutqj emocji. Uczuć, które zostały ukazane w taki sposób, że nie byłam w stanie odłożyć książki, dopóki nie poznam jej zakończenia. Na wyróżnienie zasługują tu również kreacje bohaterów, zwłaszcza postać Emmetta, którego w przeciwieństwie do jego byłej żony obdarzyłam ogromną sympatią. Nie ukrywam, że podczas lektury wielokrotnie nachodziła mnie chęć, by wejść między karty tejże powieści i porządnie nią potrząsnąć.

W życiu każdego z nas różnie się układa, zdarzają się też
momenty, które sprawiają, że nasze życie w jednej chwili się rozpada, ale to nie nigdy nie może być powodem, by obwiniać za to drugą osobę. Kogoś, z kim łączyło nas silne uczucie. Dla mnie to nie tylko historia o miłości lecz przede wszystkim powieść o ogromnym poświęceniu i radzeniu sobie ze stratą dziecka. "dla Lucy" to książka, która mnie urzekła i wzruszyła, a także odnalazła swoje miejsce w mojej pamięci oraz w sercu i coś czuję, że na dobre się w nim zakorzeniła. Z całą pewnością "dla Lucy" autorstwa Jewel. E Ann trafia na moją listę tegorocznych czytelniczych faworytów. Jak najbardziej polecam ♡

Książka "Dla Lucy" autorstwa Jewel E. Ann - to moje pierwsze spotkanie z autorką.

Emmett ukradł Tatum innemu mężczyźnie podczas randki w ciemno.
W końcu przyznał się, do tego że jest złodziejem, ale przekonał dziewczynę do siebie i skradł jej serce.
Przeżyli wspólnie razem cudowne chwile. Jednak nic było w stanie ich przygotować na tragedie, które ich spotkały.

Wszystko co zbudowali rozpada się w parę chwil, a Emmett musi odnaleźć w sobie dość sił by pokonać rozpacz i dotrzymać danego żonie słowa, że zawsze najbardziej będzie kochał ich córkę, Lucy. Nawet jeśli skrywany sekret kosztuje go szczęście i oznacza patrzenie jak jego ukochana układa sobie życie z innym..

Czy skorzysta z szansy danej przez los i poskłada z fragmentów na nowo swoje życie?

"Bez względu na to, jak bardzo staramy się być doskonali,
nie jesteśmy.
Bez względu na to, jak bardzo próbujemy postępować słusznie,
mogą na nas wpływać złe wydarzenia.
Bez względu na to, jak bardzo ktoś nie zasługuje na przebaczenie,
każdy jest go wart."

Ten cytat idealnie opisuje tę historię. Historię wielowarstwową, opowiedzianą z perspektywy mężczyzny, przestawioną w kilku linach czasowych.

Ta książka to historia o poświęceniu, wielkiej, nieograniczonej miłości, stawianiu dobra bliskich nad swoim. To coś więcej niż opowieść spisana na kartach, to cenny przekaz i lekcja. Często nie wiemy co niesie w sobie drugi człowiek, jaka historia za nim stoi.
Łatwo przychodzi nam ocenianie, przypinanie łatek i upraszczanie wszystkiego - ma to miejsce nawet pośród najbliższych osób. To potrafi być bardzo krzywdzące, a czasem nie chce się nam drążyć, żeby poznać prawdziwe powody - to błąd, często przez to wypuszczamy z naszego życia coś bardzo cennego. Ta książka to idealnie pokazuje.

Lubię happy endy, bardzo. Jeśli opowieść kończy się źle, to nawet jakby wyrwała mnie z butów podczas czytania, a skończyłaby się zwyczajnie źle - to nic z tego.
Tutaj na szczęście po licznych zawirowaniach, bohaterowie dostają szczęśliwe i satysfakcjonujące zakończenie.
I dobrze, nie mogło być inaczej.

Emmett ukradł Tatum innemu mężczyźnie podczas randki w ciemno.

Wszystko...

„Byłem burzą – ciężko pracowałem, ale miłość i życie to moje pasje, a Tatum była spokojem. […]
Miałem jedynie trzymać ją za rękę i ją wspierać, a już wydawało mi się, że polegnę”.

Wstrząsnęła mną ta książka! Popłakałam się na każdy możliwy sposób, a do tego moje serce zostało w strzępach. Coś ma w sobie ta powieść, że porusza sercem czytelnika do cna, nie zostawiając w nim żadnych emocji, bo wszystkie je zabiera ze sobą.

„Dla Lucy” to powieść o przeznaczeniu, sile rodzicielskiej miłości, ale też o mocy miłości tej romantycznej. Historia pokazuje, jak wiele jesteśmy poświęcić dla ukochanej osoby, dla dziecka i w jaki odmęt własnego nieszczęścia możemy wpaść, aby osoby, na którym nam zależy odnalazły chwile ukojenia.

Bohaterowie podejmują wiele błędnych, ale też dobrych decyzji. Wiąże się to z ich oczekiwaniami, obietnicami i dobrem tego drugiego. Między rodzicami Lucy istnieje wiele niedopowiedzeń. Przez tragedię, która dosięgnęła ich rodzinę, ciężko im się pozbierać. To wszystko tworzy mętlik, powodując, że czytelnikowi rozrywa serce z nadmiaru emocji.

Kocham to, w jaki sposób została poprowadzona akcja powieści. Nie jest dynamiczna, ale urzeka i ma w sobie pewne momenty magii, zwłaszcza dla uczucia między Emmettem a Tatum. To wszystko ma w sobie piękną, ale też bolesną moc. I chociaż ma się chwilami ochotę potrząsnąć bohaterami, za ich decyzje i utrudnianie wszystkiego, zamiast dojście do celu rozmową, w pewnym sensie się ich rozumie. Kierują się dobrem, dla nich takie decyzje wydają się „najlepszym” rozwiązaniem.

„Dla Lucy” to powieść, która zostawia po sobie mętlik emocji, chociaż po przeczytaniu czułam też pustkę. To emocjonalna historia, która zdecydowanie zapadła mi w pamięci!

[REKLAMA WYDAWNICTWO FILIA]

Ostatnio miałam dobrą passę, ale trafiłam też na kilka słabszych książek. Taką właśnie po części okazała się "Dla Lucy", wobec której miałam ogromne oczekiwania.

Jak pewnie wiecie, ja uwielbiam bardzo wzruszające, wręcz łamiące serce opowieści. Kocham płakać na książkach i wracać do nich po czasie, bo wiem że ponownie wywołają wiele emocji. Taką właśnie powieścią miała być ta książka, ale niestety podczas lektury nie poczułam dosłownie niczego. Wielokrotnie otrzymywałam od was wiadomości, że muszę ją przeczytać, bo skradnie moje serce. Muszę się przyznać, że nie wylałam ani grama łez i nie złamała mi serca, tak jak miała to zrobić.

Książka została napisana z perspektywy mężczyzny i nie przeszkadzało mi to tak bardzo, jak zachowanie Tatum. Ta kobieta była skłonna przyczepić się do każdej drobnostki, a jej zachowanie irytowało mnie tak bardzo, że przewracałam oczami niemal na każdej stronie. Emmet to postać, która wzbudzała we mnie skrajne emocje. Z jednej strony jego pokłady cierpliwości, umiejętność zrozumienia i ogromna miłość do córki, a z drugiej branie zbyt wielu rzeczy na swoje barki. Jak można być osobą, która bierze wszystkie problemy na siebie?!

Ta książka zdecydowanie nie będzie tą, którą będę Wam polecać. Niedopracowana, zbyt banalna, z zakończeniem, które śmiało mogło być inaczej napisane. Zdecydowanie liczyłam na coś zupełnie innego. Gdzie są te emocje, które były mi obiecywane?

Uwielbiam ksiazki tej autorki. ksiazki sa zawsze pelne emocji i zawsze opowiadaja o czyms waznym. tym razem cos poszlo nie tak. Historia byla bardzo jednolita, nie emocjonyjaca, bez zadnych wiekszych odczuc. Czytalo mi sie dosc ciezko, nawet byly miejsca gdzie bylo nudno.

..."Tak naprawdę nie wierzę, że istnieją powody, dla których dzieją się rzeczy w naszym życiu. Chyba wierzę w Boga, ale nie wierzę, że kieruje on naszym życiem. Wierzę natomiast w naszą wolną wolę, co oznacza, że nasze zachowanie może być oparte na instynkcie bądź impulsie. Na losowych zdarzeniach. A przeznaczenie jest nieprzewidywalne i bezstronne. Takie samo zachowanie innego dnia może przynieść drastyczne różne konsekwencje. To, co dziś jest niefortunne, jutro może okazać się całkowitą tragedią"...

• Po angielsku
  • Przeczytane 2024